Author photoSimona Schreinerová 03.04.2024 14:56

Na návšteve vo vzorovej mestskej časti. Rača získa nové verejné priestory a zvyšuje kvalitu života

Mestská časť Rača nepatrí k najväčším samosprávam v Bratislave. Vďaka viacerým verejnoprospešným projektom však púta pozornosť, a to v pozitívnom slovazmysle. Okrem inovatívnej škôlky na Kadnárovej sa blíži k dokončeniu nový park na Strelkovej ulici alebo komplexná modernizácia areálu školy na Plickovej.

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Park na Strelkovej ulici v Rači bol verejnosti bližšie predstavený v roku 2021. Ide o revitalizáciu a rekonštrukciu areálu v priestore medzi domami sídliska Experimentálka a električkovou traťou. V zóne s rozlohou 2.650 m2 sa nachádzal schátraný objekt bývalých jaslí, ktoré boli čiastočne zbúrané. Samospráva sľubovala rozšírenie oddychových možností a príjemný park, určený pre všetky vekové kategórie.

Sľuby sa dnes stávajú realitou. Otvorenie parku je naplánované na Deň Zeme, teda 22. apríla 2024. Redakcia YIM.BA navštívila park približne mesiac pred otvorením. S realizáciou sa začalo v máji minulého roka, dnes je projekt prakticky dokončený. Čaká sa už iba na zazelenanie trávnikov.

Areál je tvorený viacerými časťami, v centrálnej je prístrešok a toalety, hracie zostavy pre menšie aj väčšie deti a fitness zostava. Súčasťou parku je aj malý prírodný amfiteáter pre malé predstavenia pre deti. Mobiliár zahŕňa lavičky, pitné fontánky aj parkové osvetlenie. Čo sa týka zelených plôch, realizovaná bola extenzívna zelená strecha, oporný múr s výsadbou, drenážny vsakovací betón aj dažďová záhrada s výsadbou. Návštevníci nájdu v parku obytnú aj nekosenú časť lúky, kvitnúce kríky, suchomilnú výsadbu aj jedlé záhony.

Galéria

 • Park na Strelkovej. Autor: Nino Belovič / YIM.BA
 • Park na Strelkovej. Autor: Nino Belovič / YIM.BA
 • Park na Strelkovej. Autor: Nino Belovič / YIM.BA
 • Park na Strelkovej. Autor: Nino Belovič / YIM.BA
 • Park na Strelkovej. Zdroj: Mestská časť Bratislava - Rača
 • Školský dvor na Plickovej. Autor: Nino Belovič / YIM.BA
 • Školský dvor na Plickovej. Autor: Nino Belovič / YIM.BA
 • Školský dvor na Plickovej. Autor: Nino Belovič / YIM.BA
 • Školský dvor na Plickovej. Autor: Nino Belovič / YIM.BA
 • Školský dvor na Plickovej. Autor: Nino Belovič / YIM.BA
 • Školský dvor na Plickovej. Zdroj: Mestská časť Bratislava - Rača

Rekonštrukcia parku má za cieľ zvýšiť biodiverzitu rastlinstva a hmyzu. Zvýšiť sa má aj bezpečnosť, čo sa má docieliť novým osvetlením a možnosťou uzamykania areálu. Park je zameraný najmä na rodiny s deťmi, ale myslelo sa aj na aj na ostatné skupiny obyvateľstva, ako sú dospelí, seniori alebo ľudia so zdravotným znevýhodnením.

„Projekt bol realizovaný zo zdrojov mestskej časti a tiež z finančných zdrojov EÚ (IROP). Realizovali ho firmy Kami profit, GreenDream a Veríme v zábavu na základe projektu Ing. arch. Lucii Marušicovej v spolupráci s Ing. arch. Petrom Žalmanom, CSc.,“ upresnil Michal Drotován, starosta mestskej časti Bratislava-Rača.

Zrevitalizovaný priestor nadviaže na novú zelenú a komerčnú zónu, vybudovanú v rámci developmentu Rínok Rača od spoločnosti Bencont. Predtým uzatvorený brownfield tak získal viac verejne prístupnej zelene. Do budúcna sa uvažuje aj s obnovou Nemeckého kultúrneho domu, v dôsledku čoho tu vznikne ucelená zóna s verejnými priestranstvami, obchodmi aj kultúrnou ponukou. 

 

Park na Strelkovej: Autor: Nino Belovič / YIM.BA

 

Rača aktuálne pracuje i na vonkajšom areáli základnej školy Plickova, ktorá prešla vydarenou rekonštrukciou. Starosta Rače nedávno na sociálnej sieti informoval o postupe prác a redakcia YIM.BA navštívila aj tento areál. Na športoviskách sa má po stabilizácii teplôt začať s pokládkou EPDM povrchu. Následne sa bude realizovať príjazdový chodník za telocvičňou a doplní sa pieskovisko na doskočisku. Takmer dokončená je tribúna a bezbariérové WC.

Stavebné práce zabezpečuje firma Kami Profit, ktorá sa podieľala aj na parku na Strelkovej a zabezpečovala výstavbu škôlky Tramín. Táto časť prác má byť dokončená už v máji. V školskom areáli sa už spustila aj druhá fáza, ktorá pozostáva z výsadby a realizácie záhonov a skleníka. V časti bloku "Pri kocúrovi" budú zásahy zahŕňať aj plochu pred školou. Túto fázu zabezpečuje firma BBAU, dokončenie je plánované na september 2024.

Ako uvádza Drotován, v príprave je tiež projekt nového chodníka medzi ZŠ a MŠ/stacionárom Plickova. V rámci projektu sa bude búrať časť plota a nahradí sa drevenými pergolami s popínavými rastlinami. Nový školský rok na Plickovej by mal začať aj s novým areálom, ktorý podčiarkne unikátnu rekonštrukciu školy. Dobudovanie školského dvora si má vyžiadať investíciu 662-tisíc eur, ktoré samospráva získala z grantu z Fondu rozvoja športu. 

 

Školský dvor na Plickovej. Autor: Nino Belovič / YIM.BA

 

Okrem spomínaných projektov sa Rača aktuálne revitalizuje aj námestie na Dopravnej v časti Východné. Projekt má priniesť odvodnenú vydláždenú plochu, výsadbu, nový mobiliár, vznik 13 parkovacích miest, parkovanie pre bicykle aj obnovenú zastávku. Dokončenie úpravy sa predpokladá v polovici apríla 2024. Do budúcna sa počíta s rekonštrukciou Parku J.M. Hurbana neďaleko centrálnej časti Rače. 

Park na Strelkovej je tak iba jedným z viacerých projektov, ktoré mestská časť v poslednom období realizuje alebo pripravuje. Napriek obmedzeným finančným možnostiam Rača dokazuje, že skvalitnenie verejného priestoru nie je len o peniazoch. Minimálne rovnako potrebná je snaha a pripravenosť samosprávy, rovnako ako zbehlosť v možnostiach externého financovania. V tomto smere možno napokon využiť aj development, ktorý neprináša len záťaž, ale aj cenné prostriedky do obecného rozpočtu. 

 

Fotografie z 27.3.2024. Pozrite si obnovu bratislavských verejných priestranstiev alebo školy Plickova vo fotoalbumoch. 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube