Author photoSimona Schreinerová 16.02.2024 11:48

Dramatický rozvoj Devínskej Novej Vsi napreduje. Štvrť získa stovky bytov, mesto dáva zelenú

Devínska Nová Ves je jednou z periférnych častí Bratislavy. Jej rozvojový potenciál je však obrovský, čo potvrdzuje aj rastúci počet pripravovaných zámerov. Patrí k nim i projekt Nová Devínska, ktorý bol predtým známy ako Slnečný vrch II.

Zdroj: ITB Development

Zdroj: ITB Development

Mesto súhlasí s výstavbou 

Devínska Nová Ves je rozdelená do niekoľkých častí, pričom väčšina obyvateľov sídli v štvrtiach Podhorské a Kostolné. V týchto lokalitách boli v 80. rokoch 20. storočia vybudované panelové sídliská. Vyššia hustota obyvateľstva je tiež v Starej Devínskej a Grbe, kde prevláda zástavba rodinných domov.

Pre Devínsku je dôležitý tiež areál automobilky Volkswagen, ktorý sa nachádza na severovýchodnej časti mestskej časti. V súvislosti s ním sa začala aktívne rozvíjať oblasť Paulinské, kde vzniká kombinácia rodinných domov a menších bytových komplexov.

Doposiaľ nezastavané a nevyužívané zostávajú polia juhovýchodne od Ulice Jána Jonáša. Pozemky tu vlastní dvojica developerských spoločností, pripravujúca rozsiahle investičné zámery. Jednou z nich je ITB Development, ktorá má v úmysle vybudovať komplex Nová Devínska.

Galéria

  • Zdroj: ITB Development
  • Zdroj: ITB Development
  • Zdroj: ITB Development
  • Zdroj: ITB Development
  • Zdroj: ITB Development
  • Situácia. Zdroj: ITB Development / EIA

Developer má za sebou už viacero projektov, medzi ktorými je vlajkovou loďou polyfunkčný súbor Čerešne City v Dúbravke. Postupne tu vzniká nová štvrť s bývaním, občianskou vybavenosťou a verejnými priestormi. Nová Devínska ale presahuje veľkosť jednotlivých etáp Čerešní. Zámer sa krok po kroku blíži k výstavbe, v súčasnosti má vydané súhlasné záväzné stanovisko Hlavého mesta. Potvrdený tak bol jeho súlad s aktuálnym znením Územného plánu. 

Polyfunkčný komplex bude rozdelený na dva hlavné priestorové celky. Rezidenčná časť (bloky A – F) v podobe terasových domov v riadkovej zástavbe s centrálnou zvažujúcou sa promenádou bude doplnená časťou občianskej vybavenosti (blok G), slúžiacou ako garni hotel. Obe časti budú vzájomne oddelené komunikáciou s paralelnou cyklokomunikáciou, zároveň ich prepojí pešia komunikácia.

Bloky A – C sú navrhované v obdĺžnikovom pôdorysnom tvare. Terasy v každom objekte začnú na treťom nadzemnom podlaží (NP). Každý objekt bude mať sedem NP, prvé podzemné podlažie (PP) bude objekty prepájať podzemnou garážou. Celkovo budú mať objekty dve PP.

Bloky D – F majú navrhovaný rozmerovo rovnaký pôdorysný tvar, avšak ustupované terasy vzniknú od piateho NP. Od druhého NP budú všetky objekty tvarovo rovnaké a dosiahnu výšku ôsmich NP. Všetky rezidenčné bloky sú navrhované ako polyfunkčné objekty. V parteri blokov A a D prvého NP sú navrhnuté obchody a služby. 

Garni hotel bude mať osem podlaží a otvor v hmote objektu vytvorí vizuálne prepojenie parku s rezidenčnou zónou. Okrem ubytovania bude v objekte priestor aj pre materskú škôlku, obchodné priestory a služby. Na prízemí bude umiestnená recepcia a raňajkáreň. V podzemnom podlaží objektu vzniknú byty s predzáhradkami, skladové priestory, čistiareň a sklad prádla a podzemná garáž.

Komplex bude pomerne rozsiahly. Naplánovaný je vznik až 457 bytov a 113 apartmánov. Predpokladá sa, že prevažná väčšina bytov bude jedno- až dvojizbových, čo naznačuje orientáciu na strednú triedu klientov. Približne tretina bytov by mala byť trojizbových a vzniknúť má aj niekoľko štvorizbových. Okrem toho je naplánovaných 11 prevádzok a 55 administratívnych priestorov.

Masívne bilancie si vyžadujú aj veľký počet parkovacích miest. Celkovo je navrhovaných 866 stojísk, z toho 668 v podzemnej garáži a 198 na exteriérových plochách. Zámer navrhuje parkovanie pre motocykle aj pre bicykle. Dopravné pripojenie bude realizované na Ulicu Jána Jonáša novou stykovou križovatkou Jána Jonáša-Jasencová-Polyfunkčný komplex Nová Devínska.

Developer sa podľa všetkého usiloval o maximalizáciu plôch bez áut, prístup do garáží alebo k povrchovým stojiskám je tak riešený z obvodovej komunikácie. Voľné plochy sú riešené ako pobytové.

Architektúru spracováva kancelária Architekti Šebo Lichý, ako je pri projektoch ITB Development už zvykom - ide totiž o sesterskú firmu. Hlavným rozpoznávacím prvkom bude centrálna promenáda a veľké podlubia, nad ktorými budú vykonzolované terasovo ustupujúce podlažia. Architekti tu plánujú okrem klasických balkónov umiestniť aj veľké okná s francúzskymi balkónmi, čo dodá budovám mestskejší charakter. 

Zámer je od mája 2023 v štádiu posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA). S ohľadom na rozsah projektu ide o tzv. veľkú EIA, prebieha teda plné posudzovanie. Zatiaľ však nebolo vydané rozhodnutie o ďalšom posudzovaní ani rozsah hodnotenia. Realizácia sa podľa zámeru predpokladá medzi rokmi 2026-2029, čo nateraz znie pomerne realisticky.

Developera ale čaká ešte dlhá cesta. Okrem ďalšieho posudzovania bude musieť dosiahnuť zmenu Územného plánu, pokiaľ chce zmeniť garni hotel na plnohodnotné bývanie. S tým súvisí vypracovanie urbanistickej štúdie. Odhadované náklady dosahujú 55 miliónov eur.

 

Zdroj: ITB Development / EIA

 

Devínsku zmenia masívne projekty

Transformáciu lokality umocňuje tiež plánovaný Slnečný vrch I na susedných pozemkoch. Aj v tomto prípade ide o rozsiahly polyfunkčný súbor. Development má priniesť výstavbu komplexu objektov s funkciou bývania a občianskej vybavenosti. Časť bytových domov bude obsahovať obchody a služby, kancelárske a administratívne zariadenia a zariadenia verejného stravovania. Rozsiahly areál sa má budovať po etapách.

Architektonické riešenie vypracovali architekti z kancelárie R.A.U. Jednotlivé objekty budú mať jednoduchý racionálny výraz, čo je s ohľadom na lokalitu a pravdepodobnú cieľovú skupinu klientov pochopiteľné. Ťažiskom developmentu budú verejné priestory, zahŕňajúce dostatok zelených plôch, ale aj čiastočne upokojené ulice či centrálne námestie so službami. 

Okrem toho sa v Devínskej Novej Vsi pripravuje aj realizácia Rakyty od Lucronu, ktorá má byť tiež veľkým súborom. Developer dosiaľ odhalil len niekoľko domov, ktoré už pripravuje na výstavbu. V plánoch však má omnoho väčšiu štvrť, ktorej podobu hľadal prostredníctvom súťaže. Napokon, Penta Real Estate postupuje vo výstavbe Borov, ktorých západná časť je už taktiež v katastri tejto mestskej časti. 

Najbližšie roky sa pravdepodobne budú niesť v znamení výraznejšieho rozvoja Devínskej Novej Vsi. Súčasnú poľnohospodársku krajinu začnú pretvárať rezidenčné a polyfunkčné komplexy, doplnené o upravené verejné priestory. Transformácia prinesie výhody v podobe potrebných nových kapacít bývania, avšak aj komplikácie z hľadiska zabezpečenia infraštruktúry či sociálnej vybavenosti.

Na vývoj by tak mala aktívne reagovať nielen mestská časť, ale aj mesto samotné nad rámec záväzného stanoviska. Ako naznačuje starosta Devínskej Novej Vsi Dárius Krajčír, nie vždy to platí. V dobre fungujúcej metropole by však mala byť vysoká miera pozornosti venovaná nielen centru, ale aj periférnejším štvrtiam. Na kvalitu života to môže mať podobný vplyv. 

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube