Author photoAdrian Gubčo 13.06.2024 18:22

Solídny dom v prestížnej lokalite. Hausberg je dokončený, ponúka miliónové byty

O pozíciu najlukratívnejšieho rezidenčného projektu v Bratislave zápasí niekoľko projektov. Viacero z nich sa koncentruje v downtowne, už tradičným miestom lokalizácie tohto typu bývania je však Hradný kopec a vŕšky nad centrom mesta. Práve v tejto časti metropoly bol práve dokončený bytový dom Hausberg, ktorý má najvyššie ambície.

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Vŕšky nad Bratislavou boli prakticky nezastavané až do prelomu 19. a 20. storočia. V tom čase dominujúce vinohradníctvo začalo ustupovať a v duchu meniaceho sa životného štýlu bohatnúcej mestskej buržoázie sa tu začali objavovať prvé vily miestnej elity. V krátkom čase dostali nové štvrte povesť prestížnych častí mesta. Jednou z nich bol aj Hausbergeln, hovorovo nazývaný Hausbergl.

Napriek dlhým desaťročiam, ktoré uplynuli od urbanizácie väčšiny lokality, si vysoký status udržala doteraz (resp. ho opäť získala). Preto tu vznikajú aj novšie vily a bytovky vyššieho štandardu. K najnovším a najvýraznejším patrí projekt, ktorý v názve odkazuje na históriu územia – bytový dom Hausberg.

Čerstvo dokončená budova sa rozkladá medzi Bradlianskou a Partizánskou ulicou, v dotyku s areálom Evanjelického domu starostlivosti (niekedy označovaného ako prvý moderný dom v Bratislave). V povojnovom období tu bola vybudovaná Klinika hematológie a transfuziológie, v očakávaní novej výstavby však bola zbúraná v roku 2007.

Galéria

  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Zdroj: Palladis Residence s.r.o.

Spoločnosť KLC Slovakia tu chcela vybudovať „rezidenčné centrum“, kde sa mala nachádzať občianska vybavenosť s prechodným ubytovaním hotelového charakteru. Pôvodne sedempodlažný dom bol po kritike verejnosti upravený. Po novom mal mať dve podzemné a štyri nadzemné podlažia a obsahovať 47 apartmánov. Napriek tomu sa ani táto verzia k výstavbe v tom čase nedostala a pozemok dlhodobo zarastal.

Meniť sa to začalo v roku 2020, keď sa na pozemku rozbehla aktivita. Nebolo to prekvapivé, keďže už v roku 2018 zámer opäť vstúpil do stavebného konania. Investorom bola spoločnosť Hausberg s.r.o., blízka firme BL Development. Tá stojí v Bratislave za nadštandardným projektom Milton House II. Na začiatku roka 2021 sa definitívne odhalil aj vizuál bývania neďaleko Bratislavského hradu.

Investor Hausbergu stavil na luxus, čomu zodpovedá koncept, architektúra a celkové riešenie projektu. Päťpodlažný dom tvorený dvoma sekciami (RC Partizánska a RC Bradlianska) sa vyznačuje jednoduchým, no decentným výrazom, kombinujúcim pravidelný raster loggií a plných plôch z pohľadového betónu. Pri tvorbe architektonického riešenia sa nespojil ani s pôvodnou kanceláriou A1 Architecture, ani neskoršími spracovateľmi zo Zornička Architects, ale s vysoko oceňovaným architektom Iľjom Skočekom ml.

Dobrým štandardom sa nevyznačuje dom len zvonka, ale aj zvnútra. Nachádza sa tu 47 jednotiek, z toho 21 bytov a 26 apartmánov. Z tohto počtu je 18 dvojizbových, 10 trojizbových a zvyšok tvoria štvor- a viacizbové rezidencie. Z toho je jasná orientácia na rodinné bývanie pre vysoko bonitnú klientelu.

Táto stratégia sa očividne stretla s úspechom, keďže predané sú prakticky všetky väčšie jednotky na najvyšších podlažiach, kým dostupné sú rezidencie najmä na najnižších dvoch podlažiach, pričom ide o štyri dvojizbové a štyri štvorizbové byty alebo apartmány. Najlacnejšia jednotka v ponuke je za 499-tisíc eur, najdrahšia za 1,26 milióna eur. Parkovanie alebo pivničná kobka v cene podľa všetkého nie sú.

Každopádne, klienti môžu očakávať vysoký bytový štandard, ktorého súčasťou je o čosi vyššia svetlá výška interiérov (290 cm), hliníkové alebo drevené okná, exteriérové tienenie z textilných roliet, podlahové vykurovanie či stropné chladenie. Podlahy nie sú predmetom štandardu – developer pravdepodobne očakáva, že daný typ klientely bude chcieť túto otázku riešiť individuálne, možno s vlastným architektom. Súčasťou vybavenia je aj fitness a wellness, ako aj správca, resp. concièrge.

 

Projekt sa vyznačuje vysokým štandardom materiálov. Autor: Nino Belovič / YIM.BA

 

Areál projektu je uzavretý a tvorený najmä vonkajšími parkovacími plochami a zeleňou. Časť bytov a apartmánov má k dispozícii vlastné predzáhradky. Z vonkajších úprav zaujme, že chodníky v susedstve projektu využívajú Bratislavskú dlažbu.

Vo výsledku tak vzniklo komorné luxusné bývanie pre náročných zákazníkov. Napriek tomu, že nie všetky byty sú predané, developer správne určil potenciál územia pre umiestnenie daného typu projektu. V jednej z najlukratívnejších častí Bratislavy neďaleko Hradu, parlamentu či historického centra vznikol príťažlivý projekt, ktorý dobre dotvára lokálnu štvrť a ďalej podporí jej prestíž.

Hausberg je jednou z realizácií, vypĺňajúcich predtým prázdne alebo nedostatočne využívané pozemky či domy. Obdobných projektov je v tejto časti Bratislavy viacero, hoci v najbližších rokoch ich bude pomenej – nebude ich kam umiestniť. Disponibilných plôch je totiž čoraz menej, čo bude investorov nútiť k rekonštrukciám a dostavbám existujúcich stavieb. Revitalizácia štvrte tak bude naďalej pokračovať.

 

Fotografie z 3.6.2024. Pozrite si výstavbu Hausbergu vo fotoalbumoch.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube