YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 23.06.2021 16:40

N!do 2 rýchlo postupuje, väčšina objektov je v štádiu hrubej stavby

Pokračovanie atraktívneho projektu N!do na rohu Trnavskej cesty a Tomášikovej ulice rýchlo napreduje. Developer IURIS Group nadväzuje na oceňovanú prvú časť, a to konceptom i architektúrou. Oproti staršej časti projektu však pridáva občiansku vybavenosť alebo upravené exteriérové priestranstvá, ktoré budú prístupné aj pre širokú verejnosť.

N!do 2 pozostáva zo štvorice objektov. A a B sú apartmánové domy, zasunuté do vnútrobloku, v princípe však ide o bytovky, ktoré museli byť takto klasifikované kvôli Územnému plánu. Ten tu predpisuje občiansku vybavenosť vo väčšom rozsahu. Developer ju umiestňuje do objektov C a D, kopírujúcich líniu okolitých ciest a križovatky. Umiestnené tu budú obchodné prevádzky aj administratívne priestory. Nižšie objekty občianskej vybavenosti s tromi podlažiami zároveň vytvárajú hlukovú aj mentálnu bariéru voči rušným komunikáciám a dodávajú vnútrobloku vyššiu intimitu.

V tejto chvíli už objekty C a D dosiahli štádium hrubej stavby, pričom sa začína pracovať na realizácii jednotlivých prevádzok v parteri budovy. Developer upustil od umiestnenia obchodu otočeného priamo do križovatky naproti priechodu pre chodcov. Namiesto toho tu bude priechod do vnútrobloku, ktorý bude v tejto časti verejne prístupný. Návštevníci obchodov a služieb tak budú mať prístup k zeleni a pokojnejšiemu prostrediu.

Plnú výšku už dosiahla aj prvá z rezidenčných, resp. apartmánových budov, N!do 2 B, kde sa už začalo aj s osádzaním okien na najnižších podlažiach. Dom má sedem nadzemných podlaží, čím priamo nadväzuje na prvú etapu. Susedný objekt A však nie je ešte ani v polovici svojej výšky – v najvyššej časti bude mať totiž až 15 nadzemných podlaží. Budova sa tak stane výškovou dominantnou križovatky a dá sa predpokladať, že na dlhú dobu aj blízkeho okolia. V bezprostrednej blízkosti N!da ešte minimálne niekoľko rokov takto vysoké budovy nebudú.

Developer v tejto chvíli vyjadruje veľkú spokojnosť s predajom jednotlivých apartmánov. Do ponuky išlo celkom 99 jednotiek, ako voľných ich je uvedených 35, z toho však významný počet (29) ešte nebol nasadený do ponuky. Majiteľa už má aj trojica mierne atypických rezidencií, umiestnená v „premostení“ medzi domami A a B (na titulke). Ceny bytov sa líšia s ohľadom na ponúkaný štandard, prípadne vyhotovenie ako holobyt, inak však nie sú nižšie ako 3,5-tisíc eur za meter štvorcový. Okrem toho je potrebné dokúpiť aj parkovacie miesto, ktoré vyjde minimálne na 20-tisíc eur.

Spustenie predaja ďalšej série bytov ešte nateraz IURIS nevie špecifikovať, nebude to však skôr ako na jeseň. To budú zohľadňovať aj ceny, reagujúc na aktuálnu situáciu na realitnom či stavebnom trhu.

Klienti majú za to získať dobrú úroveň bývania v dobrej dostupnosti centra mesta, ale aj možností pre rekreáciu a s vybavenosťou v okolí. V domoch budú umiestnené recepcie a komunitné centrá vo forme spoločenskej miestnosti pre oslavy, stretnutia, schôdze a podobne. Developer dodáva, že aj tu chce klientom poskytnúť taký dôraz na detail, ako v prvej etape.

Medzičasom, na komerčnej časti sa aktuálne vzorkujú fasády. V prípade kancelárskej časti nepôjde o veľké bizniscentrum a zaujať chce skôr dobrou dizajnovou úrovňou či možnosťou rozdeliť priestory na menšie jednotky. Developer v tejto chvíli ešte s ohľadom na rané štádium rokovaní nechce upresniť percento prenajatosti, rovnako ako pri obchodnej časti. Tu sa teraz formuje komerčný mix, pričom viac detailov by malo byť známych po lete. K obchodnej časti bude priliehať menší parčík, kde vznikne zopár prvkov pre menšie deti alebo sedenie.

Architektúru druhej etapy spracúvalo, tak ako pri prvej, štúdio GRIDO pod vedením architekta Petra Sticzaya-Gromského. Developer na projekt organizoval vyzvanú architektonickú súťaž, kde sa GRIDO presadilo medzi viacerými poprednými domácimi ateliérmi. Výber sa ukázal ako správny – prvá etapa je laureátom ocenenia Cena za architektúru (CEZAAR) v kategórii Bytové domy za rok 2019. Eleganciu projektu dodali predovšetkým zaoblené balkóny, využívajúce drevené tieniace lamely.

Druhá etapa bude chcieť nadviazať na tento úspech a kvalitu. Dokončenie projektu sa očakáva ku koncu roka 2022, pričom IURIS potvrdzuje, že sa zatiaľ nestretol so žiadnym meškaním. Spolu s dokončením projektu by mala byť dobudovaná aj priľahlá cyklotrasa, ktorá sa v budúcnosti napojí na úseky pripravované Hlavným mestom.

 

 

Obe fázy N!da sú dobrým príkladom projektu, ktorý zhodnotil exponované nárožie dvoch významných ulíc a vniesol sem polyfunkčnú štruktúru, ktorá zvyšuje mestotvornosť územia. Lokalite dnes dominujú skôr mimoriadne široké a rozsiahle komunikácie. V takom prípade je akceptovateľné, že sa zvyšuje aj mierka zástavby, hoci N!do išlo ešte o krok ďalej: najvyššie hmoty „schovalo“ za obchodno-kancelárske objekty, čím je mohutná budova v druhom pláne, v súlade s odporúčaním Jana Gehla aj špecializovanej publikácie Maskovanie kapacít.

Naostatok sa k tomu pridáva aj vysoká architektonická úroveň projektu, ktorý je príťažlivým doplnkom lokality. Developer v minulosti hovoril o „milánskej elegancii“. Prvá etapa skutočne dodáva územiu akýsi mediteránny štýl, čo je celkom správny prístup – ide o ideálnu formu riešenia novej zástavby na Pasienkoch, ktoré by mohli mať uvoľnený, športovo-rekreačný charakter. V budúcnosti sa očakáva transformácia dnešnej športovej zóny na polyfunkčnú štvrť s bývaním, ale aj zachovanými športovými halami a zeleňou.

Čo sa týka IURISu, developer zrealizoval alebo sa pripravuje na realizáciu viacerých zaujímavých projektov. Okrem prvej etapy N!da dokončil v Devínskej Novej Vsi komorný development Amber, ktorý priniesol do periférnej mestskej časti uspokojivý štandard architektúry od kancelárie Siebert + Talaš. V príprave však má mimoriadne schémy: v štvrti Mlynské nivy vybuduje ďalšiu výškovú budovu, Pri Mlynoch, ktorá je opäť výsledkom architektonickej súťaže. Víťazom je ateliér AT_26. V Petržalke zas pripravuje vznik kľučovej časti nového centra mestskej časti.

Doteraz nie je verejne známych veľa detailov, no už akási nultá fáza – veľké detské ihrisko pri Chorvátskom ramene – naznačuje, že záujmom developera je pritiahnuť do oblasti aktívny život. Ak sa to spojí s doterajším prístupom k architektúre a zmenou charakteru lokality po výstavbe električkovej trate, existuje dobrá šanca, že „nové centrum Petržalky“ nebude len vzletnou frázou. Existujúce koncepčné materiály tu každopádne predpokladajú vznik námestia či významnej občianskej vybavenosti.

Sú developeri, pri ktorých je každá nová akvizícia alebo predstavenie projektu určitým rizikom, že vznikne niečo, čo okolie veľmi nepozdvihne. Našťastie však rastie aj skupina spoločností, ktoré sú si vedomé svojho dosahu na mestské prostredie a projekty plánujú nielen s ohľadom na profit, ale aj vhodné zasadenie do územia a oslovenie lokálnych komunít tak, aby sa tieto s developmentom stotožnili (a stali potenciálnymi zákazníkmi). IURIS zatiaľ dokazuje, že patrí do druhej skupiny.

Preto vo mne vyvoláva nielen pokračovanie N!da, ale aj ďalšie developmenty spoločnosti pozitívne očakávania. Bratislava snáď bude opäť o čosi živším, kompaktnejším, atraktívnejším a lepším mestom.

 

Fotografie z 12.6.2021. Pozrite si viac vo fotoalbume

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: IURIS Group

Súvisiace články

Nová architektonická dominanta. N!do 2 je dokončené a mení dôležitú križovatku

03.03.2023 17:00:00 Adrian Gubčo

Okolie rekreačného areálu Kuchajda v mestskej časti Nové Mesto je v poslednom období predmetom intenzívneho záujmu developerov. Postupne tu pribúdajú alebo sa pripravujú viaceré projekty. Výnimočné miesto má medzi nimi N!do od IURISu, ktoré si vyslúžilo prestížne architektonické ocenenie. Dokončená bola jeho druhá etapa.

Čítať viac

N!do 2 spustilo predaj apartmánov

22.10.2020 13:00:00 Adrian Gubčo

Developer jedného z najpríťažlivejších projektov v Bratislave rozbehol po stavebných prácach aj oficiálny predaj apartmánov v druhej etape developmentu. IURIS tak na trh prináša bývanie, ale aj občiansku vybavenosť na dôležitej mestskej križovatke, ktorá teraz získa svoju hmotovú aj architektonickú dominantu.

Čítať viac

N!do 2 ide do výstavby

23.09.2020 11:18:00 Adrian Gubčo

Po naštartovaní prípravných prác na realizácii spodnej stavby sa onedlho pravdepodobne rozbehne aj výstavba samotného polyfunkčného komplexu N!do 2. Pokračovanie úspešného a laickou i odbornou verejnosťou dobre prijatého projektu získalo stavebné povolenie a do transformačnej lokality v Novom Meste prinesie nové bývanie, kancelárie a obchody.

Čítať viac

Príprava N!da 2 štartuje

23.07.2020 09:35:00 Adrian Gubčo

V dohľadnej dobe by sa mohla rozbehnúť realizácia ďalšieho výrazného bratislavského projektu – druhej etapy podareného komplexu N!do, ktorý okrem bývania prinesie aj občiansku vybavenosť v podobe obchodov či kancelárií. Developer IURIS Group už obdržal stavebné povolenie na úpravu infraštruktúry, samotné domy sa začnú stavať o niečo neskôr.

Čítať viac

N!do 2 spúšťa predpredaj bytov a blíži sa k výstavbe

12.02.2020 09:02:00 Adrian Gubčo

Pokračovanie úspešného projektu N!do je čoraz bližšie realite. Developer IURIS Group očakáva už v dohľadnej dobe správoplatnenie územného rozhodnutia, po ktorom rozbehne oficiálny predaj apartmánov, ako aj predstaví definitívnu podobu developmentu. Jeho výstavba by sa mohla spustiť ešte pred letom.

Čítať viac

N!do 2 má územné rozhodnutie

30.10.2019 15:20:00 Adrian Gubčo

Druhá etapa atraktívneho projektu N!do od developera Iuris Group získala územné rozhodnutie. Ide o zásadný krok na ceste k realizácii projektu, ktorý do exponovanej lokality na nároží Trnavskej cesty a Tomášikovej ulice prinesie nové bývanie, kancelárie a obchody vo vizuálne veľmi príťažlivej podobe.

Čítať viac

N!do 2 sa blíži k realizácii

19.07.2019 10:00:00 Adrian Gubčo

Projekt N!do, ktorý na nárožie Tomášikovej a Trnavskej cesty v mestskej časti Bratislava – Nové Mesto priniesol zaujímavú a atraktívnu architektúru v novom rezidenčnom súbore, sa čoskoro rozrastie. Development od Iuris Group sa v ďalšej fáze rozšíri o ďalší dom a objekty s kanceláriami a obchodmi, ktoré uzavrú mestský blok z juhovýchodnej strany.

Čítať viac

Construction update: N!do, 20.6.2018

02.07.2018 08:30:00 Adrian Gubčo

Finálnu podobu už pomaly získava aj projekt, ktorý oprávnene priťahuje záujem mnohých - a v tomto prípade z pozitívnych dôvodov. V Novom Meste, v blízkosti jazera Kuchajda, sa dokončuje prvá fáza projektu N!do.

Čítať viac

Rozvoj v okolí Kuchajdy

04.01.2018 10:00:00 Adrian Gubčo

Bratislavské jazerá (alebo skôr "jazerá") sú urbanistickým fenoménom, ktorý priťahuje čoraz viac obyvateľov. Na tento záujem reagujú aj developeri, ktorí sa obzerajú po pozemkoch v okolí jednotlivých jazier, aby na nich vybudovali rezidenčné komplexy. Silný rozvoj sa dá čakať predovšetkým v okolí Kuchajdy, kde boli medzi sviatkami odhalené dve novinky.

Čítať viac

Construction update: N!do, 12.11.2017

20.11.2017 08:05:00 Adrian Gubčo

Prvá etapa výstavby projektu N!do dosiahla hrubú stavbu. Zreteľné sa už začína črtať elegantná architektúra tohto obytného súboru od developera Iuris Group.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube