Author photoAdrian Gubčo 10.06.2024 16:15

Výnimočný projekt sa blíži. Immocap napreduje v príprave EHQ, známa je nová podoba

V najbližších rokoch pribudne v novom centre Bratislavy niekoľko mimoriadne atraktívnych projektov. Jedným z najpríťažlivejších by mohol byť Polyfunkčný komplex EHQ, teda kombinácia centrály spoločnosti ZSE a bytového domu na objektom bývalého Design Factory. Developerom je Immocap, ktorý odhalil nové vizualizácie zámeru.

Zdroj: Chybik + Kristof

Zdroj: Chybik + Kristof

Bratislavský downtown je širšie územie, ktoré sa na ľavom brehu Dunaja rozkladá v priestore medzi Páričkovou ulicou a riekou. Jadrom lokality je priestor, vymedzený Karadžičovou, Mlynskými nivami, Košickou a Landererovou. V posledných rokoch tu prebieha intenzívna investičná aktivita a krok po kroku sa vypĺňajú pozemky, na ktorých sa v minulosti nachádzali areály fabrík.

Urbanizácia čaká v dohľadnej dobe aj priestor, kde dnes stojí budova bývalej zámočníckej dielne, patriacej pod rafinériu Apollo. V posledných rokoch sa stala známa ako Design Factory, keď išlo o komorný kultúrny industriálny priestor zameraný na dizajn alebo architektúru. Prevádzkovalo ho nezávislé združenie, vlastníkom budovy aj pozemku za ňou ale bola spoločnosť ZSE.

Tá má v oblasti historickú prezenciu, v súčasnosti však už nemá také priestorové nároky. ZSE sa rozhodlo zefektívniť svoju prevádzku, preto zamýšľa vybudovať nové sídlo. Keďže ale vybratá plocha – teda práve pozemok, kde je Design Factory – umožňuje okrem kancelárií stavať aj byty, rozhodla sa firma v súťaži vybrať developera, ktorý by priestor vhodne využil a dodal špičkové firemné sídlo aj bytový dom.

Galéria

  • Zdroj: Chybik + Kristof
  • Zdroj: Chybik + Kristof
  • Zdroj: Chybik + Kristof
  • Predtým prezentovaný dizajn. Zdroj: Immocap
  • Predtým prezentovaný dizajn. Zdroj: Immocap
  • Zdroj: Immocap
  • Centrála ZSE. Zdroj: Cechvala Architects

V súťaži sa napokon presadil Immocap, ktorý pri dizajne centrály ZSE spolupracoval s kanceláriou Čechvala Architects, kým z architektonickej súťaže na bytový dom vyšlo víťazne česko-slovenské štúdio Chybík + Krištof. Podmienkou developera pritom bolo zachovanie dielne, ktorá bude verejne prístupná.

Na pozemku tak vznikne dvojica objektov. Nové sídlo ZSE bude tvorené sedempodlažnou budovou s administratívou a súvisiacimi službami vrátane zákazníckeho centra, showroomu elektromobility, detským centrom či vybavenosťou pre cyklistov. Kancelárie by sa mali rozkladať na 4,1-tisíc metroch štvorcových pre 777 zamestnancov.

Rezidencia EHQ s 19 podlažiami zas bude tvorená hmotou, zasadenou nad dielňou v 45-stupňovom uhle, vďaka čomu budú mať byty príťažlivé výhľady na mesto či park v Sky Parku. Vzniknúť tu má 143 nadštandardných rezidencií. Zámočnícka dielňa bude tvoriť parter domu, uvažuje sa tu s lobby a kaviarňou, doplnenou o galériu. Na streche budovy bude komunitná terasa.

Immocap zámer odhalil v októbri minulého roka, v januári rozbehol povoľovanie v podobe posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA). Išlo o tzv. malú EIA, teda menší rozsah posudzovania, keďže projekt nespĺňa veľkostné kritérium pre plné posudzovanie. Ministerstvo životného prostredia vydalo záverečné stanovisko, ktoré je už aktuálne právoplatné. V ňom uviedlo podmienky, ktoré musí stavebník splniť.

Patrí k nim požiadavka na zazelenenie striech a kombinácia zelene s fotovoltikou, maximalizácia plôch s rastlým terénom, kde možno vysadiť vzrastlú zeleň (tá bude najmä vo vnútrobloku medzi bytovkou a kancelárskou budovou) alebo návrh realizácie opatrení na zachytávanie dažďovej vody. Dá sa predpokladať, že Hlavné mesto, ktoré bude projektu vydávať záväzné stanovisko, bude mať podobné pripomienky.

Pre developera je kľúčové, že týmto získal – a pomerne rýchlo – prvé kľúčové povolenie pre svoj zámer. Podmienky MŽP vyplývajú zo stanovísk dotknutých orgánov alebo aktérov, ktorých nebolo viac ako pri iných obdobných konaniach. To vytvára predpoklad, že zásadné prekážky by nemali byť ani pri ďalších stupňoch povoľovania. Projekt čaká na stanovisko Magistrátu, následne pôjde do územného a stavebného konania, čo možno spojiť – a to nielen kvôli novelizovanej legislatíve, ale aj faktu, že pre lokalitu platí Územný plán zóny Chalupkova.

Developer v dokumentácii EIA uvádzal, že začiatok výstavby očakáva na začiatku roka 2027. Povolenia by však mohol mať k dispozícii aj skôr. Ak ale naozaj rozbehne výstavbu až v danom čase, dokončenie komplexu možno predpokladať v druhej polovici roka 2029. Odhadované náklady predstavujú 55 miliónov eur.

 

Komplex EHQ s centrálou ZSE v popredí. Zdroj: Immocap

 

Polyfunkčný komplex EHQ bude výraznou súčasťou nového centra mesta. Projekt vyplní plochy medzi už dokončenými Sky Park Offices a práve dokončovaným Metropolisom. Do územia vnesie kvalitnú architektúru a technologicky vyspelé riešenia. Nové vizualizácie ukazujú, že sa dizajn bytového domu od predstavenia projektu mierne zmenil, nie však k horšiemu – aj naďalej ide o riešenie na vysokej úrovni.

Projekt je súčasťou novej stratégie developera, v rámci ktorej sa snaží preraziť na rezidenčnom trhu. Ide o veľkú zmenu v obchodnom modeli spoločnosti, ktorá sa doteraz sústredila na komerčné nehnuteľnosti – predovšetkým bizniscentrá a nákupné komplexy. Ambície má nemalé, v priebehu desiatich rokov chce dodať 1,5-tisíc bytov.

Prvým rozostavaným rezidenčným projektom, na ktorom spolupracuje s Wood & Company, je vežiak Millhaus na Mlynských nivách, v susedstve čerstvo dokončenej kancelárskej budovy The Mill. Veža s 19 podlažiami a 151 rezidenciami tak dotvorí formujúce sa veľkomestské prostredie v tejto časti Bratislavy. Dokončenie sa predpokladá v roku 2026.

Druhým zámerom je Kvarter, ktorý by sa mal tiež rozostavať v priebehu tohto roka. Polyfunkčný dom vznikne na Jégého ulici, v susedstve jednotlivých etáp Jégého Aleje od FINEPu. Na rozdiel od starších domov, Kvarter má ponúknuť ľudskú mierku šiestich nadzemných podlaží, v rámci ktorých vznikne 92 technologicky vyspelých obytných jednotiek. Parter vyplnia obchody a služby. Realizácia by mala byť ukončená v roku 2026.  

Ďalšie projekty zatiaľ nie sú do detailu známe. Rezidenčnou vlajkovou loďou bude prirodzene Rezidencia EHQ, nemalý počet bytov by mohol vzniknúť aj v Novom Istropolise. Ďalšie zámery vzniknú pravdepodobne v susedstve The Mill alebo na mieste bývalej centrály Henkelu na Jégého. Ak developer udrží doteraz nastavenú latku, očakávať možno výstavbu architektonicky príťažlivých realizácií.

Zatiaľ sa však zdá, že EHQ bude medzi nimi dominovať. Kreatívne riešenie renomovaného ateliéru pritom nebude výnimočné len v portfóliu jednej firmy. Bude výborným doplnením transformujúceho sa nového centra Bratislavy, ktoré menia viacerí poprední domáci aj svetoví architekti.

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube