YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 11.05.2020 14:40

Výstavba Ovocných Sadov začína

V ružinovskej štvrti Trnávka sa spúšťa realizácia jedného z najväčších rezidenčných projektov v Bratislave. Developer J&T Real Estate ohlásil štart výstavby obytného súboru Ovocné Sady, ktoré pretvoria pozemky niekdajšieho ZARES-u v blízkosti medzinárodného letiska.

Zdroj: J&T Real Estate

Zdroj: J&T Real Estate

JTRE sa k pozemkom dostala v rámci veľkej zámeny pozemkov potom, ako verejnosť hlasno odmietla možnosť zástavby územia tzv. Kráľovej hory, populárnej vychádzkovej lokality nad Dlhými Dielmi. Investor dostal za Kráľovu horu priestor v Petržalke, kde medzičasom vznikol projekt Fuxova, a pozemky pri letisku.

Kombinácia rozsahu plochy, charakteru lokality a s tým súvisiacich obmedzení developera viedla k vytvoreniu konceptu dostupnejšej formy bývania v podobe obytného súboru, pozostávajúceho z desiatich sedem- až osempodlažných doskových domov v riadkovej zástavbe. Celkový počet bytov a apartmánov má byť až 1.024, čo z Ovocných Sadov robí jeden z najväčších rezidenčných developmentov v meste.

Nido

JTRE teraz spúšťa výstavbu prvej etapy, potom ako v priebehu marca nadobudlo právoplatnosť stavebné povolenie. V prvej etape vznikne 550 bytov na ploche 41-tisíc metrov štvorcových. Vybudovaných bude šesť domov, rozsiahle parkovacie plochy a verejný parkovo upravený priestor. Byty sú jedno- až trojizbové a mienené ako dostupné bývanie pre mladých ľudí a rodiny.

Reakcia klientov bola očividne pozitívna, keďže predaných by malo byť už 65% jednotiek. „Koncept projektu Ovocné sady sa ukázal vhodne nastavený pre široké spektrum klientov, ktorí uprednostňujú pokojnú štvrť pred ruchom centra mesta. Krivka predaja mala od začiatku novembra stúpajúcu tendenciu a po šiestich mesiacoch je dostupná už len niečo viac ako tretina bytov,“ konštatuje výkonný riaditeľ spoločnosti JTRE Pavel Pelikán.

Štandard projektu je na priemernej úrovni, developer však pripomína, že Ovocné Sady majú iné výhody. „Klienti tiež oceňujú dobrú dopravnú dostupnosť a efektívne riešenie dispozícií bytov,“ hovorí Ivan Bratko, vedúci predaja rezidenčných nehnuteľností JTRE. V projekte navyše pribudne verejná materská škola s kapacitou 80 miest, komunitný priestor v parku s ihriskom či grilom a veľmi obmedzený rozsah občianskej vybavenosti v dvojici domov v kontake s príjazdovou komunikáciou.

JTRE pripúšťa, že architektúra domov je jednoduchá, no „funkčná“. Za konceptom stojí kancelária GFI, ktorá skutočne nedokázala obytnému súboru dodať akúkoľvek osobitosť – ten pripomína skôr modernejšie panelové sídlisko. V danej lokalite by bola vhodná skôr hustá štruktúra menších bytových domov, „townhouses“, developer však zvolil najekonomickejšiu formu zástavby.

Výstavba sa rozbehne už v najbližších dňoch, generálnym dodávateľom stavby je STRABAG Pozemné a inžinierske staviteľstvo s. r. o., spolu so SYTIQ a.s. Dokončenie prvej etapy Ovocných Sadov je predpokladané v roku 2022.

 

Zdroj: J&T Real Estate

 

Ovocné Sady spoločne s najnovšou etapou Slnečníc (Slnečnice Pop) predstavuje asi najdostupnejší väčší projekt v Bratislave v súčasnosti. Týmito dvoma obytnými súbormi sa však výpočet viacmenej končí. V poslednej dobe bolo dostupné (alebo relatívne dostupné) bývanie mimoriadne nedostatkovým tovarom, ako sa však ukazuje, oveľa lepšie to nebude ani v budúcnosti.

Ako ukazujú priebežne zverejňované štatistiky, ceny bývania boli v prvom kvartáli roku 2020 na historickom maxime, narozdiel od minulosti však neboli založené na prehnaných očakávaniach, spojených s realitnou bublinou, ale na kombinácii rastúcej kúpyschopnosti obyvateľstva v spojení s nedostatočnou ponukou. V tomto smere výhľad nie je dobrý, práve naopak, je celkom možné, že ponuka sa v dohľadnej dobe ešte zníži.

Otázny bude samozrejme vplyv pandémie koronavírusu, existujú však názory, že development zažije len dočasný útlm záujmu o nové nehnuteľnosti. Takisto platí, že developeri musia s ohľadom na dlhodobosť celého projektového procesu predvídať, aká bude situácia o päť rokov (pri slovenských podmienkach). Je pravdepodobné, že dovtedy sa ekonomika opäť vráti k rastovému trendu a s ňou aj ceny bývania.

Keďže však niektoré administratívne úkony – najmä zmeny Územného plánu – môžu trvať aj dlhšie, nožnice medzi ponukou a dopytom sa budú rozširovať. Už teraz sa Bratislava dostáva na hranu limitov toho, kde sa ešte dajú byty stavať bez problémov, o niekoľko rokov bude situácia ešte vážnejšia. Do toho navyše vstúpil Magistrát zo svojim prístupom netolerovať výstavbu jednotiek pre prechodné ubytovanie (apartmánov).

Jedným z efektov môže byť pokles kvality jednotlivých projektov. Ovocné Sady sú toho žiarivým príkladom – oproti bežnému panelovému sídlisku totiž majú azda len jednu výhodu, a to je fakt, že sú nové. Inak by sa však zdalo, že sme v oblasti dostupnejšieho bývania za tri desaťročia od zmeny režimu neurobili žiaden pokrok.

Spojiť kvalitný urbanizmus, vysokú úroveň architektúry, uspokojivý štandard, relatívnu cenú dostupnosť a komerčnú výhodnosť do jedného projektu sa môže pri aktuálnych cenách, administratívnej náročnosti, nedostatkom Územného plánu a niekedy aj problémoch s aktivistami stať nemožnou úlohou. Isteže, je možné viniť aj developera, zároveň si však treba otvorene povedať: súčasné podmienky rozvoju kvalitného dostupného bývania v Bratislave neprajú.

Ide o jeden z najväčších problémov metropoly, ktorý treba urýchlene riešiť.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: J&T Real Estate
  • Zdroj: J&T Real Estate
  • Zdroj: J&T Real Estate
  • Zdroj: J&T Real Estate
  • Zdroj: J&T Real Estate

Súvisiace články

Bratislava získala nové sídlisko: Ovocné Sady hlásia dokončenie prvej etapy

13.10.2022 18:47:55 Adrian Gubčo

Prvá etapa jedného z najväčších rezidenčných projektov v Bratislave je dokončená. Ovocné Sady od J&T Real Estate sa nachádzajú vo východnej časti ružinovskej Trnávky a majú byť príkladom dostupnejšieho bývania. Klienti na túto ponuku podľa developera reagovali – z vyše poltisícky bytov z prvej etapy ostávajú voľné posledné dva.

Čítať viac

Rozvoj pri letisku pokračuje: Rastú Ovocné sady aj Moruše, Goldbeck sa pripravuje na výstavbu centrály

25.10.2021 11:40:00 Adrian Gubčo

Okolie bratislavského Medzinárodného letiska M.R.Štefánika je jednou z menej urbanizovaných oblastí v rámci Bratislavy, pomaly sa to však začína meniť. Nové projekty rastú v podstate v priamom susedstve s jeho areálom. Ich rozsah aj charakter prispeje k výraznej zmene lokality – z mŕtvych pozemkov sa stanú intenzívne využívané zóny, čím sa letisko stane ešte viac „mestským“.

Čítať viac

Ovocné Sady štartujú predaj druhej etapy

13.05.2021 12:56:00 Adrian Gubčo

Developer J&T Real Estate úspešne napreduje s výstavbou aj predajom bytov v prvej etape projektu Ovocné Sady. Projekt umiestnený v blízkosti Medzinárodného letiska M. R. Štefánika označuje za cenovo najdostupnejší v meste. Na vysoký dopyt reaguje spustením predaja bytov a apartmánov v druhej etape projektu, ktorého výstavba by mala začať na jeseň tohto roka.

Čítať viac

Okolie letiska sa mení na polyfunkčnú štvrť

24.11.2020 12:25:55 Adrian Gubčo

Bratislavské Letisko M.R. Štefánika je charakteristické pomerne veľkou blízkosťou k mestskej zástavbe. Na jednej strane to znamená komplikáciu, keďže jeho areál bráni priestorovému rozvoju mesta, na strane druhej to vedie k tomu, že nový development sa tlačí až k jeho hraniciam. Príkladom je aj niekoľko aktuálnych projektov, z ktorých sú niektoré vo výstavbe a ďalšie v príprave.

Čítať viac

Pri letisku vznikne administratívna budova Goldbeck, Ovocné Sady majú právoplatné stavebné povolenie

16.03.2020 10:09:00 Adrian Gubčo

V lokalite neďaleko Medzinárodného letiska M.R.Štefánika by mohla čoskoro vyrásť nová administratívna budova spoločne s parkovacím domom. Svoju slovenskú centrálu by si tu chcela vybudovať stavebná spoločnosť Goldbeck. Projekt doplní novú výstavbu v lokalite, ktorej realizácia sa v týchto mesiacoch spúšťa.

Čítať viac

Ovocné Sady majú stavebné povolenie

13.01.2020 10:40:00 Adrian Gubčo

Jeden z najväčších bratislavských projektov pôjde čoskoro do výstavby. Ovocné Sady, rozsiahly rezidenčný súbor v blízkosti letiska, totiž obdržali stavebné povolenie. Developer J&T Real Estate ešte musí počkať na nadobudnutie právoplatnosti povolenia, aby mohol rozbehnúť realizáciu prvých domov.

Čítať viac

Ovocné Sady štartujú predaj bytov

14.11.2019 15:00:00 Adrian Gubčo

Prvá fáza jedného z najväčších rezidenčných projektov v Bratislave štartuje predaj bytov. Obytný súbor Ovocné Sady od developera J&T Real Estate prinesie do lokality v blízkosti Medzinárodného letiska M.R. Štefánika stovky rezidencií, ktoré sú mienené ako dostupné bývanie.

Čítať viac

Ovocné Sady majú právoplatné územné rozhodnutie

24.10.2019 13:50:00 Adrian Gubčo

Ružinovský projekt Ovocné Sady, ktorý patrí k najrozsiahlejším rezidenčným projektom v Bratislave, sa významne priblížil k realizácii. Zámer mohutného sídliska v blízkosti bratislavského letiska má právoplatné územné rozhodnutie. Developerom je J&T Real Estate.

Čítať viac

Ovocné Sady majú územné rozhodnutie

14.03.2019 09:10:00 Adrian Gubčo

Jeden z najväčších rezidenčných projektov v Bratislave je bližšie k realizácii. Ovocné Sady, mohutné sídlisko v blízkosti Letiska M.R.Štefánika, získali územné rozhodnutie, čo znamená, že k spusteniu realizácie je už teraz len krôčik.

Čítať viac

J&T Real Estate odhaľuje Ovocné Sady

07.11.2017 09:00:00 Adrian Gubčo

Developer J&T Real Estate oficiálne ohlásil svoj zámer vybudovať obytný súbor v štvrti Trnávka, v tesnom dotyku letiska a diaľnice D1. Pôjde o jeden z najväčších rezidenčných projektov v Bratislave, ktorý sa má vymedziť dostupnosťou, ktorá má osloviť predovšetkým mladé rodiny a záujemcov o prvé vlastné bývanie.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube