Author photoAdrian Gubčo 11.10.2019 11:15

Sky Park v októbri 2019

Jeden z najvýraznejších projektov v Bratislave v posledných rokoch – Sky Park od developera Penta Real Estate, už získava definitívnu podobu. Prvá z rezidenčných veží má takmer kompletne odhalenú fasádu, na zvyšných dvoch sa finalizuje exoskelet a prvá kancelárska veža sa blíži k dosiahnutiu plnej výšky. Mohutný mestský súbor sa tak čoskoro zapojí do života mesta.

V tejto najviac rozpracovanej veži – II – je už prakticky dokončený celý exteriér budovy. Výnimkou sú najnižšie podlažia a strešná konštrukcia, kde vzniká charakteristická „čiapka“ budovy, čo zdôrazní dizajn stavby založený na oblej organickej architektúre, ktorý preferovalo architektonické štúdio Zaha Hadid Architects, ktoré je autorom projektu.

Práce sa teda sústreďujú na interiér. Postupne sa dokončujú spoločné priestory, pracuje sa aj na vstupnej lobby, s výnimkou bytov v niekoľko najvyšších podlažiach sú už osádzané dvere. V interiéroch bytov sa zhotovujú podlahy, obklady a inštalujú zariaďovacie predmety v kúpeľniach a na toaletách. Aktívne sú už aj rýchlovýťahy, cesta na najvyššie podlažie zaberá približne 30 sekúnd.

V prípade dvoch ostatných veží zatiaľ práce až tak nepokročili, hoci strešná konštrukcia sa začala inštalovať aj na veži najbližšie k historickému centru mesta – I – a čoskoro sa začne snímať lešenie pravdepodobne aj tu. Každopádne, obe veže majú byť dokončené neskôr a podľa všetkého by sa termín dokončenia, teda 1Q 2020, mal stíhať bez výraznejšieho meškania.

V každej z veží vzniklo približne 264 bytov, celkovo je v prvej etape pozostávajúce z trojice 31-podlažných a 103,8 metrov vysokých veží 792 bytov. Štandard je pomerne vysoký a na základe obhliadky viacerých bytov konštatujem, že aj prevedenie je na slušnej úrovni. Projekt sa stretol s vysokým záujmom klientov, developerovi sa podarilo vypredať všetky byty – vrátane najluxusnejších jednotiek na najvyšších troch podlažiach, nazvaných Penthouse and Panoramatic Collection, kde bol štandard ešte vyšší.

 

 

Zdarne napreduje aj výstavba kancelárskej budovy, kde v čase fotenia chýbali k plnej výške už len štyri podlažia. Na nižších podlažiach sa začalo s inštaláciou fasády. Postup prác je viditeľný aj v prípade rekonštrukcie Jurkovičovej teplárne, vzácnej industriálnej pamiatky, kde bol vo vyššej časti osadený žeriav, ktorý je kľúčový pri budovaní novej vstavby do teplárne.

Celkovo by mali tieto dva objekty obsahovať 31-tisíc (Sky Park Offices) a 5-tisíc (Jurkovičova tepláreň) metrov štvorcových kancelárií, v novej budove vznikne aj približne 500 parkovacích miest. Developer zatiaľ potvrdil príchod veľkej právnickej spoločnosti, ostatní nájomníci nie sú známi. Dokončenie tejto časti projektu sa predpokladá v 3Q 2020.

Práce sa rozbehli aj na prvých sadových úpravách a verejných priestranstvách, najmä na tých, ktoré sa dotýkajú prvej dokončenej rezidenčnej veže. Momentálne sa realizujú navážky zeminy, po čom bude pravdepodobne nasledovať vysádzanie drevín a osádzanie mobiliáru. Park a exteriérové plochy sa budú dokončovať a otvárať postupne s tým, ako sa budú dokončovať jednotlivé časti projektu.

Rok 2020 by mal byť pre Sky Park zásadný – okrem dokončenia prvej časti projektu či otvorenia parku sa rozbehne aj výstavba zvyšných svoch budov, ktoré development uzavrú. Ide o štvrtú rezidenčnú vežu na parcele najbližšie k dočasnej autobusovej stanici, ktorá bude identická s tými postavenými, a najmä o najmohutnejšiu kancelársku vežu s takmer 120 metrami a viac ako 30-tisíc metrami štvorcovými kancelárskej plochy. Plné dokončenie Sky Parku tak možno očakávať ku koncu roka 202, prípadne začiatku roka 2023.

 

 

Sky Park zaberá kľúčové územie v rámci nového komerčného centra mesta, alebo downtownu, medzi výraznými bodmi záujmu – nábrežím Dunaja a autobusovou stanicou, súčasnou aj budúcou. Bude teda predstavovať prirodzenú pešiu spojnicu, na ktorú sú naviazané verejné priestranstvá aj zástavba. Projekt je navrhnutý tak, aby nevytváral akúsi bariéru v podobe blokov, ale ako voľne osadené veže v parku, pomedzi ktoré vedú viacmenej priame pešie koridory.

Istú dobu išlo o kritizované riešenie zo strany Hlavného mesta, keďže podstatná časť okolitej zástavby má charakter blokovej štruktúry. Developerovi sa však podarilo presadiť daný koncept, ktorý je výsledkom architektonickej súťaže z roku 2010, v ktorej jednoznačne zvíťazilo štúdio Zaha Hadid Architects aj v silnej konkurencii špičkových európskych ateliérov. Do projektu sa však urobili viaceré zmeny, aj zásadného charakteru, ktoré ho zracionalizovali, zároveň ale lepšie prispôsobili lokálnym podmienkam.

Dnes je tak Bratislava krôčik od aktivácie veľkej plochy, ktorá bola dlhodobo nevyužívaná a tvorila v kontexte mesta akúsi čiernu dieru – neprístupné a prázdne územie, ktoré narúšalo celkovú kontinuitu centra. Dá sa len predpokladať, že zapojenie plochy do života mestského organizmu prinesie zmenu vnímania centrálnej Bratislavy a jej mentálne rozšírenie.

Na projekte sa strieda veľké množstvo architektov – okrem ZHA je to aj kancelária Vietzke&Borstelmann, realizujúca Sky Park Offices, ADOM M Studio, ktoré realizuje rekonštrukciu teplárne, Marko&Placemakers a Townshend, zodpovední za verejné priestranstvá, alebo GFI, ktoré je projektantom rezidenčných aj kancelárskej veže.

Výsledkom bude jeden z najmodernejších priestorov v metropole, ako aj jeden z najatraktívnejších. V kontexte iných dokončovaných projektov bude rok 2020 tak pravdepodobne pre Bratislavu rovnako zásadným, ako bol rok 2010, kedy bola dokončená Eurovea a spustil sa vznik nového centra mesta, ktorý teraz vrcholí.

 

Fotografie z 6.10.2019. Pozrite si viac fotografií, vrátane interiérov, vo fotoalbumoch Sky Park a Sky Park Offices.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

 • Panoráma zo staveniska
 • Budúce obchodné priestory do Továrenskej už vznikajú
 • Inštalovanie strešnej konštrukcie na veži II
 • Veža II
 • Pohľad zo strechy, kde bude terasa pre rezidentov
 • Strešná konštrukcia sa už realizuje aj na druhej z veží
 • Výhľad z najvyšších podlaží, detail obloženia
 • Spustila sa realizácia parku
 • Jurkovičova tepláreň
 • Sky Park Offices
 • Zdroj: Penta Real Estate

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube