Jeden z kontroverznejších bratislavských projektov už získava finálnu tvár. Z polyfunkčného domu Proxenta Residence sa skladá lešenie, vďaka čomu je zreteľná konečná podoba budovy. Vďaka výsledku realizácie do Bratislavy prichádza zo zahraničia, najmä z Londýna, ďalší trend, hoci je pochybné, či pozitívny.
Proxenta Residence sa nachádza priamo na jednej z najrušnejších a najvýznamnejších križovatiek v meste, na Račianskom mýte. Budova je v nárožnej polohe medzi Mýtnou a Radlinského ulicou, čo exponovanosť pozemku ešte zvýšilo. Takéto mestské polohy si vyžadujú výrazné projekty, no najmä v kvalite architektúry, nie veľkosti.
Práve mohutná mierka je to, čo projekt najviac definuje, pričom s trinástimi nadzemnými podlažiami je Proxenta Residence zďaleka najvyššou budovou orientovanou priamo do Račianskeho mýta. Budova má vydutý tvar a zvýraznenú spodnú časť spoločne s výťahovou šachtou. Na prvom až treťom nadzemnom podlaží sa nachádzajú kancelárie, na zvyšných bývanie.
Napriek tomu, že ide o rušnú lokalitu, byty sa predávajú veľmi dobre – z celkového počtu 64 bytov a apartmánov je voľných už len 5 bytov, 10 je rezervovaných. Všetky jednotky sú dvojizbové, väčšina z nich obsahuje loggiu. Štandard je na pomerne dobrej úrovni, hoci developer v záujme nižších cien realizuje sádrokartónové medzibytové priečky, čo je napriek viacerým podobným realizáciám v Bratislave ešte stále skôr nezvyčajné.
Čo sa týka administratívnej časti, tá zaberá asi 1,8-tisíc metrov štvorcových a po dokončení sa budova stane novým sídlom spoločnosti Proxenta. Ambiciózny developer má plány, podľa ktorých sa chce do desiatich rokov stať jedným z kľúčových hráčov na trhu. Je preto vcelku škoda, že nezvolil reprezentatívnejšiu podobu svojej vlajkovej lode.
Architektúru totiž zveril architektonickej kancelárii Jančina Architekti, ktorá budovu pôvodne navrhla dávno pred krízou (a vtedy aj projekt získal kľúčové povolenia, čo by dnes asi neprešlo) a odvtedy sa výrazne neinovovala. V danej dobe by išlo o vcelku moderný projekt, no v súčasnosti je už dosť neaktuálny. Každopádne, súčasťou Proxenta Residence je aj jedno typické „jančinovské“ riešenie v podobe parkovania v zakladačoch, vzniknúť by takto malo 138 miest.
Proxenta Residence bude dokončená ešte v priebehu tohto roka a chtiac-nechctiac už teraz tvorí dominantu Račianskeho mýta. Bolo by vynikajúce, keby to bolo aj skutočne kvalitnou architektúrou (hoci to mohlo byť oveľa oveľa horšie), nielen mierkou. Aj napriek tomu však Proxenta Residence naďalej prispela k rozširovaniu trendu, ktorý je bežný napríklad v Londýne.
Ten je známy ostrovtipom svojich obyvateľov, ktorí rýchlo nájdu prezývku pre nové výrazné budovy, ktoré sa v britskej metropole vybudujú. Londýn tak má Gherkin (Uhorku), Cheesegrater (Strúhadlo na syr) alebo Walkie-Talkie (Vysielačku). V tomto prípade si aj Proxenta Residence rýchlo našla ľudové pomenovanie (resp. pomenovania).
S ohľadom na striedanie tmavých pásov s loggiami a oknami a pásov s bielou farbou fasády, ako aj presklenú výťahovú šachtu v strede priečelia budovy, mnohí okamžite spojili Proxenta Residence s určitými tvarmi. Na ich základe je najslušnejšou, no asi aj najpresnejšou prezývkou prirovnanie k zadnej časti tela zebry.
O budove to nevypovedá najlepšie, to je už ale údel architektúry, ktorá sa nasilu snaží vytŕčať.
Fotografie z 26.3.2019.
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac
Komentáre