Author photoSimona Schreinerová 13.11.2023 15:07

Rekonštrukcia jedinečnej stavby sa blíži. Internát Hviezda sa vráti v pôvodnej podobe, je príkladom vzorového postupu

Ikonická veža, známa ako „Kukurica“, je neprehliadnuteľnou stavbou. Objekt pri Križovatke Jozefa Čabelku v Novom Meste je už dlhší čas opustený a v zanedbanom stave. Zdalo sa, že obdobie najväčšej slávy má za sebou. Ministerstvo obrany SR (MO SR) sa však podujalo Vojenský internát Hviezda, ako znie jeho oficiálny názov, zrekonštruovať.

Zdroj: Nino Belovič / YIM.BA, Alexy & Alexy

Zdroj: Nino Belovič / YIM.BA, Alexy & Alexy

Významné dielo v katastrofálnom stave

Projekt internátu sa zrodil v roku 1970, keď architekti Cyril Sirotný a Ján Strcula získali prvé miesto v architektonickej súťaži. Budova bola koncipovaná ako internát pre študentov vojenskej akadémie v rozsiahlom kasárenskom areáli v okolí Jarošovej ulice.

Hoci bol projekt vytvorený v roku 1970, realizácia sa uskutočnila až v roku 1978 a postupné odovzdávanie izieb prebiehalo do roku 1984. Budova sa stala prvou kruhovou výškovou stavbou na Slovensku a počas výstavby patrila medzi jedny z najvyšších budov s takýmto pôdorysom v Európe.

Špecifický tvar ovplyvnil dispozíciu veže. Stredom objektu prechádza železobetónové jadro s priemerom 10 metrov, ktoré obsahuje inštalácie, sprchy, toalety a spoločenské miestnosti. Na každom z 25 štandardných podlaží sa nachádza sedemnásť dvojposteľových izieb s balkónom. Komunikačná časť so štyrmi výťahmi a schodiskom je vysunutá z tejto hmoty.

Galéria

  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Zdroj: Vertikálny ateliér Alexy Bogár, FAD STU
  • Zdroj: Vertikálny ateliér Alexy Bogár, FAD STU
  • Zdroj: Vertikálny ateliér Alexy Bogár, FAD STU
  • Zdroj: Vertikálny ateliér Alexy Bogár, FAD STU
  • Zdroj: Vertikálny ateliér Alexy Bogár, FAD STU
  • Zdroj: Vertikálny ateliér Alexy Bogár, FAD STU
  • Zdroj: Vertikálny ateliér Alexy Bogár, FAD STU

Prezývku „Kukurica“ získala prakticky ihneď vďaka charakteristickej kombinácii tvaru a členenia balkónov. Od jej vzniku boli v objekte realizované len minimálne zmeny, hoci nižšie podlažia boli ešte donedávna využívané na ubytovanie.

V roku 2013 sa začalo verejne hovoriť o zlom stave internátu, ktorý bránil jeho plnému využitiu. Medzi problémy patrili tepelné straty, ktoré sa zvyšovali nedostatočnou izoláciou a opláštením. V tom istom období sa objavil projektový zámer, ktorý mal tieto problémy riešiť.

Projekt zahŕňal výmenu vnútorných inštalácií a technických zariadení, zlepšenie energetickej hospodárnosti budovy a výmenu celého obvodového plášťa, spojenú s odstránením balkónov. Namiesto toho sa mala vytvoriť jednotná sklenená fasáda, čím by budova získala nový charakter. K realizácii sa však nikdy nepristúpilo.

Namiesto toho sa na začiatku roka 2021 objavila správa, že MO SR plánuje nový projekt, ktorý by do internátu priniesol ubytovacie aj administratívne priestory. Rezort zamýšľal vypracovať novú projektovú dokumentáciu, čo vyvolalo určité obavy - skúsenosti s projektmi, riadenými štátom, neboli dovtedy veľmi povzbudivé a často prinášali zhoršenie architektonickej hodnoty pôvodných budov. V prípade unikátneho internátu Hviezda tak mohlo prísť k veľkej kultúrnej strate.

Našťastie sa však zdá, že v tomto prípade objekt nečaká architektonická katastrofa, práve naopak. Ministerstvo na overovaciu štúdiu rekonštrukcie oslovilo Fakultu architektúry a dizajnu Slovenskej technickej univerzity. Ako pre YIM.BA uviedla vtedajšia hovorkyňa Ministerstva obrany SR Martina Kovaľ Kakaščíková ešte v prvých mesiacoch roka 2022, porota FAD STU BA vyberala zo štyroch súťažných kolektívnych návrhov. Následne aj rezort obrany vyberal zo štyroch návrhov. 

 

V budove zostanú zachované viaceré prvky, vrátane umeleckých diel či charakteristického riešenia balkónov. Zdroj: Vertikálny ateliér Alexy Bogár, FAD STU

 

Kvalitná rekonštrukcia sa blíži

Víťazom sa stal Vertikálny ateliér Alexy Bogár z FAD STU - Andrej Alexy, Michal Bogár, Veronika Pohanič Slaničanová, Petra Srnková, ktorých vízia rekonštrukcie počíta so zachovaním pôvodných hodnôt stavby a vyzdvihuje maximálne zachovanie a prezentáciu originálnych konštrukcií, materiálov a architektonických detailov.

Po rekonštrukcii bude budova slúžiť zamestnancom Ministerstva obrany a príslušníkom Ozbrojených síl SR. Bude rozdelená na niekoľko častí, vrátane vstupných a prezentačných priestorov, administratívnych kancelárií (v dolných podlažiach, ktorých je 13) a ubytovacích priestorov (v horných podlažiach, ktorých je  9). V budove bude vytvorené vstupné foyer, jedáleň, kaviareň a budú vytvorené aj parkovacie miesta a oddychová zóna. Čo sa týka ubytovacích priestorov, budú k dispozícii 1-lôžkové izby, 2-lôžkové izby, 3-lôžkové izby a apartmány.

Projekcia v súčasnosti úspešne napreduje. „Verejné obstarávanie na zhotoviteľa projektovej dokumentácie pre stavebné konanie a poskytovateľa inžinierskej činnosti už bolo úspešne ukončené, podrobnosti boli zverejnené na portáloch Úradu pre verejné obstarávanie. Na základe právoplatného ukončenia verejného obstarávania bola s víťazným uchádzačom uzatvorená Zmluva o dielo, ktorá bola zverejnená v Centrálnom registri zmlúv dňa 27.7.2023,“ konštatuje Matúš Pačinda z komunikačného odboru kancelárie ministra obrany SR.

Z údajov v zmluve o dielo vyplýva, že zhotoviteľom projektovej dokumentácie je Amberg Engineering Slovakia, s.r.o. V ideálnom prípade by sa rekonštrukcia mohla začať už budúci rok. Podľa Pačindu sú aktuálne práce v etape ich prípravy a realizácie prípravných prác. Ukončená bola prvá etapa vypratávania objektu a začiatkom roku 2024 sa pripravuje druhá.

Realizácia samotnej rekonštrukcie závisí od vydania príslušných povolení. „Začiatok realizácie rekonštrukcie je podmienený osvedčením projektovej dokumentácie v stavebnom konaní a vydaním právoplatného stavebného povolenia. Nadväzne na to môže začať proces verejného obstarávania na realizátora rekonštrukcie. Vzhľadom na aktuálne termíny procesov verejného obstarávania je predpokladaný začiatok realizácie rekonštrukcie najskôr v polovici roku 2024“, uzavrel Pačinda.

Pripravovaný projekt môže slúžiť ako vynikajúci príklad toho, ako by mal štát pristupovať k obnove svojho majetku. Vojenský internát Hviezda má vysokú architektonickú hodnotu a jeho interiér, ktorý je zdobený dobovým umením, je miestami skutočne impozantný. Postupný úpadok však vyvolal obavy ohľadom zachovania kvality tejto budovy do budúcnosti - či dokonca zachovania ako takého.

Našťastie, dnes už sa pochybnosti rozplývajú. Dôvodom je zrejmý záujem MOSR o realizáciu návrhu od skúsených architektov, ktorí majú za sebou mnoho významných projektov a ocenení. Ateliér Vertikálny ateliér Alexy Bogár z FAD STU je tiež uznávaným urbanistickým pracoviskom.

Pri vízii rekonštrukcie prejavili absolútny rešpekt k pôvodnej budove a úspešne zlúčili súčasné požiadavky s jej pôvodným vzhľadom. Po obnove sa Vojenský internát Hviezda môže stať pozitívnou dominantou lokality v susedstve Križovatky Jozefa Čabelku.

 

Pôdorysy veže po obnove. Zdroj: Vertikálny ateliér Alexy Bogár, FAD STU

 

Meniaca sa lokalita

V blízkosti sa plánuje výstavba viacerých projektov. Jedným z nich je Polyfunkčný objekt Račianska Pionierska, ktorý dlho čelil odporu miestnych. Po niekoľkoročných ťahaniciach a odpore, spojenom s odvolaniami, sa práce na tomto projekte v podobe asanácie pôvodnej zástavby rozhýbali v novembri 2022. V súčasnosti sa na mieste nachádza vyčistený pozemok, čakajúci na zástavbu. 

Ďalším projektom v lokalite je už dlho skloňovaný Fenix Park. Ten však v roku 2020 narazil, nakoľko sa mestská časť Nové Mesto v stanovisku vyjadrila, že so zámerom v danej podobe nesúhlasí. Všetko ale nasvedčuje tomu, že po dlhšom období bez zjavného pohybu napreduje príprava zámeru, ktorý sa medzičasom premenoval Stollwerck Residence. 

Napokon, hovorí sa aj o výstavbe na mieste Výskumného ústavu zváračského. Vzniknúť by tu mohla mohutná polyfunkčná štvrť, vypĺňajúcej takmer celé územie medzi Pionierskou a Sliačskou. Urbanistický a architektonický koncept by mala spracovávať architektonická kancelária Compass, viac informácií však známych nie je. 

Lokalita by mala v blízkej budúcnosti prejsť výraznou premenou. Vojenský internát Hviezda už nebude mŕtvou vežou, ale aktívne využívaným objektom. Jeho rekonštrukcia a staronová podoba by navyše mala byť po funkčnej aj estetickej stránke výrazne pozitívnym zásahom.

Jeho osud bude omnoho priaznivejší ako u niektorých iných modernistických stavieb, zdevastovaných po nevhodných úpravách, prípadne dlhodobo chátrajúcich. Jedna taká, Obchodný dom Slimák priamo naproti Hviezde, je nešťastným mementom neodborných zásahov do pôvodnej architektúry. 

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube