Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 12.05.2021 10:54

Záhorská Bystrica chce vytvoriť verejný priestor v zóne Krče

Mestská časť Záhorská Bystrica v súčasnosti prechádza búrlivým vývojom. Development v posledných rokoch zdvojnásobil počet obyvateľov kedysi malej záhorskej obce v zázemí Bratislavy. Najväčší rozvoj prežila oblasť, známa ako Krče, hoci verejných priestorov a vybavenosti tu pribudlo doteraz len málo. Onedlho by sa to malo zmeniť.

Article Big

Zdroj: Mestská časť Bratislava - Záhorská Bystrica / Ateliér Slabey

Krče sa nachádzajú južne od pôvodnej obce a až do konca prvého desaťročia tohto storočia išlo o nezastavané územie, kde sa nachádzali len polia alebo trvalo trávnaté porasty. Jedinou výnimkou bolo futbalové ihrisko, ničím sa nelíšiace od podobných ihrísk inde na Slovensku. Malý športový areál s jednoduchým súvisiacim objektom bol však v posledných rokoch významne obstavaný novou zástavbou – od ulice Na Krčoch pribudli rodinné domy, popri Zárubovej vznikli menšie obytné súbory Pod Vŕškami alebo Kolísky. Ďalšie sa pripravujú.

Mestská časť chce preto využiť areál futbalového štadióna, ktorý disponuje nevyužívanými časťami. Rozsiahly priestor smerom k Zárubovej – teda priamo naproti budúcej zástavbe – je dnes prázdny a ideálny pre doplnenie nielen športovej vybavenosti. Vedenie mestskej časti si tu predstavuje „...nový areál, ktorý bude slúžiť všetkým obyvateľom Záhorskej Bystrice. Súčasne prinesie do tejto lokality vyššiu kvalitu športového, oddychového a spoločenského využitia pre obyvateľov.“ V tomto smere sa mestská časť obracia na obyvateľov, aby víziu pripomienkovali.

Atrium

Hoci považuje Záhorská Bystrica presnú náplň lokality za otvorenú, zverejnila už štúdiu priestoru a možností, ktoré by sa tu mohli nachádzať. Autorom je architektonický Ateliér Slabey. Areál by mal „...slúžiť aj ako útočisko pre všetkých, ktorí sa chcú stretávať pri rôznych kultúrnych a spoločenských príležitostiach.“ Tomu zodpovedá počet rozličných prvkov, vložených do štúdie. Okrem športovísk – futbalového ihriska, basketbalového a beach-volejbalového ihriska, stolného tenisu, work-outu či skate-parku – by tu mohol byť aj amfiteáter s javiskom, psí park alebo voľný trávnik na pikniky či detské hry.

Aktivity by tak mali prechádzať od športových popri futbalovom štadióne až k spoločensko-relaxačným popri Zárubovej. Mestská časť hovor o podpore „street kultúry“, zameranej na mladých. Amfiteáter má však každopádne byť dominantou celého areálu. Samozrejmou súčasťou areálu má byť aj zázemie, vrátane bufetu. Záhorská Bystrica zároveň zdôrazňuje, že jej záleží na vysokej ekologickej úrovni verejného priestoru aj doplnení zelene a stromov.

Obyvatelia Záhorskej Bystrice môžu štúdiu pripomienkovať do konca mája a mestská časť sľubuje, že relevantné pripomienky zapracuje do finálneho návrhu. Už teraz údajne registruje desiatky nápadov, ktoré žiadajú doplnenie pumptracku, bežeckej trate okolo celého areálu, stolnotenisového kútika a množstvo zelene a lavičiek. Niektorí občania sa kriticky postavili k rozsahu amfiteátra, ktorý údajne nie je v takej veľkosti potrebný. Starosta mestskej časti Jozef Krúpa prisľúbil, že na riešení bude spolupracovať aj s Metropolitným inštitútom Bratislavy. Otvorená je aj možnosť architektonickej súťaže.

Záhorská Bystrica je aktuálne vlastníkom 26 árov pozemkov v oblasti, v marci 2021 navyše miestne zastupiteľstvo odsúhlasilo prikúpenie ďalších 50 potrebných árov. Podľa predstavy mestskej časti, realizácia premeny areálu bude prebiehať postupne, dokončený by mal byť do roku 2023.

 

Zdroj: Mestská časť Bratislava - Záhorská Bystrica / Ateliér Slabey

 

Záhorská Bystrica je jedna z mála obecných či miestnych samospráv na Slovensku, o ktorej sa dá povedať, že je na tom finančne dobre. Mestská časť profituje z masívneho developmentu, aktívne využíva poplatok za rozvoj, a dobré zisky má aj z daní. Vďaka dobrej spolupráci s lokálnou farnosťou sa jej darí rozvíjať občiansku vybavenosť a pripravuje aj rozšírenie miestnej základnej školy. Pravdepodobnosť vzniku športového areálu preto považujem za vysokú.

Verejný priestor bude mať skvelú polohu s ohľadom na pôvodnú aj novú časť Záhorskej Bystrice. Kým pre starú obec ide o tradičné miesto pre šport, noví obyvatelia zatiaľ nemajú centrálny bod, kde by sa mohli stretávať a produktívne tráviť voľný čas. Takéto stredisko malo vzniknúť v poslednej etape developmentu Pod Vŕškami, dodnes však nie je jasné, ako bude táto etapa vyzerať. Developer na moje otázky nereagoval. Známa je informácia, že prebehla architektonická súťaž, víťaza už ale nepoznám. Známe návrhy ale naznačujú, že pôvodná veľkorysosť sa stratila a pôjde o banálny obytný súbor.

Banner Metropolis

Ak by sa nebodaj niečo také stalo, kvalita nového areálu bude o to dôležitejšia. Mestská časť by tak mala skutočne žiadať organizáciu architektonickej súťaže. Rokovania s Metropolitným inštitútom už prebiehajú, ich výsledky ale známe nie sú – MIB bohužiaľ veľmi otvorený nie je. Ak by sa ale podarilo skutočne zorganizovať dobrú, na mieru prispôsobenú kompetíciu, mohol by vzniknúť príťažlivý areál, ktorý bude inšpiráciou pre celú Bratislavu. Podobné aktivity, zamerané na premenu a doplnenie športových zón, totiž prebiehajú vo viacerých mestských častiach. Nie vždy ale vyvolávajú len nadšenie či optimizmus.

Jedna z menších bratislavských mestských častí tak môže už v dohľadnej dobe získať ďalší prvok, ktorý prispeje ku zvýšeniu kvality života jej obyvateľov. Do veľkej miery to je zásluhou dobrého narábania s prostriedkami, ktoré pochádzajú aj zo stavebného rozvoja. Záhorská Bystrica sa tak nemusí venovať len „haseniu požiarov“ alebo hľadať neustále vo všetkom úspory. Namiesto toho môže rozvíjať vlastné strategické projekty a zámery a postupne ich aj realizovať.

Ani v kontexte Bratislavy nejde o malý úspech. Development tak môže byť pre lokálne komunity prospešný a priniesť všeobecné zlepšenie prostredia. V tomto prípade môže vzniknúť príjemný a kvalitný areál, ktorý bude nielen aktívne využívaný, ale vytvorí aj akúsi spojnicu medzi starou a novou Záhorskou Bystricou.

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Mestská časť Bratislava - Záhorská Bystrica / Ateliér Slabey
  • Zdroj: Mestská časť Bratislava - Záhorská Bystrica / Ateliér Slabey
  • Zdroj: Mestská časť Bratislava - Záhorská Bystrica / Ateliér Slabey
  • Zdroj: Mestská časť Bratislava - Záhorská Bystrica / Ateliér Slabey
  • Zdroj: Mestská časť Bratislava - Záhorská Bystrica / Ateliér Slabey
  • Zdroj: Mestská časť Bratislava - Záhorská Bystrica / Ateliér Slabey
  • Situácia. Zdroj: Mestská časť Bratislava - Záhorská Bystrica / Ateliér Slabey

Súvisiace články

Metropolitný inštitút predstavuje ďalšie lokality pre revitalizáciu verejných priestorov

09.06.2021 15:47:00 Adrian Gubčo

Metropolitný inštitút Bratislavy (MIB) predstavil ďalšie lokality, ktoré by mali prejsť revitalizáciou v rámci iniciatívy Živé miesta. Tá je zameraná na úpravu tradične zanedbaných či prehliadaných plôch, ktoré by sa dali relatívne jednoduchými zásahmi zmeniť na atraktívne miesta pre pobyt či rekreáciu. Významnými majú byť zásahy v okolí mestských hradieb.

Čítať viac

Verejný priestor v okolí Horského parku prechádza zmenami

07.06.2021 17:46:46 Adrian Gubčo

Horský park a jeho priľahlé okolie je obľúbenou rekreačnou lokalitou, ktorej popularita rastie zvlášť v posledných rokoch. Hlavné mesto aj mestská časť preto pristúpili k viacerým krokom, ktoré majú úroveň územia ešte zvýšiť. Tie sú spojené so stavebnými prácami aj otváraním nových priestranstiev, čím sa rekreačná zóna rozširuje.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Bratislava získava nové námestie: pri Pradiarni 1900 pribudlo 33 platanov.

Bratislava is getting a new square: 33 plane trees were planted next to Pradiareň 1900.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #zwirn #publicspace #urbanism #city #verejnypriestor #pradiaren1900 #square #architecture #contemporaryarchitecture #industrialarchitecture

@yitslovakia @compassarchitekti
BSK schválil projekt nového športového areálu v Petržalke. Bude tu športová škola, hokejová akadémia, multifunkčné haly aj atletický štadión.

Bratislava County Government approved the project of new sporting zone in Petržalka. It will contain sport academy, ice-hockey academy, sport venues or athletic stadium.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #sport #athletics #icehockey #hokej #atletika #volleyball #swimming #education #publicspace #petrzalka #petržalka

@bratislavsky_kraj
V Pruger-Wallnerovej záhrade pri Horskom parku pribudne nové komunitné centrum.

New community center in Pruger-Wallner garden next to Horský park (Mountain park) will be built soon.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #park #garden #publicspace #community #communitycenter #zahrada #city #urbanism #architecture
Nový projekt Medze v Dúbravke je výsledkom medzinárodnej architektonickej súťaže.

Medze development in Dúbravka is the result of international architectural competition.

@penta_real_estate

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #dubravka #urbanism #architecture #contemporaryarchitecture

@pantograph_architects
Bratislavská ZOO by mohla už na budúci rok získať nový výbeh pre medvede. Pôjde o súčasť zóny Karpatský les, kde budú prezentované zvieratá, žijúce v našej prírode.

Bratislava ZOO might get a new bear enclosure next year. It will be a part of Carpathian forest area presenting animals living in Slovak nature.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #zoo #zoologicalgarden #zoology #bear #brownbear #architecture #design #slovakia #medved

@zoobratislava
Vznik novej Bratislavy je niekedy spojený so zánikom nevyhovujúcich alebo nevhodných objektov. Ide o normálny cyklus v meste, ktoré sa rozvíja.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #destruction #demolition #oldvsnew #mlynskenivy #nivy
Pozrieť viac

YouTube