YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 05.12.2018 08:30

Projekt Mlynské Nivy Košická potvrdzuje finálnu výšku

Developer HB Reavis, dokončujúci administratívny projekt Twin City Tower a napredujúci vo výstavbe Stanice Nivy, postupne pracuje aj na príprave ďalších projektov. Z nich najvýraznejším bude komplex Mlynské Nivy Košická, ktorého dominantou bude veža na nároží rovnomenných ulíc.

Zdroj: HB Reavis

Zdroj: HB Reavis

Projekt pod oficiálnym názvom Twin City, časť C, pozostáva z pätice administratívnych budov, ktoré vzniknú v dvoch etapách. Kladné záväzné stanoviská developer získal už v minulosti, rovnako ako územné rozhodnutie, vzhľadom na zmeny v dokumentácii však teraz žiada o nové povolenia. Prvé dve budovy, C1 a C2, ako aj samostatný stavebný objekt rampy do podzemnej garáže C0, aktuálne obdržali ďalšie súhlasné stanovisko od Hlavného mesta.

Objekty C1 a C2 vyrastú predovšetkým vo väzbe na ulicu Mlynské nivy, čím dotvoria zástavbu južnej strany ulice, prináležiacu k tzv. Zóne Chalupkova. Nižším z objektov je C2, rovnobežný s ulicou, ktorý bude mať jedenásť nadzemných podlaží, pričom od šiesteho podlažia by mali postupne uskakovať. Parter bude mierne zasunutý. Budova bude mať celkovú výšku 44,3 metra.

Oveľa zaujímavšejšou budovou je však C1, vertikálna dominanta projektu. Veža bude mať 27 nadzemných podlaží a výšku po atiku 115 metrov. Po architektonický vrchol však bude mať až 125 metrov, vizuálne tak bude patriť k trojici najvyšších veží v Bratislave.

 

Parter veže bude vyvýšený, v predpolí budovy vzniknú atraktívne verejné priestranstvá. Zdroj: HB Reavis

 

Prvé nadzemné podlažie veže bude obsahovať vyvýšený parter (aj s mezanínom), veľké terasy majú vzniknúť na 14. a 26. podlaží, kam bude opäť vložený mezanín. Na najvyššom podlaží má byť lokalizovaný „klub“, pričom vizualizácie tu prezentujú pomerne vzrastlú zeleň. Ak tu takýto priestor vznikne, nepochybne bude jedným z najexkluzívnejších v Bratislave.

Prvá etapa kancelárskeho súboru má obsahovať približne 66-tisíc metrov štvorcových podlažnej plochy. Developer hovorí o vytvorení jedinečného ekosystému pozostávajúceho z kombinácie zastúpení veľkých nadnárodných firiem, ako aj menších rastúcich start-upov. HB Reavis má ambíciu priamo prispieť k rozvoju vzájomnej komunikácie a synergii.

Nástrojom k tomu má byť verejné námestie, ktoré vznikne vo vnútrobloku projektu, v predĺžení Bottovej ulice. Toto námestie má svojimi proporciami pripomínať Hlavné námestie, budú do neho orientované prevádzky v parteri jednotlivých blokov  a vzniknú tu rozsiahlejšie parkovo upravené plochy, vďaka čomu má ísť o jedno z kľúčových verejných priestranstiev v zóne.

Hoci daná ambícia môže znieť nadnesene, pravdou je, že HB Reavis oslovil pre návrh projektu skutočne vysokokvalitnú architektonickú kanceláriu, Allford Hall Monaghan Morris (AHMM) z Londýna, ktorá sa spolupodieľala na viacerých špičkových londýnskych developmentoch. Pri daných autoroch nie je namieste obava, že by projektová príprava bola podcenená, naopak, je vysoko pravdepodobné, že veža v rámci zámeru Mlynské Nivy Košická bude patriť k najlepším v Bratislave.

 

Spoločne s Nivy Tower vznikne pôsobivá vstupná brána do komerčného centra Bratislavy. Zdroj: HB Reavis

 

Až realita však ukáže, či sa táto časť downtownu stane srdcom inovatívnej business komunity. Developer tu plánuje vybudovať celkovo až 100-tisíc metrov štvorcových kancelárskych plôch a s výstavbou prvých budov začať v roku 2020 s dokončením v roku 2023.

Spoločne s Nivy Tower na severnej strane ulice Mlynské nivy vznikne pôsobivá brána do tejto kľúčovej bratislavskej administratívnej štvrte, na západnom konci ukončená dvojicou veží centrály VÚB banky a Twin City Tower. „Výškovka“ v rámci Mlynské Nivy Košická však rozhodne nestratí, práve naopak, bude vyvrcholením transformácie územia, a to aj na kvalitatívnej úrovni.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: HB Reavis
  • Zdroj: HB Reavis
  • Zdroj: HB Reavis
  • Zdroj: HB Reavis
  • Zdroj: HB Reavis

Súvisiace články

Downtown neprestáva rásť. Polyfunkčná stavba Chalupkova získala prvé dôležité povolenie

16.02.2023 15:50:38 Andrej Sárközi

Minulý rok bol predstavený zámer Polyfunkčnej stavby Chalupkova. Komplex s prevahou bývania má dotvoriť vznikajúcu kancelársko-obytnú štvrť v bratislavskom downtowne. Na jeho príprave sa podieľal aj významný slovenský developer HB Reavis. Takmer na deň presne sa zámer o krok priblížil k realite.

Čítať viac

Nové Nivy získali certifikát udržateľnosti

19.10.2020 12:22:00 Adrian Gubčo

Vznikajúca zóna Nové Nivy je jednou z najudržateľnejších nových štvrtí v Európe aj na svete. Aspoň to tvrdí developer HB Reavis, odkazujúc na udelenie certifikátu BREEAM Communities International na úrovni Excellent. Silnými stránkami má byť environmentálny a spoločenský dosah na blízke okolie. Z celomestského hľadiska nie je ale toto hodnotenie celkom presné.

Čítať viac

Príprava projektu Mlynské Nivy Košická napreduje

11.05.2020 09:25:00 Adrian Gubčo

Developer HB Reavis síce kvôli pandémii koronavírusu pozastavil asanáciu Apollo Business Centra a posunul dátum dokončenia Stanice Nivy, v príprave iných projektov však postupuje aj naďalej. V posudzovaní vplyvov na životné prostredie je prvá časť masívneho zámeru Mlynské Nivy Košická, ktorý dotvorí južnú stranu ulice Mlynské nivy naproti autobusovej stanici.

Čítať viac

Nové Nivy z výšky

18.12.2019 14:30:00 Adrian Gubčo

Developer HB Reavis, ktorý je v súčasnosti už významným európskym hráčom na poli kancelárskych nehnuteľností, vznikol ako spoločnosť, ktorá postupne budovala jednotlivé projekty na bratislavských Nivách. S rastom korporácie sa však zväčšil aj rozsah developmentu, ktorý dnes pod názvom Nové Nivy mení celú štvrť. Najväčšie zásahy už získavajú finálnu podobu.

Čítať viac

Veža v projekte Mlynské Nivy Košická mení výšku

29.11.2019 09:10:00 Adrian Gubčo

Developer HB Reavis aktuálne dokončuje najvyššiu budovu v Bratislave, kancelársku Nivy Tower so 125 metrami, hneď v susedstve však plánoval podobne vysokú vežu. Výšková budova v projekte Mlynské Nivy Košická mala byť vlajkovou loďou developera, teraz sa však objavuje nečakaná zmena: projekt zmení výšku, a to smerom nadol.

Čítať viac

Druhá fáza projektu Mlynské Nivy Košická má záväzné stanovisko

15.05.2019 09:15:00 Adrian Gubčo

Ďalšia časť bratislavského downtownu je bližšie k realite. Developer HB Reavis obdržal kladné záväzné stanovisko k druhej fáze projektu Mlynské Nivy Košická, v rámci ktorého má vzniknúť administratívny komplex, ktorý do veľkej miery uzavrie vznik štvrte Nové Nivy.

Čítať viac

HB Reavis odhaľuje novú vežu v zóne Nivy

11.12.2017 14:00:00 Adrian Gubčo

Okrem už známych projektov, developer HB Reavis dlhšie pripravuje aj ďalšie zámery, ktoré budú súčasťou vznikajúcej štvrte Nové Nivy. Najnovšie odhaľuje vežu, ktorá vyrastie na nároží ulíc Košická a Mlynské nivy a nielen vďaka hmote, ale aj architektúre, vytvorí skvelú vstupnú bránu do bratislavského downtownu.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube