Author photoAdrian Gubčo 08.04.2019 09:30

Bytový dom Klincová ide do výstavby

Mestská časť Ružinov získa nový prírastok a príde o jeden z dlhodobo nevyužitých pozemkov, potom, ako bola pôvodná zástavba odstránená. Developerská divízia Tatra Banky, Tatra Residence, totiž získala stavebné povolenie pre výstavbu bytového domu na Klincovej ulici.

Zdroj: AK Jančina

Zdroj: AK Jančina

Nový bytový dom má byť súčasťou premeny exponovaného pozemku na nároží Záhradníckej a Bajkalskej ulice, čo je miesto dovoľujúce aj rozsiahlejšie objemy. V tomto zmysle bola na tomto mieste v minulosti plánovaná výstavba komplexu Olympia, ktorá mala mať až 39 nadzemných podlaží. Zámer však pochovala kríza.

Developer Atlas Real sa neskôr projektu vzdal a predal ho spoločnosti Tatra Residence, ktorá vyhlásila architektonickú súťaž na nové riešenie, tentoraz už s umierneným rozsahom. Víťazom sa stal architekt Peter Moravčík s atraktívnym návrhom integrujúcim bývanie aj kancelárie, nanešťastie by však dané nastavenie znamenalo, že by sa celý projekt musel stavať naraz. Developer preto oslovil až tretieho v poradí, Architektonickú kanceláriu Jančina.

Táto kancelária prišla s jednoduchým návrhom dvojice bodových jedenásťpodlažných bytových domov, na ktoré nadviaže kancelársky súbor, ktorý domy oddelí od rušnej cesty. V prvej etape vznikne jeden bytový dom bližšie ku Klincovej ulici, v druhej identický dom bližšie ku Bajkalskej.

Novostavba bude obsahovať 74 bytov a 4 apartmány, rovnakú schému bude mať aj druhá fáza. V garáži by malo vzniknúť 88 parkovacích miest, občianska vybavenosť bude podľa všetkého predmetom výstavby až v kancelárskom objekte. Developer zatiaľ nezverejnil webstránku ani cenník projektu, predaj sa tak podľa všetkého spustí ešte len v najbližších týždňoch či mesiacoch, spoločne so samotnou výstavbou.

Dlhodobo nevyužitý pozemok, kde sa predtým nachádzal autoservis Drutechna, sa tak začne konečne meniť smerom k trvalému využitiu. Ak sa výstavba rozbehne naplno už v najbližšej dobe, najskorší termín dokončenia predpokladám ku koncu roka 2020, resp. na začiatku roka 2021.

Hoci výstavbu v tomto priestore rozhodne vítam, výrazná poloha by si pýtala aj atraktívnejšiu a výraznejšiu architektúru. V tomto smere bola idea developera vyhlásiť súťaž mimoriadne sympatická, rovnako ako koncept, ktorý v nej zvíťazil. Pri realizačnom projekte však už mám väčšie obavy.

 

Víťazný návrh zo súťaže od architekta Petra Moravčíka. Zdroj: PMArchitekti

 

Architektonická kancelária Jančina prežívala zlaté obdobie v prvej polovici minulej dekády, kedy sa podpísala pod vznik viacerých, najmä administratívnych súborov, ale aj pod najpopulárnejšie nákupné centrum v Bratislave, Aupark. Na druhej strane, dnes má viacero projektov z ich dielne problémy, pričom dvojica ich realizácií – Apollo Business Center a Centroom v Piešťanoch – čelia zániku kvôli statickým problémom.

Dnes je už štýl tejto kancelárie oveľa menej moderný a neaktuálny. V prípade Bytového domu Klincová ešte nemožno robiť celkom súdy, lebo neboli dosiaľ zverejnené finálne vizualizácie, pôdorysy ani štandardy, no urbanizmus v lokalite, ktorá tvorí prechod medzi kompaktným blokovým mestom a rozvoľnenou modernistickou zástavbou, sa javí ako nevhodný.

Ružinov tak dostane ďalší prírastok. Samotná zástavba pozemku, výstavba nových bytov a potenciál vzniku ďalších pracovísk v mestskej časti sú pozitívne aspekty, súčasná doba však už kladie vyššie nároky aj na architektúru a urbanistické začlenenie projektov do prostredia, na čo by mali developeri (a nielen tí) pamätať.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: AK Jančina
  • Zdroj: AK Jančina
  • Zdroj: AK Jančina
  • Zdroj: AK Jančina
  • Víťazný návrh zo súťaže. Zdroj: PMArchitekti

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube