Author photoAndrej Sárközi 31.03.2023 11:43

Pekná štvrť bude ešte krajšia. Nové Mesto zrekonštruuje vnútroblok na Ľudovom námestí

Mestská časť Nové Mesto postupne revitalizuje viaceré verejné priestranstvá, nevynímajúc jadro Ľudovej štvrte. Táto lokalita získala pred piatimi rokmi vynovený park a dnes sa aktivity v území rozbiehajú opäť. Z ošarpaného vnútrobloku sa o pár mesiacov stane nový mutifunkčný priestor pre deti aj ich rodičov.

Zdroj: Mestská časť Bratislava - Nové Mesto

Zdroj: Mestská časť Bratislava - Nové Mesto

Urbanistický súbor Ľudová štvrť v Novom Meste vznikol v 40-tych rokoch 20. storočia. Tamojšie námestie bolo už od začiatku komponované ako centrálny verejný priestor. Hoci ide viac o park ako námestie, vytvára stretávací bod v pomerne husto zastavanej zóne a susedí s časťou, kde sa nachádza detské ihrisko. 

V minulosti bolo vylepšené práve námestie, ktoré získalo nový vizuál. Stalo sa tak v roku 2018 a upravená podoba vzišla z diskusie s obyvateľmi. Prebudované boli povrchy, zeleň, pribudol mobiliár, zrekonštruovala sa fontána a pridané boli vodozádržné opatrenia. Na park sa nerealizovala architektonická súťaž, zostala teda zachovaná pôvodná koncepcia. Prevažujú tu skôr pokojnejšie aktivity, na rozdiel od moderných parkov, doplnených športovými aktivitami či predajom občerstvenia. Do tichej Ľudovej štvrte sa však tento koncept hodí pravdepodobne viac. Celkové náklady na revitalizáciu boli 230-tisíc eur.

V súčasnosti je naplánovaná obnova pokračovania námestia – detského ihriska, na ktoré sa v minulosti nedostalo. Mestská časť Nové Mesto toto územie odovzdala stavebníkovi v uplynulých dňoch. „Vnútroblok na Ľudovom námestí má tie najlepšie roky už za sebou. Za štyri mesiace za z tohto priestoru stane bezpečné miesto, ktoré bude spĺňať aj bezpečnostné, estetické aj ekologické požiadavky,“ predstavil hlavné ciele regenerácie starosta mestskej časti Bratislava – Nové Mesto Matúš Čupka.

Galéria

  • Zdroj: Mestská časť Bratislava - Nové Mesto
  • Zdroj: Mestská časť Bratislava - Nové Mesto
  • Súčasná podoba priestoru. Zdroj: Mestská časť Bratislava - Nové Mesto
  • Súčasná podoba priestoru. Zdroj: Mestská časť Bratislava - Nové Mesto
  • Zdroj: Mestská časť Bratislava - Nové Mesto
  • Zrekonštruovaný park v roku 2018. Autor: Adrian Gubčo / YIM.BA
  • Zrekonštruovaný park v roku 2018. Autor: Adrian Gubčo / YIM.BA

Cieľom obnovy je priniesť deťom aj ich rodičom možnosť tráviť čas v kultivovanom, bezpečnom a kvalitnom prostredí. V rámci rekonštrukcie sa bude klásť dôraz na ekológiu, zlepšia sa vodozádržné a výparné vlastnosti priestoru. Časť, ktorá sa týka detského ihriska, je rozdelená na dve zóny – ihrisko s hracou zostavou a hojdačkami a na lezeckú pyramídu v druhej časti pozemku. Časti sú oddelené rozšírenou dlažobnou plochou, tvoriacou ústredný priestor ihriska, kde sa bude nachádzať pitná fontánka. Z tohto centrálneho priestoru bude prístupná aj plocha športoviska s jedným basketbalovým košom. 

Súčasťou projektu sú sadové úpravy, výmenou povrchov sa zase zvýši vodopriepustnosť dopadových a spevnených plôch. Ihrisko je zároveň navrhované so zreteľom na ekológiu. Herné prvky budú z trvácnych hliníkových profilov so zníženou uhlíkovou stopou a herná vežová zostava bude z recyklovaných materiálov.

Práce by mali trvať 4 mesiace a investícia je naplánovaná vo výške vyše 309-tisíc eur. Povinné spolufinancovanie zo strany mestskej časti je vo výške päť percent. Projekt „Regenerácia vnútrobloku – Detské ihrisko Ľudové námestie“ je financovaný z operačného programu IROP - REACT-EU.

 

Zdroj: Mestská časť Bratislava - Nové Mesto

Vizuál ihriska bude oproti súčasnému stavu omnoho lepší. V podstate pôjde o priestor hodný 21. storočia, čo sa aktuálne o tejto časti námestia povedať nedá. Územie je skôr vnímané ako spustnuté, nevýrazné a najlepšie časy má už skutočne za sebou. Aj napriek tomu bolo do odovzdania staveniska využívané miestnymi obyvateľmi s obľubou takmer denne. Navštevovali ho miestne rodiny s deťmi či žiaci z neďalekých škôl. 

Je teda najvyšší čas, aby sa aj tento priestor architektonicky i funkčne napojil na už zrekonštruovaný park. Ten by si rovnako po piatich rokoch od rekonštrukcie zaslúžil väčšiu údržbu. Tráva prerastá cez dlažbu a drevené obloženie lavičiek už nepôsobí najnovším dojmom. Pred rokmi dokonca zhorela konštrukcia stanoviska kontajnerov a dodnes sa tu nachádza vybetónovaná plocha, ktorá našla svoje využitie ako parkovisko pre elektrické kolobežky. 

Nové Mesto rozbehlo po dlhých rokoch príprav aj čiastočnú revitalizáciu parku na Račianskom mýte, v spolupráci s developerom Penta Real Estate bolo obnovené námestíčko na Ovručskej ulici a v priebehu minulého roka sa konečne opravil aj športový areál na Pionierskej. Hlavné mesto navyše pripravuje ďalšiu obnovu verejného priestoru na Pionierskej ulici. Parky a verejné priestranstvá v Novom Meste tak začínajú disponovať relatívne dobrou úrovňou. V tomto trende treba pokračovať aj naďalej. 

 

Pozrite si rekonštrukcie verejných priestorov vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube