Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 10.01.2019 09:15

Na Nivách pribudne garáž, HB Reavis získal stavebné povolenie

Developer HB Reavis pripravuje ďalší stavebný zásah v zóne Nové Nivy, ktorý súvisí s postupnou premenou okolia ulice Mlynské nivy na rušnú administratívnu a obchodnú zónu. Na pozemku susediacom s dočasnou Autobusovou stanicou začne postupne vznikať parkovací dom.

Article Big

Staršia vizualizácia zobrazujúca umiestnenie parkovacieho domu. Zdroj: HB Reavis

Pozemok, ktorý je zo severozápadu vymedzený Továrenskou, zo severovýchodu a juhovýchodu Autobusovou stanicou a juhozápadu pozemkom Sky Parku, bol doteraz využívaný ako zariadenie staveniska pre projekt Twin City Tower. S jeho dokončením však môže konečne získať svoju skutočnú funkciu: parkovanie v postupne budovanej nadzemnej garáži.

Informácia, že developer tu chce vybudovať parkovací dom, nie je nová a v tomto smere sa už dlhšie rozvíjal aj povoľovací proces. Aktuálne už HB Reavis získal stavebné povolenie, prvé práce sa tak môžu začať už čoskoro, kedy však presne, nie je známe. „Na základe stavebného povolenia koordinujeme začiatok prác na parkovacom dome so stavebnou činnosťou v okolí, ako aj s prevádzkou náhradnej autobusovej stanice a rekonštrukciou ulice Mlynské nivy,“ vyjadrila sa Martina Jamrichová, Country PR & Marketing Manager HB Reavis Slovakia.

Nie sú ani presne známe detaily o samotnom parkovacom dome, či už je to kapacita alebo výzor. HB Reavis zaslal len všeobecné stanovisko: „Cieľom je vybudovať ďalšie parkovacie kapacity a poskytnúť miesto autám parkujúcim na chodníkoch či cestách v zóne Nové Nivy, ktorú budujeme. Počítame s výstavbou na etapy. V prvej fáze vybudujeme časť štandardných parkovacích miest, neskôr sa pustíme do budovania automatického parkovacieho systému. Akonáhle bude známy detailnejší harmonogram či vizualizácie, radi sa podelíme o ďalšie informácie.“

Každopádne, z mne známych informácii by malo ísť o moderný parkovací dom využívajúci najmodernejšie technológie v tejto oblasti. Výsledkom jeho existencie by malo byť pokrytie všetkých nárokov pre parkujúcich na Nových Nivách. Garáž nie je dokonca myslená ani ako dočasná funkcia, súčasťou Nových Nív bude natrvalo.

Ďalší pozemok v rámci Nových Nív sa tak čoskoro vyplní a veľká vízia HB Reavisu sa dostane bližšie do finále. V bezprostrednom okolí vznikne ešte masívny projekt Mlynské Nivy Košická, nový objekt nepochybne vyrastie aj na mieste budovy dočasnej Autobusovej stanice.

Umiestnenie parkovacieho domu na takom atraktívnom pozemku v novom centre mesta nepovažujem za vhodné riešenie z urbanistického, funkčného ani dopravného hľadiska. Otázne je estetické hľadisko, hoci v tomto smere existujú príklady architektonicky príťažlivých garáží, ktoré nie sú takou záťažou pre lokalitu.

Ak už je výstavba ďalších parkovacích kapacít potrebná (o čom v kontexte predpokladaného skorého spustenia parkovacej politiky možno diskutovať), HB Reavis by štvrti prospel, keby nešlo len o garáž, ale táto by v sebe mohla integrovať aj iné funkcie – predovšetkým v parteri objektu, kde by mohli vzniknúť komerčné i nekomerčné priestory, aby budova aspoň trochu dopĺňala mestskú zástavbu.

Budem teda pozorne sledovať správy o tomto najnovšom developmente HB Reavisu, ktorý sa snáď nestane nevhodným zásahom, ale ukáže sa ako zmyslupný doplnok tejto transformujúcej sa modernej lokality, ktorá sa stane novým komerčným centrom metropoly.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Súvisiace články

Stanica Nivy rebranduje na Nivy, zvonka získava konečnú podobu

21.06.2021 12:05:01 Adrian Gubčo

Masívny projekt Stanice Nivy od developera HB Reavis vstupuje do finálnej fázy. Najnovšie bratislavské nákupné centrum, kombinované s autobusovou stanicou a tržnicou, je zvonka prakticky dokončené a zostávajúce práce sa realizujú už len v interiéri. Otvorenie sa predpokladá na konci leta.

Čítať viac

Výstavba Stanice Nivy postupuje, okolie získava definitívnu podobu

15.12.2020 13:00:52 Adrian Gubčo

Hoci bola ulica Mlynské nivy, nový mestský „bulvár“, otvorená už pred takmer mesiacom, len v týchto dňoch finišujú práce aj na ostatných častiach infraštruktúry v okolí. Medzičasom, na komplexe budúceho nákupného centra a podzemnej autobusovej stanice postupujú práce a rysovať sa začína jedna z hlavných atrakcií budovy: strešná záhrada, ktorá do lokality prinesie novú zeleň. Developerom je HB Reavis.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Nová podoba bloku B "Šturáku", najväčšieho internátu na Slovensku - a aj jedného z najviac zanedbaných.

New look of B block of "Šturák" student hall of residence. It is the biggest hall of residence in Slovakia, as well as one of the most rundown.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #housing #students #sturak #comeniusuniversity #reconstruction #architecture #modernarchitecture
Prvá etapa Vydrice ide definitívne do výstavby.

First stage of Vydrica is finally approved and the construction will start soon.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #work #office #staremesto #vydrica #construction #urbanism #architecture #contemporaryarchitecture

@vydrica.ba @compassarchitekti @markoandplacemakers
Teraz - potom. Školský dvor na Vazovovej konečne prechádza obnovou.

Now - After. School grounds on Vazovova st. is finally in reconstruction.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #reconstruction #publicspace #school #education #sport #architecture #design #staremesto #vazka #vazovova

@2021architekti
Prvá fáza projektu Rozeta v Ružinove je takmer dokončená. 

First stage of Rozeta development in Ružinov is almost completed.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #ruzinov #Ružinov #rozeta #architecture #contemporaryarchitecture

@yitslovakia
Rakyta je pracovný názov nového developmentu,  rámci ktorého vznikne východne od Devínskej Novej Vsi veľká nová obytná štvrť.

Rakyta is new development located east from Devínska Nová Ves. In the future it will be a large residential neighborhood.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #devinska #devinskanovaves #dnv #rakyta #architecture #contemporaryarchitecture

@sadovskyarchitects
Predstava budúcnosti Nového Lida - rozšírenia centra Bratislavy aj na petržalský breh.

Conceptual drawing of Nové Lido - an extension of Bratislava city center to the right bank of Danube.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #urbandevelopment #urbanism #city #downtown #novelido #petrzalka #petržalka #danube #slovakia #thisisbratislava

@jtre_sk @compassarchitekti @markoandplacemakers
Pozrieť viac

YouTube