Author photoAdrian Gubčo 19.03.2024 16:19

Zo zanedbaného krásne? Šancovú menia obyvatelia a investori, mesto sa ráznych krokov bojí

Pravdepodobne najrušnejšia aj najhlučnejšia ulica v Bratislave, Šancová, sa pomaly mení. Na jej obraz vplýva široká zaťažená cesta, nekvalitný verejný priestor či zanedbané domy. Zároveň sú tu ale aj historické objekty, nové projekty, množstvo zaujímavých prevádzok a aktívne iniciatívy, zamerané na jej premenu. Veľmi pomaly sa tak Šancová začína zlepšovať.

Zdroj: Google StreetView, Nino Belovič / YIM.BA

Zdroj: Google StreetView, Nino Belovič / YIM.BA

Šancová sa vyformovala už v 18. a 19. storočí v podobe cesty pred vonkajším opevnením – šancami. V druhej polovici 19. storočia už bolo toto obranné zariadenie nepotrebné, lokalita sa tak otvorila výstavbe domov. Do polovice 20. storočia sa tu vyformovala pomerne kompaktná celistvá zástavba.

Staršie západné časti ulice boli tvorené dvoj- či trojpodlažnými budovami, východne od dnešnej Žilinskej sa zas postavili mestské bytové domy s piatimi či šiestimi podlažiami. Časť z nich prešla revitalizáciami a rekonštrukciami, vďaka čomu je ich stav relatívne uspokojivý. Mnohé stavby v úseku medzi Pražskou a Žilinskou však ostávajú v biednom stave.

Mení sa to len veľmi pomaly, napriek tomu počet naozaj zdevastovaných objektov klesá. V roku 2021 boli napríklad obnovené domy na Šancovej 18 a 20, ktorých rekonštrukcia súvisí s neďalekým populárnym gastronomickým zariadením v opravenom dvore, orientovaným na streetfood. V priebehu minulého roka prebehla aj rekonštrukcia domu na Šancovej 36. Predtým banálny a prehliadnuteľný dom dostal dokonca pôvodnú historizujúcu fasádu.

Galéria

  • Šancová 32. Zdroj: Google StreetView
  • Šancová 36. Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Jelenia 1 - Murgašova 2. Zdroj: Google StreetView
  • Schanz. Zdroj: Expoline
  • Endlicher House. Zdroj: FINEP
  • Mýtna 37. Zdroj: Occam Real Estate

Teraz sa rozbiehajú práce na ďalšom dome, tentokrát na Šancovej 32. Ide o mohutnejší objekt so štyrmi klasickými podlažiami a jedným podkrovným. Nachádzajú sa tu byty, prístupné z dvorovej pavlače. Vo vyvýšenom suteréne sa nachádzalo železiarstvo a elektro. Budova bola dlhodobo príznačná svojim zanedbaným stavom, ešte zhoršeným graffitmi a neudržiavaným verejným priestorom.

Že sa to zmení, sa ukázalo pred rokom, keď stavebný úrad v mestskej časti Staré Mesto udelil stavebné povolenie projektu komplexnej rekonštrukcie domu. V rámci obnovy sa zateplí obvodový plášť bytového domu, obnovia sa pavlače a prebehne modernizácia spoločných priestorov objektu. Vymení sa bleskozvod aj spoločné rozvody ako elektroinštalácie stúpacích a ležatých rozvodov v spoločných priestoroch. Rekonštrukcia je zameraná aj na výmenu ostatných stúpacích a ležatých rozvodov, kanalizácie, plynu či prípojok a obnoví sa aj odkvapový chodník.

Projekt má navyše zohľadňovať požiadavky pamiatkarov, preto by nemalo dôjsť k deštrukcii potenciálne hodnotných častí stavby. Či získa aj v tomto prípade budova historickejší vzhľad, známe nie je. Investorom opráv sú totiž vlastníci bytov v dome, čo znamená, že rozpočet pravdepodobne bude obmedzený.

Na túto rekonštrukciu by v dohľadnej dobe mohla nadviazať aj oprava mohutného bytového domu na Jelenej 1 – Murgašovej 2, ktorý je hlavnou fasádou obrátený do Šancovej. Na komplexnú obnovu budovy z 20-tych rokov minulého storočia aktuálne prebieha stavebné konanie. Za zámerom stoja taktiež vlastníci bytov.

K rekonštrukciám sa pridávajú plánované novostavby. V tomto momente sú ohlásené tri projekty. Najvýraznejším je zámer Schanz od finančnej skupiny Proxenta. Osempodlažný polyfunkčný dom s obchodmi, kanceláriami a 64 rezidenciami je v povoľovacom procese. Umiestnený bude na mieste parkoviska medzi Jeleniou a Žilinskou, uzavrie tak ulicu zo severu. Architektom je kancelária Expoline.

O niečo menší bude dom Endlicher House, za ktorým stojí český developer FINEP. Pôjde o akési pokračovanie kontroverzného projektu Première, ktorý do lokálneho prostredia priniesol nevhodne umiestnenú výškovú budovu. Endlicher House by už mierku prostredia mal rešpektovať a dotvoriť nárožie s Beskydskou. Dom s 22 bytmi navrhla česká kancelária AHK Architekti. Developer dnes čaká na stavebné povolenie.

Nateraz posledným ohláseným developmentom je Mýtna 37 od Occam Real Estate. Ide o polyfunkčný bytový dom v priestore medzi Mýtnou a Šancovou ulicou. Vyplní tak prieluku, ktorá dnes znižuje vizuálnu kvalitu ulice. Developer usporiadal na riešenie pzoemku architektonickú súťaž, v ktorej sa presadila kancelária Kuklica Smerek Architekti.

 

Zanedbané objekty sa zo Šancovej postupne vytrácajú. Zdroj: Occam Real Estate

 

Kým stav budov sa postupne zlepšuje, ulica ostáva v zlom stave, predovšetkým vo vzťahu k pešej či cyklistickej doprave. Chodníky sú relatívne úzke, na ulici chýba väčší počet priechodov pre chodcov a bezpečné cyklotrasy neexistujú. Zriadené tu neboli ani celistvé vyhradené pruhy pre verejnú dopravu, hoci tadiaľto neustále prúdi veľký počet liniek autobusov, trolejbusov aj prímestských autobusov.

Časť lokálnej verejnosti z tohto dôvodu zorganizovala v priebehu minulého roka petíciu, ktorá bola relatívne úspešná – hoci ide v podstate o lokálnu otázku, podporilo ju viac ako 3,6-tisíc ľudí. Iniciátorky petície požadovali zníženie počtu pruhov pre individuálnu automobilovú dopravu v prospech bus-pruhov, zriadenie cyklopruhov, zriadenie dvojice nových priechodov, zlepšenie vymáhania predpisov alebo lepší monitoring hluku.

Mesto sa petíciou zaoberalo a vo svojom stanovisku skonštatovalo, že mnohé z požiadaviek petície sú nerealizovateľné s ohľadom na dopravný význam ulice a absenciu alternatívy, kam autá presunúť. Buspruhy či cyklopruhy tak na Šancovej tak skoro nevzniknú a s najväčšou pravdepodobnosťou ani nové priechody. Korunu nasadili viacerí mestskí poslanci, keď na ostatnom mestskom zastupiteľstve odmietli o tejto petícii rokovať. Ide o škandalózny krok.

Na druhej strane, Hlavné mesto predsa len investíciu do ulice pripravuje – nie však do chodníkov alebo zelene, ale priamo do vozovky. V dohľadnej dobe by mala prebehnúť oprava cesty v plnej dĺžke ulice, od križovatky pri Slovenskej akadémii vied po Trnavské mýto. Na tento účel si Bratislava zobrala úver, pričom chce cestu zmodernizovať za viac ako 1,2 milióna eur.

Zlepšenie v tomto prípade môže priniesť len použitie tichšieho asfaltu alebo zúženie pruhov, čo je alternatíva, ktorú údajne Magistrát zvažuje. Z pohľadu chodcov aj obyvateľov však ide o slabú náplasť. Na radikálnejšiu modernizáciu si musia počkať pravdepodobne až do momentu, kým nebude postavená tzv. Severná tangenta – čo ale môže byť o desať či viac rokov.

V prípade výraznejšieho dopravného utlmenia nie je zložité si predstaviť Šancovú ako atraktívny mestský bulvár, tvorený kompaktnou upravenou zástavbou s aktívnym prízemím, širšími dláždenými chodníkmi s udržiavaným stromoradím, cyklopruhmi, pruhmi pre verejnú dopravu a zúženými pruhmi pre IAD. Dnes jedna z najmenej prívetivých ulíc v meste by mohla byť jeho reprezentatívnou súčasťou.

Na to však bude treba aktivitu aj iných strán, ako len súkromných investorov, ľudí, ktorí si opravujú svoje domy a aktívnych obyvateľov, usilujúcich sa o zmenu. Kľúčovým aktérom je mesto. To však v tomto momente dáva jasný signál: Šancová tak skoro príťažlivým miestom nebude.  

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube