Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 11.10.2019 11:15

Sky Park v októbri 2019

Jeden z najvýraznejších projektov v Bratislave v posledných rokoch – Sky Park od developera Penta Real Estate, už získava definitívnu podobu. Prvá z rezidenčných veží má takmer kompletne odhalenú fasádu, na zvyšných dvoch sa finalizuje exoskelet a prvá kancelárska veža sa blíži k dosiahnutiu plnej výšky. Mohutný mestský súbor sa tak čoskoro zapojí do života mesta.

Article Big

V tejto najviac rozpracovanej veži – II – je už prakticky dokončený celý exteriér budovy. Výnimkou sú najnižšie podlažia a strešná konštrukcia, kde vzniká charakteristická „čiapka“ budovy, čo zdôrazní dizajn stavby založený na oblej organickej architektúre, ktorý preferovalo architektonické štúdio Zaha Hadid Architects, ktoré je autorom projektu.

Práce sa teda sústreďujú na interiér. Postupne sa dokončujú spoločné priestory, pracuje sa aj na vstupnej lobby, s výnimkou bytov v niekoľko najvyšších podlažiach sú už osádzané dvere. V interiéroch bytov sa zhotovujú podlahy, obklady a inštalujú zariaďovacie predmety v kúpeľniach a na toaletách. Aktívne sú už aj rýchlovýťahy, cesta na najvyššie podlažie zaberá približne 30 sekúnd.

V prípade dvoch ostatných veží zatiaľ práce až tak nepokročili, hoci strešná konštrukcia sa začala inštalovať aj na veži najbližšie k historickému centru mesta – I – a čoskoro sa začne snímať lešenie pravdepodobne aj tu. Každopádne, obe veže majú byť dokončené neskôr a podľa všetkého by sa termín dokončenia, teda 1Q 2020, mal stíhať bez výraznejšieho meškania.

V každej z veží vzniklo približne 264 bytov, celkovo je v prvej etape pozostávajúce z trojice 31-podlažných a 103,8 metrov vysokých veží 792 bytov. Štandard je pomerne vysoký a na základe obhliadky viacerých bytov konštatujem, že aj prevedenie je na slušnej úrovni. Projekt sa stretol s vysokým záujmom klientov, developerovi sa podarilo vypredať všetky byty – vrátane najluxusnejších jednotiek na najvyšších troch podlažiach, nazvaných Penthouse and Panoramatic Collection, kde bol štandard ešte vyšší.

 

 

Zdarne napreduje aj výstavba kancelárskej budovy, kde v čase fotenia chýbali k plnej výške už len štyri podlažia. Na nižších podlažiach sa začalo s inštaláciou fasády. Postup prác je viditeľný aj v prípade rekonštrukcie Jurkovičovej teplárne, vzácnej industriálnej pamiatky, kde bol vo vyššej časti osadený žeriav, ktorý je kľúčový pri budovaní novej vstavby do teplárne.

Celkovo by mali tieto dva objekty obsahovať 31-tisíc (Sky Park Offices) a 5-tisíc (Jurkovičova tepláreň) metrov štvorcových kancelárií, v novej budove vznikne aj približne 500 parkovacích miest. Developer zatiaľ potvrdil príchod veľkej právnickej spoločnosti, ostatní nájomníci nie sú známi. Dokončenie tejto časti projektu sa predpokladá v 3Q 2020.

Práce sa rozbehli aj na prvých sadových úpravách a verejných priestranstvách, najmä na tých, ktoré sa dotýkajú prvej dokončenej rezidenčnej veže. Momentálne sa realizujú navážky zeminy, po čom bude pravdepodobne nasledovať vysádzanie drevín a osádzanie mobiliáru. Park a exteriérové plochy sa budú dokončovať a otvárať postupne s tým, ako sa budú dokončovať jednotlivé časti projektu.

Rok 2020 by mal byť pre Sky Park zásadný – okrem dokončenia prvej časti projektu či otvorenia parku sa rozbehne aj výstavba zvyšných svoch budov, ktoré development uzavrú. Ide o štvrtú rezidenčnú vežu na parcele najbližšie k dočasnej autobusovej stanici, ktorá bude identická s tými postavenými, a najmä o najmohutnejšiu kancelársku vežu s takmer 120 metrami a viac ako 30-tisíc metrami štvorcovými kancelárskej plochy. Plné dokončenie Sky Parku tak možno očakávať ku koncu roka 202, prípadne začiatku roka 2023.

 

 

Sky Park zaberá kľúčové územie v rámci nového komerčného centra mesta, alebo downtownu, medzi výraznými bodmi záujmu – nábrežím Dunaja a autobusovou stanicou, súčasnou aj budúcou. Bude teda predstavovať prirodzenú pešiu spojnicu, na ktorú sú naviazané verejné priestranstvá aj zástavba. Projekt je navrhnutý tak, aby nevytváral akúsi bariéru v podobe blokov, ale ako voľne osadené veže v parku, pomedzi ktoré vedú viacmenej priame pešie koridory.

Istú dobu išlo o kritizované riešenie zo strany Hlavného mesta, keďže podstatná časť okolitej zástavby má charakter blokovej štruktúry. Developerovi sa však podarilo presadiť daný koncept, ktorý je výsledkom architektonickej súťaže z roku 2010, v ktorej jednoznačne zvíťazilo štúdio Zaha Hadid Architects aj v silnej konkurencii špičkových európskych ateliérov. Do projektu sa však urobili viaceré zmeny, aj zásadného charakteru, ktoré ho zracionalizovali, zároveň ale lepšie prispôsobili lokálnym podmienkam.

Dnes je tak Bratislava krôčik od aktivácie veľkej plochy, ktorá bola dlhodobo nevyužívaná a tvorila v kontexte mesta akúsi čiernu dieru – neprístupné a prázdne územie, ktoré narúšalo celkovú kontinuitu centra. Dá sa len predpokladať, že zapojenie plochy do života mestského organizmu prinesie zmenu vnímania centrálnej Bratislavy a jej mentálne rozšírenie.

Na projekte sa strieda veľké množstvo architektov – okrem ZHA je to aj kancelária Vietzke&Borstelmann, realizujúca Sky Park Offices, ADOM M Studio, ktoré realizuje rekonštrukciu teplárne, Marko&Placemakers a Townshend, zodpovední za verejné priestranstvá, alebo GFI, ktoré je projektantom rezidenčných aj kancelárskej veže.

Výsledkom bude jeden z najmodernejších priestorov v metropole, ako aj jeden z najatraktívnejších. V kontexte iných dokončovaných projektov bude rok 2020 tak pravdepodobne pre Bratislavu rovnako zásadným, ako bol rok 2010, kedy bola dokončená Eurovea a spustil sa vznik nového centra mesta, ktorý teraz vrcholí.

 

Fotografie z 6.10.2019. Pozrite si viac fotografií, vrátane interiérov, vo fotoalbumoch Sky Park a Sky Park Offices.

Galéria

 • Panoráma zo staveniska
 • Budúce obchodné priestory do Továrenskej už vznikajú
 • Inštalovanie strešnej konštrukcie na veži II
 • Veža II
 • Pohľad zo strechy, kde bude terasa pre rezidentov
 • Strešná konštrukcia sa už realizuje aj na druhej z veží
 • Výhľad z najvyšších podlaží, detail obloženia
 • Spustila sa realizácia parku
 • Jurkovičova tepláreň
 • Sky Park Offices
 • Zdroj: Penta Real Estate

Súvisiace články

Prvá časť parku v Sky Parku je už otvorená

26.08.2020 17:29:00 Adrian Gubčo

Bez veľkých fanfár a oznamov bola v uplynulých dňoch otvorená prvá časť parku v rámci developmentu Sky Park, kľúčovej časti vznikajúceho nového centra Bratislavy. Prístupné sú plochy v okolí budovy Sky Park Residence 2, čo súvisí s odovzdávaním veže. Ďalšie časti by mali byť sprístupnené do konca tohto roka.

Čítať viac

Prvá časť parku v Sky Parku sa čoskoro otvorí

20.08.2020 14:03:00 Adrian Gubčo

O niekoľko dní sa po troch rokoch výstavby konečne otvorí prvá časť parku v rámci projektu Sky Park, kľúčovej časti nového centra Bratislavy. Sprístupnenie verejného priestranstva je spojené s dokončením a odovzdaním prvej z veží, ktoré tento rozsiahly development tvoria. Slovenská metropola získa nový ikonický priestor.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Vo Vydrici boli potvrdené opatrenia, ktoré prispejú k vysokej kvalite projektu: pribudnú tak odkazy na minulosť, hodnotná zeleň a z Vodnej veže sa stane kultúrny priestor.

High-quality solutions in Vydrica are confirmed. New neighborhood will reflect history, it will be ecological and the developer will contribute to the reconstruction of Vodná veža, a historical monument which will become a cultural space.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #urban #urbanism #vydrica #oldbratislava #vydricadevelopment #lucron #architecture #contemporaryarchitecture #culture #publicspace

@compassarchitekti @vydrica.ba @markoandplacemakers
Nové zastávky na električkovej trati v Petržalke budú obsahovať integrované prístrešky so zelenými strechami a cykloinfraštruktúru v kodanskej kvalite.

New stops on proposed tramway track in Petržalka will contain green roofs and bike infrastructure of Copenhagen quality. 

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #tram #traffic #transportation #publictransport #city #urbanism #petrzalka #petržalka #elektricka #architecture #design #publicspace
V Nuppu pribudne už ôsma etapa. Obytný súbor na mieste bývalého brownfieldu má byť celý dokončený v roku 2025.

Eighth stage of Nuppu residential complex is revealed. Whole development should be completed in 2025.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #ruzinov #Ružinov #nuppu #architecture #contemporaryarchitecture

@yitslovakia
V Záhorskej Bystrici sa stáva realitou nová mestská štvrť.

A new neighborhood in Záhorská Bystrica is becoming reality.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #zahorskabystrica #zahorie #construction #architecture #contemporaryarchitecture #kolisky #karpatiumrezidencie

@itbdevelopment
Západ slnka v novom meste.

Sunset in the new city.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #city #downtown #skyline #sunset #skypark #skyparkbyzahahadid #highrise #twincitytower #nivy #novenivy #nivytower #architecture #contemporaryarchitecture #street
Kto by toto tipoval na koniec Petržalky?

Who would guess that this is on the edge of Petržalka?

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #petrzalka #petržalka #bricks #architecture #contemporaryarchitecture #novanta

@langbenedekarchitects
Pozrieť viac

YouTube