Author photoRED 19.09.2022 15:10

Nový športovo-oddychový areál v Záhorskej Bystrici sa stáva realitou

Bratislavské štvrte v posledných rokoch čelili úpadku a zániku tradičných športovísk. Pochovala ich nie vždy vydarená privatizácia, zmeny životného štýlu, nároky na parkovanie aj nový development. Predsa sa však začína objavovať aj čoraz viac zámerov výstavby celistvých športovo-rekreačných zón. Práve takou má byť nový areál, ktorý vyrastie v susedstve existujúceho futbalového ihriska v Záhorskej Bystrici.

Zdroj: Mestská časť Bratislava - Záhorská Bystrica

Zdroj: Mestská časť Bratislava - Záhorská Bystrica

Nepôjde pritom len o striktne vymedzené športovisko. Na takmer jednom hektári plochy v záhorskobystrickej lokalite Krče sa totiž okrem tréningového futbalového ihriska a ďalších prvkov športového vyžitia počíta aj s funkciami občianskej vybavenosti, bohatou zeleňou či oddychovými zónami.

Práce na prvej etape výstavby, ktorej dokončenie sa odhaduje na koniec novembra 2022 (v závislosti od poveternostných podmienok), už odštartovali realizáciou vonkajších športových prvkov, zelenej oddychovej zóny a pump tracku – umelo vytvorenej cyklodráhy. Ako uvádza tlačová správa mestskej časti Bratislava – Záhorská Bystrica, tú si v pripomienkových kolách vyžiadali samotní jej obyvatelia. Výstavbu zabezpečuje spoločnosť Bikelng, ktorá ju navrhla s asfaltovým povrchom. „Pump track, o ktorý mali obyvatelia Záhorskej Bystrice veľký záujem, bude mať dĺžku 140,4 metra, 8 zákrut a stredný profil vĺn, vhodný pre široké spektrum jazdcov,“ vysvetlil starosta Záhorskej Bystrice Jozef Krúpa.

Paralelne s pump trackom sa v úvodnej etape, hneď vedľa súčasného futbalového ihriska, zrealizuje aj výsadba novej zelene a príprava exteriérových športových prvkov. „K dispozícii budú workoutové prvky, stolný tenis, exteriérový šach a priestor pre petang. Pribudnú tu nové stromy a vytvorí sa zelená oddychová zóna, ktorá bude slúžiť Bystričanom ako miesto pre relax a komunitné aktivity,“ doplnil mozaiku športovo-oddychového areálu Krúpa. Na realizáciu prvej fázy sa majú použiť finančné prostriedky z rozpočtu mestskej časti vo výške 250-tisíc eur, z čoho takmer 100-tisíc pohltí výstavba spomínaného pump tracku.

Galéria

  • Zdroj: Mestská časť Bratislava - Záhorská Bystrica
  • Zdroj: Mestská časť Bratislava - Záhorská Bystrica
  • Zdroj: Mestská časť Bratislava - Záhorská Bystrica via Bratislavský samosprávny kraj
  • Zdroj: Mestská časť Bratislava - Záhorská Bystrica via Bratislavský samosprávny kraj
  • Zdroj: Mestská časť Bratislava - Záhorská Bystrica via Bratislavský samosprávny kraj
  • Zdroj: Mestská časť Bratislava - Záhorská Bystrica via Bratislavský samosprávny kraj
  • Zdroj: Mestská časť Bratislava - Záhorská Bystrica

V ďalších etapách príde na rad výstavba tréningového futbalového ihriska s umelou trávou, ktoré má svojimi rozmermi spĺňať parametre pre súťažné zápasy mládežníckych kategórií. Nezabudlo sa ani na šatne pre hráčov, zázemie pre športové náradie a tribúnu pre verejnosť.

Občianska vybavenosť, ktorá sa stane prirodzenou súčasťou komplexu, zahrnie reštauráciu so širokými terasami a výhľadom na celý areál, beachvolejbalové ihrisko s rozmermi 18x9 metrov, relaxačné miesta a prekrytú univerzálnu plochu s umelým povrchom, ktorá má slúžiť tak na športové, ako i spoločenské akcie. „Aby sa športovo-oddychový areál stal oddychovou oázou nielen pre miestnych ľudí, počítame v ňom s množstvom zelene. Jeho kompletné dokončenie sa odhaduje v najbližších dvoch rokoch,“ uzavrel záhorskobystrický starosta Jozef Krúpa.

Nový areál nahradí pôvodne plánovanú vybavenosť, ktorá sa tu mala nachádzať - základnú školu, s ktorou tu uvažoval developer susedného projektu Pod Vŕškami (ktorý doteraz vlastní časť pozemkov pod budúcimi športovými plochami). Mestská časť napokon uprednostnila jej umiestnenie v lokalite Holý vrch

V každom prípade, kvalita života sa týmto projektom v Záhorskej Bystrici zvýši. Ide o dôležitú správu, keďže donedávna malá mestská časť pokračuje vo svojom raste. Z malej predmestskej obce sa stáva živá štvrť s prvkami mesta. Nezdá sa, že by sa mal rozvoj v najbližších rokoch zastaviť. Vznik novej vybavenosti je tak vítaným krokom. Pokiaľ sa obyvatelia Záhorskej Bystrice – najmä tí novoprisťahovaní – doteraz sťažovali na nedostatok príležitostí pre komunitný život, ako aj prvkov, ktoré by z nich robili jeden celok spojený spoločnými záujmami, treba veriť, že prírastok v podobe nového športovo-oddychového areálu im tento hendikep keď už nie úplne, tak aspoň čiastočne vykompenzuje.

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube