Author photoAdrian Gubčo 19.06.2024 12:11

Viac nájomného bývania: Kooperativa dodá stovku bytov, odkúpila dokončenú bytovku

Bratislava má katastrofálnu dostupnosť bývania. Jedným z riešení má byť rozvoj nájomného bývania, či už pod hlavičkou verejného alebo súkromného sektora. Kým Hlavné mesto začalo stavať prvé byty, poisťovňa Kooperativa pristúpila k odkúpeniu časti hotového projektu. V Ovocných Sadoch takto pribudne 102 nájomných bytov.

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Ovocné Sady sú rozsiahly obytný súbor na východnom okraji Bratislavy, v katastri miestnej časti Trnávka a neďaleko letiska. Ešte pred časom tu pozemky získal developer J&T Real Estate. V rokoch 2020-2024 tu v dvoch etapách vybudoval sídlisko s viac ako tisíc bytmi, ktoré poňal ako štartovacie bývanie. Špecifikom tak bola prítomnosť jedno- až trojizbových bytov, absencia rozsiahlejšej vybavenosti s výnimkou materskej školy a úsporný, modernistický urbanizmus.

V realitnej ponuke tak išlo o jednu z dostupnejších novostavieb. Aj napriek tomu ale kúpa bytu v tomto komplexe nie je otvorená pre každého – či už z dôvodu nedostupnosti hypotéky, neochote zaviazať sa na dlhú dobu banke či dočasnosti pobytu v tejto lokalite či v Bratislave. Pre významný segment klientov tak hľadanie domova v Ovocných Sadoch nebolo v danom momente atraktívne.

JTRE tak bolo oslovené k spolupráci poisťovňou Kooperativa, ktorá hľadala priestor pre rozvoj nájomného bývania. To vyústilo k odpredaju jedného z domov druhej etapy. Ako informuje Kooperativa, odkúpením budovy vstupuje na bratislavský trh komerčného nájomného bývania. Záujemcom poskytne 102 plne zariadených bytov s vlastným parkovacím miestom. K dispozícii budú už o niekoľko mesiacov.

Galéria

  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Zdroj: J&T Real Estate
  • Zdroj: J&T Real Estate

Ako približuje poisťovňa, ide o súčasť jej stratégie rozvoja nájomného bývania v slovenských mestách. Opiera sa pritom o skúsenosti materskej skupiny Vienna Insurance Group, ktorá patrí medzi vedúce spoločnosti v tejto oblasti v Rakúsku. „Koncept dlhodobého nájomného bývania funguje v Európe už celé desaťročia,“ hovorí predseda predstavenstva a generálny riaditeľ poisťovne Kooperativa Vladimír Bakeš. „Riešenie pre obyvateľov, ktorý naša poisťovňa priniesla ako prvá do slovenských miest – Košíc, Trnavy a najnovšie už aj Bratislavy – sa líši od bežného prenájmu bytov, ponúkaného individuálnymi prenajímateľmi.“

Hlavné rozdiely podľa neho spočívajú v sile partnera, ktorým je poisťovňa. „Jednou z najväčších výhod je vysoká miera stability, istoty a komfortu. Nájomca má záruku, že ak byt užíva v súlade so zmluvou a domovým poriadkom, má zaručené dlhodobé bývanie bez starostí, ktoré ponúka vlastníctvo či krátkodobé individuálne prenájmy,“ vysvetľuje Bakeš.

Kooperativa bude prenajímať 30 jednoizbových, 60 dvojizbových a 12 trojizbových bytov s výmerami od 29 do 70 metrov štvorcových. Štandard je rovnaký ako pri bytoch na predaj, nájomníci tak budú mať balkón, prislúchajúci pivničný priestor, parkovacie miesto, ako aj údržbu a správu bytového domu. V duchu komunikácie developera vidí prenajímateľ priestor najmä pre mladé rodiny s deťmi alebo mladších aktívnych ľudí.

Spoluprácu si pochvaľuje aj developer. „Spolupráca s poisťovňou Kooperativa je pre nás pilotným projektom dlhodobého komerčného prenájmu bytov, pri ktorom sme si nastavili formu partnerstva so stabilným a skúseným poskytovateľom tohto konceptu s perspektívou dlhodobej spolupráce,“ približuje Peter Píš, obchodný riaditeľ JTRE.

Koncept developmentu je podľa neho pre túto formu bývania ako stvorený. „Správnosť navrhnutého konceptu, štruktúry bytov a ich veľkostí potvrdzuje aj nadviazanie spolupráce s Kooperativou,“ hodnotí. V rámci Ovocných Sadov bude takto poskytnutý len jeden dom, ako developer prezradil pre YIM.BA.

Byty sa majú sprístupniť na jeseň – nový majiteľ ich chce ešte zariadiť. Druhá etapa projektu bola skolaudovaná v máji.

 

Bratislava čoskoro dostane prvé stovky nájomných bytov - vyše stovka pribudne na Muchovom námestí v Petržalke. Autor: Nino Belovič / YIM.BA

 

Podľa Kooperativy je zisk budovy v Ovocných Sadoch súčasťou rozsiahlejšej stratégie v oblasti rozvoja nájomného bývania v krajských mestách na Slovensku. „Novou ponukou v hlavnom meste rozširujeme naše portfólio 111 už prenajímaných bytov v našich bytových domoch v Košiciach a Trnave,“ pripomína Bakeš.

Riaditeľ dodáva, že do ponuky budúci rok pribudne ďalších 121 nájomných bytov vo vlastnom rozostavanom projekte Lesopark Žilina a o rok neskôr aj ďalších 273 bytov v rámci investičného projektu v Nitre. Firma zároveň pracuje na výstavbe parkovacieho domu v centre Banskej Bystrice, ktorý má byť dokončený do konca tohto roka. O ďalších plánoch pre Bratislavu nehovorí.

Podľa informácií YIM.BA však Kooperativa v metropole ani zďaleka nepovedala posledné slovo. V príprave má vlastný obytný súbor, hoci jeho definitívnu podobu zatiaľ nepredstavila. Malo by však ísť o komfortné bývanie v zelenom prostredí, ktoré je výsledkom architektonickej súťaže medzi viacerými renomovanými slovenskými ateliérmi.

Veľmi pomaly sa tak nájomné bývanie stáva viditeľnou súčasťou rezidenčného trhu. Prvú stovku nájomných bytov rozostavalo aj Hlavné mesto v podobe obytného súboru na Muchovom námestí v Petržalke. Prvá etapa je už v štádiu hrubej stavby, dokončenie sa očakáva na začiatku budúceho roka. Stavba zatiaľ napreduje v dobrom tempe, už čoskoro tak bude k dispozícii 52 klasických bytov a 51 bytov pre reštituentov.

Okrem toho pripravuje ďalšie zámery. Najbližšie k výstavbe je komplex na Terchovskej v Trnávke, nasledovať by mohli byty vo Vrakuni, Záhorskej Bystrici alebo v Janíkovom dvore v Petržalke. V dohľadnej dobe sa majú vyhlásiť nové súťaže, predovšetkým na veľký obytný súbor na Šustekovej a Sosnovej v Petržalke, kde sa očakáva prírastok stoviek bytov.

Naostatok treba pripomenúť, že na základe novej metodiky prijímania zmien Územného plánu budú developeri mestu odvádzať nájomné byty ako „nadhodnotu“ za umožnenie úpravy regulácie. V opačnom prípade by totiž nemohli benefitovať na výstavbe väčšieho počtu bytov. Tieto rezidencie začnú do majetku mesta pribúdať až o niekoľko rokov, výhľadovo by ich však mohli byť stovky až tisíce.

Dostupnosť bývania to zlepší len mierne, napriek tomu je to (snáď) sľubný začiatok rozsiahlejších zmien a väčšieho prírastku bytov pre širšie skupiny obyvateľstva. Celková dostupnosť je dôležitým kritériom pre konkurencieschopnosť mesta, jeho vitalitu, obmedzenie suburbanizácie a prevenciu ďalších škodlivých javov. Kroky Magistrátu i súkromných spoločností tak prichádzajú v najvyšší čas.

 

Fotografie z 26.2.2023. Pozrite si výstavbu Oovcných Sadov vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube