YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 19.02.2021 17:11

HB Reavis sa pripravuje na výstavbu Nového Apolla napriek pandémii

Developer HB Reavis patrí k spoločnostiam, ktoré boli pandémiou koronavírusu výrazne zasiahnuté. Preventívne opatrenia sa dotkli kľúčových častí biznisu firmy, teda výstavby a poskytovania administratívnych a retailových priestorov. Napriek neistote, developer pokračuje v príprave veľkého kancelárskeho komplexu Nové Apollo.

Zdroj: HB Reavis

Zdroj: HB Reavis

Administratívny projekt Nové Apollo vznikne na mieste Apollo Business Centra, ktoré bolo dokončené v roku 2005 a bolo považované za najmodernejšie bizniscentrum v Bratislave. Už po desiatich rokoch však bolo uzavreté. Dôvodom boli kritické problémy so statikou, ktoré ohrozovali bezpečnosť zamestnancov. Po ďalšej analýze stavu budovy sa majiteľ rozhodol pre asanáciu namiesto rekonštrukcie. V priebehu roka 2020 bola budova definitívne zrovnaná so zemou (pozrite si jej zánik na fotografiách).

Na jej mieste sa už dlhšie pripravuje Nové Apollo, ktoré počíta so vznikom osempodlažného objektu s centrálnym átriom, kde bude umiestnených 48,5-tisíc metrov štvorcových kancelárskych priestorov, vyše 3,5-tisíc obchodných a niekoľko stoviek parkovacích miest. Pôvodne sa počítalo so 484 stojiskami, v priebehu roka 2020 sa však odhalil zámer rozšíriť túto kapacitu až na 909 miest (z toho 880 v garáži a 29 miest na teréne). Komplex by mal slúžiť menším firmám, ale aj veľkým centrám zdieľaných služieb.

Stopka Stopka Stopka Stopka

Projekt už mal k dispozícii stavebné povolenie, to sa však týkalo zámeru s pôvodným počtom parkovacích miest. Takisto platí, že práve centrá zdieľaných služieb v najväčšej miere prehodnocujú svoje firemné stratégie – pričom napríklad AT&T alebo Johnson&Controls pristúpili k výraznému okresaniu počtu zamestnancov vo svojich bratislavských pobočkách. HB Reavis tak musel posunúť štart výstavby, pôvodne plánovaný na roky 2020-2022. Inak však tvrdí, že sa projektu súčasná situácia výraznejšie nedotkla.

„V rámci výstavby Nového Apolla sa aktuálne venujeme hlavne administratívnej stránke projektu, ale aj jeho dizajnovaniu v širšom slova zmysle, teda napríklad aj z pohľadu mixu služieb, ktorý je pre nás, nielen ako developera, ale aj poskytovateľa pracovných priestorov, vždy kľúčový,“ zhŕňa aktuálne kroky Sebastián Révay, hovorca HB Reavis Slovakia. „Priestor tak navrhujeme aj s ohľadom na naše ďalšie služby, akými sú napríklad Origameo, Symbiosy či More, ktoré poskytujú budovám pridanú hodnotu a ktoré nás zároveň na trhu odlišujú. Aj vďaka týmto pridaným službám vieme už dnes poskytnúť projekty, ktoré obstoja skúšky budúcnosti, či už ide o zvýšené hygienické štandardy alebo o zdravý office v pravom slova zmysle.“

Pandémia tak podľa hovorcu podobu komplexu zásadnejšie neovplyvnila – a týka sa to dizajnu aj obsadenosti. „Budova s ôsmimi podlažiami a najväčšou možnou plochou jednotlivých podlaží v regióne prinesie okrem prvotriednych kancelárií aj prevádzky poskytujúce služby miestnej komunite a rastúcim firmám,“ objasňuje konkurenčnú výhodu Sebastián Révay. K týmto službám má patriť cyklohub, obchodné prevádzky, streetfood alebo eventové lobby.

Developer nespresnil, kedy spustí výstavbu, keďže ešte nemá k dispozícii všetky povolenia. „Aktuálne prebiehajú potrebné administratívne úkony súvisiace s povoľovacím procesom,“ vysvetľuje hovorca. „Okrem vyššie spomenutého naše sily aktuálne plne sústreďujeme do projektu Stanice Nivy, ktorú tento rok plánujeme otvoriť,“ dodáva. Žeriav, ktorý sa v priestore Nového Apolla nedávno objavil, tak zatiaľ neznamená, že by sa mali aktuálne spustiť stavebné práce.

Podoba Nového Apolla je dielom britskej architektonickej kancelárie Make Architects, ktorá dala budove súčasný a solídnejší vzhľad. Bizniscentrum je mienené ako východná brána do zóny Nové Nivy, veľkého súboru administratívnych a komerčných projektov v okolí ulice Mlynské nivy, ktoré HB Reavis realizuje už niekoľko rokov. Postupne sa z tejto časti mesta stáva akési CBD, teda central business district, v čom bude Nové Apollo zohrávať významnú rolu.

 

Zdroj: HB Reavis

 

Nové Nivy, ako aj súvisiace plochy a projekty od iných developerov, sú úzko spojené s budúcnosťou ulice Mlynské nivy. Dôležitá mestská komunikácia prepája prvý vnútromestský okruh vedený Dostojevského radom, Karadžičovou, Legionárskou, Šancovou či Štefánikovou s významnou triedou v podobe Košickej ulice, ale aj s druhým okruhom vedeným Bajkalskou a Jarošovou (a výhľadovo Pionierskou, Pražskou, Mlynskou dolinou a Einsteinovou). Súčasťou ulice sú však aj pokračovania smerom na Dunajskú alebo Hraničnú ulicu.

Mlynské nivy tak majú zásadnú polohu v rámci Bratislavy, pretože prepájajú historické centrum s novým centrom a transformačnými plochami na východ od neho. Ako dôležitá mestská trieda boli koncipované už v minulosti – urbanista Antal Palóczi, autor prvého komplexného regulačného plánu Bratislavy z roku 1917, dokonca plánoval ulicu preraziť až po Hodžovo námestie a urobiť z nej hlavnú mestskú os so šírkou 22-50 metrov. Zakončená mala byť vo veľkom mestskom parku východne od dnešnej Bajkalskej.

Advertising

Hoci je táto ambícia už nereálna, význam ulice by mal v najbližších rokoch rásť. Developer v spolupráci s Hlavným mestom prestaval jej úsek medzi Karadžičovou a Košickou ako vyvolanú investíciu v súvislosti s výstavbou Stanice Nivy, výsledkom čoho bol vznik buspruhov alebo cyklopruhov. Zatiaľ však nemožno hovoriť o mestskom bulvári kvôli viacerým nedostatkom (absencia stromoradí, rozdelenie priestoru, niektoré prvky typické skôr pre diaľnice a i.). Potenciál jeho vzniku sa otvára až pri prestavbe ďalšieho úseku medzi Košickou a Bajkalskou.

V dohľadnej dobe by sa totiž mohla ulica výrazne zmeniť, keďže výstavba nových polyfunkčných komplexov, ale aj teoretický vznik novej električkovej trate – Prievozskej radiály – bude viesť k zmene jej charakteru. HB Reavis by mal aj v tomto prípade hrať významnú úlohu. „Ako developer sa na podobe ulice Mlynské nivy v okolí projektu Nového Apolla podieľame formou architektonického konceptu vzorového profilu ulice v časti medzi projektom Nové Apollo a rodinnými domami na protiľahlej strane,“ hovorí Sebastián Révay. Dávnejšie sa rovnako vyjadrila hovorkyňa Magistrátu Katarína Rajčanová, podľa ktorej na čomsi podobnom pracuje Metropolitný inštitút.

Nové Mlynské nivy, ak nemajú byť len tranzitným koridorom, ale kvalitným verejným priestorom, budú musieť spĺňať vysoké požiadavky na bezpečnosť, atraktivitu a estetiku. To však nebude ovplyvnené len šírkou chodníkov, mierou segregácie cyklistov, prítomnosťou alejí stromov, priestorom pre verejnú dopravou alebo kvalitou materiálov, ale aj charakterom stavieb, ktoré sa budú ulice dotýkať. Je nevyhnutné, aby sa do ulice obracali aktívnym prízemím s veľkým počtom prevádzok a vstupov do nich, čím sa „zjemní“ kontakt medzi budovami a vonkajším prostredím.

Absencia aktívneho a živého parteru je jedným z veľkých nedostatkov Bratislavy, k čomu nanešťastie prispel aj HB Reavis výstavbou masívnych nákupných centier Aupark alebo Stanica Nivy. Tieto centrá vysávajú život z maloobchodných prevádzok v uliciach a koncentrujú ho do nákupných galérií, najlepšie dostupných autom. V ideálnom svete by nebolo zložité predstaviť si dlhú obchodnú triedu, začínajúcu na Námestí SNP, vedúcu cez Dunajskú a po Mlynských nivách až do Prievozu, doplnenú o električkovú trať. Medzičasom v Petržalke by bolo vhodné prekryť Einsteinovu a jej okolie využiť na vznik polyfunkčných projektov založených okolo zeleného bulváru, ktorý prepojí Petržalku s nábrežím a centrom mesta.

Také niečo je však v súčasnej Bratislave len sotva reálne – najmä kvôli absencii širšej vízie, zlému Územnému plánu a krátkodobosti a obmedzenosti investičných plánov verejného aj súkromného sektoru. To je riziko viacerých, najmä kancelárskych projektov, ktorých udržateľnosť nemusí byť veľmi vysoká – čo sa týkalo aj pôvodného Apolla, a nielen kvôli tomu, že po desiatich rokoch muselo byť uzavreté. Budúcnosť patrí adaptabilným projektom, ktoré komunikujú s okolím. Táto výzva stojí aj pred plánovanými zámermi na Nových Nivách.  

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: HB Reavis
  • Zdroj: HB Reavis
  • Zdroj: HB Reavis
  • Zdroj: HB Reavis
  • Zdroj: HB Reavis

Súvisiace články

Bodka za developmentom. HB Reavis dokončil Nové Apollo

17.02.2023 17:00:00 Adrian Gubčo

Bratislava získala nové bizniscentrum, ktoré je asi najväčším projektom svojho druhu v meste. Nové Apollo, ktoré vzniklo na mieste neslávne známeho Apollo Business Center, tvorí nielen východnú bránu do biznisovej a komerčnej zóny Nové Nivy, ale na nejakú dobu aj bratislavskú bodku za developmentom zo strany stavebníka, spoločnosti HB Reavis.

Čítať viac

Veľká zmena u kľúčového developera. HB Reavis mení model podnikania

03.01.2023 10:38:44 Adrian Gubčo

V posledných týždňoch prenikali z kuloárov informácie o pripravovaných veľkých zmenách vnútri jednej z najvýznamnejších developerských spoločností HB Reavis. Firma dokončuje veľký administratívny projekt Nové Apollo, inak však v najbližšej dobe neplánovala v Bratislave rozbehnúť žiaden nový. Dnes je známe, prečo – firma úplne utlmuje svoje aktivity na Slovensku.

Čítať viac

Finálne leštenie najväčšieho bizniscentra. Nové Apollo je pred dokončením

10.12.2022 17:43:21 Adrian Gubčo

V Bratislave bude už čoskoro dokončený ďalší veľký projekt. Finálne práce prebiehajú na administratívnom komplexe Nové Apollo, tvoriacom východnú časť biznis zóny Nové Nivy. Developer HB Reavis tak prinesie na trh najväčšie bizniscentrum v meste. Po jeho otvorení nebude mať v metropole rozostavané nič iné – prvýkrát za mnoho rokov.

Čítať viac

Výnimočný projekt je pred dokončením. HB Reavis finišuje s Novým Apollom

06.10.2022 20:11:56 Adrian Gubčo

Najväčšou aktuálne rozostavanou samostatnou kancelárskou budovou v Bratislave je Nové Apollo od developera HB Reavis. Projekt, ktorý vzniká na mieste neslávne známeho Apollo Business Centra, po dokončení dotvorí východnú stranu komerčnej zóny Nové Nivy. Na objekte prebiehajú finálne práce, ktoré mu majú dodať „londýnsky charakter“.

Čítať viac

Nové Apollo: londýnsky štandard v Bratislave?

30.06.2022 09:30:38 Adrian Gubčo

Výstavba kancelárskeho komplexu Nové Apollo od developera HB Reavis sa pomaly chýli k záveru. V posledných týždňoch sa začala odhaľovať fasáda, začínajú sa realizovať prvé sadové úpravy a v interiéri boli prvé priestory odovzdané klientom, aby začali pracovať na ich zariadení. Developer sľubuje, že po dokončení poskytne budova londýnsky štandard architektúry. Čo to presne znamená?

Čítať viac

Nové Apollo je v štádiu hrubej stavby

08.03.2022 18:09:27 Adrian Gubčo

V tejto chvíli najväčší kancelársky development v Bratislave dosiahol významný míľnik: Nové Apollo od developera HB Reavis dosiahol štádium hrubej stavby. Dôležitý moment si stavebník spolu s generálnym zhotoviteľom, dodávateľmi a projekčným tímom pripomenul osadením glajchy na vrchole budovy. Výstavba medzičasom napreduje a dokončená by mohla byť do konca roka.

Čítať viac

Nové Apollo je pred dosiahnutím hrubej stavby, The Mill odhaľuje definitívnu podobu

20.12.2021 16:10:13 Adrian Gubčo

Na Mlynských nivách napreduje dvojica veľkých administratívnych projektov. Nové Apollo od developera HB Reavis je už takmer v štádiu hrubej stavby a budova začína získavať fasádu. Medzičasom, spoločnosť Immocap rozbieha výstavbu The Mill a odhaľuje definitívne vizualizácie. Táto časť mesta smeruje k premene na súčasť nového komerčného centra Bratislavy.

Čítať viac

Nové Apollo rastie, zvyšok Nových Nív na definitívnu podobu čaká

08.10.2021 16:03:17 Adrian Gubčo

Okrem otvorenia multifunkčného komplexu Nivy developer HB Reavis pracuje aj na ďalších projektoch. V realizačnej fáze je bizniscentrum Nové Apollo, ktoré postupne získava nadzemné podlažia. Opäť sa tak začína vypĺňať „diera“, ktorá vznikla po odstránení pôvodného Apolla. Pri ostatných plánoch zatiaľ HB Reavis mlčí, hoci krok po kroku sa pripravujú aj tie.

Čítať viac

Výstavba Nového Apolla postupuje, čoskoro začnú rásť nadzemné podlažia

25.05.2021 14:39:04 Adrian Gubčo

Developer HB Reavis odštartoval výstavbu projektu Nové Apollo len na začiatku tohto roka, napriek tomu už čoskoro ukončí realizáciu podzemných podlaží a pustí sa do výstavby nadzemných. Investorovi sa podarilo získať kľúčového nájomníka pre kancelársky komplex aj počas pandémie, čo je podnetom pre rýchlu realizáciu. Nové Apollo by malo byť dokončené na začiatku roka 2023.

Čítať viac

HB Reavis rozbehol výstavbu Nového Apolla, získal veľkého nájomníka

04.05.2021 16:42:07 Adrian Gubčo

Developer HB Reavis odštartoval realizáciu veľkého kancelárskeho projektu Nové Apollo. Výstavbu spúšťa aj napriek aktuálnej pandémii koronavírusu COVID-19 a s tým súvisiacej neistote ohľadne budúcnosti pracovných priestorov. Investorovi sa však podarilo získať veľkého nájomníka z prostredia IT, ktorý by mal obsadiť väčšinu budovy.

Čítať viac

Nové Nivy získali certifikát udržateľnosti

19.10.2020 12:22:00 Adrian Gubčo

Vznikajúca zóna Nové Nivy je jednou z najudržateľnejších nových štvrtí v Európe aj na svete. Aspoň to tvrdí developer HB Reavis, odkazujúc na udelenie certifikátu BREEAM Communities International na úrovni Excellent. Silnými stránkami má byť environmentálny a spoločenský dosah na blízke okolie. Z celomestského hľadiska nie je ale toto hodnotenie celkom presné.

Čítať viac

Nové Apollo rozšíri kapacitu parkovacích miest

09.10.2020 12:12:12 Adrian Gubčo

HB Reavis sa už dlhšie pripravuje na vybudovanie kancelárskeho komplexu Nové Apollo. Hoci sa očakávalo, že sa stavebné práce spustia okamžite po odstránení pôvodného Apollo Business Centra, výstavba sa pravdepodobne o nejaký čas odsunie – developer totiž pripravuje radikálny nárast počtu parkovacích miest, čo je predmetom nového schvaľovania.

Čítať viac

Zánik Apollo Business Centra na fotografiách

27.07.2020 16:15:00 Adrian Gubčo

Keď sa v roku 2005 dokončilo Apollo Business Center, išlo o mimoriadnu udalosť: administratívny komplex od developera HB Reavis v lokalite Mlynské Nivy bol považovaný za príklad mestotvorného projektu, ktorý stál na začiatku novej generácie kancelárskych budov. Dnes, len 15 rokov od dokončenia, odchádza budova definitívne do minulosti.

Čítať viac

Bratislavský downtown sa bude rozširovať, treba sa na to pripraviť

14.07.2020 16:48:00 Adrian Gubčo

V najbližších mesiacoch sa v bratislavskom downtowne, resp. v časti štvrte Nivy medzi Páričkovou a Dunajom, dokončia ďalšie väčšie areály alebo výrazné časti nového centra mesta. S dobudovávaním už povolených alebo pripravovaných projektov sa ťažisko rozvoja začne presúvať na iné smery – predovšetkým na východ do zóny Mlynské Nivy – Západ. Chyby rozvoja prvej časti dowtownu už nemožno zopakovať.

Čítať viac

Práce na búraní Apollo Business Center opäť pokračujú

29.05.2020 11:10:10 Adrian Gubčo

Pandémia koronavírusu COVID-19 zasiahla viacero developerov a projektov. Asi najznámejším z nich je HB Reavis, ktorý pripravuje výstavbu kancelárskeho kompexu Nové Apollo. Ešte predtým musí zrovnať so zemou pôvodné Apollo Business Center, ktorého asanácia bola v uplynulých týždňoch pozastavená. Búranie sa však teraz opäťť spúšťa.

Čítať viac

Apollo Business Center postupne zaniká, Nové Apollo má stavebné povolenie

18.02.2020 16:30:00 Adrian Gubčo

Kancelársky komplex Apollo Business Center, ktorý tvoril roky zásadnú súčasť štvrte Mlynské Nivy, sa stráca každým dňom. Developer HB Reavis postupuje v jeho asanácii potom, ako bola budova (resp. budovy) pred niekoľkými rokmi uzavretá kvôli problémom so statikou a na jej mieste bol naplánovaný nový projekt. Nové Apollo už má stavebné povolenie.

Čítať viac

Asanácia Apollo Business Centra sa naplno rozbieha + nové vizualizácie Nového Apolla

28.01.2020 10:18:00 Adrian Gubčo

Búracie práce na bývalom kancelárskom komplexe Apollo Business Center I sa v týchto dňoch naplno rozbiehajú. Kým vypratávanie budovy sa spustilo ešte na jeseň minulého roku, momentálne sa do budovy pustili už aj búracie mechanizmy, ktoré čoskoro pripravia plochu pre výstavbu administratívneho centra Nové Apollo.

Čítať viac

Nové Nivy z výšky

18.12.2019 14:30:00 Adrian Gubčo

Developer HB Reavis, ktorý je v súčasnosti už významným európskym hráčom na poli kancelárskych nehnuteľností, vznikol ako spoločnosť, ktorá postupne budovala jednotlivé projekty na bratislavských Nivách. S rastom korporácie sa však zväčšil aj rozsah developmentu, ktorý dnes pod názvom Nové Nivy mení celú štvrť. Najväčšie zásahy už získavajú finálnu podobu.

Čítať viac

HB Reavis odhaľuje novú podobu Nového Apolla

30.09.2019 14:10:23 Adrian Gubčo

Developer HB Reavis napreduje v príprave svojho najnovšieho bratislavského kancelárskeho developmentu – Nové Apollo začne už čoskoro rásť na mieste zbúraného Apollo Business Centra, pričom prvé práce sa už začali. Okrem toho spoločnosť predstavila aj aktualizované vizualizácie kancelárskej budovy, ktorá bude patriť k najväčším v Bratislave.

Čítať viac

Búranie Apollo Business Centra sa začne už o niekoľko dní

10.09.2019 13:10:00 Adrian Gubčo

Neslávne známy administratívny komplex Apollo Business Center bude už čoskoro minulosťou. Asanácia budovy sa začne 16. septembra, po jej zániku vyrastie na jej mieste Nové Apollo od developera HB Reavis. O novinke informovala mestská časť Bratislava – Ružinov.

Čítať viac

Nové Apollo má územné rozhodnutie

27.06.2019 14:15:00 Adrian Gubčo

Výstavba ďalšieho veľkého administratívneho komplexu v zóne Nové Nivy – Nové Apollo – je bližšie. Mestská časť Ružinov vydala k projektu od developera HB Reavis územné rozhodnutie. Development vyrastie na mieste niekoľko rokov uzavretého Apollo Business Center, ktoré bolo vyprázdnené kvôli statickým problémom.

Čítať viac

HB Reavis má búracie povolenie na Apollo Business Center

06.02.2019 15:15:00 Adrian Gubčo

Developer HB Reavis má k vydané búracie povolenie k asanácii kancelárskeho komplexu Apollo Business Center, tvoriacom východný okraj rozsiahlej administratívnej zóny, ktorú táto spoločnosť buduje v lokalite Nivy, teda v novom bratislavskom downtowne. Povolenie vydala mestská časť Ružinov, v tejto chvíli ešte musí nadobudnúť právoplatnosť.

Čítať viac

HB Reavis odhaľuje nové Apollo

29.05.2018 13:32:00 Adrian Gubčo

Po prvých vizualizáciách nového Apollo Business Center, ktoré ste videli na tejto stránke, ako aj zverejnení dokumentácie EIA, pristúpil developer HB Reavis k zverejneniu prvých podrobnejších informácii o kancelárskej budove, ktorá nahradí pôvodnú, zatvorenú kvôli narušenej statike. Výstavba nového projektu by sa mala naštartovať koncom roka 2019.

Čítať viac

Prvé vizualizácie nového Apollo Business Centra odhalené

10.05.2018 08:00:00 Adrian Gubčo

Developer HB Reavis sa pripravuje na skoré odhalenie administratívneho projektu New Apollo, ktoré vznikne na mieste pôvodného Apollo Business Center, ktorá bolo uzavreté kvôli narušenej statike. Prvé vizualizácie sa objavili na kancelárskych realitných portáloch.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube