Author photoAdrian Gubčo 20.11.2020 11:15

Penta Real Estate spúšťa predaj bytov v štvrtej veži Sky Park Residence

Developer Penta Real Estate aktuálne dokončuje výstavbu prvej etapy projektu Sky Park, ktorá zahŕňa trojicu veží Sky Park Residence, kancelársku budovu Sky Park Offices a rekonštrukciu Jurkovičovej teplárne. Stavebný ruch sa však v oblasti čoskoro opäť naštartuje: v 1Q budúceho roka by mala ísť do výstavby štvrtá rezidenčná veža, v ktorej sa zároveň spúšťa predaj bytov.

Zdroj: Penta Real Estate

Zdroj: Penta Real Estate

Odštartovanie predaja prichádza s oneskorením oproti pôvodným predpokladom, kedy chcel developer začať predávať byty už na jar tohto roku. Do plánov však vstúpila pandémia koronavírusu COVID-19, ktorá viedla k prehodnoteniu stratégie. Dnes sa ukazuje, že pandémia neviedla k radikálnemu prepadu predajov v rezidenčných projektoch, čo investora podnietilo k spusteniu ďalšej fázy.

Nová veža vznikne východne od Jurkovičovej teplárne a juhovýchodne od odstatných rezidenčných budov, v užšej väzbe na Bottovu ulicu. Architektonicky pôjde o identickú stavbu, najnovšia etapa tak bude mať 31 podlaží, výšku 103,8 metrov, a obsahovať bude 264 bytov. Rezidenti a nájomníci budú mať k dispozícii 372 parkovacích miest a tak ako v prípade prvej fázy, aj v druhej vznikne aktívny parter na prvých dvoch podlažiach budovy.

Nido

Pente sa podarilo byty v prvej fáze vypredať mimoriadne rýchlo (čo ale nie je dobrý znak – ceny boli nastavené príliš nízko), úspešný predaj tak očakáva aj v prípade druhej. „Prvá etapa rezidenčnej časti projektu Sky Park bola z pohľadu predaja mimoriadne úspešná, preto veríme, že o byty v tomto ikonickom projekte bude záujem aj naďalej,“ hovorí Alexandra Griač, riaditeľka predaja v Penta Real Estate. „Byty sa budú do ponuky dostávať postupne a naši predajcovia budú priebežne oslovovať klientov podľa poradia v akom sa zaregistrovali na webe projektu v úvodnej kampani.“

Podľa Penty je záujem o byty v štvrtej veži vysoký, v rámci predbežného formulára sa prihlásilo až 2,5-tisíca potenciálnych klientov. Nanešťastie, oficiálny web projektu zatiaľ neobsahuje detailnejšie informácie o konkrétnych bytoch ani ich cenách. Je však zrejmé, že ceny, aké boli v prvej fáze – ktoré niekedy nedosahovali ani 3-tisíc eur za štvorcový meter – už nehrozia a budú výrazne vyššie.

Súčasťou štvrtej rezidenčnej veže budú opäť aj exkluzívnejšie rezidenice na najvyšších podlažiach, nazývané Penthouse and Panoramatic Collection, ktoré sa vyznačujú vyšším štandardom aj výmerami. Do predaja by mali ísť v priebehu budúceho roka.

Keďže výstavba sa spustí v priebehu budúceho roka, dokončenie nového výškového prírastku pre bratislavský downtown možno očakávať v roku 2024. Dobudovaním Sky Park Residence 4 sa zároveň rozšíri nový park v okolí veží a lepšie sa prepojí územie medzi Bottovou a Továrenskou ulicou. Celková výška investície dosahuje 54 miliónov eur.

 

Sky Park Offices. Autor: Martin Balogh

 

Medzičasom sa k záveru chýlia práce na zvyšku polyfunkčného komplexu, ktorý výrazne redefinoval, teda zmenil panorámu Bratislavy aj podobu jej nového centra. Odovzdaná je síce ešte len prvá rezidenčná veža a časť priľahlého parku, zvyšné veže však budú čoskoro nasledovať. Dokončených je tak aktuálne 792 bytov, ktorých majitelia postupne preberajú svoje nehnuteľnosti.

Viacmenej finálnu podobu už má aj kancelárska budova Sky Park Offices, ktorá je v procese získania kolaudačného rozhodnutia. V interiéroch sa dokončuje lobby a prebiehajú fit-outy pre jednotlivých klientov. Celková výmera kancelárskych plôch dosahuje 31-tisíc metrov štvorcových, retail v parteri je na ploche 1,2-tisíc metrov štvorcových a parkovacích miest je približne päť stoviek. Budova sa tvarovo a architektonicky líši od ostatných objektov, táto variabilita však projektu prospela. Autorom architektonického konceptu je kancelária Vietzke & Borstelmann, projektantom GFI. Spustenie do prevádzky je očakávané v januári budúceho roka.

O niečo neskôr by mala byť odovzdaná aj zrekonštruovaná Národná kultúrna pamiatka Jurkovičova tepláreň, ktorá sa premenila na kancelársku budovu so špecifickým industriálnym charakterom. Penta Real Estate tu plánuje umiestniť coworkingový priestor, vznikne tu však aj veľká reštaurácia alebo kaviareň spojená s galériou. V tejto chvíli sa dokončujú práce v interiéri, ktoré budú hotové do konca roka, zvonku má tepláreň už definitívnu podobu. Odovzdanie budovy klientom sa očakáva v 2Q 2021. Investícia do rekonštrukcie dosiahla 11 miliónov eur.

Nakoniec by ako posledná mala ísť do výstavby najvyššia budova celého projektu a jeho architektonická dominanta: kancelárska veža Sky Park Tower, ktorá bude s výškou 119,45 metrov jednou z najvyšších v Bratislave. Výrazná bude aj ikonickou architektúrou, keďže najväčšmi pripomína pôvodný návrh ešte z pera kancelárie Zaha Hadid Architects, ktorá stojí za celým Sky Parkom. Budova bude obsahovať približne 34,5-tisíc metrov štvorcových kancelárskych priestorov na 29 podlažiach. Veža už má k dispozícii stavebné povolenie, Penta tvrdí, že jej výstavba sa spustí v priebehu roka 2021.

Celý komplex by tak mohol byť dokončený v roku 2024. Náklady na development predstavujú približne 450 miliónov eur, čo z neho robí jeden z najdrahších projektov v porevolučnej histórii Slovenska.

 

Zdroj: Penta Real Estate

 

Panoráma centrálnej Bratislavy sa tak bude ďalej zahusťovať. Sky Park Tower síce nie je výrazne vyšší ako iné okolité veže a rozdiel na úrovni 15 metrov bude postrehnuteľný len minimálne, svojim tvarom a výzorom by však mala táto budova vynikať. Dôležitejšie však bude jej vyznenie v kontexte ďalšej výškovej zástavby, ktorá v lokalite vzniká alebo vznikne.

Prakticky v jednej línii so Sky Park Tower už totiž stojí jedna z veží Panorama Towers a vo výstavbe je mrakodrap Eurovea Tower od J&T Real Estate. Z východnej strany sa zas plánuje výstavba veže Ister Tower a projektu Portum, na východnej strane Košickej zas bude 141 metrov vysoká veža v pokračovaní Klingerky, opäť od JTRE. V priebehu najbližších mesiacov sa spustí realizácia projektu Metropolis od Mint Investments. Nové veže do územia určite doplní aj HB Reavis.

Všetky tieto zmeny a projekty, ktoré kompletne vyplnia územie Zóny Chalupkova, Eurovea City, Nových Nív či Klingerky, budú dokončené pravdepodobne v priebehu tejto dekády. Bratislava tým potvrdí svoj nový imidž mesta výškových budov, pričom podstatná časť tejto transformácie prebieha práve v týchto rokoch. V kontexte viac ako dvojtisícročnej histórie mesta ide o jedno z jeho najúspešnejších, ak nie o najúspešnejšie obdobie.

 

Pozrite si výstavbu Sky Parku a Sky Park Offices vo fotoalbumoch. 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Penta Real Estate
  • Zdroj: Penta Real Estate
  • Zdroj: Penta Real Estate
  • Zdroj: Penta Real Estate
  • Zdroj: Penta Real Estate
  • Zdroj: Penta Real Estate
  • Zdroj: Penta Real Estate

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube