Author photoAdrian Gubčo 25.09.2018 08:30

Ako vyzerá parčík na Škarniclovej?

Pred pár týždňami som písal o vznikajúcom Park Škarniclova - dobrovoľníckej iniciatíve skupiny mladých aktivistov, ktorí vyzbierali financie na to, aby mohli zmeniť zanedbanú a prehliadanú plochu na príjemný lokálny parčík. Ako vyzerá plocha teraz?

Základný princíp návrhu parku bol jednoduchý - odstrániť maximum spevnených plôch, nahradiť ich plochami umožňujúcimi lepšie vsakovanie, zriadiť nový chodník a zlepšiť pobytové možnosti v parku. To je zároveň spojené s doplnením mobiliáru, doplnením zelene a zlepšením možností správy územia. Aktuálne možno konštatovať, že zadané ciele sa darí plniť.

V parčíku je už zrealizovaný nový mlatový chodník, trvalkový záhon, odstránená burina, zasiaty nový trávnik, pripravuje sa realizácia závlahy a osvetlenie. Do priestoru bol osadený ping-pongový stôl, pribudnú pravdepodobne ešte možnosti sedenia. Parčík je tak oveľa využiteľnejší a nepochybne sa stane veľmi vítaným doplnením lokality. Celkové náklady činili len približne 6-tisíc eur, čo je oproti mnohým verejným projektom dobrá lekcia z efektivity.

Staré Mesto takto získalo prakticky zadarmo kvalitnejší verejný priestor, čo sa hádam odrazí vo vôli miestnej samosprávy mestskej časti Staré Mesto prevziať záštitu nad správou parku, keďže aktivisti revitalizáciu vykonali dobrovoľnícky popri vlastných profesiách. Ich plány sa však neobmedzujú len na tento priestor - v druhej fáze obnovy sa chcú pozrieť na plochu pred bytovými domami na Škarniclovej 2-4. Tu sa taktiež nachádza zanedbaná zelená plocha, ktorej revitalizácia vdýchne nový život a dá vyniknúť aj málo známemu pamätníku Rodiny Tomislava Kolakoviča, významnej postavy katolíckeho disentu.

Park Škarniclova je príkladom pozitívneho vzťahu ku svojmu okoliu, za ktorým stojí skupina nadšených aktivistov a dobrovoľníkov. Projektovo ho zastrešili architektka Monika Kuhn a záhradný architekt Martin Supuka, partnermi obnovy sú Sokratov inštitút, Kolégium Antona Neuwirtha a ďalší lokálni partneri. Financovanie prebehlo crowdfundingovou kampaňou.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Plocha je pripravená pre zasiatie nového trávnika s tieňomilnou odrodou
  • Nový mlatový chodník
  • Aktivisti zorganizovali počas Dobrého trhu susedský piknik, pre ktorý je plocha ako stvorená
  • V parčíku sa dá hrať pétanque, vysadené boli trvalkové záhony.
  • Nový pingpongový stôl z betónu
  • Pohľad na park od Škarniclovej ulice. Ako bariéra pred hlukom bude v vysadený živý plot
  • Škarniclova ulica bola nedávno obnovená, parčík ju veľmi dobre doplní
  • V ďalšej fáze by aktivisti radi zrevitalizovali okolie pamätníka Rodiny Tomislava Kolakoviča
  • Zdroj: Park Škarniclova

Súvisiace články

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube