Author photoAdrian Gubčo 17.02.2021 12:40

Na Partizánskej vzniká projekt Hausberg

V prestížnej bratislavskej lokalite medzi Partizánskou a Bradlianskou ulicou sa niekoľko rokov nachádzal nevyužitý pozemok, kde sa v minulosti plánovala výstavba nadštandardného projektu s bytmi a apartmánmi. V druhej polovici minulého roka sa tu konečne naštartovali práce a teraz sa odhaľuje aj definitívna podoba zámeru: vznikne tu luxusný rezidenčný projekt Hausberg.

Zdroj: Palladis Residence / Lexxus

Zdroj: Palladis Residence / Lexxus

Nový development je pomenovaný po historickom názve lokality, hoci mierne skomolenom – v minulosti sa územie nazývalo Hausbergln alebo Hausbergl a išlo o vinohradnícky záhon, ktorý na prelome 19. a 20. storočia stratil využitie. V roku 1914 bol v susedstve pozemku dokončený Evanjelický dom starostlivosti, ktorý súdobí kritici označovali za prvú modernú stavbu mesta. Na predmetnom pozemku zas vznikla v povojnovom období Klinika hematológie a transfuziológie, v očakávaní výstavby nového projektu asanovaná v roku 2007.

V tomto čase spoločnosť KLC Slovakia prezentovala zámer vzniku „rezidenčného centra“, kde sa mala nachádzať občianska vybavenosť s prechodným ubytovaním hotelového charakteru, ktorého súčasťou by bolo aj rezidenčné bývanie či fitnesscentrum. Sedempodlažný dom bol podrobený výraznej kritike, preto ho investor stiahol a prekreslil – nová verzia budovy mala dve podzemné a štyri nadzemné podlažia, problémom sa však stal zámer umiestniť tu dve podzemné podlažia.

Stopka Stopka Stopka Stopka

Aktivita okolo projektu počas krízy ustala, v roku 2018 bol ale zámer opäť predložený do stavebného konania. Developer tu plánoval umiestniť 16 apartmánov a 12 bytov, podzemná garáž mala obsahovať parking pre 56 áut. Pôvodní architekti z kancelárie A1 Architecture boli vymenení za Zornička/Architects, vizualizácie však neboli vtedy odhalené, rovnako ako žiaden konkrétny web.

Na jeseň minulého roka sa na pozemku spustila aktivita a dnes možno konštatovať, že projekt je oficiálne vo výstavbe. Spustenie realizácie sa zaobišlo bez aktívnejšej kampane, až nedávno bola zverejnená základná webstránka projektu, hoci bez konkrétnejších informácií – azda s jedinou výnimkou, že predaj rezidencií zabezpečuje realitná kancelária Lexxus a developerom je spoločnosť Palladis Residence s.r.o., resp. Hausberg s.r.o. Odhalené boli aj nové vizualizácie, ktoré prezentujú hmotovo podobnú, inak však omnoho príťažlivejšiu podobu nového domu, ktorý dotvorí túto peknú lokalitu.

„Tento projekt je takmer výlučne určený pre charakter pokojného rodinného bývania,“ hovorí Katarína Melník, obchodná riaditeľka spoločnosti Lexxus. „Rezidencia ponúka na predaj bytové jednotky a nebytové priestory - apartmány. Kategória apartmánov vzniká v projekte z dôvodu regulatív v rámci územného plánu v lokalite.“ Súčasťou projektu bude aj fitnesscentrum, ako bolo v minulosti avizované, ktoré bude slúžiť predovšetkým pre rezidentov a bude mať podobu viacúčelovej relaxačno-športovej miestnosti.

Budova bude pozostávať z dvoch samostatných stavebných objektov (pravdepodobne dvoch vchodov) RC Partizánska a RC Bradlianska. Vznikne tu 47 jednotiek, z toho 21 bytov a 26 apartmánov, od 2-izbových po 4-izbové s penthousmi na najvyššom ustúpenom piatom podlaží. Parkovacích miest bude 85, umiestnené budú v suterénnej garáži aj na teréne. „Na prízemí po oboch stranách – na strane ulice Partizánska a ulice Bradlianska – budú situované 4 nebytové priestory určené pre občiansku vybavenosť. Súčasťou projektu bude aj správca/concierge,“ pripomína K. Melník.

Je zrejmé, že pôjde o luxusnejší projekt, čo potvrdzuje aj obchodná riaditeľka realitnej kancelárie. „Hausberg nielen svojím umiestnením v najlukratívnejšej lokalite, ale hlavne citlivým prístupom investorov zadefinuje nové vnímanie luxusu v Bratislave po jeho vizuálnej ako i pocitovej stránke,“ konštatuje Vysoký štandard sa má prejaviť v materialite, dispozíciách, konštrukčnom riešení aj v architektúre. Ako je pri danej kategórii bývania bežné, developer bude jednotky dokončovať do štádia holobytu, podľa zástupkyne realitnej kancelárie však bude reagovať na individuálne požiadavky klientov a je otvorený možnosti dokončiť byt aj do štandardu.

Ako je taktiež typické pre luxusné projekty na Slovensku, areál nebude priechodný, nevznikne tak nová skratka medzi Partizánskou a Bradlianskou ulicou. „Projekt je navrhnutý a bude zrealizovaný ako uzavretý privátny areál so vstupmi a vjazdmi z oboch ulíc cez niekoľko bezpečnostných úrovní,“ dodáva K. Melník.

Investor sa nakoniec rozhodol aj pre nového architekta, ktorým je Iľja Skoček ml., jeden z najlepších súčasných slovenských architektov a predseda Slovenskej komory architektov. Na podobe projektu sa to odrazilo mimoriadne pozitívnym spôsobom – Hausberg pôsobí triezvym a nadčasovým dojmom, ktorý z neho, pri použití kvalitných materiálov a dobrej úrovni prác, urobí jeden z najkrajších súčasných projektov v Bratislave. V kontexte lokality bude decentným doplnkom, hoci by mu prospela otvorenosť a zelená strecha.

Stavebné práce sú už naplno rozbehnuté a aktuálne prebieha zakladanie stavby. Dokončenie Hausbergu sa očakáva na konci roka 2022.

 

Zdroj: Palladis Residence / Lexxus

 

Vyplnenie plochy, kde Hausberg vzniká, predstavuje vhodný príklad zahustenia lokality, kde sa historicky nachádzala zástavba a kde nechýba nový verejný priestor – okoliu by skôr prospela revitalizácia existujúceho. Susedný Cintorín pri Kozej bráne je v desivom stave, hoci ide o jeden z najkrajších historických cintorínov v meste, ktorý dýcha esenciou starej Bratislavy. Neďaleký zanedbaný zelený kút na Škarniclovej ulici naproti základnej škole museli obnoviť aktivisti. Rekonštrukcia Palisád zas nepriniesla také zvýšenie úrovne, ako by sa od ulice daného významu očakávalo.

Aj napriek tomu však možno označiť danú lokalitu za jednu z najlepších pre umiestnenie nadštandardného bývania v meste. Myslia si to očividne aj iní developeri – na začiatku roka bol predstavený projekt Zochova 7 (paradoxne, od architekta a developera, ktorý bol v minulosti spojený aj s Hausbergom), ktorý má taktiež ambíciu byť jedným z najluxusnejších v Bratislave, v neveľkej vzdialenosti sa zas realizuje Residence FK a v dohľadnej dobe bude pravdepodobne bližšie predstavený aj zámer polyfunkčného projektu na Svoradovej.

Advertising

Okrem takýchto komorných developmentov však v metropole pribúdajú aj veľké projekty so stovkami bytov – napríklad Vydrica, Eurovea II, Zwirn, Sky Park Residence IV, najnovšie Portum Towers a na pravom brehu Dunaja Liget. V počte nových luxusných bytov teda Bratislava netrpí nedostatkom. Ich výstavbou sa vypĺňajú dlhodobo zanedbané plochy, ožívajú nové časti mesta, prichádzajú zaujímavé architektonické koncepty alebo sa obohacuje panoráma. Sledujúc ich výstavbu by sme ale nemali podľahnúť ilúzii, že sa v Bratislave stavia veľa a táto nemá problém s objemom nových bytov.

V dobrom meste pribúda dostatok nových bytov pre všetky segmenty trhu, od luxusných rezidencií v najlepších lokalitách a štvrtiach, cez bývanie stredného štandardu, dobre dostupné pre strednú triedu, až po nájomné byty v blízkosti liniek verejnej dopravy v adekvátnej kvalite a s výškou nájmu, aby si vedeli vybrať chudobnejší, ľudia len vstupujúci na pracovný trh alebo ľudia bez záujmu o kúpu bývania. Tento stav nie je možné dosiahnuť bez novej výstavby a v rozsahu ďaleko väčšom ako ten, ktorého sme aktuálne svedkami.

Pre tento účel však bude potrebné otvoriť nové oblasti pre redevelopment v rámci zmien a doplnkov Územného plánu, zrýchliť povoľovanie nových projektov, zabezpečiť dostatok pracovníkov pre stavebné firmy, znížiť ceny výstavby (napríklad formou modulárnej výstavby), zmeniť Stavebný zákon, prispôsobiť viaceré normy súčasným požiadavkám a predovšetkým – rozbehnúť intenzívnu spoluprácu medzi verejným a súkromným sektorom. Táto zatiaľ vôbec nefunguje.

Prírastok projektov ako je Hausberg je potešiteľný. Pôjde o príťažlivý mestský dom na mieste, ktoré si pýtalo presne takúto formu zástavby. Nejde však o ideálneho reprezentanta rozvoja Bratislavy, ktorá si vyžaduje desaťtisíce nových bytov, ideálne čím skôr. Inak sa dopyt prenesie do cien alebo výstavby za hranicami mesta – to však prinesie viac problémov ako úžitku.

 

Pozrite si miesto, kde vzniká Hausberg, na fotografiách z 8.11.2020.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Palladis Residence / Lexxus
  • Zdroj: Palladis Residence / Lexxus
  • Zdroj: Palladis Residence / Lexxus
  • Fotografia z 8.11.2020

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube