Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 09.12.2019 11:10

Prvé časti Sky Parku naberajú finálne kontúry

Jeden z najvýraznejších projektov v Bratislave, Sky Park, bude mať čoskoro dokončené svoje prvé časti. Developer Penta Real Estate už postúpil vo výstavbe natoľko, že ukázal vnútro veže II, ktorá bude odovzdaná ako prvá, širšej verejnosti, resp. partnerom a klientom. Postupuje však aj realizácia ďalších častí developmentu.

Article Big

Informácia o dokončení exteriéru veže je známa už dlhšie, práce sa teraz sústredia na interiéry, ale aj na verejné priestranstvá v bezprostrednom okolí budovy. Pracuje sa už na vstupnej lobby, ktorej interiér navrhli priamo architekti z kancelárie Zaha Hadid Architects, vo vysokom štádiu rozpracovanosti už budú spoločné priestory, ktoré boli pri poslednej návšteve stavby v priebehu októbra dokončené po najvyššiu tretinu budovy. Teraz už budú dokončené pravdepodobne po druhé najvyššie podlažie.

Nanešťastie, v rámci aktuálnej návštevy si nebolo možné prezrieť židen z bytov okrem penthousov na najvyššom podlaží, ktoré sú však v stave holobytu, a vyhliadkovej terasy na streche budovy. Developer potvrdzuje, že bude prístupná rezidentom, ktorí sa sem dostanú cez rezidentskú kartu aj so svojimi návštevami. S výnimkou zábradlia je už terasa plne dokončená na veži II, na veži I najbližšie k centru je už taktiež takmer zrealizovaná a na veži III sa čoskoro začne s inštalovaním charakteristických lamiel.

Developer avizuje, že odovzdávanie bytov v prvej z veží by sa malo spustiť v priebehu apríla 2020, čo je určité meškanie oproti pôvodne uvádzanému termínu ešte v priebehu tohto roka. V tomto čase sa začne sprístupňovať aj priľahlá časť exteriérovej časti projektu, teda parku, ktorého plné dokončenie sa predpokladá v priebehu leta. Vtedy by mali byť dokončené aj zvyšné dve veže. Na veži I sa pravdepodobne čoskoro začne snímanie prvých častí lešenia, keďže nainštalovaná je už podstatná časť fasádnych GRC panelov. Na veži III by k tomu malo dôjsť s odstupom niekoľko týždňov. Kolaudáciasa už postupne spúšťa.

Rozdelenie parku na sektory nesúvisí len s jeho postupným dokončovaním, ale aj s formou platenia za údržbu, kedy bude každá z veží (finančne) zodpovedať sa svoj sektor, takisto ako kancelárske objekty zodpovedať za svoju časť. Park bude každopádne verejne prístupný. V blízkosti veže II sa bude nachádzať plytká fontána. Ako nedostatok hodnotím osadenie betónovej dlažby priemernej kvality, v dotyku s projektom takéhoto rangu by bola vhodnejšia kamenná alebo iný typ betónovej. 

 

 

Súčasťou prehliadky bola aj návšteva časti Jurkovičovej teplárne, vzácnej industriálnej pamiatky, ktorá momentálne prechádza obnovou na kancelársky a eventový priestor. Hoci developer neumožnil prehliadku hlavnej kotlovej haly, aj menšia turbínová hala je nemenej zaujímavá. Do kedysi vysokého priestoru boli vložené podlažia, zachovajú sa však industriálne prvky, vrátane veľkého žeriavu, ktorý bude zreštaurovaný a zakonzervovaný. Na najnižšom podlaží by mala byť eventová hala, na dvoch podlažiach (resp. troch, ak rátame aj mezzanín) vyššie budú kancelárie.

V kotlovej hale medzičasom vznikajú základy vstavby, v ktorej vzniknú ďalšie kancelárske priestory, tieto však nevyplnia celý priestor, aby mohla vyniknúť svetlá výška interiéru objektu. V prípade tejto časti ostanú zachované pôvodné násypníky, kde budú v budúcnosti zasadacie miestnosti. Konštrukcia vstavby by mohla byť dokončená približne vo februári, po jej vyhotovení bude možné začať osádzať okná.

Developer medzičasom priebežne oznamuje konkrétnejšie plány s Jurkovičovou teplárňou. Už pred časom bolo ohlásené, že na prízemí bude sídliť reštaurácia v rámci nového konceptu gastronomickej siete Medusa, teraz sa k tomu pridáva oznámenie o vstupe Penty do segmentu flexibilného prenájmu kancelárií.

Tzv. koncept BASE by mal v teplárni zahŕňať približne 4-tisíc metrov štvorových, ktoré budú ponúkané ako „služba, nie produkt“. Okrem samotných kancelárií to zahŕňa aj eventové priestory vhodné pre organizovanie rozličných firmných podujatí, či súvisiacich gastronomických či relaxačných možností.

„Chceme osloviť klientov, pre ktorých štandardný model prenájmu kancelárii, nie je optimálny. Našou víziou je vytvorenie dynamického pracovného priestoru, ktorý prepojí viaceré odlišné cieľové skupiny, od korporátnych klientov až po start-upy alebo freelancerov,“ hovorí Erik Páleš, Business Development manažér v Penta Real Estate Slovensko. K teplárni tak okrem zmieňovanej eventovej haly, reštaurácie alebo zasadačiek v násypníkoch pribudne aj terasa na streche turbínovej haly alebo oddychové priestory, aby tu mohli zamestnanci a firmy flexibilne fungovať viacmenej nepretržite 24 hodín denne.

Oproti teplárni bude mať „štandardný“ charakter budova Sky Park Offices, ktorá je taktiež vo vysokom štádiu výstavby. V týchto dňoch sa ukončuje hrubá stavba komplexu s osemnástimi nadzemnými podlažiami, na nižších podlažiach sa už začalo s osádzaním fasády. Z exteriéru by mala byť budova dokončená pravdepodobne v máji 2020. Celkové ukončenie výstavby Sky Park Offices, ale aj Jurkovičovej teplárne, sa očakáva v 3Q 2020.

 

Zdroj: Penta Real Estate / Pictown

 

Rok 2020 bude pre Sky Park zásadný. Okrem toho, že sa dokončí jeho prvá časť, pozostávajúca z trojice rezidenčných 31-podlažných veží s výškou takmer 104 metrov a dvojice kancelárskych objektov, rozbehne sa aj výstavba zostávajúcich častí, teda identickej rezidenčnej veže a najvyššej kancelárskej budovy s približne 120 metrami. Otvorený bude aj park, ktorý výrazne rozšíri rozsah verejných priestranstiev v downtowne a vytvorí nové priečne spojenia medzi nábrežím a budúcou autobusovou stanicou.

V novom centre Bratislavy tak v dohľadom čase pribudne 792 bytov (vypredané sú úplne všetky), ku ktorým sa neskôr pridá ďalších 264. Naplánovaných je 31-tisíc metrov štvorcových kancelárskych priestorov v Sky Park Offices a 5-tisíc v Jurkovičovej teplárni, v poslednej veži by sa k tomu malo pridať ďalších približne 34,5-tisíca metrov štvorcových. Spolu s retailom v rozsahu 7-tisíc metrov štvorcových sa zo Sky Parku stane miesto, ktoré budú každý deň využívať tisíce, možno až desaťtisíce ľudí.

Jeden z najvýraznejších porevolučných projektov v Bratislave tak vytvorí srdce nového centra mesta, ktoré vzniká východne od toho pôvodného. Pozitívom ostáva, že developer sa pri jeho návrhu spojil s kvalitnými architektmi – okrem zmieňovanej kancelárie Zaha Hadid Architects, ktorá stojí za konceptom projektu, sú to aj Vietzke&Borstelmann, ktorí navrhli budovu Sky Park Offices, ADOM M Studio, autori rekonštrukcie Jurkovičovej teplárne, Marko&Placemakers a Townshend, ktorí sa venujú verejným priestranstvám, alebo Pantograph a GFI, ktorí majú na starosti projekciu. Vo svojich oboroch ide o popredné kancelárie a pracoviská.

Sky Park sa tak postupne stáva symbolom novej Bratislavy. Už o niekoľko mesiacov Hlavné mesto získa ďalšiu veľkú časť novej štvrte, čím sa pocitovo zväčší a transformuje na veľkomesto. Možno diskutovať o detailoch alebo nedostatkoch, ktoré sú rozhodne prítomné, faktom ale ostáva, že ide o počin, na ktorý sa čakalo desaťročia. Teraz sa konečne stáva realitou.

 

Pozrite si fotoalbum výstavby projektu s aktuálnymi fotografiami

Galéria

  • Zdroj: Penta Real Estate / Pictown

Súvisiace články

Prvá časť parku v Sky Parku je už otvorená

26.08.2020 17:29:00 Adrian Gubčo

Bez veľkých fanfár a oznamov bola v uplynulých dňoch otvorená prvá časť parku v rámci developmentu Sky Park, kľúčovej časti vznikajúceho nového centra Bratislavy. Prístupné sú plochy v okolí budovy Sky Park Residence 2, čo súvisí s odovzdávaním veže. Ďalšie časti by mali byť sprístupnené do konca tohto roka.

Čítať viac

Prvá časť parku v Sky Parku sa čoskoro otvorí

20.08.2020 14:03:00 Adrian Gubčo

O niekoľko dní sa po troch rokoch výstavby konečne otvorí prvá časť parku v rámci projektu Sky Park, kľúčovej časti nového centra Bratislavy. Sprístupnenie verejného priestranstva je spojené s dokončením a odovzdaním prvej z veží, ktoré tento rozsiahly development tvoria. Slovenská metropola získa nový ikonický priestor.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Známe sú výsledky ďalšej architektonickej súťaže: takto bude vyzerať Komenského námestie podľa návrhu štúdia @totalstudio.eu

Results of another architectural competition were revealed: this is the future look of Komenského sq by Totalstudio.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #square #publicspace #park #urbanism #city #architecture #competition #sutaz
Spoločnosť Unimed Pharma si v Rači vybuduje novú centrálu.

Unimed Pharma will build its new HQ in Rača.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #office #work #hq #headquarters #architecture #modernarchitecture #contemporaryarchitecture #expoline #cubedesign #raca #rača
V Dúbravke bola dokončená druhá etapa príjemného projektu Pekná Vyhliadka, v rámci ktorého vznikol aj príťažlivý verejný priestor s vybavenosťou.

In Dúbravka, a lovely new development called Pekná Vyhliadka (Pleasant View) was completed, containing attractive public space and retail section.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #peknavyhliadka #dubravka #architecture #modernarchitecture #contemporaryarchitecture @archikod
Pred Stanicou Nivy bola dokončená nová trolejbusová trať. 

New trolleybus track in front of Stanica Nivy.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #stanicanivy #novenivy #nivy  #street #city #downtown #architecture #modernarchitecture #publicspace #urbanism @hbreavis @sieberttalas
Tento týždeň sme videli novú podobu električkovej trate v Rači a otvorenie prvej časti parku v Sky Parku. V Petržalke sa robí Územný plán zóny Kapitulské pole, kde môže žiť vyše 8-tisíc ľudí, development napreduje v Záhorskej Bystrici aj v downtowne. Bratislava sa mení každým dňom.

This week we have seen the new look of tramway track in Rača and opening of the first part of park in Sky Park. In Petržalka, masterplan for Kapitulské pole area with potential population of 8k residents is being made and development is advancing in Záhorská Bystrica as well as in downtown. Bratislava is changing every day.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #skypark #highrise #tower #city #downtown #petrzalka #architecture #modernarchitecture #raca #zahorskabystrica
Elegantný Ganz House má stavebné povolenie a už o niekoľko rokov dotvorí rozvíjajúcu sa zónu @euroveacity

Elegant Ganz House received construction permit and in a few years it will become a vital part of Eurovea City neighborhood.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #eurovea #euroveacity #riverfront #downtown #city #architecture #modernarchitecture @jtre_sk @compassarchitekti
Pozrieť viac

YouTube