Author photoAdrian Gubčo 16.05.2018 12:30

Waydanovský dom ide do rekonštrukcie

Dom na Rudnayovom námestí č. 3, oficiálne známy ako Waydanovský dom, by sa mal čoskoro rekonštruovať. Táto dlhodobo zanedbaná budova sa konečne dočká obnovy, investorom je Rímskokatolícka cirkev, resp. Bratislavská arcidiecéza.

Zdroj: G-ateliér

Zdroj: G-ateliér

Neskorobarokový dom vznikol na línii niekdajšieho mestského opevnenia, pričom hradobný múr tvorí základ západnej fasády a doteraz je v reliktoch zachovaný. V rámci rekonštrukcie by sa mal odhaliť, nad ním bude obnovená pôvodná podoba domu. Cirkev by sem rada presunula časť zázemia Dómu sv. Martina v podobe predajne suvenírov alebo časti muzeálnej expozície.

Ide o pokračovanie postupnej obnovy najvýznamnejšej sakrálnej pamiatky v Bratislave a historicky jedného z najvýznamnejších chrámov na území niekdajšieho Uhorského kráľovstva. Rekonštrukcia domu by v zmysle staveného povolenia mala byť dokončená najneskôr do dvoch rokov.

Ruinózny stav domu bol dlhodobo hanbou, no treba zároveň povedať, že nápadité vyplnenie okien replikami slávnych malieb, najmä od Van Gogha, bolo obľúbeným cieľom fotografujúcich turistov. Táto možnosť zrejme čoskoro zanikne, v Bratislave sa však, nanešťastie, nachádza mnoho domov, kam by sa tieto výplne mohli presunúť.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: G-ateliér
  • Zdroj: G-ateliér
  • Zdroj: G-ateliér

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube