YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 13.09.2019 14:05

Bezručova Residence je takmer dokončená, pozrite sa dovnútra

V prestížnej Dunajskej štvrti v Starom meste sa dokončuje realizácia projektu Bezručova Residence. Rekonštrukcia a dostavba bývalého sídla poisťovne a neskôr nemocnice patrí k najluxusnejším aj najdiskutovanejším developmentom v Bratislave. Vzácna funkcionalistická pamiatka však každopádne už čoskoro privíta nových obyvateľov a návštevníkov.

Bezručovu Residence tvoria dva bloky, pozostávajúce z bývalej Okresnej sociálnej poisťovne na Bezručovej 5 a Zemskej úradovne pre poistenie robotníkov na Bezručovej 3. Komplex od architektov Aloisa Balána a Jirího Grossmana bol dokončený v roku 1939 a považuje sa za jedno z vrcholných diel slovenského funkcionalizmu. V neskorších dobách bol známy najmä ako sídlo nemocnice.

Ako nemocnica slúžila „Bezručka“ do roku 2005, kedy sa rozhodlo o jej odpredaji, keďže išlo o nadbytočný majetok. Nový súkromný investor pôvodne uvažoval o prestavbe budovy na hotel, v pokrízovom období však došlo k prehodnoteniu zámeru, z ktorého sa nakoniec stal polyfunkčný komplex s bývaním, kanceláriami a občianskou vybavenosťou. Po petícii verejnosti bol investor, spoločnosť Bezručova Invest, nútený v objekte zachovať aj určitý rozsah zdravotníckej funkcie.

Rekonštrukcia sa konečne naplno rozbehla v roku 2016. V projekte bolo naplánovaných 117 nadštandardných bytov, 5-tisíc metrov štvorcových kancelárií a retailu a 199 parkovacích miest. V čase spustenia predaja išlo o jeden z najdrahších a najprestížnejších projektov v Bratislave. Jeho súčasťou bolo, okrem iného, aj odstránenie nepôvodnej strechy z 50-tych rokov a nadstavanie Bezručovej 3 o dve podlažia.

Počas realizácie sa však development stal kontroverzným. Kvôli výstavbe parkovania totiž musela byť časť Bezručovej 3 zbúraná a následne postavená odznovu. Zánik veľkej časti komplexu, ktorý je ako NKP chránený už od roku 1989, sa prirodzene stretol s odporom časti verejnosti. Dnes je pôvodná hmota opäť dobudovaná v navonok rovnakom štýle, kritika odborníkov však pretrváva.

V tejto chvíli ostávajú voľné posledné štyri byty a budova je tesne pred dokončením. Postupne dochádza aj k zapĺňaniu komerčných kapacít. Výstavba by mala byť, po určitom omeškaní, plne ukončená do konca tohto roka.

 

 

Hoci sa zbúranie časti Bezručovej 3 vníma ako príklad necitlivého zaobchádzania s pamiatkou, v prípade zvyšku komplexu musel developer splniť prísne nariadenia pamiatkarov a vrátiť podobu Bezručovej 3 aj 5 do stavu najviac podobnému pôvodnej situácii. Vzhľadom na vysoký stupeň rozpracovanosti a možnosti prehliadnuť si ju je možné už teraz konštatovať, že funkcionalistická krása Bezručky je späť.

Nie je to vidno len zvonka – kde pohľady priťahuje najmä polvalcovo ukončené nárožie objektu na Bezručovej 5 alebo farebne odlíšená schodisková šachta – ale predovšetkým v interiéri. Nachádza sa tu na bratislavské pomery mimoriadne veľkorysá ústredná hala, ktorá sa ťahá cez tri podlažia. Tá bola kompletne zreštaurovaná, čoho súčasťou bola obnova a doplnenie travertínového obloženia, osadenie desiatok nových svietidiel podľa pôvodného vzoru, alebo podsvietenie sklobetónovej podlahy. Ide o jednu z najveľkolepejších ústredných hál v Bratislave.

V budúcnosti bude táto hala tvoriť spoločenské jadro Bezručovej 5, kde sa nachádzajú kancelárie aj občianska vybavenosť, ktorá bude otvorená priamo do haly. Z haly bude prístupná aj reštaurácia, ktorá bude mať letnú terasu na nádvorí budovy, alebo podzemné podlažia, kde je potvrdená prítomnosť kliniky estetickej chirurgie a vytvorený priestor pre ambulancie iných profesií.

Na Bezručovej 5 sa nachádza aj niekoľko bytov (resp. apartmánov), nachádzajúcich sa na podlažiach nad ústrednou halou, rezidenčná funkcia sa však koncentruje predovšetkým do Bezručovej 3. Z pamiatkových dôvodov bolo nutné zachovať pôvodnú tektoniku fasády, čo viedlo investora k vytvoreniu loggií namiesto balkónov, ktoré sú inak bežnou požiadavkou slovenského klienta.

Jednotlivé byty sú riešené, v rámci možností, dispozične dobre, s ohľadom na fakt, že išlo pôvodne o úplne inú funkciu, čomu bola budova konštrukčne a architektonicky prispôsobená. Väčšina z bytov v zrekonštruovaných priestoroch je každopádne niečím atypická, čo by však vysoko bonitný klient tohto projektu nemal s prispením architekta vnímať ako veľký problém.

Štandard je vysoký a jeho súčasťou je exteriérové tienenie, podlahové kúrenie alebo klimatizácia, pri dnešných cenách by však možno bol o niečo vyšší. Výhodou je silnejší pocit súkromia, na poschodí bývajú len dva, tri, maximálne štyri byty. To je dané prítomnosťou veľkého počtu vchodov, niektoré rezidencie sú dokonca preplávajúce, keďže aj Bezručova 3 má vlastný dvor.

Na druhej strane, je to najmä prestíž spojená so skutočne vynikajúcou polohou v rámci mesta, ktorá Bezručovu Residence predáva. Developer potvrdzuje, že viacero klientov kúpilo hneď niekoľko bytov, jednak ako investíciu, ale aj pre rodinných príslušníkov alebo aby mohli byty spojiť. Najatraktívnejšie sú byty na západnej strane s príťažlivým výhľadom na Kostol sv. Alžbety (Modrý kostolík).

Autormi architektonickej podoby projektu sú kancelária RULES a kancelária architekta Dušana Diňaja. V minulosti štúdiu vypracovával ateliér Architekti BKPŠ, ktorý sa však z projektu stiahol. 

 

 

Bezručka sa teda dočkala a konečne ožije. Veľký chátrajúci objekt v centrálnej časti mesta ubližoval celej lokalite, teraz však kompletne obnovený mestský blok, práve naopak, jej úroveň zvýši. Budova sa zároveň vracia do svojej autentickej podoby – v čase návštevy prebiehalo aj dočisťovanie dvojice reliéfov Práca pri vstupe do Bezručovej 3 (autori Pavel Bán a Ladislav Majerský), príp. bola obnovená štvorica tzv. Krausových okien, unikátneho bratislavského vynálezu.

Napriek pretrvávajúcim debatám o odôvodnenosti zbúrania časti Bezručovej 3, treba povedať, že pre laika je nerozpoznateľné, že jedna celá sekcia budovy je novostavba. Vo zvyšku objektov odviedol investor, podľa môjho posúdenia, dobrú prácu. Samotné budovy vyzerajú vynikajúco a modernisticky sviežo, rovnako ako interiér, ktorý je v Bratislave jedinečný. Funkcia je do lokality vhodná a privedie sem ďalší život, čo je niečo, čo centru mesta len pomôže.

Čo sa týka nedostatkov, tie môžem vytknúť najmä riešeniu verejných priestranstiev, predovšetkým na Lomonosovovej ulici, ktorú developer postavil nanovo. Pri tak lukratívnom projekte mohla už Bezručova Invest vybudovať aj niečo na vyššej úrovni – na začiatok aspoň vydláždiť chodníky v zmysle internej regulácie, ktorú mestská časť dodržiavala počas posledného obdobia.

Keby sa toto podarilo splniť, išlo by skutočne o špičkový projekt, a to po všetkých stránkach. Dôležité však ostáva, že Bratislava sa zbavila ďalšej chátrajúcej časti mesta a napriek kontroverziám je Bezručova Residence dobrým a príťažlivým projektom.

 

Fotografie z 6.9.2019. Pozrite si viac vo fotogalérii

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Bezručova 5
  • Lomonosovova ulica nebola vyriešená najlepšie
  • Ústredná hala projektu
  • Ústredná hala s podsvietenou sklobetónovou podlahou
  • Jeden z bytov z zrekonštruovanej časti Bezručovej 3
  • Výhľad z bytu v nadstavbe na Bezručovej 3
  • Výhľad z mezonetu na Bezručovej 5
  • Kancelárie v polvalcovom nároží na Bezručovej 5
  • Nádvorie
  • Zdroj: Bezručova Invest

Súvisiace články

Poliklinika na Bezručovej sa otvára

08.03.2022 10:29:42 Adrian Gubčo

V uplynulých dňoch sa do centra Bratislavy vrátilo zdravotnícke zariadenie v podobe polikliniky na Bezručovej. Potom, ako bola pôvodná nemocnica v jedinečnom funkcionalistickom komplexe v roku 2005 zatvorená a budova schátrala, sa zdalo, že so zdravotníckou funkciou je koniec. Nakoniec je však všetko inak. Nové moderné zariadenie má vysoké ambície.

Čítať viac

Na Bezručovej sa obnoví poliklinika, má ísť o zariadenie medzinárodného formátu

11.11.2021 18:15:47 Adrian Gubčo

Dvojica objektov na Bezručovej 3 a Bezručovej 5 je v mysliach obyvateľov Bratislavy, a zvlášť Starého Mesta, dlhodobo zapísaná ako sídlo nemocnice. Platí to aj napriek tomu, že jej prevádzka bola ukončená už v roku 2005. Vzácne objekty následne dlhšie chátrali. Meniť sa to začalo až v roku 2016, kedy sa spustila rekonštrukcia. Tá sa do istej miery zavŕši v marci 2022, kedy sa tu opätovne otvorí nová poliklinika.

Čítať viac

Výhľady z Bezručova Residence

26.09.2019 15:50:00 Adrian Gubčo

Bezručova Residence patrí k momentálne najluxusnejším dokončovaným projektom v Bratislave. Rekonštrukcia a nadstavba komplexu niekdajšej poisťovne a neskôr nemocnice disponuje viacerými bytmi s mimoriadne atraktívnymi výhľadmi, z ktorých niektoré patria k najzaujímavejším v metropole.

Čítať viac

Bezručova Residence nadobúda finálnu podobu

08.04.2019 15:00:00 Adrian Gubčo

Projekt Bezručova Residence, ktorý mení starší objekt nemocnice na nadštandardné bývanie, kancelárie a občiansku vybavenosť, nadobúda konečný výzor. Pôvodné domy predstavujú vzácny príklad špičkovej medzivojnovej modernistickej architektúry, ktorej vracia nový projekt opäť život a zmysluplné využitie.

Čítať viac

Bezručova Residence napreduje, začína sa meniť aj okolie

14.12.2018 08:30:00 Adrian Gubčo

Projekt premeny niekdajšej nemocnice a sporiteľne na Bezručovej ulici 3 a 5 sa dostáva do finále. Hlavná fasáda Bezručovej 5 je už takmer dokončená, práce sú ukončené aj na prestavbe Lomonosovovej ulice. Začínajú tak byť viditeľné niektoré problematické aspekty projektu, ktoré z neho v minulosti urobili terč verejnej kritiky.

Čítať viac

Construction update: Bezručova Residence, 13.9.2018

21.09.2018 08:30:00 Adrian Gubčo

Komplex Okresnej sociálnej poisťovne a neskôr nemocnice na Bezručovej ulici získava pôvodnú tvár. Developer Bezručova Invest pokročil s prestavbou dvoch objektov, tvoriacich projekt, natoľko, že si môžeme opäť vychutnať funkcionalistickú krásu a eleganciu jednej z najvýznamnejších pamiatok v tomto smere v Bratislave.

Čítať viac

Construction update: Bezručova Residence, 03.07.2018

12.07.2018 14:30:00 Adrian Gubčo

Rekonštrukcia a dostavba niekdajšej nemocnice a Okresnej a sociálnej poisťovne na Bezručovej ulici sa dostáva do štádia, keď sa už začína odhaľovať finálny výzor objektu. Po dokončení tu budú jedny z najluxusnejších bytov v Bratislave.

Čítať viac

Construction update: Bezručova, 21.04.2018

01.05.2018 08:30:00 Adrian Gubčo

Jeden z najluxusnejších bratislavských projektov, Bezručova Residence od spoločnosti Bezručova Invest, patriacej do portfólia aktivít podnikateľa Juraja Širokého, sa blíži k dokončeniu hrubej stavby. Už čoskoro tak bude pre laika neviditeľné, prečo projekt spôsobil v nedávnej minulosti kontroverzie.

Čítať viac

Construction update: Bezručova Residence, 25.1.2018

26.01.2018 09:00:00 Adrian Gubčo

Rekonštrukcia a dostavba projektu Bezručova Residence od spoločnosti Bezručova Invest napreduje. Postupne sa už dobudováva aj časť niekdajšieho komplexu, ktorá bola asanovaná, čo minulý rok vyvolalo búrku nevôle.

Čítať viac

Matej Ceconík: Hodnotné časti sme nebúrali, v Starom Meste nemáme konkurenciu

06.02.2017 12:00:00 Adrian Gubčo

V centrálnej časti mesta pokračuje premena niekdajšej nemocnice a poisťovne na Bezručovej ulici na nadštandardný polyfunkčný komplex Bezručova Residence. Rekonštrukcia dlhodobo zanedbanej budovy však vyvolala aj kontroverzie, keď developer, spoločnosť Bezručova Invest, zrovnala so zemou časť jednej z dvojice vzácnych funkcionalistických budov, ktoré tvoria celý komplex. O projekte a rozličných aspektoch jeho výstavby som sa zhováral s Matejom Ceconíkom, výkonným riaditeľom Bezručova Invest.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube