Author photoMartina Gregová 12.06.2024 18:14

Tradičná slovenská architektúra ako inšpirácia. Luxusné horské chaty spájajú citlivosť k histórii i prírode

Drevenice a chatky tvoria neoddeliteľnú súčasť tradičnej slovenskej architektúry a vidieckej krajiny. Ich rekonštrukcie či dokonca výstavba úplne nových objektov tohto typu nemusí nutne narušiť genius loci miesta či samotnej stavby. Dôkazy o tom možno nájsť naprieč celým Slovenskom. Tieto projekty zároveň dokazujú, že kvalitná súčasná architektúra danému prostrediu pristane. 

Autor: BoysPlayNice, A.LT architekti

Autor: BoysPlayNice, A.LT architekti

V rôznych kútoch Slovenska možno nájsť chaty či drevenice, ktoré sa odlišujú využívaním rôznych konštrukčných riešení, materiálov aj rozličným tvaroslovím. Zároveň sa často líšia svojou funkciou. Zatiaľ čo niektoré slúžia len na príležitostné bývanie, iné sa stali trvalým bydliskom. Vo viacerých prípadoch majitelia tieto objekty zapojili do turistickej infraštruktúry a využívajú ich ako komerčné priestory či na poskytovanie rôznych služieb.

Naprieč celým Slovenskom sa už roky objavujú vydarené rekonštrukcie či dokonca projekty úplne nových objektov tohto typu, ktoré sa vyznačujú kvalitnou architektúrou. Tá pritom býva v dokonalej harmónii s okolitou prírodou.

Pred niekoľkými rokmi zožal úspech projekt s názvom Rodinná usadlosť. Toto pomerne rozsiahle sídlo sa nachádza na Orave. „Zámerom bolo vytvoriť dom, ktorý bude čerpať z tradičných miestnych stavebných prvkov a foriem a prirodzene vstúpi do kontextu okolitej krajiny. Investor kládol veľký dôraz na splnenie náročných požiadaviek na moderné bývanie a rekreáciu,” popisujú projekt jeho autori z kancelárie A.LT architekti.

Galéria

  • Rodinná usadlosť Orava. Zdroj: A.LT architekti
  • Rodinná usadlosť Orava. Zdroj: A.LT architekti
  • chAta Donovaly. Autor: Miro Pochyba
  • chAta Donovaly. Autor: Miro Pochyba
  • Chata Demänovská dolina. Autor: BoysPlayNice
  • Chata Demänovská dolina. Autor: BoysPlayNice
  • Chata Bučina. Autor: BoysPlayNice
  • Chata Bučina. Autor: BoysPlayNice
  • Chata Bučina. Autor: BoysPlayNice

Výsledkom kreatívneho procesu je niekoľko objektov archetypálneho tvaru s drevenou fasádou a priznaným krovom v interiéri. Aj napriek tradičnej forme a použitým materiálom však ide o moderné bývanie, ktorému sa podarilo naplniť všetky priestorové a funkčné požiadavky klienta. Objekt v roku 2013 získal Cenu Dušana Jurkoviča.

Za zmienku stojí tiež projekt chAta v lese, ktorý sa nachádza na Donovaloch. Ide o rekonštrukciu staršej chatky zo 70. rokov minulého storočia s typickým A-čkovým tvarom. „Zmena objemu nebola nutná, výzvou bolo integrovať celý komfort na malom pôdoryse. Prepojenie s lesom prichádza vo forme veľkorysej dvojúrovňovej terasy s ihriskom a dostatkom miesta na oddych v prírode. Najvýraznejším prvkom rekonštrukcie sa stala hliníková fasáda so zelenými dverami a terasa z červeného smreku,” popisujú architekti a zároveň investori, Jana Štofan Styková a Pavol Štofan z Y100 ateliéru.

Vo vnútorných priestoroch objektu sa vo veľkej miere využívajú prírodné materiály, predovšetkým drevo. Okrem hlavnej dennej časti je súčasťou chaty aj spálňa a menšia kúpeľňa. Realizácia v roku 2019 získala ocenenie CE ZA AR v kategórii Interiér. 

Medzi najnovšie a veľmi vydarené projekty tohto typu patrí zrekonštruovaná drevenica, ktorý sa nachádza medzi kopcami Demänovskej doliny. Aj po obnove táto stavba svojim tvarom aj vonkajším riešením reflektuje okolitú architektúru. Akcentom jej drevených fasád sa po novom stalo orámovanie okenných a dverných otvorov, ktoré do prírodného prostredia Demänovskej doliny prinieslo výraznú červenú farbu.

Za návrhom interiéru stojí známy slovenský ateliér RULES Architekti. Drevenica prešla pod taktovkou skúseného architektonického štúdia vkusnou premenou. Jej veľkorysá dispozícia ostala po novom takmer úplne zachovaná. Kvality objektu boli vyzdvihnuté najmä novými interiérovými prvkami a vhodne zvolenou paletou materiálov.

 

Chata Demänovská dolina. Autor: BoysPlayNice

 

Slovenská architektúra nie je jediná, ktorá sa môže pochváliť takýmto typom stavieb v modernom šate. Nedávno predstavený projekt Chata Bučina sa nachádza na území českej obce Horní Malá Úpa a je dielom architektonického štúdia ADR.

Tradičná česká (alebo skôr sudetská) architektúra ovplyvnila predovšetkým tvar novostavby. Pre oblasti Krkonošského národného parku sú charakteristické najmä objekty postavené v tvare kríža, z čoho Chata Bučina vychádzala. V každom krídle bola následne umiestnená odlišná funkcia a obe svojim obyvateľom ponúkajú príjemné výhľady do okolia.

Zatiaľ čo fasáda objektu je natretá červenou farbou, ktorá je typická práve pre drevené horské stavby, vnútorné priestory pôsobia vďaka výberu materiálov o čosi striedmejšie. V interiéri sa architekti rozhodli pre kombináciu prírodného dreva, bielych omietok a menších akcentov bordovej a čiernej farby.

Dominantou dennej časti sa stalo čierne točité schodisko, ktoré sa vinie okolo komína. V kúpeľni bolo smrekové drevo kombinované s keramickým obkladom menšieho formátu s výraznou čiernou špárovacou hmotou. Rovnako ako v dennej časti, aj v horných izbách bol ponechaný priznaný drevený krov.

Všetky spomenuté projekty sú príkladom úcty k tradičnej architektúre a okolitému prostrediu. Sú zároveň dôkazom toho, že aj takéto objekty môžu napĺňať súčasné požiadavky na prechodné či celoročné bývanie. Pri návrhu rekonštrukcie či výstavby tohto druhu je pritom dôležité najmä vhodne zvolené tvaroslovie a paleta materiálov - a prirodzene aj voľba kvalitných architektov, ktorí sú schopní takéto citlivé riešenie navrhnúť. 

 

(CE ZA AR, Cena Dušana Jurkoviča, RULES, Archdaily, YIM.BA)

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube