Author photoAndrej Sárközi 28.12.2022 15:14

Zásadný míľnik veľkej revitalizácie sa blíži. Námestie slobody získa svoj symbol

Námestie slobody, významný reprezentačný priestor Bratislavy, ktorý sa rekonštruuje už dlhé roky, je o krok bližšie k finálnemu stavu. Priestranstvo v susedstve dôležitých verejných inštitúcií bolo dlho v zlom stave. Toto sa ale mení a Námestie slobody bude už čoskoro omnoho atraktívnejším miestom.

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Námestie slobody sa nachádza sa v blízkosti Úradu vlády SR, Ministerstva dopravy a výstavby SR či budov Slovenskej technickej univerzity. Stav priestoru však bol po väčšinu 21. storočia vo výraznom kontraste s významom inštitúcií, ktoré sa tu nachádzajú. Postupne upadalo od čias, kedy plnilo úlohu veľkého parku, venovaného prvému komunistickému prezidentovi Československa. Socha Klementa Gottwalda bola súčasťou dizajnu parku, rovnako ako ikonická fontána Družba od sochárov Juraja Hovorku, Tibora Bartfaya, Karola Lacka, Virgila Droppu a Juraja Hlavicu.

Po roku 1989 začalo Námestie slobody, vrátane fontány Družba so skulptúrou Lipový kvet, chátrať. Zastihol ho tak podobný osud ako väčšinu ostatných verejných priestorov v meste, hoci významom ich prevyšuje. Fontána prestala striekať vodu v roku 2007 kvôli zlému technickému stavu. Zub času sa podpísal aj na ostatných plochách – v zlom stave boli povrchy, zeleň a priestor mal vo všeobecnosti veľmi zlú povesť. Najmä po zotmení sa bezpečnosť námestia znižovala kvôli schátranosti i prítomnosti osôb pod vplyvom alkoholu (predovšetkým v piatok či sobotu).

V roku 2017 sa konečne pristúpilo ku krokom, smerujúcim k dlhoočakávanej premene. Hlavné mesto sa rozhodlo v spolupráci s developerom HB Reavis priestor zrevitalizovať. Ešte predtým vypísalo architektonickú súťaž na obnovu Námestia slobody. Prihlásilo sa 14 tímov, spomedzi ktorých zvíťazila kancelária 2021, špecializujúca sa na verejný priestor a verejné zákazky. 

Galéria

  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Fontána Družba. Zdroj: 2021
  • Detské ihrisko. Zdroj: 2021
  • Bar a pódium pre koncerty. Zdroj: 2021
  • Zdroj: 2021
  • Kebab stánok. Zdroj: 2021
  • Pamätník revolúcie 1989. Zdroj: Bratislava - Hlavné mesto SR

Architekti ponechali pôvodnú kompozíciu námestia, tvorenú sústrednými kruhmi, v jadre ktorých je fontána. Do priestoru však vložili nové prvky, tzv. folies, ktoré majú byť priestorom pre rozličné aktivity vo vyššej kvalite. Okrem prechádzok, venčenia psov či návštev reštaurácie sa tak majú zlepšiť podmienky pre športovanie, organizáciu kultúrnych akcií či demonštrácie. Práve na posledný menovaný spôsob je priestor v poslednej dobe využívaný čoraz intenzívnejšie. V prospech zlepšenia prístupnosti zelene má byť debarierizovaná časť vyvýšených trávnatých plôch. Námestie taktiež po novom doplní aj umelecké dielo (Pamätník Novembra 89), lavičky, koše a lampy. Časť lavičiek bude obnovená, pribudnú však aj nové kusy mobiliáru v dizajne, nadväzujúcom na pôvodný z času vzniku parkovej úpravy námestia. 

Prvé práce na obnove priestoru začali už v roku 2018, postupne sa však utlmili. Ako sme informovali ešte v apríli minulého roka, obnovené boli len niektoré povrchy, pribudlo outdoorové fitness či závlahy, no nebol dokončený ani jeden z objektov „folies“, prípadne navrhované detské ihrisko. Ako vtedy vysvetlilo Hlavné mesto, harmonogram prešiel istými úpravami. Práce sa rozdelili na etapy a rozčlenil sa aj samotný projekt – na samostatnú rekonštrukciu u fontány a samostatnú rekonštrukciu verejného priestoru. 

Práve fontána prechádza najväčšou zmenou. Majestátne technické aj umelecké dielo sa dočkalo začiatku rekonštrukcie v novembri roku 2021, kedy Hlavné mesto spolu s Generálnym investorom Bratislavy (GIB) odovzdali fontánu Družba zhotoviteľovi Ferrmont a.s. Rekonštrukcia sa sústredí na celý objekt fontány i pod jej povrch – strojovňu. Lipový kvet bude chemicky očistený a jednotlivé segmenty fontány prístupné verejnosti. 

 

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Dnes už rekonštrukcia Námestia slobody pokročila. Vo verejnom priestore prebieha komplexná rekonštrukcia verejného osvetlenia a v posledných týždňoch stavebník kládol žulovú dlažbu v bazénoch fontány. „Tiež sa robia prípravné práce, aby sa do bezprostredného okolia vylialo terrazzo,” informovala hovorkyňa Metropolitného inštitútu (MIB) Bratislavy Annamária Krchňavá.

Rovnako sa obnovujú plochy po odstránenom kebab stánku v susedstve zastávky MHD Námestie slobody. Ten sa podarilo odstrániť v októbri tohto roka, na Námestí slobody dlhodobo vytváral vizuálny smog. „V budúcnosti na tomto miestne vznikne nové rýchle občerstvenie, ktoré bude lepšie zapadať do okolitého prostredia,” uviedla hovorkyňa a dodala: „Aktuálne sa realizujú a dokončujú práce nevyhnutné pre bezpečné a kultivované fungovanie námestia a fontány. Podľa finančných možností sa pristúpi k sprocesovaniu povolení pre ďalšie objekty/folies.”

Rekonštrukcia tiež počíta s verejnými toaletami, objektom správcu námestia, spomínaným kebab stánkom a ďalšími prvkami. Otázkou ostáva dátum realizácie pamätníka November 89, ktorý má zrealizovať Úrad vlády SR. „Hlavné mesto a MIB urobilo prípravu územia a samotnej plochy tak, aby bolo možné pamätník zrealizovať. Po schválení finálneho rozsahu/návrhu zo strany zadávateľa – ÚV SR – je možné pristúpiť k realizácií,” znie stanovisko MIB-u.

Dôležitou informáciou je termín dokončenia a sprevádzkovania fontány Družba. „Rekonštrukcia fontány bude dokončená v jarných mesiacoch a voda v Družbe začne prúdiť od nadchádzajúcej „fontánovej sezóny", ktorá začína na prelome apríla a mája,” uviedla pre YIM.BA Krchňavá. Udeje sa tak po dlhých 16 rokoch. Ako ďalej spresnila, v priebehu leta sa upravili bazény fontány, nanovo sa vybudovala betónová konštrukcia, šachty, žľaby či hydroizolácia. „V rámci obnovy sa odstránil obvodový múr bazénov, vďaka čomu bude po ukončení rekonštrukcie fontána prístupnejšia, aby do nej mohli ľudia počas horúcich letných dní vojsť a ochladiť sa,” tak znejú aktuálne informácie o najväčšej fontáne na Slovensku. 

Tu sa však rekonštrukčné práce nekončia. Prebehla tiež celková obnova podzemnej technickej miestnosti, kde sa nachádzajú pôvodné, avšak roky nefunkčné technologické zariadenia na poháňanie vody vo fontáne. „Časť pôvodných čerpadiel sa zakonzervovala a zostane v podzemí pre ďalšie generácie. Opravili sa tiež kompletné rozvody fontány a osadili sa nové čerpadlá,” ozrejmila hovorkyňa. Fontána bude po novom poháňaná modernými technológiami, vďaka ktorým bude neporovnateľne ekonomicky aj ekologicky šetrnejšia. „V minulosti vo fontáne cirkulovalo až 2.000 kubických metrov vody, po novom to bude len 71 kubíkov,” uvádza sa v exkluzívnom stanovisku pre YIM.BA. V týchto dňoch sa finalizuje elektroinštalácia a realizuje predpríprava pre inštaláciu efektových čerpadiel a osvetlenia fontány. 

Zdroj: 2021


Námestie slobody tak smeruje k výraznému zlepšeniu svojho stavu. Už po dokončení aktuálnej etapy revitalizácie sa plocha stane príťažlivejším verejným priestorom, ktorému sa už ľudia nebudú naďalej vyhýbať, ale budú ho cielene navštevovať. Fontána Družba, ktorá bola doteraz smutnou dominantou priestoru, sa zas stane funkčným a ikonickým prvkom, aký námestie nemalo už 16 rokov. Vďaka prinavráteniu vodného prvku sa plocha stane omnoho príjemnejšou aj počas horúcich letných mesiacov. Obnova osvetlenia zas prispeje k dlhšej využiteľnosti a lepšej bezpečnosti. 

Plné dokončenie obnovy možno očakávať až v priebehu ďalších rokov - keď budú kompletne zrekonštruované povrchy a doplnené všetky uvažované objekty. Námestie bude potom ešte atraktívnejšie pre rodiny s deťmi, pre organizáciu kultúrnych podujatí (najmä vo väzbe na susednú Fakultu architektúry a dizajnu STU) či pre zvolávanie verejných stretnutí a demonštrácií. Námestie slobody bude plniť dvoju rekreačnú, oddychovú aj spoločenskú funkciu. Pre hlavné mesto Slovenska pôjde o jednu z najpotrebnejších aj najpozitívnejších zmien verejného priestoru. Z námestia sa môže stať intenzívnejšie bijúce srdce celej vládnej a univerzitnej štvrte. 

 

Fotografie z 11.12.2022. Pozrite si priebeh rekonštrukcie vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube