YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 15.05.2019 09:15

Druhá fáza projektu Mlynské Nivy Košická má záväzné stanovisko

Ďalšia časť bratislavského downtownu je bližšie k realite. Developer HB Reavis obdržal kladné záväzné stanovisko k druhej fáze projektu Mlynské Nivy Košická, v rámci ktorého má vzniknúť administratívny komplex, ktorý do veľkej miery uzavrie vznik štvrte Nové Nivy.

Zdroj: HB Reavis

Zdroj: HB Reavis

Informácie o prvých dvoch (resp. troch) objektoch C0-C2 boli predstavené už predtým, ich súčasťou bude výšková dominanta projektu, objekt C1 v podobe 28-podlažnej veže s výškou 115 metrov po atiku, no až 125 metrov po architektonický vrchol. Okrem nej vznikne aj budova C2, ktorá bude mať 11 nadzemných podlaží a bude súbežná s ulicou Mlynské nivy.

Posudzované boli teraz objekty C3-C5, ktoré dotvoria významnú časť mestského bloku v centrálnej časti s námestím. Budova C3 bude kolmá na Chalupkovu ulicu a bude tvoriť hranu budúceho priestoru námestia. Objekt má mať 10 nadzemných podlaží. C4 bude paralelná s Chalupkovou a bude mať 11 podlaží v najvyššej časti na nároží Chalupkovej a Mlynských nív, smerom k C3 bude klesať. Posledná budova C5 bude rovnobežná s Košickou a bude mať 10 podlaží. Parter na úrovni prvého podlažia je vo všetkých objektoch riešený ako zasunutý.

Dostupná dokumentácia nešpecifikuje rozsah administratívnych či obchodných priestorov, ktoré v projekte vzniknú, celková hrubá nadzemná podlažná plocha je 51.700 metrov štvorcových, rozsah kancelárskych plôch tak zrejme bude presahovať 40-tisíc metrov štvorcových. Spoločne s prvou etapou, ktorá bude obsahovať 66-tisíc metrov štvorcových prenajímateľných priestorov, tak celková výmera presiahne 100-tisíc metrov štvorcových, čo je na Bratislavu dosť masívne číslo.

Developer už dlhšie opakuje, že jeho cieľom je v tomto projekte vytvoriť vyváženú komunitu pozostávajúcu z prepojenia veľkých korporácií a menších inovatívnych firiem. Jedným z nástrojov k tomu má byť atraktívne prostredie developmentu, čo znamená vytvorenie príjemných pobytových plôch v rámci vnútorného námestia a parkovo upravených priestranstiev. Tieto by mali byť bez akejkoľvek záťaže automobilovou dopravou.

Parkovanie bude riešené výlučne v na to určených kapacitách – pod developmentom vznikne stavba C0, teda trojpodlažná podzemná garáž s parkovaním pre 1357 áut, z toho 686 bude určených pre objekty C3-C5. Dodatočných 94 miest určených pre komplex Mlynské Nivy Košická bude v parkovacom dome na nároží Továrenskej a Chalupkovej, ktorý už má k dispozícii stavebné povolenie.

Doprava sa pri tak masívnych výmerách kancelárskych plôch aj počte parkovacích miest stáva výrazným problémom, preto z dopravno-kapacitného posúdenia, ktoré reflektovalo aj vplyv ostatných lokálnych developmentov, vyplynula potreba rozšírenia Mlynských nív len pri vjazde do križovatky na sedem pruhov (plus tri na opačnej strane, čiže z Mlynských nív bude 10-pruhová cesta!).  

 

Pohľad na "bulvár" ukazuje, že cesta bude veľmi široká, v dôsledku čoho bude nutné vybudovať nadchod. Zdroj: HB Reavis

 

Čo je horšie, keďže pri danej šírke cesty norma znemožňuje úrovňové riešenie pri prechodoch pre chodcov, bude nutné vybudovať lávku pre chodcov. Ide o ďalší úder pre víziu „bulváru“ Mlynské nivy a o paradoxnú situáciu, keďže pri výstavbe Stanice Nivy sa podarilo jeden nadchod odstrániť, čo zvýšilo estetickú úroveň ulice.

Malou útechou je aspoň zriadenie stromoradia a podľa všetkého aj segregovaného cyklopruhu zo strany objektu C2, hoci chodník bude mať podľa dokumentácie len 2,5 metra (miestami však akceptovateľnejších 5,35 metrov), čo bude pripomínať situáciu pri Twin City. Chalupkova bude dvojprúdovou komunikáciou s cyklopruhmi, ktoré prepoja Mlynské nivy s Košickou.

Masívnosť dopravnej infraštruktúry a nepriateľské riešenie v podobe nadchodu pre chodcov zníži inak veľmi dobrú úroveň architektúry developmentu, za ktorou stojí popredná britská kancelária AHMM. Ak sa splní to, čo sľubujú vizualizácie, Bratislava môže získať mimoriadne elegantnú vežu spoločne s kancelárskym komplexom veľkomestského charakteru. Jej charakterovými prvkami budú uskočené podlažia a vrchná časť s terasou, ktorá by mala prioritne slúžiť zamestnancom, kým v prípade nižších budov to bude solídna nadčasová architektúra s farebným rozčlenením na jednotlivé objekty.  

Realizácia druhej fázy sa pravdepodobne tak skoro nespustí, HB Reavis odhaduje dokončenie prvej fázy pravdepodobne v roku 2023, druhej až v roku 2026. Prioritou je okrem ukončenia realizácie Stanice Nivy a výstavby nového Apolla aj parkovací dom na Chalupkovej a prestavba pozemku, kde je dnes budova dočasnej autobusovej stanice.

HB Reavis tak dokončí transformáciu bezprostredného okolia ulice Mlynské nivy, resp. jej úseku. Už len vďaka rozsahu kancelárskych priestorov v tomto území tu vznikne nové administratívne jadro Bratislavy, ktoré developer nazýva Nové Nivy. Najväčším problémom ostane doprava, pričom samotná ulica k tomu nie je dostatočne prispôsobená, čoho dôsledkom je napríklad extrémne široká cesta.

V blízkej budúcnosti sa tak o to akútnejšou stane otázka riešenia kapacitného spôsobu verejnej dopravy, čo môže byť jedine električka. Hlavné mesto sa pripravuje na vypracovanie štúdie o prepojení Podunajských Biskupíc a Vrakune s centrom mesta električkou. Je len ťažko predstaviteľné, že by táto trať nemala obsluhovať aj Mlynské nivy.

Až potom, spoločne s rozšírením chodníkov pre peších a lepšom riešení cyklotrás, bude možné konštatovať, že z ulice vznikol skutočný bulvár. V takom prípade dostane inak dobrá architektúra niektorých z najnovších kancelárskych komplexov kvalitný kontext, čo je základom pre vysokú úroveň mesta a jeho verejných priestranstiev, ako aj úspech samotných projektov.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: HB Reavis
  • Zdroj: HB Reavis
  • Zdroj: HB Reavis
  • Zdroj: HB Reavis
  • Zdroj: HB Reavis

Súvisiace články

Downtown neprestáva rásť. Polyfunkčná stavba Chalupkova získala prvé dôležité povolenie

16.02.2023 15:50:38 Andrej Sárközi

Minulý rok bol predstavený zámer Polyfunkčnej stavby Chalupkova. Komplex s prevahou bývania má dotvoriť vznikajúcu kancelársko-obytnú štvrť v bratislavskom downtowne. Na jeho príprave sa podieľal aj významný slovenský developer HB Reavis. Takmer na deň presne sa zámer o krok priblížil k realite.

Čítať viac

Nové Nivy získali certifikát udržateľnosti

19.10.2020 12:22:00 Adrian Gubčo

Vznikajúca zóna Nové Nivy je jednou z najudržateľnejších nových štvrtí v Európe aj na svete. Aspoň to tvrdí developer HB Reavis, odkazujúc na udelenie certifikátu BREEAM Communities International na úrovni Excellent. Silnými stránkami má byť environmentálny a spoločenský dosah na blízke okolie. Z celomestského hľadiska nie je ale toto hodnotenie celkom presné.

Čítať viac

Príprava projektu Mlynské Nivy Košická napreduje

11.05.2020 09:25:00 Adrian Gubčo

Developer HB Reavis síce kvôli pandémii koronavírusu pozastavil asanáciu Apollo Business Centra a posunul dátum dokončenia Stanice Nivy, v príprave iných projektov však postupuje aj naďalej. V posudzovaní vplyvov na životné prostredie je prvá časť masívneho zámeru Mlynské Nivy Košická, ktorý dotvorí južnú stranu ulice Mlynské nivy naproti autobusovej stanici.

Čítať viac

Nové Nivy z výšky

18.12.2019 14:30:00 Adrian Gubčo

Developer HB Reavis, ktorý je v súčasnosti už významným európskym hráčom na poli kancelárskych nehnuteľností, vznikol ako spoločnosť, ktorá postupne budovala jednotlivé projekty na bratislavských Nivách. S rastom korporácie sa však zväčšil aj rozsah developmentu, ktorý dnes pod názvom Nové Nivy mení celú štvrť. Najväčšie zásahy už získavajú finálnu podobu.

Čítať viac

Veža v projekte Mlynské Nivy Košická mení výšku

29.11.2019 09:10:00 Adrian Gubčo

Developer HB Reavis aktuálne dokončuje najvyššiu budovu v Bratislave, kancelársku Nivy Tower so 125 metrami, hneď v susedstve však plánoval podobne vysokú vežu. Výšková budova v projekte Mlynské Nivy Košická mala byť vlajkovou loďou developera, teraz sa však objavuje nečakaná zmena: projekt zmení výšku, a to smerom nadol.

Čítať viac

Projekt Mlynské Nivy Košická potvrdzuje finálnu výšku

05.12.2018 08:30:00 Adrian Gubčo

Developer HB Reavis, dokončujúci administratívny projekt Twin City Tower a napredujúci vo výstavbe Stanice Nivy, postupne pracuje aj na príprave ďalších projektov. Z nich najvýraznejším bude komplex Mlynské Nivy Košická, ktorého dominantou bude veža na nároží rovnomenných ulíc.

Čítať viac

HB Reavis odhaľuje novú vežu v zóne Nivy

11.12.2017 14:00:00 Adrian Gubčo

Okrem už známych projektov, developer HB Reavis dlhšie pripravuje aj ďalšie zámery, ktoré budú súčasťou vznikajúcej štvrte Nové Nivy. Najnovšie odhaľuje vežu, ktorá vyrastie na nároží ulíc Košická a Mlynské nivy a nielen vďaka hmote, ale aj architektúre, vytvorí skvelú vstupnú bránu do bratislavského downtownu.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube