Author photoAndrej Sárközi 25.11.2022 15:40

Luxus vo výbornej lokalite: Solídny Hausberg získava finálnu podobu

Starí Prešporáci ho volali Hausbergl. Tak znel historický názov lokality niekdajšieho vinohradníckeho záhonu na hradnom kopci. Lokalita je dnes známa prestížnym bývaním a niektorými z najluxusnejších nehnuteľností v Bratislave. Jednou z takých má byť aj obytný súbor Hausberg, ktorý bude čoskoro dokončený.

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Územie lákalo stavebníkov už na začatku 20. storočia. V susedstve pozemku, na ktorom aktuálne bytovka vzniká, bol v roku 1914 dokončený Evanjelický dom starostlivosti, ktorý kritici architektúry označovali za prvú modernú stavbu v meste. Priamo na území aktuálne rozostavaného projektu zase v povojnovom období vznikla Klinika hematológie a transfuziológie, no v roku 2007 bola z dôvodu očakávanej výstavby obytného komplexu asanovaná. 

V tomto období sa spoločnosť KLC Slovakia rozhodla pre zámer „rezidenčného centra“ – nachádzať sa tu mala občianska vybavenosť, prechodné ubytovanie hotelového charakteru s rezidenčným bývaním a finesscentrom. Zámer však bol podrobený kritike, investor ho preto stiahol a development prerobil. 

Počas krízy aktivita ustala. Až v roku 2018 bol projekt predložený do stavebného konania. Pôvodní architekti z kancelárie A1 Architecture boli vymenení za Zornička/Architects. Malo tu vzniknúť 16 apartmánov a 12 bytov, podzemná garáž zas mala obsahovať parkovanie pre 56 áut. Výstavba objektu od developera Hausberg s.r.o. sa konečne začala v roku 2020. Opäť sa však prišlo s novou podobou, pričom súčasná verzia - už štvrtá – je azda najvydarenejšou. 

Galéria

  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Zdroj: Palladis Residence / Lexxus
  • Zdroj: Palladis Residence / Lexxus
  • Zdroj: Palladis Residence / Lexxus

Projekt Hausberg, ktorý nesie meno po historickom názve lokality (hoci je trochu skomolené), prinesie do lokality 47 jednotiek na piatich podlažiach. Dvojsekciový doskový dom bude konkrétne obsahovať 21 bytov a 26 apartmánov. V budove je naplánované aj súkromné fitnesscentrum či wellness, ako aj niekoľko prenajímateľných jednotiek pre vybavenosť. V podzemnej garáži a čiastočne na teréne bude 85 parkovacích stojísk.

V developmente vzniká 18 dvojizbových rezidencií, 10 trojizbových, 18 štvorizbových a jedna päťizbová. Výmery dosahujú od viac ako 78 metrov štvorcových (z toho 14 metrov predstavuje loggia) do obrovských vyše 517 metrov štvorcových (z toho 218 metrov štvorcových tvorí interiér). V tomto prípade ide o najväčší penthouse v celom projekte, ktorý je už predaný. Rovnako sú predané všetky rezidencie na najvyššom podlaží, totožná situácia je aj na štvrtom, kde už nie je voľná ani jedna jednotka. Podľa oficiálnej stránky sú dostupné už len štyri nehnuteľnosti. Cena za meter štvorcový pri najlacnejších bytoch (v prepočte na m2) by mala byť totožná ako v minulosti – 5.000 eur. 

O architektúru sa nakoniec postaral Iľja Skoček ml., jeden z najlepších súčasných slovenských architektov a predseda Slovenskej komory architektov. Ten dodal domu nadčasovosť a solídny výraz. Ako sme už informovali, snahou architekta bolo navrhnúť dom, ktorý nebude starnúť a bude pôsobiť, ako by bol v lokalite už dávno. Dopomôcť má k tomu materiálovo nadštandardná fasáda domu, ktorá bude riešená kombináciou prevetrávanej metalickej fasády a pohľadového betónu. 

Realizácia základovej dosky a budovanie podzemných podlaží začali v lete minulého roka. V apríli roku 2022 už stavba dosiahla plnú výšku, bola tak v štádiu hrubej stavby. Stavebník pracoval v pomerne vysokom tempe, o čom svedčí fakt, že projekt už aktuálne získava finálnu podobu. Z veľkej časti hotová je fasáda a objekt disponuje aj osadenými oknami. Na stavenisku sa ešte stále nachádza žeriav a práce na developmente prebiehajú. Dokončenie možno predpokladať azda v prvej polovici budúceho roka.  

 

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

 

Hausberg má v súčasnosti len zopár konkurentov. Podobným luxusným developmentom s výborným architektonickým štandardom by mohla byť pripravovaná Zochova 7, za ktorou stojí známy architekt a developer Branislav Kaliský. Rovnako môže ísť aj o Residence FK na Ulici Fraňa Kráľa od Petra Pašku, spolumajiteľa ESET-u. Zo starších realizácií sa k nim môže zaradiť aj development Bezručova Residence, ktorý bol spájaný s kontroverzným podnikateľom Jurajom Širokým. 

Iným typom nadštandardných projektov je s určitosťou Vydrica, ktorá už začala naberať prvé reálne kontúry, taktiež Nová Dunajská, Zwirn, Metropolis, alebo Liget na pravom brehu Dunaja. Medzi najluxusnejšie projekty v hlavnom meste bude pravdepodobne výhľadovo patriť zrekonštruovaný Esterházyho palác či pokračovanie River Parku

Hausberg bude do kategórie týchto developmentov patriť zaslúžene. Nachádza sa v dobrej lokalite, ktorá je typická zeleňou a pokojom, no zároveň ide o úplné centrum mesta. Tamojší rezidenti nebudú mať veľa susedov a projekt disponuje aj vynikajúcim architektonickým štandardom. Fitness centrum s wellnessom je bonusom, ktorý obyvatelia projektu snáď ocenia (hoci niektorí developeri sa k wellness stavajú rezervovane). 

Bratislava čoskoro získa kvalitný development v prestížnej lokalite, kde takýto typ zástavby patrí. Bohužiaľ, nejde úplne o pravidlo. Ako sme nedávno informovali, širšie kopcovité územie nad centrom mesta sa v poslednom období stalo predmetom mimoriadne intenzívneho záujmu investorov, ktorí tu však nezriedka budujú domy s priemernou architektonickou úrovňou. Taká by nemala byť pre tak významnú časť metropoly charakteristická. Hausberg od významného slovenského architekta Iľju Skočeka ml. môže byť svetlou výnimkou, ktorá nastavuje latku pre ostatných.  

 

Fotografie zo 07.11.2022. Pozrite si postup výstavby vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube