Author photoAndrej Sárközi 24.02.2023 10:54

Obnovené umelecké dielo i zrevitalizované námestie. Námestie na Ovručskej už slúži obyvateľom

Mestská časť Nové Mesto obnovila ďalší verejný priestor. Príjemná oddychová zóna vznikla na Ovručskej ulici, kde boli už pred dvomi rokmi zrekonštruované cesty i chodníky, ktoré boli predtým v katastrofálnom stave. Lokalite tiež neprídával zanedbaný vizuál miestneho námestíčka so vzácnym umeleckým skvostom. Dielo i aj verejný priestor sa dnes konečne priblížil úrovni 21. storočia.

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Námestie pred Komunitným centrom na Ovručskej ulici v Novom Meste dnes opäť slúži svojim obyvateľom. O príjemnejšie a najmä bezpečnejšie miesto sa postarala mestská časť v závere minulého roka, pričom priľahlé komunikácie prešli rekonštrukciou ešte v roku 2021. Symbolom tohto námestia je súsošie Žena s priadzou, ktoré predtým už nepôsobilo veľmi atraktívnym vzhľadom. 

V Komunitnom centre sa nachádzajú obyvatelia Ukrajiny utekajúci pred vojnou, premena tejto lokality je tak o to cennejšia. Opravili sa schodiská, vymenili zábradlia, centrálne umiestnenú a zväčšenú zelenú plochu po novom lemuje nová zámková dlažba - Casa di Campo, čo je v súlade s mestskými manuálmi. „Tak ako v minulosti, pozornosť okoloidúcich priťahuje pôvabné súsošie Ženy s priadzou od akademického sochára Rudolfa Uhera. Dnes je už pekne vyčistené a odborne zreštaurované,” informuje Jana Škutková z miestneho periodika Hlas Nového Mesta. Socha z roku 1967 je srdcom námestia už desaťročia. Vďaka odbornému vyčisteniu má priestor opäť umelecký rozmer. 

Doplnený bol aj nový mobiliár. „Príjemné prostredie láka k oddychu, preto sme doň umiestnili osem lavičiek, cyklostojany, ale aj smetné koše určené na ekologické triedenie odpadu,” uvádza sa v článku. Bezpečnosť vo večerných a nočných hodinách zvýši nové osvetlenie. Zeleň zároveň dopĺňa nový plot či záhony z trvaliek a ozdobných tráv. „Do tieňa pod novovysadenými stromčekmi alebo k umeleckému dielu prejdeme po mlatových chodníkoch čiastočne prepúšťajúcich dažďovú vodu,” dodáva periodikum. Rovnako sa už nemôže stať, že autá nezodpovedných vodičov zasiahnu do tohto priestoru.

Na Ovručskej ulici prebehla prednedávnom aj rekonštrukcia vozovky a chodníkov. Pri obnove sa aplikovali viaceré požiadavky tzv. manuálu asfaltovania. Chodník je v súčasnosti plne debarierizovaný, hoci má povrch z asfaltu. 

Galéria

  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Ďalšie zlepšenia verejného priestoru v Novom Meste sa v dohľadnej dobe predpokladajú na Pionierskej ulici, kde prejde obnovou chodník. Jeho rekonštrukcia nadviaže na práce z roku 2020. Jej realizáciou sa odstránia parkujúce autá, plocha bude vydláždená a vytvorí sa aj súvislý pás zelene, ktorý bude doplnený o nové stromy a kríky.

Zlepší sa tak súčasná situácia, kedy parkujúce autá zhoršujú pohyb peších a taktiež pomerne často zasahujú do priľahlej zelene. Na zlepšenie ešte čakajú priľahlé objekty. Zlý stav hromadných garáží za Kraskovou ulicou prekrývajú graffiti. Chodníky sú popraskané a v dôsledku opráv v podobe pozliepaného asfaltu vytvárajú mozaiku rozličných plôch v odtieňoch čiernej alebo šedej - čo nanešťastie nie je v Bratislave vôbec unikátne. 

K pozitívam patrí v poslednom období realizácia dlhoočakávanej modernizácie športového areálu na Pionierskej, ktorú má onedlho doplniť prestavba športovej haly. Revitalizáciou prešiel aj chátrajúci areál na Riazanskej ulici – Športový areál Školak klubu. Pribudla tu atletická dráha, drevené búdy nahradili modernejšie s dreveným obložením, vzniklo aj florbalové ihrisko, za ktorým sa nachádzajú dva stoly na pingpong. Vybudovali sa aj vydláždené chodníky, priestor pre deti či dopravné ihrisko. 

Zub času sa podpísal pod viacerými verejnými priestranstvami v mestskej časti – od chodníkov, ciest až po námestia alebo umelecké diela, ktorými je táto časť Bratislavy doslova posiata. To sa však našťastie postupne mení. Ulice pomaly získavajú vzhľad, očakávaný od európskej metropoly v 21. storočí. 

 

Fotografie z 21.2.2023. Pozrite si obnovu bratislavských verejných priestranstiev vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube