Bratislava YIMBY

Author photoAdrian Gubčo 08.04.2019 09:30

Bytový dom Klincová ide do výstavby

Mestská časť Ružinov získa nový prírastok a príde o jeden z dlhodobo nevyužitých pozemkov, potom, ako bola pôvodná zástavba odstránená. Developerská divízia Tatra Banky, Tatra Residence, totiž získala stavebné povolenie pre výstavbu bytového domu na Klincovej ulici.

Article Big

Zdroj: AK Jančina

Nový bytový dom má byť súčasťou premeny exponovaného pozemku na nároží Záhradníckej a Bajkalskej ulice, čo je miesto dovoľujúce aj rozsiahlejšie objemy. V tomto zmysle bola na tomto mieste v minulosti plánovaná výstavba komplexu Olympia, ktorá mala mať až 39 nadzemných podlaží. Zámer však pochovala kríza.

Developer Atlas Real sa neskôr projektu vzdal a predal ho spoločnosti Tatra Residence, ktorá vyhlásila architektonickú súťaž na nové riešenie, tentoraz už s umierneným rozsahom. Víťazom sa stal architekt Peter Moravčík s atraktívnym návrhom integrujúcim bývanie aj kancelárie, nanešťastie by však dané nastavenie znamenalo, že by sa celý projekt musel stavať naraz. Developer preto oslovil až tretieho v poradí, Architektonickú kanceláriu Jančina.

Táto kancelária prišla s jednoduchým návrhom dvojice bodových jedenásťpodlažných bytových domov, na ktoré nadviaže kancelársky súbor, ktorý domy oddelí od rušnej cesty. V prvej etape vznikne jeden bytový dom bližšie ku Klincovej ulici, v druhej identický dom bližšie ku Bajkalskej.

Novostavba bude obsahovať 74 bytov a 4 apartmány, rovnakú schému bude mať aj druhá fáza. V garáži by malo vzniknúť 88 parkovacích miest, občianska vybavenosť bude podľa všetkého predmetom výstavby až v kancelárskom objekte. Developer zatiaľ nezverejnil webstránku ani cenník projektu, predaj sa tak podľa všetkého spustí ešte len v najbližších týždňoch či mesiacoch, spoločne so samotnou výstavbou.

Dlhodobo nevyužitý pozemok, kde sa predtým nachádzal autoservis Drutechna, sa tak začne konečne meniť smerom k trvalému využitiu. Ak sa výstavba rozbehne naplno už v najbližšej dobe, najskorší termín dokončenia predpokladám ku koncu roka 2020, resp. na začiatku roka 2021.

Hoci výstavbu v tomto priestore rozhodne vítam, výrazná poloha by si pýtala aj atraktívnejšiu a výraznejšiu architektúru. V tomto smere bola idea developera vyhlásiť súťaž mimoriadne sympatická, rovnako ako koncept, ktorý v nej zvíťazil. Pri realizačnom projekte však už mám väčšie obavy.

 

Víťazný návrh zo súťaže od architekta Petra Moravčíka. Zdroj: PMArchitekti

 

Architektonická kancelária Jančina prežívala zlaté obdobie v prvej polovici minulej dekády, kedy sa podpísala pod vznik viacerých, najmä administratívnych súborov, ale aj pod najpopulárnejšie nákupné centrum v Bratislave, Aupark. Na druhej strane, dnes má viacero projektov z ich dielne problémy, pričom dvojica ich realizácií – Apollo Business Center a Centroom v Piešťanoch – čelia zániku kvôli statickým problémom.

Dnes je už štýl tejto kancelárie oveľa menej moderný a neaktuálny. V prípade Bytového domu Klincová ešte nemožno robiť celkom súdy, lebo neboli dosiaľ zverejnené finálne vizualizácie, pôdorysy ani štandardy, no urbanizmus v lokalite, ktorá tvorí prechod medzi kompaktným blokovým mestom a rozvoľnenou modernistickou zástavbou, sa javí ako nevhodný.

Ružinov tak dostane ďalší prírastok. Samotná zástavba pozemku, výstavba nových bytov a potenciál vzniku ďalších pracovísk v mestskej časti sú pozitívne aspekty, súčasná doba však už kladie vyššie nároky aj na architektúru a urbanistické začlenenie projektov do prostredia, na čo by mali developeri (a nielen tí) pamätať.

Galéria

  • Zdroj: AK Jančina
  • Zdroj: AK Jančina
  • Zdroj: AK Jančina
  • Zdroj: AK Jančina
  • Víťazný návrh zo súťaže. Zdroj: PMArchitekti

Súvisiace články

YIT získalo projekt Olympia a rebranduje ho na Rozetu

31.07.2019 09:22:00 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia ohlásil v Ružinove ďalšiu akvizíciu. Po nedávnom zisku veľkého a lukratívneho pozemku na ulici Mlynské nivy sa teraz dostal k projektu Olympia na nároží Bajkalskej a Záhradníckej ulice. Upozornil na to portál TrendReality.sk.

čítať viac

Novinky z Ružinova

14.08.2017 09:00:00 Adrian Gubčo

Veľmi populárna rezidenčná štvrť Ružinov ešte stále obsahuje niekoľko voľných či nevhodne a nedostatočne využívaných plôch, ktoré sú ideálne pre výstavbu nových polyfunkčných celkov. Neprichádzajú však len developeri prevažne rezidenčných projektov, ale, čo je potešiteľné, aj administratívnych. Okrem toho, niekoľko ďalších projektov napreduje vo výstavbe.

čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

pozrieť viac

YouTube