Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 03.03.2021 12:50

Kde v Bratislave vzniknú nové skateparky?

Skateboarding je v poslednom období prudko sa rozvíjajúci šport, ktorý láka nových a nových záujemcov. Bratislava však v tomto smere neposkytuje ideálnu infraštruktúru – profesionálnych skateparkov je tu v súčasnosti minimum a priaznivci tejto aktivity využívajú iné priestory. Už čoskoro by sa to však mohlo zmeniť. V príprave je totiž hneď niekoľko skateparkov.

Article Big

Urban Park Tbiliská. Zdroj: Mestská časť Bratislava - Rača

Skateboarding v metropole dlhodobo trpí na nedostatok adekvátnych priestorov, kde by sa mohol rozvíjať. Web BoardLife, ktorý sa venuje propagácii tohto športu a životného štýlu, registruje v Bratislave len trojicu priestorov, z toho je jeden nefunkčný, jeden má nekvalitný povrch a tretí sa nachádza v interiéri budovy a nie je voľne prístupný. Komunitná organizácia Asociácia skateboardingu Slovenskej republiky (ASSR) registruje ďalšie priestory, tieto však vznikli v podstate ako dobrovoľnícke aktivity, preto im chýbajú niektoré parametre profesionálnych skateparkov.

Zlú situáciu potvrdzuje aj Teodor Kuhn, podpredseda ASSR. „V Bratislave je momentálne jediný skatepark - Do it yourself (DIY) plaza na Gercenovej, ktorú postavila naša ASSR v spolupráci s miestnou komunitou,“ hovorí. „Plaza o rozlohe 250 m2 je každý deň preplnená na prasknutie a podmienky pre skateboarding sú nedôstojné nielen v porovnaní s Prahou, kde je okolo 20 veľkoplošných (1000 m2) skateparkov, ale aj s našimi mestami ako Košice či Žilina“.

Advertising

V dôsledku absencie týchto priestorov využívajú skateboardisti priestory, ktoré na to neboli primárne určené: legendárnou je plocha pred Istropolisom na Trnavskom mýte, využívané sú priestory na Župnom námestí alebo na Námestí M.R. Štefánika pred Slovenským národným divadlom (paradoxne, ide o jediných stálych užívateľov tohto verejného priestoru). Keďže však nejde o miesta a prvky, ktoré boli pre skateboarding určené, môže takto dôjsť k ich degradácií.

Navyše, existuje viacero typov priestorov pre skateboarding. „Existuje mnoho druhov skateparkov. Také, ktoré simulujú ulicu "street", bazénové "bowl" - alebo klasické "park", ktoré budú aj súčasťou Olympijských hier 2021“ popisuje T. Kuhn. Dopyt po nových priestoroch rastie a aj preto sa ASSR v poslednej dobe zamerala aj na poradenstvo pre organizácie, ktoré sa zaujímajú o možnosť realizácie skateparkov. Našťastie, ich počet postupne rastie, rovnako ako diverzita rozličných typov priestorov a záujem o kvalitné riešenie, ktoré bude aktívne využívané.

Najďalej je v tomto smere mestská časť Rača, ktorá pripravuje obnovu bývalého ihriska na Tbiliskej, kde by mal vzniknúť „Urban park Tbiliská“. Jeho súčasťou bude väčšia spevnená plocha, umožňujúca praktikovanie viacerých športov, vrátane skateboardingu. Centrálna betónová plocha bude doplnená o rozličné prekážky a prvky, umiestnené predovšetkým po obvode plochy. Tu bude umiestnené aj vyvýšené sedenie, umožňujúce oddych a dohľad nad plochou. Napriek názvu ide o typ „street“. Architektonický koncept vypracovala špecializovaná kancelária U/U po konzultáciách s Asociáciou. Projekt už má vydané stavebné povolenie a je v realizácii.

Hlavné mesto nechce zaostávať a tiež aktuálne pripravuje dvojicu projektov. Konkrétnejšie kontúry má zámer v Karlovej Vsi, kde sa v rámci premeny plochy popri Karloveskej ulici plánuje aj vznik skateparku. „Tento skatepark je tesne pred získaním všetkých povolení a jeho realizácia bude nasledovať v najbližších mesiacoch,“ sľubuje Katarína Rajčanová, hovorkyňa Magistrátu Hlavného mesta SR Bratislavy. „Projekt vzišiel z iniciatívy mestskej časti Karlova Ves a jej spolupráce so skateboardovou komunitou. Skatepark bol navrhnutý samotnou komunitou, následne MIB a mestská časť doriešili jeho zakomponovanie do väčšieho celku parku“.

To potvrdzuje aj Teodor Kuhn, ktorý približuje, že skateboardisti vypracovali základný dizajn a prvotnú projektovú dokumentáciu, ktorú mestu odovzdali. Pôjde o menší skatepark typu „bowl“. „Skatepark je súčasťou parku so zeleňou, preto jeho realizácia prebieha postupne,“ približuje ďalej K. Rajčanová. „Park je navrhnutý ako športový park s viacerými športoviskami. Neskôr ku športovisku pribudnú aj iné atraktívne plochy a možnosti na oddych či ďalšia zeleň. Súčasťou priestoru je sakurový háj, ktorý hlavné mesto vysadilo spolu s mestskou časťou ešte vlani“.

Mesto pripravuje ešte jeden projekt pod Mostom SNP z petržalskej strany, jeho realizácia je však ešte vzdialená. „Aktuálne sa projekt nachádza v štádiu štúdie. Prebiehajú jednotlivé kroky v rámci povoľovacieho konania. Následne sa začne verejné obstarávanie na realizátora,“ popisuje aktuálnu situáciu hovorkyňa mesta. ASSR sa zúčastnila prípravy projektu, hoci nie v takej miere, ako v Karlovej Vsi. „V tomto prípade ide o iniciatívu mesta, ktorá je po celý čas konzultovaná so skateboardovou asociáciou,“ dodáva Rajčanová.

Iné skateparky momentálne Bratislava neplánuje. Napriek tomu je Teodor Kuhn relatívne spokojný. „Veľmi nás teší, že Bratislava bude aj s malým počtom skateparkov diverzifikovaná,“ konštatuje. Riešenie na nábreží by totiž mohlo byť vcelku veľkorysé. „Pod mostom SNP je pripravovaný univerzálny skatepark v štýle "park", v ktorom sa budú môcť jazdiť aj súťaže európskeho formátu.“

Paletu verejných projektov by mohla doplniť mestská časť Záhorská Bystrica. Tá plánuje v blízkosti novej štvrte Pod Vŕškami zriadiť nové športoviská. „Postupne tu chceme vybudovať nové športovo-spoločenské centrum,“ potvrdzuje starosta Jozef Krúpa v novoročnom rozhovore pre oficiálny web mestskej časti. „Tento rok by sme chceli postaviť crossfitové, basketbalové, beachvolejbalové ihrisko a skatepark. Postupne by tu mal vzniknúť priestor nielen na šport, aj na kultúrne či spoločenské vyžitie. Nechcem však predbiehať, pretože aj na celý tento priestor chceme vypísať architektonickú súťaž“. ASSR zatiaľ oslovená nebola.

 

Park v Karlovej Vsi, kde vznikne skatepark. Zdroj: Metropolitný inštitút Bratislavy

 

Aktivity samospráv sú potešiteľné, postupne sa však tejto téme začínajú vennovať aj súkromní developeri. Svoju vlastnú víziu napríklad predstavila spoločnosť J&T Real Estate, ktorá by v rámci výstavby zóny Eurovea City a vlajkového projektu Eurovea II chcela využiť aj plochy pod Mostom Apollo. Toto rozhodnutie dáva zmysel, keďže v opačnom prípade by sa tu nachádzala zanedbaná plocha, ktorá by nemala iné využitie. Jej aktiváciou v podobe športovísk sa zvýši popularita miestneho verejného priestoru.

Nepôjde však výlučne o skatepark, ale o tzv. „Aktivity park“. „Súčasťou predĺženia obľúbenej nábrežnej promenády v rámci rozšírenia komplexu Eurovea je aj Aktivity park s ihriskami a športoviskami rozdelenými na tri zóny podľa vekových kategórií,“ hovorí Pavel Pelikán, výkonný riaditeľ JTRE. „Základný koncept Aktivity parku navrhla svetoznáma architektka a urbanistka Beth Galí. Ponúkne viac ako 1.500 m2 športových plôch s množstvom herných prvkov a zostáv, 4.700 m2 zelene a oživí aj doteraz nevyužitý asociálny priestor pod Mostom Apollo“.

Advertising

Finálna podoba priestoru tak ešte nie je dotiahnutá a developer na nej pracuje. „Aktuálne prebiehajú rokovania s potenciálnymi prevádzkovateľmi športovo-relaxačnej zóny,“ približuje P. Pelikán. „Konečná podoba Aktivity parku vznikne v spolupráci s vybraným partnerom a radi do finálneho návrhu zakomponujeme aj nápady a podnety od známych tvárí z komunity skateboardistov a inline korčuliarov, ktoré náš projekt už stihol zaujať“.  

Developer by tu rád videl širokú paletu športovísk. „Obsahovať by mal detské ihrisko pre predškolákov a menších školákov chránené živým plotom, skatepark pre skateboardistov, jazdcov na inline korčuliach a BMX bicykloch, ihriská pre minifutbal a streetball, stolnotenisové stoly či workoutové ihrisko,“ vypočítava P. Pelikán. Realitou by táto zóna mohla byť o niekoľko rokov. „Dokončenie celého predĺženia nábrežnej promenády aj s Aktivity parkom plánujeme s dokončením výstavby rozšírenia Eurovea“.

Určitú dobu sa hovorilo aj o vzniku skateparku v rámci projektu Guthaus od developera Corwin. Tento sa mal nachádzať v trase potenciálneho predĺženia Tomášikovej ulice po Račiansku, mal by teda dočasný charakter. Aktuálne však developer túto tému nijako konkrétne nekomunikuje a do dátumu uzávierky nereagoval ani na moje otázky. Skatepark v Guthause hodnotím ako nepravdepodobný. Michal Hájek, Vedúci oddelenia predaja a marketingu, nespresnil, či sa tu skatepark nachádzať bude, táto téma však očividne uzavretá nie je. "Projekt exteriérov finalizujeme, pričom cieľom je vytvoriť hneď viacero rôznorodých, avšak na seba vzájomne nadväzujúcich verejných priestorov, ktoré by mali byť atraktívne pre čo najširšie spektrum užívateľov a vhodne tak doplniť dnes pomerne obmedzené možnosti trávenia voľného času priamo v danej (mikro)lokalite," vysvetľuje. 

 

Priestor pod Mostom SNP, kde je naplánovaný veľký skatepark

 

Posledným známym plánom je vznik skateparku v rámci areálu Novej Cvernovky na Račianskej. Komplex bývalej Strednej chemickej školy a internátu je vložený do pomerne rozsiahleho zeleného parku, ktorý vytvára potenciál pre umiestnenie rozličných rekreačných funkcií – medzi nimi je uvažovaný aj skatepark. Je však celkom možné, že tento plán narazí na slovenskú legislatívu.

„Koncepciu budúceho skateparku v rámci areálu Novej Cvernovky ako spoločného projektu Nadácie Cvernovka, Mestskej časti Bratislava - Nové Mesto a Asociácie Skateboardingu sme stále nezavrhli,“ hovorí Boris Meluš z Nadácie Nová Cvernovka. „Zásadný problém, na ktorý tento plán už dávnejšie narazil, je platná stavebná legislatíva, určujúca počty parkovacích miest pri jednotlivých stavebných zámeroch“. Týmto zámerom je komplexná rekonštrukcia budov, nové parkovacie miesta na úkor bývalých športových plôch však bolo potrebné zadeklarovať už pri čiastočnej rekonštrukcii.

„Momentálne sme vo fáze prípravy architektonickej štúdie a projektovej dokumentácie v rámci projektu hĺbkovej rekonštrukcie a regeneratívnej transformácie budovy bývalého internátu s cieľom dosiahnutia prvej energeticky plusovej budovy na Slovensku,“ pokračuje Boris Meluš. Vzniknúť tu má tzv. Centrum metropolitných inovácií, kde budú priestory pre neziskovky či sociálnych inovátorov, verejné funkcie (škôlka, stacionár a i.), či komunitné co-housingové bývanie. Nadácia plánuje prebudovať aj telocvičňu na Centrum performatívnych a vizuálnych umení (Tanzhaus a galériu typu Kunsthalle). Ide tak o pomerne veľkorysé zámery, ktoré chce nadácia v blízkej dobe predstaviť.

„Na základe predbežných záverov dopravnej štúdie vychádza, že pri realizácii vyššie popísaných rozvojových plánov v Novej Cvernovke už nebudeme možno schopní vyčleniť takú plochu na skatepark, ako sme pôvodne v rámci spoločného projektu uvažovali,“ konštatuje Meluš a dodáva, že súčasná legislatíva má veľké nároky na zabezpečenie počtu parkovacích miest aj v husto zastavaných a stabilizovaných územiach, kde to môže byť na úkor verejnej či občianskej infraštruktúry, zveľaďujúcej priestor. Veľký skatepark, ktorý by umožňoval organizáciu podujatí, je tak dnes priamo v areáli pravdepodobne vylúčený.

Nadácia Nová Cvernovka však neuzatvára zámer úplne a upozorňuje, že ide o tému na širšie preverenie. V ideálnom prípade by sa tento skatepark mohol napojiť na územie pred stanicou Bratislava – Predmestie, prípadne by sa jeho poloha mohla zanalyzovať v rámci celkového urbanistického riešenia celého územia v trojuholníku medzi Novou Cvernovkou, Predmestím a stanicou Vinohrady. „Idea skateparku v území medzi Bielym Krížom a stanicou Predmestie je teda stále živá. V tejto chvíli ešte ale čaká na svoju definitívnejšiu podobu a umiestnenie vzhľadom na prebiehajúce projektovanie ostatných častí areálu Novej Cvernovky, ako aj na odpovede na širšie otázky, ktoré otvára,“ uzatvára Boris Meluš.

 

Skica základného konceptu Aktivity parku pri Eurovei. Zdroj: J&T Real Estate

 

Situácia v oblasti skateparkov tak možno nie je ideálna, ale zlepšuje a už v blízkej dobe budú viditeľné prvé pokroky. Skateboardingová komunita získa kvalitné priestranstvá, kde bude môcť rozvíjať tento šport, čo bude mať všestranne pozitívny dosah – vzniknú aktívne využívané verejné priestory, kým iné nebudú poškodzované. Rozvíjať sa bude pohybová kultúra a mnohí ľudia, hlavne mládež, budú mať miesto pre vyžitie a nadväzovanie sociálnych kontaktov. To bude v období po pandémii, ktorá socializáciu výrazne narušila, dôležité. Skateboarding má aj ďalšie pozitíva.

„Skatepark okolo seba tvorí komunity ľudí, ktoré sú apriórne tolerantné, slobodomyselné a zamerané na sebazlepšovanie. Je to totiž individuálny šport, kde jednotlivec nebojuje proti súperovi, ale snaží sa len zlepšiť oproti tomu, kde bol včera. A keďže priťahuje ľudí, ktorí sa nenašli inde, je otvorený rozličnosti,“ popisuje dosah skateboardingu na kvalitu života Teodor Kuhn. To všetko sú základy kvalitného mesta, resp. mesta ako takého. Výmena tovarov, podnetov, informácií, ale aj konkurencia a tolerancia posúvala mestá a s nimi aj celú civilizáciu.

V menšom k takému niečomu teda dochádza aj v rámci skateparku. „Z našej skúsenosti z Gercenky vieme, že počas stavby aj následného užívania skateparku vzniká podivuhodne heterogénna komunita skejťákov, susedov, rodičov aj starých rodičov - melting pot mestských subkultúr,“ dokladá na existujúcom príklade Kuhn. Nové skateparky tak môžu prehlbovať rešpekt k odlišnosti a tým priamo podporovať mestskosť v jej pravom význame. „Z toho mám asi najväčšiu radosť,“ zhŕňa Teodor Kuhn.

Vznikom týchto projektov tak Bratislava spraví dôležitý krok pri zlepšovaní úrovne života. Ovplyvní tým predovšetkým mladých ľudí, ktorí dnes nemajú toľko možností pre kvalitné trávenie voľného času. Trvalo to dlhé roky, ale mesto tým zároveň dobehne rezervy, ktoré malo nielen oproti susedným metropolám, ale aj slovenským mestečkám.

Netreba však spať na vavrínoch: podobne bude potrebné zabrať aj pri iných témach, ktoré boli dlhodobo prehliadané. Nanešťastie, v Bratislave takých ostáva stále pomerne dosť.

 

Článok bol aktualizovaný o vyjadrenie developera Corwin.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Súvisiace články

Dokončené boli ďalšie opravy chodníkov, iné sa pripravujú

07.12.2021 17:45:43 Adrian Gubčo

Hlavné mesto, ako aj externí partneri v uplynulých týždňoch dokončili ďalšie úpravy verejných priestranstiev v podobe nových chodníkov. Zdanlivo jednoduchá vec však priniesla výrazný efekt – využité totiž boli mestské manuály pre rozvoj verejného priestoru v kombinácii s dláždením. Bratislava chce v podobných projektoch pokračovať aj v budúcom roku.

Čítať viac

Devínska Nová Ves hľadá novú podobu okolia vodnej nádrže, hlasovať nechala verejnosť

22.11.2021 14:13:13 Adrian Gubčo

Rybník, alebo vodná nádrž v Devínskej Novej Vsi, je príťažlivým prvkom v rámci mestskej časti. Nachádza sa v mieste styku dvoch základných lokalít, tvoriacich štvrť – Starej Devínskej a Paulinského (Kolónie) – a predstavuje výrazný potenciál pre rozvoj športovo-rekreačných aktivít. Aj preto sa mestská časť rozhodla pre revitalizáciu formou súťaže návrhov. O vhodnejšom návrhu mohla hlasovať verejnosť.

Čítať viac

V lesoparku vznikla pozorovňa zvierat, pribudnú aj ďalšie zásahy

19.11.2021 17:14:52 Adrian Gubčo

V bratislavskom lesoparku bol dokončený prvý zo zásahov v rámci Živých miest, série menších úprav, ktorých cieľom je oživiť prehliadané priestranstvá. Na turistickej trase medzi Račou a Mariankou vyrástol drevený objekt, určený na pozorovanie zvierat. Pozorovňa zvierat Vydrica je prvým dokončeným z väčšieho počtu zásahov, ktoré zvýšia úroveň a rekreačný potenciál bratislavských lesov.

Čítať viac

Do realizácie ide ďalšie Živé miesto, spúšťa sa premena parčíku na Radlinského

10.11.2021 16:57:09 Adrian Gubčo

V týchto dňoch sa majú spustiť prvé práce na úprave parčíku na Radlinského ulici, v dotyku s prestupnou zastávkou Blumentál. Hlavné mesto tak štartuje realizáciu jedného zo série projektov Živé miesta, ktorých cieľom je upraviť prehliadané a zanedbané menšie priestranstvá. Zámer na Radlinského vyvolal pred niekoľkými týždňami kontroverzie kvôli údajne neprijateľnému úbytku zelene.

Čítať viac

Rekonštrukcia prvých priestorov v Zóne Panenská je pred spustením

08.11.2021 13:19:28 Adrian Gubčo

Jednou z najvýraznejších iniciatív mestskej časti Bratislava – Staré Mesto v oblasti rozvoja verejného priestoru je revitalizácia ulíc medzi Panenskou a Zochovou. Oblasť je výnimočná existenciou vlastného manuálu – Manuálu pre Panenskú a okolie. Všetky rekonštrukcie by mali byť založené na tomto koncepčnom materiáli, pričom prvé z nich sa majú spustiť už v dohľadnej dobe.

Čítať viac

Hlavné mesto predstavilo Bratislavskú dlažbu

29.10.2021 14:22:50 Adrian Gubčo

Povrch verejných priestranstiev patrí ku kľúčovým prvkom, spolutvoriacim charakter a identitu mesta. V zmysle tejto myšlienky sa Hlavné mesto, spoločne s Metropolitným inštitútom Bratislavy (MIB), podujali k vytvoreniu nového typu dlažby, unikátneho pre Bratislavu. Bratislavská dlažba má čoskoro nahradiť asfalt ako dominantný materiál chodníkov na hlavných uliciach a triedach.

Čítať viac

Vrakunský lesopark sa revitalizuje, vychádza z architektonickej štúdie

27.10.2021 16:21:13 Adrian Gubčo

Mestská časť Vrakuňa nemá v Bratislave najlepšiu povesť. Dané to je jej odľahlosťou aj výskytom sociálnych problémov v okolí Stavbárskej ulice. Zároveň však disponuje veľkou vzácnosťou: Malým Dunajom a zachovanou zeleňou v jeho okolí. Časť z nej bola v minulosti upravená na lesopark, ktorý dnes prechádza výraznejšou revitalizáciou. Táto by mala pokračovať aj v ďalších rokoch, a to podľa odbornej koncepcie.

Čítať viac

Bratislavské chodníky sa začínajú meniť, upravujú sa podľa manuálu

26.10.2021 14:37:06 Adrian Gubčo

Ak existuje nejaké heslo, spájajúce kľúčové aktivity Hlavného mesta, resp. Metropolitného inštitútu Bratislavy (MIB), v oblasti verejného priestoru, tak je to „štandardizácia“. Mesto má záujem nastaviť jednotnú kvalitu v rozvoji verejných priestranstiev, danú existenciou manuálov a stanovením princípov a štandardov. Tie sa týkajú aj chodníkov, čo sa konečne začína v uliciach mesta prejavovať.

Čítať viac

Na nábreží má byť Hrob neznámeho vojaka, ide o ďalší chybný krok

18.10.2021 15:00:46 Adrian Gubčo

Bratislava by mala konečne získať Hrob neznámeho vojaka. Pamätník, ktorým si Slovensko uctí vojakov, padlých v ozbrojených konfliktoch, má byť dôležitým miestom národného významu, kde sa budú organizovať spomienkové slávnosti. Problémom je však jeho uvažované umiestnenie – nachádzať sa má v parku na Rázusovom nábreží. Návrh napriek tomu schválili staromestskí poslanci.

Čítať viac

Ďalšie plány Metropolitného inštitútu: Architektonické súťaže aj nové Živé miesta

15.10.2021 11:50:28 Adrian Gubčo

Metropolitný inštitút Bratislavy (MIB) spoločne s Hlavným mestom SR Bratislava pokračujú v oznamovaní nových plánov na zmeny v meste. Ohlásené boli dve nové architektonické súťaže, vrátane významnej kompetície, týkajúcej sa Hlavnej stanice. Okrem toho sa rozšíril aj zoznam „Živých miest“, menších verejných priestranstiev, ktoré prejdú revitalizáciou.

Čítať viac

Metropolitný inštitút pripravuje úpravy verejných priestorov, pri viacerých plánoch narazil

08.10.2021 18:09:40 Adrian Gubčo

Metropolitný inštitút Bratislavy (MIB) pomaly napreduje v príprave menších revitalizačných projektov prehliadaných verejných priestorov – „Živých miest“. Drobné zásahy majú zlepšiť ich stav a zvýšiť pobytový potenciál. Okrem dlho trvajúcej prípravy však vyvstal aj ďalší problém. Proti viacerým zámerom sa objavil odpor a dokonca aj petície.

Čítať viac

Metropolitný inštitút predstavil ďalšie manuály, tentokrát venované zeleni

06.10.2021 13:20:22 Adrian Gubčo

Metropolitný inštitút Bratislavy (MIB) pokračuje v príprave nových koncepčných materiálov, tvoriacich rozšírenie Manuálu verejných priestorov. Dvojica najnovších publikovaných Princípov a štandardov sa týka zelene – konkrétne usmernení pri jej výsadbe a starostlivosti o ňu. Od využívania manuálu si sľubuje správne vysádzanie stromov či dlhšiu životnosť zelene.

Čítať viac

Okolie NBS by mohlo prejsť výraznejšími zmenami

08.09.2021 18:23:00 Adrian Gubčo

Už nejakú dobu prebiehajú pred vstupom do budovy Národnej banky Slovenska (NBS) na Ulici Imricha Karvaša zmeny. Nástup do významnej inštitúcie získa príjemnejší vzhľad, daný skvalitnením povrchu a doplnením zelene. Postupne by sa takto mali upraviť aj iné chodníky okolo budovy, najvýraznejšou zmenou by však mohla prejsť križovatka Mýtnej a Vazovovej ulice.

Čítať viac

MIB odhaľuje ďalšiu plánovanú revitalizáciu, zmenou prejde park Mudrochova v Rači

31.08.2021 13:30:00 Adrian Gubčo

Metropolitný inštitút Bratislavy (MIB) pokračuje v odhaľovaní podoby verejných priestranstiev, ktoré by sa mali v dohľadnej dobe obnoviť. Najnovším projektom je premena parku na Mudrochovej ulici v Rači, popri ktorom sa má upraviť aj okolie miestneho úradu na Kubačovej a obchodného centra Račan. Tak ako väčšina ostatných zámerov, aj tento pôjde do realizácie tesne pred voľbami, teda v druhej polovici roka 2022.

Čítať viac

Práce na Blumentálskej sú obnovené, južná časť ulice získava definitívnu podobu

24.08.2021 15:17:58 Adrian Gubčo

Rekonštrukcia ďalšej časti Blumentálskej ulici patrí k najdôležitejším zmenám verejného priestoru v réžii Starého Mesta v priebehu tohto roka. Napriek tomu sa istú dobu zdalo, že realizácia je pozastavená. Dnes sú však práce opäť obnovené a južná strana ulice získava finálny vzhľad, vďaka čomu sa mení na príjemný a bezpečný verejný priestor.

Čítať viac

MIB odhalil ďalší projekt premeny verejného priestoru, tentokrát pri Dome služieb v Dúbravke

20.08.2021 15:09:32 Adrian Gubčo

Metropolitný inštitút Bratislavy (MIB) odhaľuje jeden pripravovaný projekt úprav verejných priestranstiev za druhým. Po naposledy predstavenej transformácii okolia Vozovne Krasňany či zámeru vzniku parku pri Kazanskej je to tentokrát plocha pri Dome služieb v Dúbravke. Tak ako pri ostatných revitalizáciách, aj táto sa má zrealizovať v druhej polovici roka 2022.

Čítať viac

Verejný priestor na Kazanskej prejde úpravami, vzniknúť má nový park

19.08.2021 13:35:00 Adrian Gubčo

Priestranstvo medzi Kazanskou ulicou a zdravotným strediskom Bebravská vo Vrakuni je dnes zanedbanou plochou s vysokým výskytom sociopatogénnych javov a osôb s asociálnym správaním. Pre chodcov ide o nepríťažlivú, tranzitnú plochu. Zmeniť to chce Metropolitný inštitút Bratislavy (MIB) spoločne s Hlavným mestom a mestskou časťou Vrakuňa, ktoré tu chcú zriadiť nový park.

Čítať viac

Metropolitný inštitút ukázal budúcu podobu ďalšieho zanedbaného verejného priestoru

06.08.2021 13:30:06 Adrian Gubčo

Metropolitný inštitút Bratislavy (MIB) pokračuje v odhaľovaní svojich predstáv o budúcej podobe zanedbaných verejných priestranstiev naprieč mestom. Tentokrát ukázal vizualizáciu plochy v dotyku s Vozovňou Krasňany. Na projekte pracujú kancelárie GutGut a 2ka landscape architekti, ktoré patria k pracoviskám, patriacim medzi tzv. zmluvné ateliéry.

Čítať viac

Súťaž na lávky cez Chorvátske rameno má víťazov

03.08.2021 17:33:21 Adrian Gubčo

Hlavné mesto, METRO a Metropolitný inštitút Bratislavy odhalili podobu štvorice lávok, ktoré preklenú Chorvátske rameno v Petržalke. Ide o výsledok architektonickej súťaže, ktorá bola vyhlásená v súvislosti s prípravou na vznik novej električkovej trate. Vďaka lávkam sa stane električková trať a zástavky lepšie prístupné a okolie Chorvátskeho ramena posilní svoj rekreačný charakter.

Čítať viac

NBS začala s obnovou priestorov pred budovou, verejné priestranstvá sa menia aj inde

03.08.2021 12:35:00 Adrian Gubčo

Národná banka Slovenska (NBS) konečne pristúpila k obnove plôch pred vstupom do tejto významnej inštitúcie. Ide o jeden z príkladov zmeneného prístupu k verejnému priestoru aj zo strany iných aktérov ako len samospráv. Medzičasom, v iných lokalitách pomaly napredujú práce na obnove ďalších priestranstiev.

Čítať viac

Vajnorská sa opravuje, komplexná rekonštrukcia je len v príprave

30.07.2021 12:07:22 Adrian Gubčo

Časť Vajnorskej ulice prechádza úpravami, ktoré sú pomerne rozsiahle. Mesto tu opravuje vozovku a chodníky, pričom v duchu nového prístupu k verejným priestorom osádza kamenné obrubníky alebo realizuje prídlažbu popri budovách. Rozsah prác vyvoláva otázky, či nie sú opravy v rozpore s plánmi na komplexnú rekonštrukciu ulice v rámci modernizácie Vajnorskej radiály.

Čítať viac

Obnova ihriska na Vazovovej sa spustila

21.07.2021 13:33:28 Adrian Gubčo

Školský dvor, patriaci k základnej škole na Vazovovej ulici v centrálnej Bratislave, nepatril k areálom v najlepšom stave. Jeho úroveň už dlhšie poburovala vedenie školy aj rodičov, čo bolo podnetom pre vytvorenie architektonickej štúdie revitalizácie priestoru. Nový školský dvor, ktorý má byť popoludní prístupný aj pre obyvateľov okolia, sa teraz začína stávať realitou.

Čítať viac

Ďalšie verejné priestranstvá prejdú zmenami

15.07.2021 17:45:32 Adrian Gubčo

Hlavné mesto a Metropolitný inštitút Bratislavy štartujú jeden zámer v oblasti obnovy verejných priestranstiev za druhým. Nové projekty sa pripravujú v Starom Meste v okolí frekventovanej zastávky Zochova, ako aj v Lamači, kde sa zmení jadro pôvodnej obce. Popri nových projektoch mierne viazne realizácia už rozbehnutých, napriek tomu sa niektoré lokality už začínajú transformovať.

Čítať viac

Staré Mesto mení dlažbu na nábreží, chce do nej osadiť reklamu

08.07.2021 12:00:00 Adrian Gubčo

Už niekoľko týždňov prebieha na najexponovanejšom úseku bratislavskej nábrežnej promenády, naproti Námestiu Ľudovíta Štúra, obnova dlažby. Ide o projekt mestskej časti Staré Mesto, ktorý nadväzuje na minuloročné škandalózne umiestnenie ruského kola. Staré Mesto teraz šokuje opäť – v dlažbe má byť totiž umiestnená reklama na privátny obchodný dom.

Čítať viac

Hlavné mesto pripravuje úpravy Hodžovho námestia a možno aj architektonickú súťaž

07.07.2021 17:20:00 Adrian Gubčo

Hodžovo námestie patrí k najvýznamnejším námestiam Bratislavy. Dôležitá križovatka viacerých významných ulíc spoločne s oficiálnym sídlom prezidentky Slovenskej republiky z neho robí jedno z jadier metropoly. Stav námestia však už nezohľadňuje súčasné požiadavky na užívateľskú prívetivosť, udržateľnosť ani reprezentatívnosť, preto tu Hlavné mesto pripravuje v dohľadnej dobe zmeny.

Čítať viac

Hlavné mesto dokončilo zásah na Trnavskom mýte

23.06.2021 11:55:00 Adrian Gubčo

Magistrát Hlavného mesta SR Bratislavy v spolupráci s Metropolitným inštitútom Bratislavy (MIB) dokončil intervenciu na Trnavskom mýte, ktorej cieľom bolo skvalitniť verejný priestor pri zastávke MHD pred Novou tržnicou. Jej súčasťou bolo vysadenie pätice mohutných platanov a čiastočné vydláždenie povrchu. Podľa mesta to prinesie ochladenie prostredia a lepšie podmienky pre ľudí, čakajúcich na spoje MHD.

Čítať viac

Metropolitný inštitút rozbieha prípravu súťaže na Sad Janka Kráľa

18.06.2021 17:00:22 Adrian Gubčo

Metropolitný inštitút Bratislavy (MIB) plánuje už na prelome rokov 2021 a 2022 vypísať urbanisticko-krajinársko-architektonickú súťaž na revitalizáciu Sadu Janka Kráľa. V súvislosti s tým rozbieha počas tohto leta prípravné aktivity, vrátane participácie so širokou aj odbornou verejnosťou či lokálnymi aktérmi. Oslovenie verejnosti prebehne pod gesciou Sekcie mestských štúdií a participácie na MIBe.

Čítať viac

Metropolitný inštitút predstavuje ďalšie lokality pre revitalizáciu verejných priestorov

09.06.2021 15:47:00 Adrian Gubčo

Metropolitný inštitút Bratislavy (MIB) predstavil ďalšie lokality, ktoré by mali prejsť revitalizáciou v rámci iniciatívy Živé miesta. Tá je zameraná na úpravu tradične zanedbaných či prehliadaných plôch, ktoré by sa dali relatívne jednoduchými zásahmi zmeniť na atraktívne miesta pre pobyt či rekreáciu. Významnými majú byť zásahy v okolí mestských hradieb.

Čítať viac

Verejný priestor v okolí Horského parku prechádza zmenami

07.06.2021 17:46:46 Adrian Gubčo

Horský park a jeho priľahlé okolie je obľúbenou rekreačnou lokalitou, ktorej popularita rastie zvlášť v posledných rokoch. Hlavné mesto aj mestská časť preto pristúpili k viacerým krokom, ktoré majú úroveň územia ešte zvýšiť. Tie sú spojené so stavebnými prácami aj otváraním nových priestranstiev, čím sa rekreačná zóna rozširuje.

Čítať viac

V Bratislave pribudnú zlepšenia pre chodcov, cyklistov aj verejnú dopravu

19.05.2021 16:47:03 Adrian Gubčo

V hlavnom meste v poslednom období rastie podpora alternatívnych foriem dopravy, a to už nielen vo forme proklamácií, ale aj konkrétnych fyzických krokov. Len za posledný týždeň bolo oznámených niekoľko nových projektov, ktoré síce v menšom, ale predsa len prispejú k zlepšeniu úrovne alternatívnych foriem dopravy oproti automobilom. Zamerané sú na centrum, ale aj ostatné štvrte.

Čítať viac

Záhorská Bystrica chce vytvoriť verejný priestor v zóne Krče

12.05.2021 10:54:00 Adrian Gubčo

Mestská časť Záhorská Bystrica v súčasnosti prechádza búrlivým vývojom. Development v posledných rokoch zdvojnásobil počet obyvateľov kedysi malej záhorskej obce v zázemí Bratislavy. Najväčší rozvoj prežila oblasť, známa ako Krče, hoci verejných priestorov a vybavenosti tu pribudlo doteraz len málo. Onedlho by sa to malo zmeniť.

Čítať viac

Hlavné mesto upraví priestor pred Novou tržnicou

21.04.2021 17:00:19 Adrian Gubčo

Predpolie Novej tržnice na Trnavskom mýte patrí k najnehostinnejším verejným priestranstvám v Bratislave. Takmer nič na tom nezmenila ani nedávna revitalizácia, kedy bola celá plocha masívne preasfaltovaná. Čoskoro by sa to však malo zmeniť. Hlavné mesto SR Bratislava tu totiž plánuje vysadiť stromy a lokalitu zveľadiť.

Čítať viac

Staré Mesto a HB Reavis obnovia Medickú záhradu

13.04.2021 09:36:08 Adrian Gubčo

Mestská časť Staré Mesto má v správe jeden z najobľúbenejších bratislavských parkov – Medickú záhradu – tá je však už dlhé roky pomerne zanedbaná. Posledná výraznejšia rekonštrukcia prebehla v roku 2008, čo sa na jej stave podpísalo. Už v dohľadnej dobe by sa to však malo začať meniť, keďže mestská časť uzavrela zmluvu o spolupráci s developerom HB Reavis, ktorej cieľom je jej revitalizácia.

Čítať viac

Hlavné mesto priblížilo zámery v oblasti rozvoja verejných priestranstiev

31.03.2021 15:24:43 Adrian Gubčo

Primátor Hlavného mesta SR Bratislavy Matúš Vallo dnes priblížil program obnovy verejných priestranstiev v meste, nazvaný Živé miesta. Tento nadväzuje na program rekonštrukcií a intervencií, predstavený pred viac ako rokom, hoci s konkrétnejšími detailami. Mesto chce viacero zámerov zrealizovať už tento rok, niektoré sú už dokončené. V priebehu roka budú predstavené ďalšie vízie.

Čítať viac

MIB vyhlasuje architektonickú súťaž na lávky cez Chorvátske rameno

26.03.2021 17:30:35 Adrian Gubčo

Hlavné mesto, Metropolitný inštitút Bratislavy (MIB) a METRO Bratislava plánujú zlepšiť možnosti pešieho pohybu v okolí Chorvátskeho ramena. Pre tento účel by sa mala vybudovať štvorica nových premostení v predĺžení prirodzených peších ťahov. Na ich podobu bola vypísaná séria architektonických súťaží, ktorá má preriešiť aj podobu predpolia nových lávok.

Čítať viac

Metropolitný inštitút Bratislavy rozbieha nové súťaže a aktivity

25.03.2021 14:42:40 Adrian Gubčo

Metropolitný inštitút Bratislavy (MIB) sa po ukončení súťaží na nájomné bývanie v Prievoze alebo zmluvné ateliéry či výberovom konaní na riaditeľa pripravuje na nové aktivity. Predstavené boli súťaže nové, ako aj plány na revitalizáciu verejných priestranstiev. Na prvých projektoch sa už postupne rozbiehajú realizačné práce.

Čítať viac

Ďalšie petržalské námestie by mohlo prejsť obnovou

08.03.2021 15:21:32 Adrian Gubčo

Mestská časť Petržalka uvažuje nad obnovou ďalšieho verejného priestranstva. Po predstavení koncepcie revitalizácie Šrobárovho námestia a spustení občianskej participácie k obnove Námestia republiky sa teraz zamerala na Nobelovo námestie v severnej časti sídliska. S výhľadom rekonštrukcie chce teraz osloviť lokálnu verejnosť.

Čítať viac

Metropolitný inštitút a Hlavné mesto predstavili nové lokality pre zlepšenie verejných priestranstiev

26.02.2021 13:17:00 Adrian Gubčo

Metropolitný inštitút Bratislavy (MIB) spoločne s Magistrátom Hlavného mesta dnes predstavili zoznam lokalít a priestranstiev v mestských častiach, ktoré budú predmetom revitalizácií v najbližšom období. Ich umiestnenie vychádza z konzultácií s mestskými časťami a navrhovať ich budú architekti, ktorí vzišli zo súťaže na zmluvné ateliéry.

Čítať viac

Šrobárovo námestie v Petržalke prejde revitalizáciou

11.01.2021 10:37:00 Adrian Gubčo

Mestská časť Petržalka pripravuje obnovu ďalšieho verejného priestoru. Zmenou by malo prejsť Šrobárovo námestie, prevažne zelená plocha v severnej časti sídliska, v blízkosti železničnej trate. Revitalizácia by sa mala dotýkať aj areálu susediacej základnej školy. Prostriedky na obnovu získala mestská časť z dotácie z Úradu vlády SR ešte v priebehu minulého roka.

Čítať viac

Metropolitný inštitút dokončil Manifest verejných priestorov, úvod k Manuálu verejných priestorov

05.10.2020 09:00:39 Adrian Gubčo

Hlavné mesto spolu so svojim Metropolitným inštitútom Bratislavy (MIB) urobilo zásadný krok k zvyšovaniu kvality verejných priestorov koncepčným spôsobom. Expertný tím MIBu dokončil Manifest verejných priestorov, kľúčový úvod k budúcemu a dlhoočakávanému Manuálu verejných priestorov. Na materiál čoskoro nadviažu ďalšie, ktoré sa budú venovať jednotlivým aspektom verejného priestoru.

Čítať viac

Hlavné mesto pripravuje rozsiahle opravy ciest, chodníkov a verejných priestranstiev

21.02.2020 17:55:00 Adrian Gubčo

Vedenie Bratislavy odhalilo konkrétne zámery, do ktorých chce investovať prostriedky získané vďaka finančnej podpore Vlády SR a zvýšením daní z nehnuteľností. Naplánované sú opravy ciest, chodníkov, ale aj väčšieho počtu verejných priestranstiev. Súčasťou rozsiahleho výpisu jednotlivých zámerov sú zásahy vo väčšine mestských častí.

Čítať viac

Hlavné mesto vytvorí nový park v Karlovej Vsi

12.11.2020 13:40:01 Adrian Gubčo

Hlavné mesto v spolupráci s Metropolitným inštitútom Bratislavy (MIB) a Karlovou Vsou predstavujú budúcu podobu revitalizácie ďalšieho verejného priestoru. Parkovou úpravou prejde plocha v blízkosti zmodernizovaného prestupného terminálu Riviéra, kde bol donedávna len nevyužitý trávnik. Revitalizácia nadväzuje na nedávno realizovanú výsadbu sakúr.

Čítať viac

Rača opraví ihrisko na Tbiliskej, vznikne tu Urban Park Tbiliská

28.04.2020 16:47:06 Adrian Gubčo

Mestská časť Rača rozbieha premenu zanedbaného športoviska v priestore medzi Tbiliskou ulicou a električkovou traťou na Púchovskej. Po rekonštrukcii, ktorá by mohla prebehnúť ešte v priebehu tohto roka, by tu mal vzniknúť moderný „urban park“, ktorý spoločne so susedným súkromným areálom vytvorí veľkú športovú zónu.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube