Author photoAdrian Gubčo 11.04.2019 08:40

V zóne Pod Vŕškami pribudne ďalší blok pod názvom Tillia

V roku 2008 bol v Záhorskej Bystrici ohlásený veľký urbanistický zámer Pod Vŕškami s predpokladom rýchlej výstavby a veľkého rastu mestskej časti. Kríza však tieto predstavy zmenila a nová ambiciózna štvrť začala rásť len pomaly. Až v poslednej dobe sa začali intenzívnejšie budovať jednotlivé bloky, pričom najnovším prírastkom má byť súbor, nazvaný Tillia.

Zdroj: B Development, s.r.o.

Zdroj: B Development, s.r.o.

Pod Vŕškami si v čase predstavenia vyslúžili uznanie, keďže narozdiel od iných rozsiahlejších zámerov v podobných lokalitách v tej dobe narábali s jasným konceptom, vytvárajúcim svojbytnú komunitu s vybavenosťou a vlastným centrom, okolo ktorého sa mal sústrediť život zóny. Jednotlivé objekty sa vyznačovali triezvou mierkou, vhodnou do prostredia, ktoré malo za cieľ prepojiť vidiecku zástavbu s mestskou.

Veľkolepý zámer sa však rozvíjal len pomaly. Prvý obytný blok bol dokončený na prelome rokov 2011 a 2012, druhý až v roku 2016. Okrem toho postupovala najmä výstavba individuálnych rodinných domov a v zóne pribudol supermarket. Pôvodný developer, Opera SL Group, zároveň niektoré pozemky predal, pričom na jednom z nich už rastie súbor Kolísky pod patronátom ITB Development. Po zmene akcionárov v Opera SL Group v roku 2017 sa naštartoval prudší rozvoj lokality.

Ten pokračuje aj teraz, k rozostavaným blokom E1, E2, B5 a B6 tak pribudne ďalší štvorcový blok, ktorý nesie názov Tillia. Hlavný prístup bude od Ulice Ota Halúska, ktorá bude z východnej strany bloku, po ostatných stranách sa budú nachádzať „pešie zóny“, ktoré development prepoja s okolím, vrátane uvažovaného centrálneho námestia celej štvrte.

Samotný obytný súbor bude podobne ako ostatné bloky pozostávať zo štvorice trojpodlažných objektov, ktoré budú v strede obsahovať parkovo upravené nádvorie. V Tillii vznikne 84 bytov, v ponuke sú 2- až 4-izbové jednotky. Kým prízemné byty budú obsahovať predzáhradky, časť bytov na najvyššom podlaží sa bude vyznačovať strešnými terasami. V podzemnej garáži vznikne 163 parkovacích miest.

Nanešťastie, oficiálna stránka projektu neumožňuje prezrieť si jednotlivé byty ani štandardy, čo neumožňuje vytvoriť si dostatočne komplexnú predstavu o kvalite bývania v tomto developmente. Každopádne, ceny sa hýbu medzi 2,1- až 2,9-tisíc eur za meter štvorcový, čo je v danej lokalite vcelku solídna suma, ktorá oprávňuje k vyššej úrovni vyhotovenia.

Webstránka projektu bohužiaľ neuvádza ani architektov, hoci sa zdá, že oproti prvotnému konceptu celej štvrte aj jednotlivých blokov od Architekti Bobek Jávorka vykazuje zverejnený návrh len minimálne zmeny, takže sa dá celkom férovo predpokladať, že za projektom stoja práve oni. Developerom je spoločnosť B Development, s.r.o., ktorá je blízka Opera SL Group.

Nie je ešte presne známe, kedy by sa výstavba Tillie mohla rozbehnúť, pozemok je dnes prázdny, hoci pripravený na budúcu výstavbu. Ak by sa realizácia spustila ešte v priebehu tohto roka, dokončenie možno očakávať v roku 2021.

 

Celkový koncept štvrte rátal so vznikom centrálnej zóny, obklopenej hustejšou zástavbou. Táto idea sa napĺňa len čiastočne, viaceré plánované bloky s bytovými domami boli rozpracelované pre rodinné domy. Zdroj: Opera SL Group

 

Po výstavbe Tillie sa zaplní ďalšia parcela v rámci rozsiahleho súboru, ktorý celý zámer Pod Vŕšksmi predstavuje. Až na výnimku v podobe Billy a malej časti budúceho centrálneho parku, výstavbe rezidencií a rodinných domov zatiaľ nesekundovala žiadna mohutnejšia aktivita v oblasti rozvoja služieb či sociálnej infraštruktúry. Tá však bude určite nevyhnutná.

Záhorská Bystrica je totiž v skutočnosti tou mestskou časťou Bratislavy, ktorá sa rozvíja najradikálnejším tempom, hoci v relatívnom vyjadrení – je to asi jediná mestská časť v Bratislave, ktorá v tak krátkom čase zdvojnásobí svoj počet obyvateľov. To výrazne zmení život v tejto okrajovej časti Hlavného mesta, hoci s prílevom nových obyvateľov nemusia prísť len komplikácie, ale aj silný potenciál v podobne novej vybavenosti.

Ak sa bude pokračovať v nastavenom koncepte a nebudú sa už meniť parcely, pôvodne určené pre bytové domy, na pozemky určené pre individuálnu výstavbu, je celkom pravdepodobné, že Pod Vŕškami budú schopné vytvoriť príjemné predmestské prostredie s mestskými prvkami. Obyvatelia tak budú mať výhodu života v pokojnej štvrti, no so službami na úrovni mesta.

Otázkou v tom prípade ostane, ako zlepšiť spojenie Záhorskej Bystrice so zvyškom Bratislavy, keďže faktom ostáva, že mestská časť rastie aj vo všeobecnosti – len Pod Vŕškami by malo mať celkovo približne 3-tisíc obyvateľov, výstavba sa však plánuje alebo realizuje aj v ďalších lokalitách. Celú dopravu z mestskej časti tak bude odvádzať v podstate len jedna dvojpruhová cesta.

Hlavné mesto pripravuje na rok 2019 vypracovanie viacerých štúdií rozvoja električkovej siete, najmä do najviac zaťažených lokalít, ako sú Podunajské Biskupice či vznikajúce nové centrum metropoly. Popri tom by sa však nemalo zabúdať ani na potenciálne rozvojové oblasti, akou je aj Záhorská Bystrica. Ďalšie rozpočty a rozvojové plány to snáď zohľadnia.

 

Už čoskoro prinesiem aj update z výstavby projektu Pod Vŕškami. Sledujte YIM.BA pre ďalšie novinky z výstavby v Záhorskej Bystrici.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: B Development, s.r.o.
  • Zdroj: B Development, s.r.o.
  • Zdroj: B Development, s.r.o.
  • Celkový koncept projektu Pod Vŕškami. Dnes už prešiel výraznejšími zmenami. Zdroj: Opera SL Group

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube