YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 08.01.2019 14:30

Proxenta rastie a ohlasuje nové projekty

Spoločnosť Proxenta, ktorá bola doteraz známa skôr ako investičná skupina, sa postupne etabluje medzi bratislavskými developermi. Aktivita Proxenty graduje, čo je spojené s nákupom nových akvizícií a prípravou nových projektov, ktoré doplnia tie rozbehnuté.

Projekt na Banskobystrickej. Zdroj: Proxenta

Projekt na Banskobystrickej. Zdroj: Proxenta

Developer má aktuálne v Bratislave v realizácii dva projekty – budovu Proxenta Residence v exponovanej polohe na Račianskom mýte, kde okrem bytov vznikne aj nová centrála spoločnosti, a Kesselbauer na Námestí 1. mája, kde sa pripravuje výstavba rezidenčného komplexu, spojená s asanáciou staršej zástavby.

K tomuto však pribudnú v blízkej dobe minimálne dva nové, nového využitia sa dočká pravdepodobne aj najnovší nákup Proxenty. Prvý z projektov nadviaže na Kesselbauer, keďže sa nachádza na susednom pozemku, druhý vyrastie v Devínskej Novej Vsi. Akvizíciou je administratívna budova v centre mesta na Vysokej ulici.

 

Projekt na Banskobystrickej. Zdroj: Proxenta

 

Projekt vedľa Kesselbaueru má zatiaľ len prostý názov Banskobystrická. Tvorí v podstate predĺženie pozemku medzi Námestím 1. mája a Banskobystrickou ulicou, z druhej strany bude teda vymedzený Kesselbauerom. Developerovi sa ho podarilo odkúpiť už s vydanými územným rozhodnutím, rozbehnúť ho tak chce zarovno s už predstaveným projektom.

Každopádne, zatiaľ nie je o Banskobystrickej známych veľa informácii, okrem toho, že by malo ísť o rezidenčný projekt. Proxenta sľubuje najvyšší štandard bytov a apartmánov v tejto časti Bratislavy, v parteri budú podľa všetkého komerčné priestory. Vizualizácie ešte neboli predstavené, existujúcu teda možno brať nanajvýš ako hmotovú štúdiu.

Výstavba na danom pozemku je pozitívom, keďže sa zacelí prieluka od Banskobystrickej, ktorá získa ucelenejší ráz. Ak sa čoskoro rozbehne aj susedný projekt Metropolitan Star od Archikódu, výsledkom bude takmer dobudovaný mestský blok bez akýchkoľvek dier v zástavbe. Vyplnenie všetkých prieluk vo vnútornom meste racionálnou funkciou by malo byť vo všeobecnosti prioritou.  

 

Pozemok, kde vyrastie projekt od Proxenty. Zdroj: Google Maps

 

Úplne odlišného rázu bude projekt v Devínskej Novej Vsi, ktorý vznikne v podstate na zelenej lúke v lokalite Glavica, v susedstve nákupného centra s rovnakým názvom. Stredne veľký projekt už získal záväzné stanovisko od Hlavného mesta a je len málo dôvodov predpokladať, že by mal výrazné komplikácie v ďalších fázach povoľovania.

Bytový a občiansky súbor stavieb Devínska Nová Ves - Pod srdcom, ako znie oficiálny názov, bude pozostávať z piatich objektov, z toho tri budú bytové domy, jeden bude apartmánový dom a jeden objekt bude slúžiť ako pivná reštaurácia. Apartmánový dom bude mať osem nadzemných podlaží, bytovky sedem.

Celkový počet bytov je 168 (56 v každom dome), apartmánov 59. V parteri dvoch bytových objektov sa bude nachádzať občianska vybavenosť, parkovanie je riešené v garáži aj na teréne. Celkovo projekt obslúži 346 parkovacích miest.

Výzor projektu nie je zatiaľ známy, keďže dokumentácia k projektu nebola zverejnená. Za návrhom by každopádne mala stáť známa architektka Marta Kropiláková, ktorá bola v minulosti aktívnou urbanistkou, podieľajúcou sa aj na projektovaní sídlisk. V prípade úspešného povoľovania predpokladám realizáciu medzi rokmi 2020-2022.

 

Niekdajšia budova Ľudovej banky je najnovšou akvizíciou Proxenty. Zdroj: Google Maps

 

Poslednou novinkou v rozširujúcom sa portfóliu Proxenty je kúpa niekdajšej centrály Ľudovej banky na Vysokej ulici, ktorú spoločnosť prebrala od Prima banky, za ktorou stojí finančná skupina Penta. O tomto predaji informoval portál TrendReality, ktorý doplnil, že Proxenta aktuálne poskytuje kancelárske priestory v budove na prenájom.

Objekt má každopádne veľmi dobrú polohu, preto považujem za možné, že nový majiteľ sa ho pokúsi upraviť tak, aby dokázal lepšie zhodnotiť svoju investíciu – napríklad v podobe zmeny funkcie na byty či apartmány. To je však nateraz ešte vysoko pravdepodobne predčasná domnienka.

 

Proxenta takto postupne zvyšuje svoju prítomnosť a viditeľnosť na bratislavskom trhu. V tomto roku spoločnosť oslavuje svoju desaťročnicu a do ďalšej dekády si dáva ambiciózne predsavzatia – okrem iného, má za cieľ „posunúť sa na popredné miesto medzi slovenskými developermi a zaradiť do svojho portfólia naozaj výnimočné projekty väčšieho rozsahu a významu, ktoré skutočne zarezonujú na slovenskom realitnom trhu“.

Vzhľadom na to, že slovenskému developmentu dominujú veľké firmy, ktoré postupne začínajú expandovať aj do zahraničia, si Proxenta pred seba kladie mimoriadne náročnú úlohu. Pre Bratislavu je však táto ambícia prísľubom ďalšieho stavebného rozvoja. Aby však bola spoločnosť skutočne výnimočná a rezonovala v pozitívnom duchu, bude musieť popracovať na kvalite svojich projektov.

Práve pri svojom vlajkovom developmente v podobe Proxenta Residence sa developer nevyhol (pomerne oprávnenej) kritike, keďže prebral starý a nevhodný projekt, ktorý svojou hmotou nevhodne vstúpil do zástavby Račianskeho mýta, navyše od architektov, ktorí majú najlepšie časy za sebou. Zmena imidžu si bude vyžadovať angažovanie tých najtalentovanejších tvorcov na Slovensku.

Na druhej strane, stále existuje dôvod pre mierny optimizmus – zrealizovaný projekt Weinhauer nemá zásadnejšie chyby, a väčší projekt v Nitre, Tabáň, síce kritika architektúry veľmi neosloví, ale z hľadiska urbanizmu je v podstate vzorový.  Ak by Proxenta nadviazala na to kvalitné z týchto projektov, Bratislava by mohla výrazne benefitovať.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Súvisiace články

Veľké plány Proxenty sa postupne stávajú realitou

12.07.2022 12:06:58 Adrian Gubčo

Investičná spoločnosť Proxenta, ktorá je čoraz aktívnejšia aj v developmente, pokročila s ďalšími projektami, kým ďalšie pripravuje. Firma sa zameriava predovšetkým na centrum mesta, v dôsledku čoho získavajú novú podobu prieluky, staršie objekty a iné nevyužité plochy. Zároveň sa však v súvislosti s ňou objavili špekulácie o nevhodných praktikách pri predaji bytov.

Čítať viac

Kesselbauer odhalil svoju historizujúcu fasádu

10.12.2021 13:42:02 Adrian Gubčo

Výstavba projektu Kesselbauer napreduje a dnes je vo vysokom štádiu realizácie. Dokončená je už časť fasád – najmä na časti, ktorá vznikla na mieste niekdajšej Kesselbauerovej pekárne. Developer Proxenta tu avizoval nielen obnovenie priečelia pôvodného domu, ale aj nadstavbu v historizujúcom štýle. Dnes je táto časť projektu odhalená a začína vyvolávať diskusie.

Čítať viac

Proxenta odhalila novú podobu projektu Pod Srdcom, upravený je aj projekt Altum

26.10.2021 17:40:49 Adrian Gubčo

Väčšina bratislavských projektov spoločnosti Proxenta sa nachádza v centrálnych častiach mesta, existuje však aj výnimka: už niekoľko rokov pripravuje v Devínskej Novej Vsi zámer, oficiálne nazvaný Pod Srdcom. Donedávna toho nebolo veľa známeho, projekt ale prešiel určitými úpravami a odhaľuje novú podobu. V blízkej budúcnosti pribudnú v okolí aj iné projekty.  

Čítať viac

Kesselbauer dosiahol plnú výšku a získava historizujúcu fasádu

02.09.2021 17:53:48 Adrian Gubčo

Projekt Kesselbauer od spoločnosti Proxenta v centre mesta dosiahol významný míľnik: všetky objekty v rámci polyfunkčného súboru dosiahli alebo sú tesne pred dosiahnutím štádia hrubej stavby. Vysoké štádium výstavby prinieslo aj ďalšiu novinku – na objekte, ktorý nahradil pôvodnú Kesselbauerovu pekáreň, sa začína objavovať fasáda, asociujúca zaniknutý dom.

Čítať viac

Metropolitan Star sa blíži k dokončeniu, Kesselbauer je už vo výstavbe

25.09.2020 11:22:54 Adrian Gubčo

Lukratívna lokalita v starom centre mesta bude už čoskoro kompaktnejšia – „diery“ v zástavbe na severnej strane Námestia 1. mája sú blízko vyplnenia. Po projekte Metropolitan Star, ktorý už z exteriéru získava definitívnu tvár, sa výstavba po dlhšej príprave rozbehla aj na susednom obytnom súbore Kesselbauer.

Čítať viac

Kesselbauer má stavebné povolenie

13.07.2020 10:35:00 Adrian Gubčo

Po určitom omeškaní sa konečne blíži spustenie výstavby polyfunkčného komplexu Kesselbauer, prevažne obytného bloku na Námestí 1. mája v centre mesta. Developer Proxenta obdržal stavebné povolenie na zámer, ktorým sa vyplní prieluka na severnej strane námestia a zároveň obnoví fasáda jedného z historických objektov, ktoré tu donedávna stávali.

Čítať viac

Kesselbauer ide do stavebného konania, Metropolitan Star získava finálnu tvár

12.05.2020 17:25:36 Adrian Gubčo

Centrálny mestský blok v strategickej polohe medzi Prezidentskou záhradou a Námestím 1. mája je blízko k úplnému sceleniu. Projekt Metropolitan Star sa zahaľuje do fasády, kým susedný Kesselbauer ide po komplikáciách do stavebného konania. Dobudovanie oboch projektov prispeje k oživeniu tejto časti centra Bratislavy.

Čítať viac

Pohne sa už projekt Kesselbauer?

06.03.2020 14:10:00 Adrian Gubčo

V centre mesta, na Námestí 1. mája, už nejakú dobu ostáva bez aktivity prieluka po historickom objekte, kde sa nachádzala Kesselbauerova pekáreň, a nedávno asanovanom objekte z 90-tych rokov 20. storočia. Developer Proxenta tu plánoval ešte v roku 2019 rozostavať polyfunkčný projekt s bývaním a vybavenosťou, zabrzdili ho však odvolania. Aktuálne náznaky však nasvedčujú, že sa situácia pohla.

Čítať viac

Metropolitan Star už rastie, Kesselbauer bližšie k spusteniu výstavby

04.09.2019 15:50:00 Adrian Gubčo

Centrum mesta bude už čoskoro výrazne kompaktnejšie a ucelenejšie. Stavba dlhoočakávaného projektu Metropolitan Star už dosiahla úroveň terénu, kým susedný Kesselbauer sa posúva v povoľovaní. Developer druhého projektu okrem toho pripravuje aj vyplnenie prieluky od Banskobystrickej ulice.

Čítať viac

Devínska Nová Ves dostane nový prírastok, projekt Pod Srdcom je odhalený

09.04.2019 08:00:00 Adrian Gubčo

Zámer spoločnosti Proxenta vybudovať rezidenčný súbor a piváreň v mestskej časti Devínska Nová Ves je známy už nejakú dobu, až teraz sa však odhaľujú detaily projektu. Zámer nazvaný podľa lokality Pod Srdcom bol zverejnený v rámci pripomienkovania vplyvov na životné prostredie (EIA).

Čítať viac

Ako postupovala asanácia VB Leasingu

28.03.2019 08:30:00 Adrian Gubčo

Developer Proxenta pred niekoľkými dňami oficiálne predstavil (pravdepodobne) finálne vizualizácie projektu Kesselbauer a opätovne spustil predaj bytov v tomto centrálne položenom rezidenčnom komplexe. Predtým však musel zasanovať pôvodné objekty, ktoré sa tu nachádzali, medzi nimi budovu VB Leasing z konca 20. storočia.

Čítať viac

Kesselbauer spúšťa predaj a predstavuje nové vizualizácie

19.03.2019 08:30:00 Adrian Gubčo

Projekt Kesselbauer v centre mesta, na Námestí 1. mája, sa blíži k výstavbe. V súvislosti s tým developer, spoločnosť Proxenta, zverejnila nové aktualizované vizualizácie, ako aj ponuku bytov a obchodných priestorov. Na pozemku sa v týchto dňoch ukončuje asanácia pôvodnej zástavby.

Čítať viac

Príprava Kesselbaueru napreduje, pozemok bude čoskoro vyčistený

18.02.2019 09:00:00 Adrian Gubčo

Projekt Kesselbauer v centrálnej časti Bratislavy postupuje. Už v priebehu týchto dní bude definitívne odstránená pôvodná zástavba na pozemku, aby čoskoro mohol na jej mieste rásť nový rezidenčný projekt, ktorý scelí blok medzi Banskobystrickou ulicou a Námestím 1. mája. Developerom je spoločnosť Proxenta.

Čítať viac

Príprava projektu Kesselbauer napreduje, asanuje sa niekdajšia kancelárska budova

26.11.2018 08:30:00 Adrian Gubčo

Spoločnosť Proxenta pokračuje v príprave na výstavbu projektu Kesselbauer, ktorý vyrastie na Námestí 1. mája, v centrálnej lokalite, kde sa v posledných rokoch vypĺňajú prieluky a skompaktňuje zástavba. Aktuálne sa asanuje druhý z dvoch objektov, na ktorých mieste nový rezidenčný súbor vznikne.

Čítať viac

Construction update: Kesselbauer, 21.05.2018

25.05.2018 14:00:00 Adrian Gubčo

Na Námestí 1. mája sa už zrejme začínajú prípravné práce pred začiatkom výstavby projektu Kesselbauer. Developer, ktorým je spoločnosť Proxenta, spúšťa asanáciu staršieho objektu, ktorý sa tu nachádzal.

Čítať viac

Projekt Kesselbauer štartuje

16.04.2018 08:30:00 Adrian Gubčo

Už dávnejšie sa na tejto stránke objavili vizualizácie projektu Kesselbauer, ktorý pripravuje investičná skupina Proxenta. Teraz developer spúšťa predaj bytov a zverejňuje ďalšie informácie o súbore budov, ktoré skompaktnia zástavbu v okolí Námestia 1. mája.

Čítať viac

Kesselbauer odhaľuje novú podobu

12.02.2018 08:30:00 Adrian Gubčo

Spoločnosť Proxenta, ktorá sa postupne aktivizuje aj v realitnom biznise, zverejnila na svojej stránke novú aktualizovanú podobu svojho projektu Kesselbauer, ktorý bol pôvodne známy ako Rezidencia Medzi Hviezdami.

Čítať viac

Nový projekt: Rezidencia medzi hviezdami

27.06.2017 08:30:00 Adrian Gubčo

Finančná skupina Proxenta Broker, ktorá sa venuje aj developmentu, napreduje v príprave nového projektu, o ktorom som sa už zmieňoval - v susedstve dokončovaného Weinhaueru pribudne Rezidencia medzi hviezdami, ktorá odhaľuje prvé informácie a vizualizácie a je na pripomienkovaní EIA.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube