Author photoAdrian Gubčo 22.05.2024 13:15

Unikátne športovisko dokončené. Bratislava dostala skatepark medzinárodnej úrovne, vznikol na výbornom mieste

Slovenská metropola ešte pred niekoľkými rokmi nemala žiadne kvalitnejšie skateparky. Priaznivci tohto športu tak boli odkázaní na niektoré verejné priestory, ktoré na tento účel neboli určené. Dnes je ale situácia diametrálne odlišná. Už o pár dní navyše mesto získa skatepark medzinárodnej úrovne, ktorý by mal vytvárať priestor pre rozvoj športových talentov.

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Ešte celkom nedávno sa v Bratislave prakticky nenachádzali kvalitné verejne prístupné skateparky. V roku 2021 boli registrované v meste len tri priestory (z toho jeden nefunkčný, druhý nekvalitný a tretí privátny v interiéri), doplnené o niekoľko dobrovoľníckych plôch bez profesionálnych parametrov. Zaostávala nielen oproti susedným metropolám, ale aj iným slovenským mestám, kde rozvoj skateparkov podporili samosprávy.

Odvtedy sa ale situácia zmenila. Najprv mestská časť Rača a potom Hlavné mesto vybudovali prvé kvalitnejšie priestory. V prvom menovanom prípade ide o Urban Park Tbiliská, ktorý sa stretol s okamžitým úspechom. V druhom bol v Karlovej Vsi vybudovaný Park Suchá Vydrica, ktorej súčasťou sú aj priestory pre skateboarding. Súčasťou prípravy oboch realizácií bola aj skateboardová komunita.

Skutočne zásadným projektom je však vytvorenie skateparku v priestore pod Mostom SNP na pravom brehu, teda na petržalskej strane. Prekryté plochy ostávali desaťročia nepovšimnuté a zanedbané, dokonca boli ohradené starým plotom. Stavitelia mosta pritom očividne uvažovali s tým, že by priestranstvo malo svoj účel, keďže mostovka zo spodnej časti obsahuje miesta pre umiestnenie osvetlenia.

Galéria

  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Zdroj: Bratislava - Hlavné mesto SR
  • Zdroj: Bratislava - Hlavné mesto SR

Až v roku 2008 sa však objavila prvá úvaha o zriadení skateparku v tejto lokalite, keď s ňou prišiel architekt Marek Bohunický z kancelárie Byro v rámci iniciatívy Mestské zásahy. Že by sa mohla zmeniť na realitu, sa ukázalo v roku 2021. Metropolitný inštitút Bratislavy spoločne s Hlavným mestom vtedy predstavili koncepciu Živé miesta, ktorá je do istej miery pokračovaním Mestských zásahov. Rozhodli sa nadviazať na originálnu myšlienku a zriadiť tu skatepark.

Architektonická štúdia sľubovala vznik kvalitného športoviska. „V Bratislave doteraz nebol skatepark, ktorý by svojim členením umožňoval tréning na závody európskeho a svetového typu,“ približuje Teodor Kuhn, podpredseda Asociácie skateboardingu Slovenskej republiky (ASSR). „Skatepark pod Mostom SNP svojim designom vychádza zo série Street League Skateboarding, samozrejme prispôsobený finančným možnostiam mesta a schopnostiam miestnych skateboardistov.“

Mesto k spolupráci prizvalo českú architektonickú kanceláriu U/U Architekti, ktorá sa považuje za špecialistov na tento druh vybavenosti. Rekonštrukcia podmostia priniesla obnovu spevnených plôch a vybudovanie nových, ako aj osadenie monolitických, betónových a oceľových prekážok i mobiliáru. Plochy boli vybetónované, čím sa zvýšila ich odolnosť. Priestor bol zároveň odvodnený.

Dnes je už realizácia po určitom meškaní ukončená. Mesto oznámilo, že priestor bude volať Skatepark Janka Kráľa a oficiálne bude otvorený 25. mája. ASSR má od neho veľké nádeje. „V ASSR veríme, že v Bratislave tento park pomôže vzniknúť talentom na úrovni Riša Turyho, nášho reprezentanta na Olympijských hrách,“ naznačuje Kuhn. Kľúčové ale bude, že tým komunita získa kvalitné priestranstvá pre trávenie času a rozvoj talentu.

S tým súhlasí aj T. Kuhn, hoci vidí určitý nedostatok. „Skatepark sa nachádza na strategicky perfektnom mieste, v centre mesta, ale zároveň v obklopení zelene, na prieniku viacerých cyklotrás a liniek MHD. Pre komunitu bude predstavovať miesto, kde sa môžu vďaka ochrane mostu stretávať aj počas dažďa a vďaka opravenému osvetleniu aj po zotmení. Bude sa jednať o nové centrum bratislavského skateboardingu (a nanešťastie aj kolobežkárstva),“ konštatuje.

Priestor má totiž slúžiť nielen skateboardistom, ale aj cyklistom, inline-istom či kolobežkárom. Kuhn sa preto pravdepodobne obáva určitých konfliktov. Či to tak naozaj bude, ukáže až prax.

Súčasťou športovej zóny pod Mostom SNP bude okrem skateparku aj opravené Cvičko, teda workoutové ihrisko, dotvárajúce charakter neďalekej cyklotrasy a aktívne využívanej promenády na dunajskej hrádzi. Poškodené bolo po poruche potrubia v susednom Sade Janka Kráľa, počas ktorého bolo zaliate vodou. Po opätovnom sprístupnení vznikne v tejto lokalite atraktívny priestor, čo je dramatický rozdiel oproti donedávna nevyužitému územiu.

 

Popri skateparku bolo opravené aj obľúbené Cvičko. Autor: Nino Belovič / YIM.BA

 

Vznik skateparku v susedstve Sadu Janka Kráľa je výborný počin, ktorý prispeje k rozvoju rekreačného charakteru tejto časti mesta. V tradičnom ponímaní sú parky považované za miesto pre prechádzky a pokojný oddych, ide však o zastarané vnímanie zelených priestorov, prežívajúce ešte z dávnej minulosti. Dnes sú parky inkluzívnym verejným priestorom pre všetky generácie, preto musia jednotlivým skupinám ponúknuť možnosti vyžitia.

Skateboarding je v tomto ohľade mimoriadne významný, keďže využíva aj štandardne nevyužité plochy a je otvorený širokým sociálnym skupinám. „Skateboarding sa stáva po celom svete prominentným športom, jednak kvôli trendovosti, prepojení na módu a mladú kultúru, ale aj vďaka tomu, že naň netreba trénera, tím ani drahú výbavu,“ vysvetľuje Teodor Kuhn. „V mnohých krajinách svojou popularitou už prekonáva bežné tímové športy, o čom svedčí aj jeho zaradenie na OH. Do každého mesta preto skateparky prinášajú dostupné a bezpečné športové vyžitie, navyše skejťákov dostávajú z ulíc do kontrolovaného prostredia.“

Bratislava tak relatívne nenáročným zásahom urobila zásadný krok k zlepšeniu kvality života (najmä) mladých ľudí, na ktorých sa nezriedka zabúda. Dostanú priestor pre športovanie, socializáciu a trávenie voľného času. Tí najlepší z nich sa môžu stať profesionálnymi športovcami a rozbehnúť tu svoju kariéru.

Dobrou správou je, že Skateparkom Janka Kráľa sa rozvoj infraštruktúry nekončí. Activity park, ktorého súčasťou bude aj priestor pre skateboarding, by mal vzniknúť v dohľadnej doby v susedstve projektu Eurovea, pričom na jeho príprave spolupracujú Hlavné mesto a developer J&T Real Estate. Určité náznaky o vzniku obdobného priestoru sú aj zo Southbanku na pravom brehu Dunaja, kde developer Penta Real Estate uvažuje nad formami využitia podmostia Mosta Apollo.

V priebehu niekoľkých rokov sa tak Bratislava zmení z „púšte“, čo sa týka skateboardovej infraštruktúry, na relatívne decentne vybavené mesto. Podarilo sa jej navyše využiť plochy, ktoré ostávali dlho prehliadané, hoci sú na takéto zásahy ako stvorené. Konečne sa tak v slovenskej metropole začína využívať potenciál podmostí, ktoré môžu mať ako verejný priestor rovnakú hodnotu ako hocijaké iné priestranstvá.

Novým skateparkom sa mesto azda zaradí na medzinárodnú mapu nielen čo sa týka tohto športu, ale aj inovatívnych architektonických riešení. V susedstve nábrežia, najvýznamnejšieho mestského parku a centra mesta vzniklo miesto, na ktoré môže byť Bratislava hrdá.

 

Fotografie z 20.5.2024. Pozrite si obnovu bratislavských verejných priestranstiev vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube