Author photoAdrian Gubčo 21.02.2024 10:00

Veľká zmena jednoduchým spôsobom. Rača odhalila budúcnosť centrálneho priestoru vo Východnom

Račianskej štvrti Východné doteraz chýbal charakter plnohodnotnej časti mesta. Neexistoval tu upravený centrálny priestor, na ktorý by sa viazal život miestnej komunity. Teraz sa ale zdá, že by sa to mohlo zmeniť. Samospráva totiž spustila realizáciu komornej úpravy pri Dopravnej ulici, ktorá má veľký potenciál zmeniť obraz Východného.

Zdroj: Michal Drotován / mestská časť Bratislava - Rača

Zdroj: Michal Drotován / mestská časť Bratislava - Rača

Osada Východné bola pôvodne známa ako Rendez a vznikla na prelome 19. a 20. storočia vo väzbe na tunajšie významné železničné prekladisko. Usídľovať sa tu začali najmä železničiarske rodiny, a to zvlášť po vzniku vojnového Slovenského štátu. Po vojne bola pričlenená k Rači a v 80-tych rokoch tu vzniklo sídlisko. Východné dostalo v podstate dnešnú podobu.

Povesť štvrte nie je najlepšia v dôsledku jej relatívnej odľahlosti, absencie občianskej vybavenosti a modernistickému charakteru. Najzaujímavejším prvkom je železničné múzeum, ktoré má veľký potenciál, nateraz sa mu ale nedarí vo väčšej miere prilákať verejnosť. Z pohľadu atraktivity tak ide o jednu z horších lokalít v rámci Bratislavy.

Postupne sa ale objavujú náznaky zmeny. Aj tu sa objavujú prví developeri, ktorí vo Východnom rozvíjajú nové projekty. Najvýraznejšou realizáciou v posledných rokoch bol RNDZ od VI Group, ktorý priniesol 302 bytov a apartmánov v sérii objektov na severnom okraji zástavby štvrte. Súčasťou projektu je aj pomerne rozsiahly priestor pre vybavenosť. VI Group sa týmto nechce zastaviť, len pred niekoľkými dňami prestavil nový zámer. V susedstve RNDZ bude aj Obytný súbor Nad Šúrom od Nad Šúrom Development s.r.o.

Galéria

  • Zdroj: Michal Drotován / mestská časť Bratislava - Rača
  • Zdroj: Michal Drotován / mestská časť Bratislava - Rača
  • Situácia. Zdroj: Michal Drotován / mestská časť Bratislava - Rača
  • Predošlý stav. Zdroj: Google StreetView

Aktivizovať sa začína aj samospráva. Len v priebehu tohto roka by sa mali opraviť ihriská na Sklabinskej a v príprave je aj rekonštrukcia Zariadenia pre seniorov Dopravná 57. Najvýznamnejším je však relatívne malý, no svojim potenciálom výrazný projekt – obnova spevneného priestoru na Dopravnej, v blízkosti zastávky MHD Východné. Rača tu vytvára upravený zhromažďovací priestor.

Mestská časť sa rozhodla pre revitalizáciu územia nielen kvôli snahe o vytvorenie príjemnejšieho prostredia, ale aj kvôli odvodneniu priestoru. Projekt má priniesť odvodnenú vydláždenú plochu, výsadbu, nový mobiliár, vznik 13 parkovacích miest, parkovanie pre bicykle aj obnovenú zastávku. Samospráva si od tohto zásahu sľubuje optické zväčšenie priestranstva a menšie prehrievanie.

Práce sa začali v októbri minulého roka a pôvodne mali trvať do januára. Museli však byť prerušené z dôvodu nepriaznivého počasia, navyše sa pridal aj zle zhutnený pôvodný podklad (starý asi 50 rokov), do ktorého sa musel dopĺňať recyklát. Z týchto príčin sa predpokladá dokončenie úpravy v polovici apríla 2024.

Mestská časť navyše konečne pristúpila k odhaleniu podoby priestoru nad rámec koordinačnej situácie. Jednoduché vizualizácie vznikli na podnet obyvateľov a odhaľujú upravený vydláždený priestor jasne oddelený od vozovky s niekoľkými stromami v kochlíkoch. „Nové stromy pre množstvo sieti budú môcť byť iba v betónových kochlíkoch, takže budú menšie (stav na vizualizácií je po cca 10 rokoch),“ dodáva starosta Rače Michal Drotován. Potvrdil termín kolaudácie v apríli.

Už onedlho tak Východné dostane prvý priestor, ktorý možno označiť za námestie. Nejde o rozsiahle priestranstvo a vyžadovalo by si ešte výraznejšie zásahy, napriek tomu môže priniesť vznik miesta, ktorý bude komunita vnímať ako jadro svojej mestskej časti. Ide tak viac o mentálne ako fyzické zlepšenie. Pre rozvoj štvrte to však je dôležité.

Je to zároveň dôkaz, že výrazne zlepšenie úrovne prostredia nemusí byť riešené prostredníctvom drahých zásahov. Prosté vydláždenie a vytvorenie modernej zastávky, doplnené o sedenie a základnú výsadbu by mohlo zmeniť obraz viacerých lokalít. Na prvom mieste je medzi nimi zastávka MHD Cintorín Vrakuňa v smere z centra. Tá už ale nie je v správe hyperaktívnej račianskej samosprávy, ale Hlavného mesta. V Rači by sa mohlo inšpirovať, ako sa dá relatívne rýchlo pomôcť množstvu občanov.

 

Pozrite si rozvoj bratislavských verejných priestorov vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube