YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 04.04.2019 08:35

Proxenta Residence sa blíži k dokončeniu

Jeden z kontroverznejších bratislavských projektov už získava finálnu tvár. Z polyfunkčného domu Proxenta Residence sa skladá lešenie, vďaka čomu je zreteľná konečná podoba budovy. Vďaka výsledku realizácie do Bratislavy prichádza zo zahraničia, najmä z Londýna, ďalší trend, hoci je pochybné, či pozitívny.

Proxenta Residence sa nachádza priamo na jednej z najrušnejších a najvýznamnejších križovatiek v meste, na Račianskom mýte. Budova je v nárožnej polohe medzi Mýtnou a Radlinského ulicou, čo exponovanosť pozemku ešte zvýšilo. Takéto mestské polohy si vyžadujú výrazné projekty, no najmä v kvalite architektúry, nie veľkosti.

Práve mohutná mierka je to, čo projekt najviac definuje, pričom s trinástimi nadzemnými podlažiami je Proxenta Residence zďaleka najvyššou budovou orientovanou priamo do Račianskeho mýta. Budova má vydutý tvar a zvýraznenú spodnú časť spoločne s výťahovou šachtou. Na prvom až treťom nadzemnom podlaží sa nachádzajú kancelárie, na zvyšných bývanie.

Napriek tomu, že ide o rušnú lokalitu, byty sa predávajú veľmi dobre – z celkového počtu 64 bytov a apartmánov je voľných už len 5 bytov, 10 je rezervovaných. Všetky jednotky sú dvojizbové, väčšina z nich obsahuje loggiu. Štandard je na pomerne dobrej úrovni, hoci developer v záujme nižších cien realizuje sádrokartónové medzibytové priečky, čo je napriek viacerým podobným realizáciám v Bratislave ešte stále skôr nezvyčajné.

Čo sa týka administratívnej časti, tá zaberá asi 1,8-tisíc metrov štvorcových a po dokončení sa budova stane novým sídlom spoločnosti Proxenta. Ambiciózny developer má plány, podľa ktorých sa chce do desiatich rokov stať jedným z kľúčových hráčov na trhu. Je preto vcelku škoda, že nezvolil reprezentatívnejšiu podobu svojej vlajkovej lode.

Architektúru totiž zveril architektonickej kancelárii Jančina Architekti, ktorá budovu pôvodne navrhla dávno pred krízou (a vtedy aj projekt získal kľúčové povolenia, čo by dnes asi neprešlo) a odvtedy sa výrazne neinovovala. V danej dobe by išlo o vcelku moderný projekt, no v súčasnosti je už dosť neaktuálny. Každopádne, súčasťou Proxenta Residence je aj jedno typické „jančinovské“ riešenie v podobe parkovania v zakladačoch, vzniknúť by takto malo 138 miest.

Proxenta Residence bude dokončená ešte v priebehu tohto roka a chtiac-nechctiac už teraz tvorí dominantu Račianskeho mýta. Bolo by vynikajúce, keby to bolo aj skutočne kvalitnou architektúrou (hoci to mohlo byť oveľa oveľa horšie), nielen mierkou. Aj napriek tomu však Proxenta Residence naďalej prispela k rozširovaniu trendu, ktorý je bežný napríklad v Londýne.

Ten je známy ostrovtipom svojich obyvateľov, ktorí rýchlo nájdu prezývku pre nové výrazné budovy, ktoré sa v britskej metropole vybudujú. Londýn tak má Gherkin (Uhorku), Cheesegrater (Strúhadlo na syr) alebo Walkie-Talkie (Vysielačku). V tomto prípade si aj Proxenta Residence rýchlo našla ľudové pomenovanie (resp. pomenovania).

S ohľadom na striedanie tmavých pásov s loggiami a oknami a pásov s bielou farbou fasády, ako aj presklenú výťahovú šachtu v strede priečelia budovy, mnohí okamžite spojili Proxenta Residence s určitými tvarmi. Na ich základe je najslušnejšou, no asi aj najpresnejšou prezývkou prirovnanie k zadnej časti tela zebry.

O budove to nevypovedá najlepšie, to je už ale údel architektúry, ktorá sa nasilu snaží vytŕčať.

 

Fotografie z 26.3.2019. 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Proxenta

Súvisiace články

Proxenta Residence je prakticky dokončená a stáva sa dominantou Račianskeho mýta

12.11.2019 10:50:00 Adrian Gubčo

Projekt Proxenta Residence, ktorý na dlhodobo nezastavaný pozemok na nároží Mýtnej a Radlinského ulice a obrátený do jednej z najrušnejších križovatiek v meste priniesol polyfunkčnú budovu s bytmi a kanceláriami, je prakticky dokončený. Vďaka svojej hmote sa stal dominantou Račianskeho mýta, nanešťastie však nie najvhodnejšou, na čo kriticky reaguje široká verejnosť.

Čítať viac

Proxenta Residence má dokončenú hrubú stavbu

19.12.2018 13:30:00 Adrian Gubčo

Proxenta Residence, nová nešťastná dominanta Račianskeho mýta, má dokončenú hrubú stavbu a pracuje sa zhotovovaní fasády. Kľúčový projekt spoločnosti Proxenta, ktorá si tu chce vybudovať svoje sídlo, sa tak blíži k dokončeniu.

Čítať viac

Construction update: Proxenta Residence, 29.8.2018

03.09.2018 08:30:00 Adrian Gubčo

Račianske mýto má novú dominantu. Proxenta Residence už prevýšila všetky budovy priamo v okolí tohto mestského a dopravného uhla a je tesne pred dosiahnutím plnej výšky.

Čítať viac

Construction update: Proxenta Residence, 19.06.2018

25.06.2018 08:10:00 Adrian Gubčo

Račianskemu mýtu začína čoraz výraznejšie dominovať hmota budúcej Proxenta Residence. Napriek tomu, budova je ešte len čosi nad polovicou svojej výšky.

Čítať viac

Construction update: Proxenta, 19.3.2018

23.03.2018 08:30:00 Adrian Gubčo

Investičná skupina PROXENTA, ktorá sa postupne udomácňuje aj v oblasti investičnej výstavby, pokročila pri realizácii svojho kľúčového projektu: výškovej budovy Proxenta Residence, kde okrem bytov vznikne aj sídlo spoločnosti.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube