Author photoAdrian Gubčo 21.07.2020 10:30

Novinky z Rače

Mestská časť Rača patrí k periférnym častiam Bratislavy, stavebný rozvoj sa jej však nevyhýba. Aj tu pribúdajú nové projekty, vrátane nových polyfunkčných súborov. Developeri pripomínajú dostupnosť prírodného prostredia Malých Karpát, prítomnosť električkovej trate alebo historické prostredie tradičnej vinohradníckej obce, Rača sa však mení na modernú a živú bratislavskú štvrť.

Rínok Rača

Rínok Rača

Napriek viacerým výhodám aj Raču trápia viaceré problémy, predovšetkým dopravného charakteru. Pre rastúce malokarpatské predmestia Bratislavy je Račianska, resp. Žitná ulica zásadnou spojnicou s centrom metropoly, čo komplikuje mobilitu samotných obyvateľov mestskej časti. V tomto kontexte rastie význam električkovej trate a preto nie je prekvapením, že veľká časť projektov vzniká v jej bezprostrednej blízkosti.

To je aj prípad dnes najvýraznejších rozostavaných či čerstvo dokončených developmentov v mestskej časti. Najväčším z nich je prestavba niekdajších vinárskych závodov na obytný súbor Rínok Rača, v blízkosti centrálnej zóny štvrte vzniká menší a kontroverzný projekt Centrum Rača či obytný dom Mercantino. Na sídlisku Záhumenice sa zas rozširuje veľké fitnesscentrum. Novú podobu získal dlhodobo opustený objekt AB Kozmetiky.

Na viacero týchto projektov sa miestna verejnosť pozerá kriticky, niekedy aj vcelku oprávnene. Čo jednotlivé developmenty Rači priniesli, prípadne prinesú?

 

Rínok Rača

Rínok Rača je najmohutnejším developmentom, ktorý výrazne zmení podobu aj fungovanie mestskej časti v najbližšom období. Na mieste priemyselného podniku bývalých vinárskych závodov vzniká šesť bytových a tri polyfunkčné domy v riadkovej zástavbe, medzi ktorými sa má nachádzať parkovo upravená zeleň na podnoži, do ktorej budú vložené služby a parkovanie. Developer Bencont tu plánuje vybudovať až 474 bytov.

Realizácia projektu sa spustila na konci minulého roka a dnes už rastú prvé nadzemné podlažia jednotlivých budov. „Zemné práce na garážach sektorov ABC sme ukončili a pokračujeme vo výstavbe bytových domov v sektoroch A, B, C, kde už staviame železobetónové skelety budov C1, C2 a C3. Prvú kolaudáciu bytových priestorov plánujeme na koniec roka 2022,“  konštatuje konateľ Rínku Rača Martin Šimurda. Sektor C tvorí strednú časť projektu, sektor B je orientovaný na ulicu, sektor A je najviac zasunutý do veľkého, trojhektárového pozemku.

Predaj je spustený v štyroch objektoch – trojici bytoviek (celá sekcia C) a v jednom polyfunkčnom dome. Len včera developer oznámil štart predaja v sedempodlažnom dome C3, kde sa nachádza 48 bytov a 399 metrov štvorových nebytových priestorov. Do predaja bolo celkovo daných 196 bytov, predať sa podarilo 107. Bencont uvádza, že priemerná cena predaných bytov bola 200-tisíc eur, najviac sa predávali dvojizbové, ktoré majú v ponuke aj najväčší podiel.

Investor ešte bude dávať do predaja celý sektor A, ktorý bude v rámci projektu asi najpokojnejším, alebo výškovú dominantu v sektore B, ktorá bude mať 13 nadzených podlaží. V kontexte Bratislavy pôjde o jeden z dostupnejších projektov.

Rínok Rača nepatrí k najpríťažlivejším developmentom v meste, vo vynikajúcej dostupnosti električkovej dopravy však vznikne nové bývanie pre stovky ľudí, ktorí by inak pravdepodobne zamierili na predmestia alebo do obytných súborov, ktoré nemajú také dobré spojenie verejnou dopravou. V polyfunkčnom komplexe navyše pribudne nemalý objem služieb, orientovaných do novej „promenády“, zelené plochy, materská škola a naostatok developer pripomína, že na Poplatku za rozvoj zaplatil približne 1 milión eur a v rámci vyvolaných investícií zrevitalizuje niektoré miesta v okolí. Vo výsledku tak budú dosahy projektu prevažne pozitívne.

Celkové dokončenie Rínku Rača sa očakáva v priebehu roka 2023. Architektúru zabezpečila kancelária Mrazek Architects.

 

Výstavba Rínku Rača

 

Centrum Rača a Mercantino

RC – Rača Centrum je relatívne malý projekt, do centrálnej časti Rače okolo Detvianskej ulice však zasiahol výrazným spôsobom, keďže dotvoril okolie exponovanej križovatky s Rustaveliho ulicou. Pozemok bol predtým zanedbaný a zarastený, dnes je na jeho mieste trojpodlažná budova s obchodmi na prízemí a kancelárskymi priestormi vo zvyšku objektu.

Projekt sa vyznačuje modernou a čistou architektúrou, ktorá síce nie je výnimočná, prostredie však dotvorila vhodným spôsobom. Architektom z kancelárie Budinský&Partners sa podarilo vytvoriť realizáciu, ktorá má potenciál byť lokálnym ohniskom aktivity. Parter síce ešte nie je úplne obsadený, skôr či neskôr sa to však zmení a pribudne tu ďalšia prevádzka, ktorá prispeje k saturácii potrieb lokálnych obyvateľov.

Napriek vhodnej funkcii, nerušiacej architektúre či triezvej podlažnosti doteraz postavenej časti projektu sa naňho verejnosť pozerá s výhradami. Problémom je totiž plánovaná sedempodlažná rezidenčná prístavba, ktorá začala rásť smerom do Rustaveliho ulice. Obsahovať mala 21 bytov (resp. apartmánov) a niekoľko jednotiek v parteri. Dnes je však na pozemku len rozostavaný skelet prvých dvoch podlaží.

Problém spočíva vo fakte, že developer, spoločnosť EK-Invest, nemal vydané stavebné povolenie, napriek tomu začal budovu realizovať. Po preverení štátnym stavebným dozorom práce dočasne zastavil, aby ich znova obnovil. Mestská časť na to reagovala opätovným pozastavením výstavby. To bolo na jar 2018, odvtedy stavba stojí a nie je známe, kedy sa práce obnovia. Hlavné mesto so zámerom súhlasí, preto je postup investora neštandardný.

 

Centrum Rača a rozostavaný skelet rezidenčnej časti

 

Oveľa kritickejší je však susedný projekt bytového domu Mercantino, deväťpodlažného bodového objektu, ktorý nadväzuje na väčší súbor Radničné námestie Rača. Oba tieto developmenty patria do portfólia spoločnosti Grafobal Group Development, spojenej s aktivitami podnikateľa Ivana Kmotríka st.

V čase, keď vznikalo Radničné námestie Rača, sa budúcnosť tejto plochy prezentovala bez zástavby. Práve napak, mal tu vzniknúť zelený parčík, čo developer promoval aj v rámci celobratislavskej reklamnej kampane. Novým parkom lákal kupujúcich do prvého projektu, pričom klienti očakávali, že budú žiť s výhľadom na starostlivo udržiavanú zeleň. Namiesto toho sa tu však dnes týči bytovka.

Developer mal k dispozícii ešte staršie stavebné povolenie, s Magistrátom a s mestskou časťou sa však pokúsil vyjednať zámenu pozemkov – park by tak ani nebudoval sám, ale by naň len prispel. Navyše by k tomu získal nevysporiadané pozemky pod vlastnými stavbami aj nové parcely. Poslanci takýto nátlak odmietli, a zamietli aj zámenu pozemkov. Vyhrážky výstavbou novej budovy považovali za prázdne.

Nanešťastie nimi však neboli, na mieste parku tak vznikla budova, ktorý viac pripomína zateplený panelový dom ako novostavbu. Architektonický prínos je nulový, ako cenu útechy susedia získali asi tisíc metrov štvorcových voľného priestoru, ktorý malo pôvodne zaberať prízemie (čo však bolo biznisovo riadené rozhodnutie, žiaden ústupok voči verejnosti). Mercantino je asi to najhoršie, čo v poslednej dobe v Rači vzniklo.

Developer pripravuje v Rači aj iný zámer, Račany Rosso, ktorý má priniesť rozsiahly záber vinohradov a nahradiť ich rezidenčným komplexom sídliskového typu. 

 

Bytový dom Mercantino

 

WM Fitcentrum

WM Fitcentrum patrí k najväčším a najznámejším fitcentrám v Bratislave, čo znamená pri ich celkovej popularite pomerne dosť. Súčasná trojpodlažná budova, kde sa nachádza fitnesscentrum a miestnosti pre skupinové cvičenia, však už očividne nevyhovovala nárokom majiteľa – objekt neposkytoval dostatočný priestor pre osoby, vyžadujúce si špecifický prístup (napríklad deti či seniori), prípadne tu chýbali niektoré služby.

To sa čoskoro zmení, kedže postupne už rastie štvorpodlažná novostavba na susednom pozemku, ktorú majiteľovi fitcentra odpredala mestská časť. Na prvom podlaží by mala vzniknúť multifunkčná hala pre bedminton, futsal a volejbal a taktiež na skupinové športy pre seniorov a deti. Seniorom bude určené aj druhé podlažie, ktoré bude prispôsobené ich potrebám, deti a mládež do 12 rokov budú mať vyhradené tretie podlažie. Na najvyššom podlaží bude bývanie pre personál. S pôvodnou budovou bude prístavba spojená prepájacím mostíkom.

Architektúra objektu bude jednoduchá a nadväzovať bude na už vybudovanú časť fitcentra. Autorom je architektonická kancelária ZDArchitects. Napriek svojej banálnosti bude mať komplex vhodnú funkciu, ktorú oceňujú návštevníci zo širšieho okolia. Dokončenie je očakávané až ku koncu roka 2021, zatiaľ nie je dôvod predpokladať, že by sa tento termín nestíhal.

Už v dohľadnej dobe športovo-rekreačnú funkciu fitcentra doplní obdobná novinka – na susednom pozemku pri aktuálne rozostavanej časti centra má vzniknú Urban Park Tbiliská s priestorom pre streetball alebo skateboarding. Ide o prvky, ktoré pomáhajú oživiť a zatraktívniť štandardné panelové sídlisko. Iniciátorom projektu je mestská časť Rača, ktorá do neho investuje 164-tisíc eur, v čom je aj 100-tisíc, ktoré Rači pridelila Vláda SR.

 

Výstavba rozšírenia WM Fitcentra, v popredí priestor, kde vznikne Urban Park Tbiliská

 

AB Kozmetika

Dlhé roky sa nad električkovou traťou Malé Krasňany týčila zanedbaná administratívna budova niekdajšieho závodu AB Kozmetika. Jej stav sa rokmi zhoršoval a bol v prudkom kontraste voči moderným novostavbám susedného komplexu Reding alebo obytného súboru Malé Krasňany. Situácia sa však zmenila – dnes je budova kompletne zrekonštruovaná a má nový vizuál.

AB Kozmetika bude mať aj naďalej administratívnu funkciu, hoci na objekte pribudli balkóny, čo viedlo k špekuláciám, že by tu mohol byť internát, byty či ubytovňa. To však mestská časť Rača vylučuje a potvrdila, že všetky zásahy na stavbe boli vykonané v súlade so stavebným povolením, kde sa o bývaní nič nepíše. Navyše, túto funkciu tu neumožňuje ani Územný plán.

Rekonštrukciu projektovo zastrešila spoločnosť Apollis Residence, blízka developerovi MACHO Consulting, budovu však podľa zistení portálu TrendReality prebrali dalšie firmy, podľa všetkého spojené s podnikateľom Františkom Hodorovským. V tejto chvíli sa zdá, že všetky práce už boli ukončené.

Predtým zanedbaný nevábny objekt má dnes úplne novú podobu, charakter mu dávajú najmä balkóny obložené ťahokovom alebo farebná kombinácia šedej a žltej, ktorá spolu ladí veľmi dobre. Z jednej z najväčších hánb tejto časti mesta sa tak stala ďaleko príjemnejšie pôsobiaca budova. Klienti budú mať k dispozícii dokonalý prístup na električku alebo dobrú dostupnosť do ešte existujúcich vinohradov.

 

Zrekonštruovaná AB Kozmetika

 

Záver

Rača tak postupne modernizuje svoju tvár, hoci to nie je bez kontroverzií. Všetky tieto projekty však majú (okrem blízkosti k električkovej trati) spoločnú jednu vlastnosť: ide o zahustenie či doplnenie existujúcej štruktúry, nie o záber novej pôdy. To je pozitívne, zvlášť v Rači, kde zábery novej pôdy obyčajne znamenajú devastáciu pôvodných vinohradov.

Hoci je Bratislava sama osebe bývalé vinohradnícke mesto, so žiadnou jej časťou nie je vinohradníctvo tak spojené, ako práve s Račou. Produkcia hrozna a následne vína je súčasťou nielen lokálnej historickej tradície, ale výrazne ovplyvnila aj kultúru a prírodné prostredie okolia. Pôvodná obec bola osadená tak, aby boli vinohrady dobre prístupné z jednotlivých dvorov, ktorých dlhý, pretiahnutý charakter (pod budovami sú pivnice) sa dodnes zachoval. Račianske víno má dlhú tradíciu.

Táto je však nezriedka v konflikte so súčasnými záujmami, predovšetkým so snahou malých aj väčších investorov o rozvoj bývania v takom atraktívnom prostredí. Ideálnou predstavou je vybudovať rodinný dom a následne predpokladať, že v okolí už toho veľa nevznikne, takýmto prístupom sa však postupne ukrajuje z dnes ešte existujúcich vinohradov. Nie je preto prekvapením, že Rača patrí k štvrtiam, kde je vzťah k developmentu najrezervovanejší.

Snaha o ochranu vinohradov je v tomto prípade legitímna a aktivity mesta aj lokálnej samosprávy by mali smerovať k tomu, aby sa development sústredil na vyplňanie prázdnych plôch v rámci existujúcej zástavby, prípadne urbanizáciu nie tak vzácnych území – napríklad Rendezu, kam prichádza výrazná lastovička v podobe projektu RNDZ. V týchto územiach má Rača ešte veľké priestorové rezervy pre stavebný rozvoj.

Ten by následne mohol byť katalyzátorom rozvoja vybavenosti a verejného priestoru, v čom mala Rača taktiež nemalý investičný dlh. V tomto ohľade sa však začína situácia postupne meniť a všetko nasvedčuje tomu, že pokrok nastane aj v tomto smere. O tom však nabudúce.

 

Fotografie z 28.6.2020. Pozrite si všetky fotky vo fotogalérii

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

 • Rínok Rača
 • Rínok Rača
 • Rínok Rača
 • Rínok Rača. Zdroj: Bencont
 • Rača Centrum
 • Rača Centrum
 • Rača Centrum
 • Rača Centrum. Zdroj: EK - Invest
 • Mercantino
 • Mercantino
 • WM Fitcentrum
 • WM Fitcentrum
 • WM Fitcentrum
 • WM Fitcentrum. Zdroj: WM Fitcentrum
 • AB Kozmetika
 • AB Kozmetika

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube