Author photoAdrian Gubčo 15.03.2024 15:00

To najlepšie v Bratislave? Penta rozbieha výstavbu svojho sídla, sľubuje nevídaný štandard

Developer Penta Real Estate, súčasť skupiny Penta, patrí k najvýznamnejším firmám v realitnom segmente v Bratislave. Spojená je s viacerými výraznými realizáciami, ešte ambicióznejšie projekty plánuje. Napriek tomu budova, v ktorej sídli, Pente nepatrí. Spoločnosť to plánuje riešiť výstavbou nového sídla v downtowne, ktoré má nastavovať latku kvality a vyspelosti.

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Kým Penta Real Estate je veľkým a skúseným developerom, Penta Investments je jednou z najvplyvnejších finančných skupín na Slovensku. Svoje obchodné impérium, zahŕňajúce zdravotníctvo, retail, priemysel, finančné služby či médiá riadi zo sídla v bizniscentre Digital Park v Petržalke. Ide o kvalitnú realizáciu od architekta Jakuba Ciglera, ktorá svoje kvality dokazuje aj po rokoch.

Stavebníkom bola Penta Real Estate, napriek tomu administratívny súbor dnes nevlastní. Od skupiny sa totiž v priebehu roka 2022 odčlenil jeden z jej zakladajúcich partnerov Jozef Oravkin. Ako súčasť vyrovnania získal viaceré projekty – Sky Park, Florian Residence a aj samotný Digital Park. Napriek väzbám sa tak Penta ocitla v cudzom.

Firma to hodlá v dohľadnej dobe vyriešiť. Z Petržalky sa hodlá presťahovať do novej lokality – asi najprestížnejšej v tomto smere v celom meste. Nová centrála skupiny by mala vzniknúť v novom centre Bratislavy, v downtowne. Využije pritom pozemky, ktoré získala v priebehu minulého roka akvizíciou od spoločnosti HB Reavis. Okrem toho sa do veľkej miery opiera aj o projekt, ktorý tu pôvodný developer plánoval.

Galéria

  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Pôvodný koncept Mlynské Nivy Košická. Zdroj: HB Reavis
  • Pôvodný koncept Mlynské Nivy Košická. Zdroj: HB Reavis
  • Veľké územie prejde čoskoro tzransformáciou. Zdroj: Penta Real Estate

Predmetné pozemky boli súčasťou rozsiahleho pozemkového fondu HB Reavisu v susedstve ulice Mlynské nivy. Pôvodne tu chcel ešte pred krízou stavať monumentálny projekt Twin City, ktorý mal priniesť urbanizáciu plôch po oboch stranách ulice. Neskôr však plány zreálnil – najprv postavil administratívny komplex Twin City a Twin City Tower, neskôr pribudol komplex Nivy. Následne sa mali vyplniť plochy medzi Sky Parkom a Košickou vo väzbe na Chalupkovu ulicu.

Najvýznamnejším zámerom bol pôvodne administratívny súbor Mlynské Nivy Košická. Obrovská kancelárska zóna mala priniesť šesťciferný počet metrov štvorcových kancelárií v niekoľkých budovách, vrátane výškovej dominanty. Architektonický koncept spracovávala prestížna britská kancelária AHMM. Developer sa pustil do povoľovania, pričom sa v prípade niektorých objektov dostal až do štádia stavebného povolenia.

Na začiatku minulého roka však HB Reavis potvrdil, že sa z bratislavského trhu do veľkej miery sťahuje. Jeho pozemky v downtowne si rozdelili Alto Real Estate a Penta Real Estate, pričom Penta prevzala práve areál Mlynské Nivy Košická.

V krátkom čase oznámila, že plánuje development upraviť po veľkej medzinárodnej architektonickej súťaži. Časť z neho však postaví dopredu – a to práve kancelársku budovu, ktorá sa stane jej novým sídlom, doplnenú o ďalšie kapacity. Plány Penta Real Estate ohlásila s tým, že ide postaviť najlepšie kancelárie v Bratislave. Budovy už majú právoplatné stavebné povolenie a developer rozbehol prípravné práce v podobe dekontaminácie.

Budovy sa oficiálne v dokumentácii nazývajú C2 a C34, spojené budú aj s objektom C0, teda podzemnou garážou. Penta naznačuje, že v prvej etape sa bude stavať práve C2, pričom by mala obsahovať 18,5-tisíc metrov štvorcových kancelárií a tisíc metrov štvorcových retailu. Druhá budova pôjde do realizácie neskôr, obsahovať bude 14-tisíc metrov štvorcových kancelárií a 800 metrov štvorcových retailu.

Developer budovy upravuje – realizované objekty tak budú odlišné oproti pôvodnému konceptu od britských architektov. Na novom dizajne pracuje architekt Jakub Cigler, ten istý, ktorý sa podieľal na Digital Parku a množstve realizácií developera v Prahe. S novou verziou budov už súhlasil aj Magistrát, ktorý udelil nové záväzné stanovisko.

 

Pôvodný koncept developmentu. C2 je žltá budova vľavo. Zdroj: HB Reavis

 

Podľa aktualizovanej dokumentácie tak bude budova C2 mierne odlišná – prvých sedem podlaží bude tvorených jednoduchým kvádrom, na ktorom bude položená štvorpodlažná hmota lichobežníkového tvaru. Mierne sa zníži zastavaná plocha aj podlažná plocha, zmenia sa konštrukčné výšky nadzemných podlaží, mení sa pozícia lobby a vstupov a fasáda parteru na východnej strane budovy už nebude zasunutá. Zasunutý parter bude len od ulice Mlynské nivy.

Meniť sa však nebude počet parkovacích miest. Pre objekt C2 tak bude určených 430 z celkového počtu 1.562 parkovacích miest pre celý komplex. Čiastočne sa bude meniť pôdorys podzemnej stavby, aby reagovala na úpravy na povrchu. Budova C34 bude mať k dispozícii 500 stojísk.

Magistrát využil nové posudzovanie na úpravu niektorých podmienok pre výstavbu. Týka sa to napríklad zohľadnenia nových postupov pri výstavbe cyklotrás. Popri stavbe (po Chalupkovej) má byť umiestnená obojsmerná cyklotrasa v jednej nivelete s chodníkom. Mesto špecifikovalo aj typ cyklistických stojanov pre návštevníkov. Taktiež žiada developera, aby zabezpečil vsak vody do podložia.

Hoci sú k dispozícii už pomerne detailné informácie o parametroch budovy, developer zatiaľ odmieta predstaviť jej vzhľad. Podľa Lenky Vargovej, hovorkyne Penta Real Estate, sa však blíži ukončenie veľkej medzinárodnej architektonickej súťaže na nové riešenie územia. Riešenie nového sídla spoločnosti bude predstavené zároveň s víťazným návrhom.

V súčasnej dobe ide o jednu z najvýznamnejších súťaží v Bratislave. Developer zorganizoval kombinovanú súťaž, do ktorej prizval trojicu ateliérov a ďalšie sa mohli prihlásiť. V prvom kole porota vyberala spomedzi 83 návrhov, pričom najlepšie podľa nej pripravili kancelárie KCAP, Stefano Boeri Architetti a Baumschlager Eberle + Studio Perspektiv. V druhom kole budú súperiť s vyzvanými pracoviskami Jakub Cigler Architekti, BIG – Bjarke Ingels Group a MVRDV.

 

Susedom sídla Penty bude nový projekt od Alto Real Estate. Zdroj: Alto Real Estate

 

Downtown tak pravdepodobne smeruje k ďalšej realizácii od významnej medzinárodnej firmy, prípadne od jednej z najaktívnejších českých kancelárií. Ambície Penty sú nemalé, ak ale chce postaviť skutočne najlepší development v meste, musí sa vyrovnať s tvrdou konkurenciou.

Napokon, len v downtowne je už aktívna kancelária Zaha Hadid Architects, ktorá navrhla (pre Pentu) Sky Park, donedávna vlajkovú loď firmy, kým ho neprebralo Alto. To zas naznačuje, že chce pokračovať v spolupráci so známymi pracoviskami. Podobu Bloku 5.1, ako nazýva svoje pozemky po HB Reavis, stvárni holandské štúdio Mecanoo. K veľkým nedávno ohláseným menám patrí napokon Snøhetta, ktorá pre Pentu navrhuje Southbank na pravom brehu Dunaja.

Rastúce nové centrum Bratislavy sa postupne mení na prehliadku súčasnej komerčnej architektúry od významných domácich aj zahraničných architektov. Na mieste, kde sa donedávna nachádzali zanedbané plochy a predtým areály fabrík, dnes vznikajú tisíce bytov vo výškových budovách, bizniscentrá, obchody a verejné priestranstvá. Najnovšia generácia projektov sľubuje aj prísnejší ohľad na klimatické aspekty či cyklodopravu.

Nejde o vývoj bez chýb, niektorých aj dosť vážnych. V každom prípade ale vzniká reprezentatívna časť mesta, ktorá sa postupne stáva domovom mnohých z najpoprednejších firiem a korporácií. Už o niekoľko rokov sa k nim pridá aj Penta so svojim novým sídlom.

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube