Author photoMartina Gregová 04.06.2024 18:00

Trnava ukazuje cestu. Mesto dostane špičkové nájomné bývanie, projekt sa blíži k výstavbe

Mesto Trnava môže ísť iným slovenským mestám príkladom hneď v niekoľkých oblastiach. Popri rozvoji verejného priestoru, školstva, športovania, participácie či cyklodopravy je to aj nájomné bývanie. V horizonte niekoľkých rokov by malo pribudnúť niekoľko príťažlivých obytných súborov, za ktorých podobou stoja renomované architektonické kacnelárie. 

Zdroj: Šercel Švec

Zdroj: Šercel Švec

Keď pred niekoľkými rokmi Trnava získala ocenenie CE ZA AR v kategórii Patrón architektúry, stalo sa tak vďaka príkladnému prístupu k vyhlasovaniu a organizovaniu architektonických súťaží pri verejných investíciách. Pred získaním ceny totiž mesto vyhlásilo celkovo deväť významných architektonických kompetícií. Týmto spôsobom sa hľadalo napríklad riešenie obnovy parčíka pri Synagóge, Ružového parku, Parku Janka Kráľa či rekonštrukcie Štefánikovej ulice.    

Získaním prestížneho ocenenia však napredovanie mesta ani zďaleka neskončilo. V Trnave sa postupne pristúpilo k úpravám vnútroblokov na sídliskách, k rozvoju cyklodopravy, k revitalizácií ulíc či skvalitňovaniu športovísk. Koncom minulého roka boli vyhlásené výsledky jednej z najnetypickejších krajinársko-architektonických súťaží v tomto regióne. Cieľom bola premena bývalého železničného depa a opravárenských hál na Urbánny park pre alternatívne mestské športy a kultúru.    

Pozitívne správy pre rozvoj Trnavy prichádzajú aj v tomto roku. V januári predstavitelia mesta oznámili plány na rok 2024. Za najväčšiu investíciu označili obnovu meštianskeho domu Pracháreň. Na obnovu a revitalizáciu tejto národnej kultúrnej pamiatky sa Trnave podarilo získať 2,3 milióna eur z Plánu obnovy a odolnosti. Primátor Peter Borčka zároveň dodal, že o najväčšiu investíciu pôjde len do momentu, kedy mesto konečne získa povolenie na rekonštrukciu verejných priestorov na sídlisku Linčianska. Aj v tomto prípade ide o výsledok súťaže. 

Galéria

  • Zdroj: Šercel Švec
  • Zdroj: Šercel Švec
  • Zdroj: Šercel Švec
  • Zdroj: Šercel Švec

Mesto chce byť príkladom aj pri zásadnej téme - rozširovaní portfólia mestských nájomných bytov. Ako pred časom informoval na sociálnej sieti, bytový dom, ktorý má byť postavený na Tamaškovičovej ulici, konečne získal právoplatné územné rozhodnutie.  

Podobu obytného komplexu navrhlo už pred časom architektonické štúdio Šercel Švec, ktoré v súčasnosti pokračuje v príprave realizačnej projektovej dokumentácie. Primátor tvrdí, že je veľmi pravdepodobné, že stavebné povolenie mesto získa do konca tohto roka. Samotná realizácia tak pravdepodobne začne už počas roku 2025. 

Bytový dom Rezidencia T má byť postavený na pozemku, kde sa v súčasnosti nachádza futbalové ihrisko a technická infraštruktúra. Záujemcom o nájomné bývanie má priniesť celkovo 21 bytových jednotiek a obyvateľom z okolia zas viac ako 4-tisíc metrov štvorcových parkovej a oddychovej plochy. Na každom podlaží budú zastúpené byty rôznych mierok, vrátane jedno- a dvojizbových. Na štvrtom nadzemnom podlaží sa má zároveň nachádzať aj spoločný priestor vo forme komunitnej terasy.  

Kľúčové bolo nenarušiť charakter susedstva a vhodne ho doplniť. „Výška stavby odzrkadľuje svoje blízke okolie a vytvára plynulý prechod medzi zástavbou rodinných a bytových domov. Vytvorené nárožie je navrhnuté ako akcent architektonickej kompozície. Vytvára dojem otvorenosti vytvoreného priestoru pre občiansku vybavenosť, ktorá je súčasťou dispozičnej skladby objektu,” popisujú objekt architekti zo štúdia Šercel Švec.  

Vzhľadom na okolitú zástavbu a existujúce dopravné ťahy bude celá fasáda objektu orientovaná na juh. To okrem zlepšenia akustickej pohody prispeje tiež k optimalizácii pasívnych solárnych ziskov v obytných a denných priestoroch nájomných bytov s priamym napojením na exteriér. 

S cieľom uvoľniť pozemok na úrovni terénu budú v rámci projektu garáže s parkovacími miestami pre obyvateľov bytového domu a miestnosti ako práčovňa či sušiareň umiestnené pod úroveň terénu. Budova bude navyše doplnená o polyfunkčný parter s možnosťou jednej väčšej alebo dvoch menších prevádzok. 

Zaujímavosťou je aj materiálové riešenie objektu. Hlavným konštrukčným materiálom sa v tomto prípade stanú veľkoformátové CLT panely, ktoré vďaka veľkej miere prefabrikácie zvyšujú rýchlosť celej výstavby. Vhodné sú aj z ekologického hľadiska.  

Trnava má aj v súčasnosti vo svojom portfóliu niekoľko nájomných bytov. Veľká časť z nich však bola postavená ešte pred rokom 1989. Výstavba bytového domu na Tamaškovičovej ulici je tak významným krokom, ktorý nielenže zvýši počet nájomných bytov, ale tiež zvýši ich kvalitu a architektonickú hodnotu. Nejde pritom o jediný plánovaný projekt rozvoja mestského nájomného bývania. Ďalší obytný súbor má vzniknúť na Spartakovskej (po súťaži, ktorú vyhrali Sadovsky & Architects a Marko & Placemakers), medzi Halenárskou a Paulínskou (víťaz súťaže Architekti BKPŠ) a v lokalite Medziháj (Between).

Okrem toho boli nedávno predstavené aj výsledky asi najvýznamnejšej urbanistickej súťaže v dejinách nezávislého Slovenska. Nezastavané územie východne od mesta sa premení na Štvrť, inovatívny urbanistický súbor špičkovej kvality, za ktorého návrhom stojí švédske štúdio Mandaworks AB. Žiť tu bude päťciferný počet ľudí. 

Trnava tak viditeľne napreduje v mnohých témach. Nie je prekvapenie, že nájomné bývanie je jednou z nich. Už teraz je toto krajské mesto v mnohých ohľadoch najvyspelejším sídlom na Slovensku. Pripravované projekty túto pozíciu len ďalej upevnia. 

 

(Mesto Trnava, Šercel Švec, Plánujmesto.Trnava, YIM.BA)

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube