Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 08.01.2019 14:30

Proxenta rastie a ohlasuje nové projekty

Spoločnosť Proxenta, ktorá bola doteraz známa skôr ako investičná skupina, sa postupne etabluje medzi bratislavskými developermi. Aktivita Proxenty graduje, čo je spojené s nákupom nových akvizícií a prípravou nových projektov, ktoré doplnia tie rozbehnuté.

Article Big

Projekt na Banskobystrickej. Zdroj: Proxenta

Developer má aktuálne v Bratislave v realizácii dva projekty – budovu Proxenta Residence v exponovanej polohe na Račianskom mýte, kde okrem bytov vznikne aj nová centrála spoločnosti, a Kesselbauer na Námestí 1. mája, kde sa pripravuje výstavba rezidenčného komplexu, spojená s asanáciou staršej zástavby.

K tomuto však pribudnú v blízkej dobe minimálne dva nové, nového využitia sa dočká pravdepodobne aj najnovší nákup Proxenty. Prvý z projektov nadviaže na Kesselbauer, keďže sa nachádza na susednom pozemku, druhý vyrastie v Devínskej Novej Vsi. Akvizíciou je administratívna budova v centre mesta na Vysokej ulici.

 

Projekt na Banskobystrickej. Zdroj: Proxenta

 

Projekt vedľa Kesselbaueru má zatiaľ len prostý názov Banskobystrická. Tvorí v podstate predĺženie pozemku medzi Námestím 1. mája a Banskobystrickou ulicou, z druhej strany bude teda vymedzený Kesselbauerom. Developerovi sa ho podarilo odkúpiť už s vydanými územným rozhodnutím, rozbehnúť ho tak chce zarovno s už predstaveným projektom.

Každopádne, zatiaľ nie je o Banskobystrickej známych veľa informácii, okrem toho, že by malo ísť o rezidenčný projekt. Proxenta sľubuje najvyšší štandard bytov a apartmánov v tejto časti Bratislavy, v parteri budú podľa všetkého komerčné priestory. Vizualizácie ešte neboli predstavené, existujúcu teda možno brať nanajvýš ako hmotovú štúdiu.

Výstavba na danom pozemku je pozitívom, keďže sa zacelí prieluka od Banskobystrickej, ktorá získa ucelenejší ráz. Ak sa čoskoro rozbehne aj susedný projekt Metropolitan Star od Archikódu, výsledkom bude takmer dobudovaný mestský blok bez akýchkoľvek dier v zástavbe. Vyplnenie všetkých prieluk vo vnútornom meste racionálnou funkciou by malo byť vo všeobecnosti prioritou.  

 

Pozemok, kde vyrastie projekt od Proxenty. Zdroj: Google Maps

 

Úplne odlišného rázu bude projekt v Devínskej Novej Vsi, ktorý vznikne v podstate na zelenej lúke v lokalite Glavica, v susedstve nákupného centra s rovnakým názvom. Stredne veľký projekt už získal záväzné stanovisko od Hlavného mesta a je len málo dôvodov predpokladať, že by mal výrazné komplikácie v ďalších fázach povoľovania.

Bytový a občiansky súbor stavieb Devínska Nová Ves - Pod srdcom, ako znie oficiálny názov, bude pozostávať z piatich objektov, z toho tri budú bytové domy, jeden bude apartmánový dom a jeden objekt bude slúžiť ako pivná reštaurácia. Apartmánový dom bude mať osem nadzemných podlaží, bytovky sedem.

Celkový počet bytov je 168 (56 v každom dome), apartmánov 59. V parteri dvoch bytových objektov sa bude nachádzať občianska vybavenosť, parkovanie je riešené v garáži aj na teréne. Celkovo projekt obslúži 346 parkovacích miest.

Výzor projektu nie je zatiaľ známy, keďže dokumentácia k projektu nebola zverejnená. Za návrhom by každopádne mala stáť známa architektka Marta Kropiláková, ktorá bola v minulosti aktívnou urbanistkou, podieľajúcou sa aj na projektovaní sídlisk. V prípade úspešného povoľovania predpokladám realizáciu medzi rokmi 2020-2022.

 

Niekdajšia budova Ľudovej banky je najnovšou akvizíciou Proxenty. Zdroj: Google Maps

 

Poslednou novinkou v rozširujúcom sa portfóliu Proxenty je kúpa niekdajšej centrály Ľudovej banky na Vysokej ulici, ktorú spoločnosť prebrala od Prima banky, za ktorou stojí finančná skupina Penta. O tomto predaji informoval portál TrendReality, ktorý doplnil, že Proxenta aktuálne poskytuje kancelárske priestory v budove na prenájom.

Objekt má každopádne veľmi dobrú polohu, preto považujem za možné, že nový majiteľ sa ho pokúsi upraviť tak, aby dokázal lepšie zhodnotiť svoju investíciu – napríklad v podobe zmeny funkcie na byty či apartmány. To je však nateraz ešte vysoko pravdepodobne predčasná domnienka.

 

Proxenta takto postupne zvyšuje svoju prítomnosť a viditeľnosť na bratislavskom trhu. V tomto roku spoločnosť oslavuje svoju desaťročnicu a do ďalšej dekády si dáva ambiciózne predsavzatia – okrem iného, má za cieľ „posunúť sa na popredné miesto medzi slovenskými developermi a zaradiť do svojho portfólia naozaj výnimočné projekty väčšieho rozsahu a významu, ktoré skutočne zarezonujú na slovenskom realitnom trhu“.

Vzhľadom na to, že slovenskému developmentu dominujú veľké firmy, ktoré postupne začínajú expandovať aj do zahraničia, si Proxenta pred seba kladie mimoriadne náročnú úlohu. Pre Bratislavu je však táto ambícia prísľubom ďalšieho stavebného rozvoja. Aby však bola spoločnosť skutočne výnimočná a rezonovala v pozitívnom duchu, bude musieť popracovať na kvalite svojich projektov.

Práve pri svojom vlajkovom developmente v podobe Proxenta Residence sa developer nevyhol (pomerne oprávnenej) kritike, keďže prebral starý a nevhodný projekt, ktorý svojou hmotou nevhodne vstúpil do zástavby Račianskeho mýta, navyše od architektov, ktorí majú najlepšie časy za sebou. Zmena imidžu si bude vyžadovať angažovanie tých najtalentovanejších tvorcov na Slovensku.

Na druhej strane, stále existuje dôvod pre mierny optimizmus – zrealizovaný projekt Weinhauer nemá zásadnejšie chyby, a väčší projekt v Nitre, Tabáň, síce kritika architektúry veľmi neosloví, ale z hľadiska urbanizmu je v podstate vzorový.  Ak by Proxenta nadviazala na to kvalitné z týchto projektov, Bratislava by mohla výrazne benefitovať.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Súvisiace články

Metropolitan Star sa blíži k dokončeniu, Kesselbauer je už vo výstavbe

25.09.2020 11:22:54 Adrian Gubčo

Lukratívna lokalita v starom centre mesta bude už čoskoro kompaktnejšia – „diery“ v zástavbe na severnej strane Námestia 1. mája sú blízko vyplnenia. Po projekte Metropolitan Star, ktorý už z exteriéru získava definitívnu tvár, sa výstavba po dlhšej príprave rozbehla aj na susednom obytnom súbore Kesselbauer.

Čítať viac

Kesselbauer má stavebné povolenie

13.07.2020 10:35:00 Adrian Gubčo

Po určitom omeškaní sa konečne blíži spustenie výstavby polyfunkčného komplexu Kesselbauer, prevažne obytného bloku na Námestí 1. mája v centre mesta. Developer Proxenta obdržal stavebné povolenie na zámer, ktorým sa vyplní prieluka na severnej strane námestia a zároveň obnoví fasáda jedného z historických objektov, ktoré tu donedávna stávali.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Známe sú výsledky ďalšej architektonickej súťaže: takto bude vyzerať nájomný bytový dom pre seniorov na Parkovej ulici v Prievoze.

Another architecture competition is completed: This is the future look of rental housing for elderly people on Parková st. in the borough of Prievoz.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #housing #living #home #rentalhousing #affordablehousing #city #architecture #contemporaryarchitecture

@ateliersuperatelier @vizerenderings
V Podunajských Biskupiciach môže vzniknúť Bratislavská športová akadémia. Projekt má podporu poslancov, a to aj napriek umiestneniu "bývania pre športovcov".

Bratislava Sports Academy could be built in Podunajské Biskupice. Project has the support of local government, even despite the fact that it contains "living for sportsmen" - massive residential units.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #sport #football #bratislavskasportovaakademia #bratislavasportsacademy #biskupice #podunajskebiskupice
Bratislava získa ďalší obnovený verejný priestor: úpravou prejde parčík pri zastávke Blumentál.

Bratislava will get another revitalised public space: pocket park next to Blumentál stop will be reconstructed.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #park #publicspace #urbanism #city #verejnypriestor #greenery #architecture #design

@mapa_architekti
Petržalka môže získať nový park na Šrobárovom námestí. Predstavená bola architektonická štúdia.

Petržalka might get a new park on Šrobárovo Sq. Architectural study was revealed.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #park #publicspace #urbanism #city #petrzalka #petržalka #greenery
Urban Residence je takmer dokončené.

Urban Residence is almost completed.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #novemesto #racianska #UrbanResidence #urbanism #architecture #contemporaryarchitecture

@compassarchitekti
YIM.BA je po Vianociach späť. Pozrime sa na najnovší odhalený bratislavský projekt: novú podobu bývalej pôrodnice na Zochovej ulici, ktorá sa premení na nadštandardný obytný súbor.

YIM.BA is back after Christmas. Lets take a look at the newest Bratislava development: former clinic at Zochova st. will change onto luxurious residential complex.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #luxuryliving #luxury #reconstruction #history #architecture #historicalarchitecture #culture
Pozrieť viac

YouTube