Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 28.04.2020 16:47

Rača opraví ihrisko na Tbiliskej, vznikne tu Urban Park Tbiliská

Mestská časť Rača rozbieha premenu zanedbaného športoviska v priestore medzi Tbiliskou ulicou a električkovou traťou na Púchovskej. Po rekonštrukcii, ktorá by mohla prebehnúť ešte v priebehu tohto roka, by tu mal vzniknúť moderný „urban park“, ktorý spoločne so susedným súkromným areálom vytvorí veľkú športovú zónu.

Article Big

Zdroj: Mestská časť Rača

Mestská časť už dlhšie pracuje na vízii premeny plochy v blízkosti Materskej školy na Tbiliskej ulici, ktorá je dlho využívaná na basketbal alebo hokejbal, dnes je však už vo veľmi zlom stave. Rekonštrukcia nemala priniesť len jednoduchú úpravu povrchov, ale komplexné skvalitnenie areálu tak, aby tu vznikol mestský priestor s dôrazom na mestské športy, ku ktorým patrí skateboarding, parkour alebo streetball, doplnený o možnosti sedenia a upravenú zeleň.

Miestna samospráva, predovšetkým vicestarostka L. Antalová-Plavuchová, ktorá za ideou do veľkej miery stojí, sa preto spojila s Asociáciou skateboardingu Slovenskej republiky a aktivistom Teodorom Kuhnom, ktorý sa podieľal na vzniku skateparku na Gercenovej ulici v Petržalke a vreckového parčíku na Škarniclovej ulici v Starom Meste, aby pripravila vhodný koncept. Ten nakoniec vypracovala pražská architektonická kancelária Unicorn/Unicron, špecializujúca sa na tvorbu verejných priestranstiev, ideálnych pre skateboarding.

Koncepcia parku je založená na vytvorení veľkej vybetónovanej centrálnej plochy, do ktorej budú vložené skateboardové prvky (banky, grindboxy, rail, wallride, transfer, atď.), ako aj kôš pre streetball. Tbiliská ulica bude voči tejto ploche mierne vyvýšená, čo vytvorí možnosti pre vznik pobytového schodiska. Zo severovýchodnej strany vznikne drevená terasa s ďalšími pobytovými schodami.

Nido

Mestská časť je vo fáze získavania stavebného povolenia, vyhotovená už je kompletná projektová dokumentácia. Realizácia by mala prebiehať predbežne desať týždňov, dokončenie projektu sa očakáva už v priebehu tohto roka. Náklady by mali dosiahnuť 164-tisíc eur, z čoho 100-tisíc tvorí účelová dotácia zo strany Úradu vlády, Hlavné mesto prispelo 35-tisíc eurami a približne 25-tisíc eur do projektu investuje samotná Rača.

Po dokončení tak vznikne moderné športovisko s dobrými podmienkami pre mestské športy, ktoré sú dnes do veľkej miere závislé na priestoroch, ktoré pre ne nie sú určené. Výsledkom je poškodzovanie nízko odolných materiálov alebo teoretické konflikty s okoloidúcimi. Areálu v Rači by však nič také hroziť nemalo – okrem dobrých podmienok a kvalitného mobiliáru by mal byť od okolia aj dostatočne oddelený.

To platí aj v prípade susedného pozemku, na ktorom práve vzniká rozšírenie mohutného fitcentra, ktorého súčasťou budú aj exteriérové športoviská. Oba projekty sú však napriek oddeleniu pletivom v súlade, z drevenej terasy bude výhľad na Urban Park aj ihrisko vo Fitcentre. Dokončenie Fitcentra sa očakáva v priebehu roka 2021.

 

Situácia. Zdroj: Mestská časť Rača 

 

Bratislava dlhodobo trpela na nedostatok možností pre skateboarding, čo viedlo priaznivcov tohto športu k využívaniu iných plôch – najznámejšie sú priestory pred Domom odborov Istropolis, kde skateboardisti využívajú mohutné schodiská a zhromažďovacie plochy, ktoré boli pôvodne určené pre delegátov komunistických zjazdov.

Dnes sa však situácia obracia, pričom sa zdá, že v meste sa čoskoro doslova „roztrhne vrece“ s novými skateparkami. O nových priestoroch sa hovorí v prípade Novej Cvernovky, neďalekého projektu Guthaus, parčíkom pri Molecovej v Karlovej Vsi alebo s plochou pod Mostom SNP na petržalskej strane, ktorá bude priamo napojená na Sad Janka Kráľa.

Najmä tento posledný zámer bo do istej miery očakávaný, keďže vízia skateparku na nevyužitej a ohradenej ploche sa objavila už v roku 2008 v rámci iniciatívy Mestské zásahy, za ktorou stál vtedajší aktivista a dnešný primátor Matúš Vallo. Nebolo teda prekvapením, že sa projekt objavil v zozname plánov, ktoré chce (alebo chcelo) Hlavné mesto tento rok zrealizovať vďaka zvýšeným daniam z nehnuteľností a daru Vlády SR.

Naďalej platí, že v meste by sa nemali nachádzať plochy, ktoré nemajú žiadne využitie, príkladom čoho je dnes aj priestor pod Mostom SNP. Nejde len o ekonomickú požiadavku – keďže intenzívnejšie zastavané a využívané mesto je dokázateľne ekonomicky efektívnejšie – ale aj ekologickú.

Bez ohľadu na pandémiu platí, že je lepšie žiť v hustých mestách, ako zaberať voľnú krajinu, kde prirodzene prebiehajú ekologické procesy. Každý meter štvorcový navyše, ktorý mesto zaberie, ale mohlo inak využiť vo sovjom vnútri, je mrhaním, ktorého význam si uvedomíme už v blízkej budúcnosti.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Mestská časť Rača
  • Zdroj: Mestská časť Rača
  • Zdroj: Mestská časť Rača
  • Zdroj: Mestská časť Rača
  • Zdroj: Mestská časť Rača
  • Zdroj: Mestská časť Rača
  • Zdroj: Mestská časť Rača
  • Zdroj: Mestská časť Rača

Súvisiace články

Hlavné mesto pripravuje rozsiahle opravy ciest, chodníkov a verejných priestranstiev

21.02.2020 17:55:00 Adrian Gubčo

Vedenie Bratislavy odhalilo konkrétne zámery, do ktorých chce investovať prostriedky získané vďaka finančnej podpore Vlády SR a zvýšením daní z nehnuteľností. Naplánované sú opravy ciest, chodníkov, ale aj väčšieho počtu verejných priestranstiev. Súčasťou rozsiahleho výpisu jednotlivých zámerov sú zásahy vo väčšine mestských častí.

Čítať viac

Vláda prispeje na rozvoj Hlavného mesta

27.11.2019 15:42:00 Adrian Gubčo

V rámci dnešného výjazdového rokovania Vlády SR sa ministri stretli so zástupcami bratislavského Magistrátu, aby hovorili o riešení problémov Hlavného mesta. Jedným z výsledkov rokovania je finančná podpora Vlády pre viaceré mestské projekty, ako aj zámery mestských častí.

Čítať viac

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Eurovea Tower začína pridávať podlažia - jedno pribudne každých 11 dní.

Eurovea Tower starts adding floors. New floor will be built every 11 days.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #eurovea #euroveacity #euroveaTower #riverfront #downtown #skyscraper #skyline #architecture #contemporaryarchitecture #building #urbandevelopment #urbanism #upscaleliving

@jtre_sk @euroveacity
Výstavba prvej etapy Vydrice je konečne povolená.

Construction of the first stage of Vydrica development is finally approved.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #vydrica #oldbratislava #staremesto #lucron #architecture #contemporaryarchitecture

@vydrica.ba @compassarchitekti @sieberttalas
Z paneláku nový projekt... Aj taký je súčasný bratislavský development.

From commieblock to new development. Another face of contemporary Bratislava.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #ruzinov #Ružinov #architecture #modernarchitecture #reconstruction
Bratislava získava nové námestie: pri Pradiarni 1900 pribudlo 33 platanov.

Bratislava is getting a new square: 33 plane trees were planted next to Pradiareň 1900.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #zwirn #publicspace #urbanism #city #verejnypriestor #pradiaren1900 #square #architecture #contemporaryarchitecture #industrialarchitecture

@yitslovakia @compassarchitekti
BSK schválil projekt nového športového areálu v Petržalke. Bude tu športová škola, hokejová akadémia, multifunkčné haly aj atletický štadión.

Bratislava County Government approved the project of new sporting zone in Petržalka. It will contain sport academy, ice-hockey academy, sport venues or athletic stadium.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #sport #athletics #icehockey #hokej #atletika #volleyball #swimming #education #publicspace #petrzalka #petržalka

@bratislavsky_kraj
V Pruger-Wallnerovej záhrade pri Horskom parku pribudne nové komunitné centrum.

New community center in Pruger-Wallner garden next to Horský park (Mountain park) will be built soon.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #park #garden #publicspace #community #communitycenter #zahrada #city #urbanism #architecture
Pozrieť viac

YouTube