YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 03.01.2023 17:58

Konečne pred otvorením. Mestské lesy získali moderné infocentrum

V Infocentre v rekreačnom areáli Kamzík v bratislavských mestských lesoch, ktoré má slúžiť ako zázemie pre kurzy ekovýchovy, prebiehajú posledné dokončovacie práce, otvoriť pre verejnosť by sa malo tento rok. Informovala o tom projektová a PR manažérka Daphne – Inštitútu aplikovanej ekológie Martina Brinzíková Badidová.

Zdroj: Bratislavský samosprávny kraj, MLB / Spacio

Zdroj: Bratislavský samosprávny kraj, MLB / Spacio

Novostavba na mieste starej chaty pod areálom Expo Koliba pozostáva z trojice prepojených objektov, súčasťou ktorých bude zázemie s prednáškovými miestnosťami, ako aj infocentrum pre návštevníkov lesoparku. V eko-centre budú prebiehať rozličné kurzy, školenia či odborné stretnutia v oblasti ochrany prírody a udržateľného rozvoja.

„Moderné, no do prírody citlivo zasadené priestory budú využívať tisíce detí z bratislavských škôl, ktoré sa tu pod dohľadom lektorov budú učiť o prírode. Práve environmentálna výchova je jeden z hlavných pilierov činnosti mestských lesov a teším sa, že deti získali na svoje aktivity zázemie na úrovni 21. storočia," priblížil riaditeľ Mestských lesov v Bratislave Marek Páva.

Objekty majú maximálne dve podlažia, dizajn je v súlade s prírodným prostredím – objekty sú obložené drevenými doskami. Za návrhom stojí architektonická kancelária Spacio. Dôležitou súčasťou zámeru je aj obnova a sprístupnenie arboréta, ktoré bolo založené na pozemku v blízkosti križovatky ciest na Kamzík a na lanovku. Verejnosť tak bude mať už čoskoro možnosť spoznať vzácne druhy stromov.

Infocentrum je jedným z výsledkov projektu City Nature, ktorý spája Bratislavu a Viedeň. V rámci projektu vznikli aj pilotné obnovené lúky v oboch mestách a zabezpečili sa mnohé aktivity pre školy a verejnosť zamerané na bádateľské vzdelávanie a praktickú obnovu biotopov.

Rozpočet na celý zámer, ktorý však pokrýva aj výskum, workshopy, rekultiváciu lúk a ďalšie aktivity, je 1,7 milióna eur. Mestské lesy mali preinvestovať takmer 900-tisíc eur. Spustenie testovacej prevádzky infocentra sa predpokladalo už na prelome rokov 2020/2021 a celkové dokončenie objektu v roku 2022. Slávnostne otvorené však bolo až ku koncu roka, 14. decembra.

Galéria

  • Zdroj: MLB / Spacio
  • Zdroj: MLB / Spacio
  • Zdroj: MLB / Spacio
  • Zdroj: MLB / Spacio
  • Centrum ekovýchovy, 28.5.2022. Autor: Adrian Gubčo / YIM.BA
  • Centrum ekovýchovy, 28.5.2022. Autor: Adrian Gubčo / YIM.BA
  • Zdroj: Bratislavský samosprávny kraj

Ide o jeden z významných projektov Mestských lesov v Bratislave. Okrem neho sa v poslednej dobe viaceré zrealizovali a ďalšie na realizáciu čakajú. Z tých dokončených možno spomenúť pozorovateľňu zvierat Vydrica a obnovu turistického areálu Malý Slavín, ktoré sú hodnotené kladne – a to až natoľko, že druhý menovaný projekt je laureátom ocenenia CE ZA AR za rok 2022. Na Partizánskej lúke opravuje bufet, ktorý by mal získať modernejší ráz, na Peknej ceste sa zas upravuje areál muničných skladov.

Z pripravovaných zámerov možno spomenúť úpravu promenády na Železnej studničke v časti medzi bývalými minerálnymi kúpeľmi až po Snežienku, ktorá bola predmetom architektonickej súťaže. Víťazom sa stali kancelárie What architects v spolupráci s 3:0 LANDSCHAFT ARCHITEKTUR + PROKOS. Dnes obyčajná cesta by sa mala premeniť na atraktívnejší verejný priestor, v rámci ktorého bude vytvorený lepší prístup k hladine Druhého rybníka alebo blízkej mokradi. Na spustenie prác sa čaká už dlho – súťaž bola vyhodnotená v prvej polovici roka 2020.

Iným zámerom je vyhliadka a oprava promenády na Kamzíku. V tomto prípade MLB a Hlavné mesto súťaž nerealizovali, namiesto toho projekt zadali kancelárii Pantograph. Ide o jedno zo „Živých miest“, série lokálnych zlepšení, pripravovaných Metropolitným inštitútom Bratislavy.

Svoje projekty tu realizujú aj súkromní investori. Najvýraznejším z nich je obnova Ferdinandových kúpeľov na Železnej studničke, za ktorou stojí ORAVA-STAV, spojená s bývalým politikom Alojzom Hlinom. Podnikateľ sa usiluje aspoň čiastočne prinavrátiť zašlú slávu areálu, ktorý patril k najvýznamnejším výletným areálom v Bratislave. Väčšie obavy vyvoláva nedávne odkúpenie tzv. Čatlošovej vily podnikateľom Michaelom Dragašičom, ktorý v lesoparku vlastní viacero pozemkov a nehnuteľností. Médiami je označovaný za kontroverzného.

Mestské lesy sa tak postupne menia a v princípe k lepšiemu. Krok po kroku sa revitalizujú verejné priestory, pribúdajú atrakcie a vo väčšej miere sa dbá aj na ochranu prírody. Vzniká tak výnimočné rekreačné územie, ktoré možno bez debát považovať za poklad Bratislavy. Pred sebou však majú stále mnoho výziev, aby boli naozaj bezchybné.

 

(TASR, YIM.BA)

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Súvisiace články

Bratislavský unikát má pol storočia. Lanovka na Kamzík sa obnovuje, oproti svetu máme medzery

02.11.2022 09:28:01 Andrej Sárközi

Takmer kilometer dlhá a 50 rokov stará lanovka s prepravnou kapacitou 342 osôb za hodinu získava späť svoj zašlý vzhľad. Sedačková lanovka Železná studnička – Koliba po skončení tohtoročnej letnej sezóny opäť pokračuje vo svojej obnove. Rekonštrukcia prebehla ešte koncom minulého roka, v máji bola lanovka opäť spustená a od septembra sa v obnove pokračuje.

Čítať viac

Bratislavský lesopark sa mení k lepšiemu, ďalšie projekty sa blížia k dokončeniu

08.08.2022 13:40:43 Adrian Gubčo

Bratislavský lesopark je bez veľkého preháňania pokladom metropoly. Za lesopark sa označujú časti Malých Karpát, spravované organizáciou Mestské lesy v Bratislave (MLB). Ide o kľúčové rekreačné územie, ktoré zažíva v posledných rokoch rastúcu popularitu. V súvislosti s tým sa rozvíjajú verejné priestory, doplnené o vybavenosť edukačného aj rekreačného charakteru.

Čítať viac

Hlavné mesto napreduje v príprave vyhliadky na Kamzíku

24.01.2022 18:00:00 Adrian Gubčo

Bratislavský lesopark a rekreačné územia v jeho okolí predstavujú jedno z ťažísk rozvojových aktivít Hlavného mesta v poslednom období. V príprave aj realizácii je tu niekoľko projektov. Bližšie k výstavbe sa teraz posunul jeden z najatraktívnejších z nich – vybudovanie „promenády Kamzík“, spojené so vznikom vyhliadkovej plošiny. Zmení sa tak okolie populárnej Cvičnej lúky.

Čítať viac

V lesoparku vznikla pozorovňa zvierat, pribudnú aj ďalšie zásahy

19.11.2021 17:14:52 Adrian Gubčo

V bratislavskom lesoparku bol dokončený prvý zo zásahov v rámci Živých miest, série menších úprav, ktorých cieľom je oživiť prehliadané priestranstvá. Na turistickej trase medzi Račou a Mariankou vyrástol drevený objekt, určený na pozorovanie zvierat. Pozorovňa zvierat Vydrica je prvým dokončeným z väčšieho počtu zásahov, ktoré zvýšia úroveň a rekreačný potenciál bratislavských lesov.

Čítať viac

Obnova Záhradnej reštaurácie a Labutieho pavilónu na Železnej studničke začína

23.07.2021 12:50:00 Adrian Gubčo

Na Železnej studničke v Bratislavskom lesoparku sa rozbieha stavebný ruch. Do realizácie ide niekoľko rokov pripravovaný projekt výstavby budovy Záhradnej reštaurácie a Labutieho pavilónu, na mieste kedysi populárneho výletného miesta obyvateľov Bratislavy. Pôvodné objekty boli zasanované v 70-tych rokoch, dnes ich po mnohých problémoch čiastočne obnovuje rodina politika Alojza Hlinu.

Čítať viac

Bratislavský lesopark prejde ďalšími zmenami

25.11.2020 11:46:56 Adrian Gubčo

Bratislavský lesopark je čoraz obľúbenejšou rekreačnou oblasťou, na čo Hlavné mesto v poslednom období reaguje zvýšeným záujmom o jeho postupnú revitalizáciu. Popularitu lokality chcú využiť aj súkromní podnikatelia. Výsledkom sú ďalšie projekty, ktoré sa pohli dopredu a už čoskoro obohatia ponuku atrakcií v malokarpatských lesoch.

Čítať viac

Hlavné mesto obnoví horáreň na Peknej ceste a pripravuje v lesoparku ďalšie projekty

21.07.2020 15:18:16 Adrian Gubčo

Hlavné mesto v spolupráci s Metropolitným inštitútom Bratislavy plánuje zrekonštruovať jeden z objektov v areáli bývalých muničných skladov na Peknej ceste v Rači – horáreň, ktorá sa má stať zázemím pre turistiku v oblasti. Ide o ďalší z rastúceho počtu projektov, ktorý má prispieť k revitalizácii Mestských lesov a posilniť ich turistický potenciál.

Čítať viac

Záhradná reštaurácia a Labutí pavilón na Železnej studničke konečne bližšie k výstavbe

30.06.2020 17:02:00 Adrian Gubčo

Už niekoľko rokov sa na mieste niekdajších minerálnych kúpeľov a Labutieho paviónu na Železnej studničke nachádza okrem prenosného bufetu (v kontajneri) aj ohradená plocha, kde sa na oplotení dočítame o vízii obnovenia tejto pamiatky. Investor projektu tvrdí, že stavba je zámerne zdržiavaná. Teraz však konečne nastal posun a projekt obnovy zaniknutých objektov ide do stavebného konania.

Čítať viac

Mestské lesy vybudujú na Kamzíku Centrum ekovýchovy

04.06.2020 17:50:00 Adrian Gubčo

V bratislavských Mestských lesoch by mohla pribudnúť ďalšia novinka: v areáli Kamzíku plánuje mestská organizácia vybudovať Centrum ekovýchovy, zamerané na prehlbovanie vzťahu k prírode u detí aj dospelých. Bratislava na zámere spolupracuje s mestom Viedeň.

Čítať viac

Výsledky súťaže na promenádu na Železnej studničke sú známe

30.04.2020 15:47:00 Adrian Gubčo

Metropolitný inštitút Bratislavy po včerajšom vyhlásení súťaže na Komenského námestie dnes odhalil výsledky súťaže na promenádu v rekreačnej lokalite Železná studnička. MIB na súťaži spolupracoval s Mestskými lesmi, pričom hľadal citlivé zlepšenie verejného priestoru v okolí dvojice rybníkov a v okolí Drieňovskej lúky. Víťazom je kolektív WHAT?! Architects v spolupráci s 3:0 LANDSCHAFT ARCHITEKTUR + PROKOS.

Čítať viac

Súťaž na novú podobu Snežienky má víťaza

03.02.2020 10:02:00 Adrian Gubčo

Lokalita Snežienka v Bratislavskom lesoparku sa už čoskoro zmení. Ruina bývalej výletnej reštaurácie, ktorá už ohrozovala okoloidúcich, bude čoskoro odstránená. Na jej mieste by mohla vyrásť nová Snežienka, ktorej možnú budúcu podobu naznačila architektonická súťaž, ktorej výsledky boli v uplynulých dňoch predstavené.

Čítať viac

Hlavné mesto vyhlasuje ďalšiu architektonickú súťaž, našlo už architekta na menšie zadania

28.11.2019 13:30:00 Adrian Gubčo

Hlavné mesto spoločne s Metropolitným inštitútom Bratislavy (MIB) a Generálnym investorom Bratislavy (GIB) vyhlasuje ďalšiu architektonickú súťaž, ktorá zlepší kvalitu promenády v lokalite Železná studienka. Medzičasom bola vyhodnotená iná súťaž, v ktorej sa hľadali architekti pre menšie zadania. Ide o ďalšie kroky smerujúce ku skvalitneniu verejných priestranstiev v metropole.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube