Author photoAdrian Gubčo 03.01.2023 17:58

Konečne pred otvorením. Mestské lesy získali moderné infocentrum

V Infocentre v rekreačnom areáli Kamzík v bratislavských mestských lesoch, ktoré má slúžiť ako zázemie pre kurzy ekovýchovy, prebiehajú posledné dokončovacie práce, otvoriť pre verejnosť by sa malo tento rok. Informovala o tom projektová a PR manažérka Daphne – Inštitútu aplikovanej ekológie Martina Brinzíková Badidová.

Zdroj: Bratislavský samosprávny kraj, MLB / Spacio

Zdroj: Bratislavský samosprávny kraj, MLB / Spacio

Novostavba na mieste starej chaty pod areálom Expo Koliba pozostáva z trojice prepojených objektov, súčasťou ktorých bude zázemie s prednáškovými miestnosťami, ako aj infocentrum pre návštevníkov lesoparku. V eko-centre budú prebiehať rozličné kurzy, školenia či odborné stretnutia v oblasti ochrany prírody a udržateľného rozvoja.

„Moderné, no do prírody citlivo zasadené priestory budú využívať tisíce detí z bratislavských škôl, ktoré sa tu pod dohľadom lektorov budú učiť o prírode. Práve environmentálna výchova je jeden z hlavných pilierov činnosti mestských lesov a teším sa, že deti získali na svoje aktivity zázemie na úrovni 21. storočia," priblížil riaditeľ Mestských lesov v Bratislave Marek Páva.

Objekty majú maximálne dve podlažia, dizajn je v súlade s prírodným prostredím – objekty sú obložené drevenými doskami. Za návrhom stojí architektonická kancelária Spacio. Dôležitou súčasťou zámeru je aj obnova a sprístupnenie arboréta, ktoré bolo založené na pozemku v blízkosti križovatky ciest na Kamzík a na lanovku. Verejnosť tak bude mať už čoskoro možnosť spoznať vzácne druhy stromov.

Infocentrum je jedným z výsledkov projektu City Nature, ktorý spája Bratislavu a Viedeň. V rámci projektu vznikli aj pilotné obnovené lúky v oboch mestách a zabezpečili sa mnohé aktivity pre školy a verejnosť zamerané na bádateľské vzdelávanie a praktickú obnovu biotopov.

Rozpočet na celý zámer, ktorý však pokrýva aj výskum, workshopy, rekultiváciu lúk a ďalšie aktivity, je 1,7 milióna eur. Mestské lesy mali preinvestovať takmer 900-tisíc eur. Spustenie testovacej prevádzky infocentra sa predpokladalo už na prelome rokov 2020/2021 a celkové dokončenie objektu v roku 2022. Slávnostne otvorené však bolo až ku koncu roka, 14. decembra.

Galéria

  • Zdroj: MLB / Spacio
  • Zdroj: MLB / Spacio
  • Zdroj: MLB / Spacio
  • Zdroj: MLB / Spacio
  • Centrum ekovýchovy, 28.5.2022. Autor: Adrian Gubčo / YIM.BA
  • Centrum ekovýchovy, 28.5.2022. Autor: Adrian Gubčo / YIM.BA
  • Zdroj: Bratislavský samosprávny kraj

Ide o jeden z významných projektov Mestských lesov v Bratislave. Okrem neho sa v poslednej dobe viaceré zrealizovali a ďalšie na realizáciu čakajú. Z tých dokončených možno spomenúť pozorovateľňu zvierat Vydrica a obnovu turistického areálu Malý Slavín, ktoré sú hodnotené kladne – a to až natoľko, že druhý menovaný projekt je laureátom ocenenia CE ZA AR za rok 2022. Na Partizánskej lúke opravuje bufet, ktorý by mal získať modernejší ráz, na Peknej ceste sa zas upravuje areál muničných skladov.

Z pripravovaných zámerov možno spomenúť úpravu promenády na Železnej studničke v časti medzi bývalými minerálnymi kúpeľmi až po Snežienku, ktorá bola predmetom architektonickej súťaže. Víťazom sa stali kancelárie What architects v spolupráci s 3:0 LANDSCHAFT ARCHITEKTUR + PROKOS. Dnes obyčajná cesta by sa mala premeniť na atraktívnejší verejný priestor, v rámci ktorého bude vytvorený lepší prístup k hladine Druhého rybníka alebo blízkej mokradi. Na spustenie prác sa čaká už dlho – súťaž bola vyhodnotená v prvej polovici roka 2020.

Iným zámerom je vyhliadka a oprava promenády na Kamzíku. V tomto prípade MLB a Hlavné mesto súťaž nerealizovali, namiesto toho projekt zadali kancelárii Pantograph. Ide o jedno zo „Živých miest“, série lokálnych zlepšení, pripravovaných Metropolitným inštitútom Bratislavy.

Svoje projekty tu realizujú aj súkromní investori. Najvýraznejším z nich je obnova Ferdinandových kúpeľov na Železnej studničke, za ktorou stojí ORAVA-STAV, spojená s bývalým politikom Alojzom Hlinom. Podnikateľ sa usiluje aspoň čiastočne prinavrátiť zašlú slávu areálu, ktorý patril k najvýznamnejším výletným areálom v Bratislave. Väčšie obavy vyvoláva nedávne odkúpenie tzv. Čatlošovej vily podnikateľom Michaelom Dragašičom, ktorý v lesoparku vlastní viacero pozemkov a nehnuteľností. Médiami je označovaný za kontroverzného.

Mestské lesy sa tak postupne menia a v princípe k lepšiemu. Krok po kroku sa revitalizujú verejné priestory, pribúdajú atrakcie a vo väčšej miere sa dbá aj na ochranu prírody. Vzniká tak výnimočné rekreačné územie, ktoré možno bez debát považovať za poklad Bratislavy. Pred sebou však majú stále mnoho výziev, aby boli naozaj bezchybné.

 

(TASR, YIM.BA)

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube