Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 17.09.2019 13:50

Staromestské rekonštrukcie, september 2019

Rok 2019 bude z hľadiska obnov historických pamiatok nepochybne vnímaný ako úspešný. Okrem rekonštrukcií viacerých industriálnych objektov získava novú podobu aj niekoľko domov v historickom jadre mesta. Veľmi potešiteľnou správou je, že sa v týchto dňoch spúšťa rekonštrukcia ďalších častí Katedrály sv. Martina, vrátane budovy v jeho susedstve.

Article Big

Pokračuje tak postupná obnova jednej z najvýznamnejších pamiatok Bratislavy, kde sa už zrealizovalo reštaurovanie veže, hlavnej chrámovej lode alebo kaplnky sv. Jána Almužníka. Práce sa teraz po určitej odmlke presúvajú na presbytérium, ktoré vzniklo v rokoch 1476-1497 a bolo súčasťou gotickej prestavby kostola z tohto obdobia.

Reštaurovania sa podľa všetkého v tejto fáze dočkajú aj vitráže, keďže časť okien bola zbavená presklenia. Keďže je však presbytérium pomerne mohutné, jeho obnova istú dobu pravdepodobne potrvá. V prípade pamiatky významu Katedrály sv. Martina je to však akceptovateľné. Korunovačný chrám viacerých uhorských kráľov a kráľovien bude po zreštaurovaní presbytéria navonok úplne obnovený a bude mať veľmi dôstojnú podobu.

Azda aj preto, že sa práce na katedrále môžu čoskoro skončiť, sa Bratislavská arcidiecéza konečne odhodlala aj k rekonštrukcii ďalšieho objektu v jej majetku, ktorý s katedrálou bezprostredne súvisí – domu na Rudnayovom námestí 3, známom aj ako Waydanovský dom. O jeho možnej rekonštrukcii som písal už dávnejšie, teraz sa však konečne spúšťa.

Neskorobarokový dom vznikol na línii niekdajšieho mestského opevnenia, pričom hradobný múr tvorí základ západnej fasády a doteraz je v reliktoch zachovaný. V rámci rekonštrukcie by sa mal odhaliť, nad ním bude obnovená pôvodná podoba domu. Cirkev by sem rada presunula časť zázemia Katedrály sv. Martina v podobe predajne suvenírov alebo časti muzeálnej expozície.

Dokončenie obnovy sa predpokladá v auguste 2021. Po rekonštrukcii tak zanikne jedna z najvýraznejších budov v ruinóznom stave v centre Bratislavy. Nanešťastie, viacero z nich ešte ostáva.

 

Collegium Emericanum

 

Niektoré z najzanedbanejších objektov sa nachádzajú napríklad na Kapitulskej ulici, pričom len postupne dochádza ku komplexnejším opravám. Jedna z nich práve prebieha na budove Collegia Emericana na Kapitulskej 20. Ranobaroková budova z roku 1641 bola známa svojou červenou farbou, v duchu iných rekonštrukcií v meste sa však vracia k historickejšej bielej.  

K ostatným budovám, ktoré získavajú novú podobu, patrí dom na nároží Bezručovej a Dostojevského radu, ktorý už odhalil fasádu do Bezručovej. Dom disponuje mohutným kamenným soklom a rondokubistickými prvkami, vznikol tak začiatkom 20-tych rokov 20. storočia v rámci výstavby novej úradníckej štvrte v priestore niekdajšieho Mesta Františka Jozefa. Bezručova bude opäť o čosi výstavnejšia, čomu dosť napomáha končiaca sa realizácia projektu Bezručova Residence.

 

Bezručova ulica

 

Posledná obnova v rámci tohto updatu patrí domu na Obchodnej 13, sedempodlažnému funkcionalistickému objektu, ktorý vznikol ako súčasť zamýšľanej prvorepublikovej prestavby Obchodnej na širšiu veľkomestskú ulicu. Prirodzene, k plnej realizácii vízie nikdy nedošlo, výsledkom je však prítomnosť niekoľkých domov vybočujúcich zo stavebnej čiary.

Samotná Obchodná 13 prechádza zateplením, ktoré je podľa všetkého pomerne citlivé – na centrálnom rizalite boli okolo okien zachované šambrány. Dom tak bude vyzerať dobre a bude v súlade s pôvodnou architektonickou koncepciou.

 

Obchodná 13

 

Každopádne, v tomto prípade to azda nie je ani také dôležité, ako to, ako bude vyzerať prvé podlažie budovy. Obchodná ulica je asi jediným akým-takým náznakom nákupnej ulice v Bratislave, táto funkcia však čelí úpadku v dôsledku zanedbanosti verejného priestoru, kriminality, existencie nákupných centier, ale aj pretlaku reklamy a vizuálneho smogu. V prípade toho posledného zároveň netreba veľa, aby došlo k radikálnej zmene celej ulice.

Ako ukazuje nedávna rekonštrukcia domu na Obchodnej 48 (pozrite tu), kde vznikol mimoriadne príťažlivý parter, aj táto ulica by mohla byť výrazne atraktívnejšia, ak by sa skvalitnil spôsob označovania prevádzok. Netreba pre to veľa – len sa držať Manuálu Novej Obchodnej, resp. manuálu reklamy, za ktorou stojí  združenie Obchodná ulica a okolie, o.z., spoločne s partnermi.

Keby tomu tak bolo, ulica by nepochybne pôsobila oveľa lepšie, čo koniec-koncov dokazujú aj tie asi štyri domy, ktoré manuál aktuálne dodržiavajú. Nejde však o výzvu len pre Obchodnú, ale pre celé mesto.

Výzor obchodných prevádzok veľmi ubližuje jeho podobe, pričom zmena by nemusela byť vôbec taká náročná. Výsledok by však bol ohromujúci a dal Bratislave úplne inú kvalitu, na ktorú by už takmer v treťom desaťročí 21. storočia mohla pomýšľať.

 

Fotografie z 15.9.2019. 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Waydanovský dom
  • Waydanovský dom
  • Waydanovský dom
  • Zdroj: G-ateliér
  • Katedrála sv. Martina
  • Collegium Eemricanum
  • Collegium Eemricanum
  • Bezručova 9
  • Bezručova 9
  • Obchodná 13

Súvisiace články

Staromestské rekonštrukcie, január-február 2021

03.03.2021 17:22:00 Adrian Gubčo

V posledných mesiacoch sa v historickom centre mesta, aj napriek chladnému počasiu, pohli viaceré rekonštrukcie historických pamiatok a budov. Čo je dôležité, ďalšie by mali v blízkej dobe pribudnúť: novej lepšej podoby sa dočká niekoľko objektov, ktoré spolutvoria charakter staromestských ulíc. Zanedbanosť jednotlivých budov sa tak z centra krôčik po krôčiku vytráca.

Čítať viac

Rozbehne sa prestavba Panenskej 35?

16.02.2021 12:18:00 Adrian Gubčo

Na začiatku Panenskej ulice pri vstupe od Hodžovho námestia už dlhé roky „straší“ dom s popisným číslom 35. Už niekoľko rokov sa pripravovala rekonštrukcia a dostavba objektu, po ktorej sa mala budova premeniť na apartmánový dom. Teraz sa zdá, že by sa pozastavený projekt, za ktorým stojí známy architektonický ateliér, mohol pohnúť.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Guthaus je už v štádiu hrubej stavby, developer Corwin očakáva dokončenie do konca roka 2021.

Guthaus is topped out, developer Corwin expects it to be completed by end of 2021.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #novemesto #racianska #guthaus #architecture #contemporaryarchitecture

@alleswirdgutarchitecture @corwin.sk
Dom športu sa zmenil na elegantnú súčasnú stavbu.

Hotel Dom športu became an elegant contemporary building.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #office #work #city #architecture #contemporaryarchitecture #domsportu #reconstruction #novemesto

@fva_architekti
Nová podoba Námestia SNP a Kamenného námestia je známa, autorom architektúry je @atelier_loidl

New look of SNP sq and Kamenné sq is revealed. It will be designed by @atelier_loidl
Mesto teasuje budúcu podobu Námestia SNP a Kamenného námestia. Výsledky súťažného dialógu budú odhalené zajtra.

City of Bratislava is teasing the future look of SNP sq and Kamenné sq. Results of the competition dialogue will be revealed tomorrow.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #publicspace #urbanism #city #verejnypriestor #greenery #architecture #contemporaryarchitecture
Byty v ďalšej časti Bory Nový Dvor miznú rýchlo, čo je dôkazom vysokého dopytu po relatívne dostupnejších bytoch v Bratislave.

Homes in the new stage of Bory Nový Dvor development are disappearing quickly what proves that the demand in Bratislava regarding relatively affordable residences is relatively high.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #bory #city

@penta_real_estate @sadovskyarchitects
The Mill je už v príprave, starý sklad na nároží Plynárenskej a Mlynských nív sa búra.

The Mill is in preparation. Old storage facility in its place is being demolished.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #office #work #city #architecture #contemporaryarchitecture
Pozrieť viac

YouTube