Author photoMartina Gregová 06.06.2024 19:30

Unikátna záchrana vzácnej pamiatky. Zo schátraného kaštieľa sa stal nádherný hotel, získal prestížnu cenu

Vznikol ako panské sídlo, potom ho znárodnili komunisti a zriadili v ňom školu. Následne roky chátral. Kaštieľ Voderady však vďaka novým majiteľom ožil a otvoril sa verejnosti. Rekonštrukciu si všimli aj odborníci, ktorí jej udelili prestížne ocenenie. 

Zdroj: Fénix - kultúrna pamiatka roka

Zdroj: Fénix - kultúrna pamiatka roka

Kaštieľ Voderady sa nachádza na území obce Voderady neďaleko Trnavy a len pár kilometrov od Bratislavy. Presný rok výstavby tohto architektonicky jedinečného kaštieľa síce nie je známy, no jeho história podľa archeologických a historických výskumov siaha približne do druhej polovice 17. storočia. Postavený bol ako panské sídlo pre šľachtickú rodinu Zichyovcov.

V roku 1946 sa objekt dostal do rúk štátu. Po znárodnení kaštieľ využívali najprv štátne majetky, neskôr odborné učilište a stredná potravinárska a poľnohospodárska škola. Začiatkom 21. storočia sa kaštieľ takmer 10 rokov vôbec nevyužíval. Zmeniť sa to rozhodli až jeho súčasní majitelia, manželia Bohdalovci. Tí zároveň iniciovali aj jeho rozsiahlu rekonštrukciu, ktorá trvala od roku 2017 do roku 2023.

Majitelia sa stretli s výrazne upadajúcou budovou. „Celkový zlý stav pamiatky pred obnovou spôsobili nevhodné sekundárne zásahy a zanedbaná údržba," približujú. „Stavebné konštrukcie degradovala vlhkosť, nekoncepčné prestavby znehodnotili vnútornú dispozíciu, profilované a plastické prvky boli z časti zvetrané a potlačené hrubou vrstvou sekundárnych náterov."

Galéria

  • Pôvodný stav. Zdroj: Fénix - kultúrna pamiatka roka
  • Pôvodný stav. Zdroj: Fénix - kultúrna pamiatka roka
  • Zdroj: Fénix - kultúrna pamiatka roka
  • Zdroj: Fénix - kultúrna pamiatka roka
  • Zdroj: Fénix - kultúrna pamiatka roka
  • Zdroj: Kaštieľ Voderady
  • Zdroj: Kaštieľ Voderady
  • Zdroj: Kaštieľ Voderady

Komplexná obnova sa pre rozsah škôd týkala úplne celej budovy, vrátane umeleckoremeselných prvkov v interiéri aj exteriéri. Keďže ide o národnú kultúrnu pamiatku, štátny pamiatkový dozor a metodiku obnovy mal na starosti Krajský pamiatkový úrad Trnava. Rekonštrukcia kaštieľa bola financovaná z vlastných finančných prostriedkov majiteľov, ako aj z grantov EHP a Nórska. Z externých zdrojov majitelia vo výsledku získali sumu vyše 500-tisíc eur, rekonštrukciu podporila aj Slovenská republika vo výške 15% z celkových finančných nákladov.

Rekonštrukcia prebiehala v dvoch fázach. V prvej bolo prioritou uchrániť kaštieľ a priľahlý park pred prirodzeným chátraním. V druhej fáze sa objekt postupne prispôsoboval na celoročnú prevádzku. „Počas uplynulých rokov sme zrealizovali historický a pamiatkový výskum, vyčistili sme vnútorné priestory, prebrúsili parkety, vylepšili sociálne zariadenia, zrekonštruovali zimnú záhradu, vyčistili park od náletov, odpadkov a veľa iného,” približujú majitelia.

Začiatkom apríla manželia Bohdalovci v rozhovore pre Trnavské rádio uviedli, že končia s najhrubšími prácami a s reštaurátorskými prácami a kaštieľ postupne pripravujú na otvorenie a úplné sprístupnenie pre verejnosť. Národná kultúrna pamiatka sa po rokoch rozsiahlej obnovy otvorila 8. apríla 2024.

Po novom je kaštieľ rozdelený na niekoľko častí. V jeho priestoroch sa nachádza múzejná sála, spoločenská sála a štvorhviezdičkový hotel GOYA Vitality Hotel. Výraznou úpravou prešiel aj priľahlý park. Po novom v ňom návštevníci môžu nájsť napríklad bylinkovú záhradku, náučný chodník či detské ihrisko.

Pozdvihne sa tým celá obec. „Ja osobne sa najviac teším z toho, že zachránime kus histórie Slovenska a že tu zanecháme odkaz našej minulosti pre budúce generácie. Hlavne, že objekt, ktorý tu máme, nadobudne zmysluplný účel," povedala pre Mestskú televíziu Trnava ešte v čase rekonštrukcie starostka obce Voderady Anita Gajarská.

 

Zdroj: Fénix - kultúrna pamiatka roka

 

Štatút národnej kultúrnej pamiatky so sebou na Slovensku nesie isté výhody, ale aj povinnosti. Majitelia objektu s týmto štatútom môžu požiadať o poskytnutie odbornej a metodickej pomoci od Pamiatkového úradu a majú tiež možnosť požiadať obec a ministerstvo o finančné príspevky na zachovanie jej pamiatkovej hodnoty. Aj napriek tomu však často ide o finančne aj časovo náročný proces.

Majiteľov takýchto objektov sa snaží Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky v spolupráci s nadáciou SPP a mediálnym partnerom RTVS už niekoľko rokov podporovať odovzdávaním ceny Fénix-kultúrna pamiatka roka.  

Kaštieľ Voderady sa v tomto ročníku nachádzal medzi 33 nominovanými kultúrnymi pamiatkami z rôznych kútov Slovenska. Výnimočná úroveň obnovy hodnotiacu komisiu oslovila - projekt získal Cenu Fénix – Kultúrna pamiatka roka za čiastočnú obnovu národnej kultúrnej pamiatky. Odborná porota ocenila predovšetkým systematický vysokoodborný a esteticky zvládnutý prístup k obnove a reštaurovaniu národnej kultúrnej pamiatky, ktorý rešpektuje jeho zachované pamiatkové hodnoty. 

Medzi nomináciami sa objavilo aj niekoľko bratislavských objektov, ktoré v uplynulých rokov prešli obnovou. O získanie ocenenia bojovala napríklad Michalská veža či komplexná obnova Kaštieľa v Čunove. Ďalšie ocenenia si ale odniesli iné jedinečné projekty.   

Komplexná obnova Kaštieľa vo Voderadoch prinavrátila tejto jedinečnej kultúrnej pamiatke pôvodný historický výraz a hodnotné vnútorné priestory. Nové funkcie navyše objekt opäť zapoja do života obce, čím ešte viac posilnia jeho hodnotu a význam v rámci celého regiónu. Prístup investorov je v tomto smere unikátny a oprávnene si zalúži maximálne ocenenie. 

 

(Kaštieľ Voderady, Fénix - kultúrna pamiatka roka, Trnavské rádio, YIM.BA)

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube