YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 08.04.2019 09:30

Bytový dom Klincová ide do výstavby

Mestská časť Ružinov získa nový prírastok a príde o jeden z dlhodobo nevyužitých pozemkov, potom, ako bola pôvodná zástavba odstránená. Developerská divízia Tatra Banky, Tatra Residence, totiž získala stavebné povolenie pre výstavbu bytového domu na Klincovej ulici.

Zdroj: AK Jančina

Zdroj: AK Jančina

Nový bytový dom má byť súčasťou premeny exponovaného pozemku na nároží Záhradníckej a Bajkalskej ulice, čo je miesto dovoľujúce aj rozsiahlejšie objemy. V tomto zmysle bola na tomto mieste v minulosti plánovaná výstavba komplexu Olympia, ktorá mala mať až 39 nadzemných podlaží. Zámer však pochovala kríza.

Developer Atlas Real sa neskôr projektu vzdal a predal ho spoločnosti Tatra Residence, ktorá vyhlásila architektonickú súťaž na nové riešenie, tentoraz už s umierneným rozsahom. Víťazom sa stal architekt Peter Moravčík s atraktívnym návrhom integrujúcim bývanie aj kancelárie, nanešťastie by však dané nastavenie znamenalo, že by sa celý projekt musel stavať naraz. Developer preto oslovil až tretieho v poradí, Architektonickú kanceláriu Jančina.

Táto kancelária prišla s jednoduchým návrhom dvojice bodových jedenásťpodlažných bytových domov, na ktoré nadviaže kancelársky súbor, ktorý domy oddelí od rušnej cesty. V prvej etape vznikne jeden bytový dom bližšie ku Klincovej ulici, v druhej identický dom bližšie ku Bajkalskej.

Novostavba bude obsahovať 74 bytov a 4 apartmány, rovnakú schému bude mať aj druhá fáza. V garáži by malo vzniknúť 88 parkovacích miest, občianska vybavenosť bude podľa všetkého predmetom výstavby až v kancelárskom objekte. Developer zatiaľ nezverejnil webstránku ani cenník projektu, predaj sa tak podľa všetkého spustí ešte len v najbližších týždňoch či mesiacoch, spoločne so samotnou výstavbou.

Dlhodobo nevyužitý pozemok, kde sa predtým nachádzal autoservis Drutechna, sa tak začne konečne meniť smerom k trvalému využitiu. Ak sa výstavba rozbehne naplno už v najbližšej dobe, najskorší termín dokončenia predpokladám ku koncu roka 2020, resp. na začiatku roka 2021.

Hoci výstavbu v tomto priestore rozhodne vítam, výrazná poloha by si pýtala aj atraktívnejšiu a výraznejšiu architektúru. V tomto smere bola idea developera vyhlásiť súťaž mimoriadne sympatická, rovnako ako koncept, ktorý v nej zvíťazil. Pri realizačnom projekte však už mám väčšie obavy.

 

Víťazný návrh zo súťaže od architekta Petra Moravčíka. Zdroj: PMArchitekti

 

Architektonická kancelária Jančina prežívala zlaté obdobie v prvej polovici minulej dekády, kedy sa podpísala pod vznik viacerých, najmä administratívnych súborov, ale aj pod najpopulárnejšie nákupné centrum v Bratislave, Aupark. Na druhej strane, dnes má viacero projektov z ich dielne problémy, pričom dvojica ich realizácií – Apollo Business Center a Centroom v Piešťanoch – čelia zániku kvôli statickým problémom.

Dnes je už štýl tejto kancelárie oveľa menej moderný a neaktuálny. V prípade Bytového domu Klincová ešte nemožno robiť celkom súdy, lebo neboli dosiaľ zverejnené finálne vizualizácie, pôdorysy ani štandardy, no urbanizmus v lokalite, ktorá tvorí prechod medzi kompaktným blokovým mestom a rozvoľnenou modernistickou zástavbou, sa javí ako nevhodný.

Ružinov tak dostane ďalší prírastok. Samotná zástavba pozemku, výstavba nových bytov a potenciál vzniku ďalších pracovísk v mestskej časti sú pozitívne aspekty, súčasná doba však už kladie vyššie nároky aj na architektúru a urbanistické začlenenie projektov do prostredia, na čo by mali developeri (a nielen tí) pamätať.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: AK Jančina
  • Zdroj: AK Jančina
  • Zdroj: AK Jančina
  • Zdroj: AK Jančina
  • Víťazný návrh zo súťaže. Zdroj: PMArchitekti

Súvisiace články

Zvyšok projektu na nároží Záhradníckej a Bajkalskej sa odhaľuje

06.09.2021 14:16:30 Adrian Gubčo

Juhozápadná časť nárožia Záhradníckej a Bajkalskej ulice, teda priestor po bývalom areáli Drutechny, patrí k najviac exponovaným prázdnym pozemkom v Bratislave. Pred krízou v roku 2008 sa zdalo, že tu bude jedna z najvyšších budov mesta. Neskôr sa objavil triezvejší plán, ktorý tu predpokladal vznik oddelených bytových a administratívnych objektov. Dnes sa táto vízia blíži k realite.

Čítať viac

Prvá etapa Rozety je pred dokončením, výstavba druhej si ešte počká

16.07.2021 13:55:06 Adrian Gubčo

K dokončeniu sa blíži ďalší ružinovský rezidenčný projekt. Rozeta od developera YIT Slovakia, prvá časť väčšieho developmentu, vyzerá na prvý pohľad už dobudovaná, pričom na pozemku prebiehajú už len drobné práce. V budúcnosti by mala pribudnúť aj druhá rezidenčná etapa – hoci sa jej výstavba nespustí hneď po odovzdaní prvej.

Čítať viac

YIT Slovakia odhaľuje podobu Rozety 2

16.12.2020 12:17:47 Adrian Gubčo

Na nároží Záhradníckej a Ružinovskej ulice prechádza konečne premenou pozemok, ktorý bol dlhodobo určený pre výstavbu. Pôvodne sa tu plánoval vznik výraznej výškovej budovy, pokrízová situácia však priniesla korekciu plánov. Dnes tu developer YIT Slovakia dokončuje prvú etapu rezidenčného projektu Rozeta, ku ktorému plánuje v dohľadnej dobe doplniť ďalšiu.

Čítať viac

Ružinovská Rozeta sa blíži k dosiahnutiu hrubej stavby

04.09.2020 11:00:00 Adrian Gubčo

Na exponovanom pozemku na nároží Záhradníckej a Bajkalskej ulice sa k dosiahnutiu hrubej stavby blíži prvá etapa rezidenčného projektu Rozeta, prvá časť masívnejšej prestavby celého priestoru. Developer YIT Slovakia postupuje vo výstavbe veľmi rýchlo: okrem budovy už realizuje aj exteriérové priestranstvá v okolí. Onedhlo by tu mohla začať vznikať druhá etapa.

Čítať viac

Výstavba Rozety napreduje, čo vyrastie v jej susedstve, je nejasné

17.01.2020 10:21:52 Adrian Gubčo

V centrálnej časti Ružinova sa začína postupne vypĺňať dlhodobo prázdny pozemok, ktorý bol už niekoľko rokov pripravený pre výstavbu. Z pôvodného veľkorysého zámeru Olympia sa však plány skorigovali na štandardnejší development, ktorého rezidenčnú časť nedávno prebrala spoločnosť YIT Slovakia. Výstavbu zahájila prakticky okamžite a prišla aj s novým názvom – Rozeta.

Čítať viac

YIT získalo projekt Olympia a rebranduje ho na Rozetu

31.07.2019 09:22:00 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia ohlásil v Ružinove ďalšiu akvizíciu. Po nedávnom zisku veľkého a lukratívneho pozemku na ulici Mlynské nivy sa teraz dostal k projektu Olympia na nároží Bajkalskej a Záhradníckej ulice. Upozornil na to portál TrendReality.sk.

Čítať viac

Novinky z Ružinova

14.08.2017 09:00:00 Adrian Gubčo

Veľmi populárna rezidenčná štvrť Ružinov ešte stále obsahuje niekoľko voľných či nevhodne a nedostatočne využívaných plôch, ktoré sú ideálne pre výstavbu nových polyfunkčných celkov. Neprichádzajú však len developeri prevažne rezidenčných projektov, ale, čo je potešiteľné, aj administratívnych. Okrem toho, niekoľko ďalších projektov napreduje vo výstavbe.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube