YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 13.09.2021 10:51

Immocap napreduje vo svojich kancelárskych projektoch: Lakeside Park 02 dosiahol hrubú stavbu, The Mill žiada o stavebné povolenie

Developer Immocap v súčasnosti rozvíja v Bratislave hneď niekoľko projektov. Okrem najznámejšieho Nového Istropolisu sú to aj kancelárske komplexy Lakeside Park 02 v Novom Meste pri Kuchajde a The Mill v Ružinove na Mlynských Nivách. Pri oboch sa dosiahli výrazné míľniky – Lakeside Park 02 je už v štádiu hrubej stavby, The Mill žiada o stavebné povolenie a má zabezpečené financovanie.

Immocap sa profiluje najmä ako developer administratívnych a retailových priestorov, čo dokazujú aj doterajšie realizácie spoločnosti. Do jej portfólia patrí najmä nákupné centrum Central, podchod na Trnavskom mýte a séria kancelárskych komplexov Bratislava Business Center III-V. Nový Istropolis je svojou multifunkčnosťou skôr výnimka, zostávajúce developmenty sú však plne v súlade s hlavným smerovaním firmy.

Lakeside Park 02 je do istej miery klasickým príkladom súčasného administratívneho developmentu. Immocap, spoločne s partnerom Wood&Company, ho prebral od pôvodného developera TriGránit. Budova priamo nadväzuje na už skôr vybudovanú prvú etapu a vypĺňa prázdny priestor smerom k Železničnej stanici Nové Mesto. Ide pravdepodobne aj o ukončenie kancelárskej výstavby v tomto priestore. Zvyšné voľné pozemky, kde je dnes len trávnik, totiž vlastní Wood & Company a developer Cresco, ktorý sa sústredí skôr na rezidencie.

Výstavba Lakeside Park 02 sa spustila v prvom kvartáli roka 2020. Pôvodne mala byť dokončená do konca roka 2021, realizáciu však očividne spomalila pandémia koronavírusu COVID-19. Plnú výšku trinástich podlaží budova dosiahla len v uplynulých dňoch a postupne sa začína spúšťať aj inštalácia presklenej fasády. Svojim prevedením do istej miery nadväzuje na susedný vežiak, vďaka čomu ho vhodne dotvorí aj po architektonickej stránke.

V Lakeside Park 02 vznikne 14.370 m2 kancelárskych priestorov, rozloha typického podlažia je 1.200 m2. Developer však zároveň ponúka možnosť expanzie do susednej budovy, vďaka ktorej by rozloha jedného podlažia mohla presiahnuť až tritisíc metrov – čo je výhodné najmä pre centrá zdieľaných služieb. Nadväzovať na prvú etapu bude aj prvé podlažie, kde okrem typického lobby vznikne aj akési predĺženie retailovej pasáže. Budova bude disponovať aj 310 parkovacími miestami na troch podzemných podlažiach, hoci inak má celkom uspokojivé napojenie na verejnú dopravu.

Immocap pri prezentovaní projektu nezabúda na viacero benefitov, ktoré podľa neho projekt ponúka. Okrem výhľadov a blízkosti ku Kuchajde či Malým Karpatom sú to najmä ekologické riešenia – budova ašpiruje na certifikát LEED Gold (druhý najvyšší – najvyšší LEED Platinum majú zatiaľ len dve budovy). K ďalším novinkám má patriť využívanie ekologických stavebných materiálov (špeciálnych hliníkových zliatin) alebo prispôsobenie priestorov opatreniam, súvisiacim so znížením rizika prenosu chorôb. Generálnym dodávateľom stavby je japonská spoločnosť Takenaka, ktorá sa začína postupne na bratislavskom trhu etablovať.

Developer tvrdí, že aj vďaka tomu už postupne naberá nájomcov. Prvým potvrdeným je spoločnosť Plzeňský Prazdroj Slovensko. Informácia o zazmluvnení firmy prišla v čase, kedy zúrila druhá vlna pandémie. Presné čísla o prenajatosti však nie sú známe.

Lakeside Park 02 bude pomerne štandardnou budovou bez výnimočnej architektúry. Prostredie však dotvorí vhodným a nenásilným spôsobom, v súlade s charakterom územia okolo Kuchajdy. Architektom je kancelária Architekti Bobek Jávorka. Dokončenie projektu sa predpokladá najpravdepodobnejšie v druhom kvartáli roku 2022.

 

 

Pre developera je ešte významnejším – polohou, rozsahom a aj plným vlastníctvom – projekt The Mill, ktorý má vzniknúť na nároží Mlynských nív a Plynárenskej ulice. Development tak bude priamou súčasťou rozvíjajúcej sa štvrte, ktorá sa v budúcnosti premení na rozšírenie nového centra Bratislavy – downtownu. Dnes tu jeden za druhým rastú alebo sa pripravujú ambiciózne kancelárske aj rezidenčné projekty, pričom The Mill sa nachádza do istej miery v srdci tejto transformácie.

Na projekt, ešte pod názvom BBC VI, sa organizovala už dávnejšie architektonická súťaž, v ktorej zvíťazila kancelária DKLN. Vývoj konceptu priniesol viditeľnú racionalizáciu, napriek tomu by mal v lokalite už v dohľadnej dobe začať rásť 17-podlažný komplex s celkom príťažlivým výrazom. Príprava na výstavbu sa už spustila v podobe asanácie staršieho skladu. Realizácia samotnej kancelárskej budovy by sa mala rozbehnúť túto jeseň, pričom sa čaká len na vydanie stavebného povolenia.

Immocapu sa totiž podarilo zabezpečiť si financovanie. UniCredit Bank poskytla projektu stavebné financovanie vo výške 44 miliónov eur a investičné financovanie v hodnote 50 miliónov eur. To je do veľkej miery dané aj tým, že developer mú už teraz obsadenú významnú časť priestorov. „Novým, inovatívnym kancelárskym priestorom v Bratislave ešte nie je zďaleka koniec a banky im dôverujú,“ povedal Daniel Mäsiar, finančný riaditeľ spoločnosti Immocap. „Stále vidíme dopyt po kancelárskych priestoroch zo strany nájomcov a sme veľmi radi, že si významná zahraničná spoločnosť vybrala práve náš projekt ako svoje nové sídlo.“

Developer neupresnil, o koho ide (podľa všetkého by to mal byť Henkel), táto spoločnosť však obsadí až 20-tisíc metrov štvorcových z celkovo 25-tisíc metrov štvorcových kancelárií. Súčasťou budovy bude aj 700m² vyhradených pre obchody a služby, umiestnených na prízemí. V štyroch podzemných podlažiach bude 405 parkovacích miest. Súčasťou projektu bude pravdepodobne aj úprava priľahlých plôch, najmä smerom k parkovisku pred BBC IV (dnes známe ako Pressburg Tower). Do budúcna tu predpokladám ďalšiu expanziu budovy.

Ako bolo zmienené, vďaka obstojnej úrovni architektúry budova dobre dotvorí lokalitu a bude dobre slúžiť aj zamestnancom. Na trinástom podlaží bude veľká pobytová terasa, developer tu sľubuje aj cykloriešenia, škôlku či fitzónu. Po dokončení ostatných lokálnych projektov získa severná strana ulice Mlynské nivy modernú zástavbu, ktorá jej dá rámec veľkomestského bulváru.

Výstavba The Mill sa predpokladá medzi tretím kvartálom 2021 a druhou polovicou roka 2023.

 

The Mill. Zdroj: Immocap 

 

Developerovi sa v prípade týchto dvoch projektov darí vo výstavbe, financovaní či prenájme. Bratislava vďaka tomu získa nové kancelárske projekty, ktoré prispejú k zmene a aktivácii dotknutých lokalít. Ide aj o dobrý znak pre trh, svedčiaci o pretrvávajúcom záujme firiem o nové priestory a kvalitnejšie zázemie. Tvrdenia, že s pandémiou nastáva súmrak administratívnych komplexov, sa ukazujú ako predčasné.

Ani jeden z týchto projektov však nemožno označiť ako „ikonický“ alebo vlajkový. Tým je v tomto prípade Nový Istropolis, kde si okrem najviac diskutovanej kultúrnej časti a malej rezidenčnej časti developer naplánoval aj obrovskú administratívnu sekciu. Kancelárie by mali pribudnúť v budove od Vajnorskej, ale najmä v 120-metrovej veži, schovanej v druhom pláne – resp. orientovanej do Kukučínovej. Obe časti spoločne prinesú desiatky tisíc metrov štvorcových nových priestorov, a to v konkurencii masívnych developmentov v downtowne.

Immocap tak má pred sebou náročnú úlohu, kedy musí presvedčiť nielen verejnosť o správnosti svojho zámeru, ale aj potenciálnych klientov o presťahovaní sa na Trnavské mýto. Vývoj v prípade Lakeside Park 02 či The Mill ukazuje, že na strane developera skúsenosti sú. Ide však len o prípravu na niečo oveľa väčšie, čo zmení Bratislavu oveľa výraznejším spôsobom. Nový Istropolis bude skutočnou skúškou.

 

Pozrite si výstavbu Lakeside Park 02 a The Mill vo fotoalbumoch. 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Lakeside Park 02. Fotografia z 5.9.2021
  • Lakeside Park 02. Fotografia z 5.9.2021
  • Lakeside Park 02. Fotografia z 5.9.2021
  • Lakeside Park 02. Zdroj: Immocap
  • The Mill. Zdroj: Immocap
  • The Mill. Zdroj: Immocap

Súvisiace články

Čoraz hustejšia panoráma. Millhaus sa posúva v povoľovaní

14.03.2023 13:30:00 Andrej Sárközi

Transformácia zóny Mlynské Nivy - Západ neustáva. Po ohlásení postupu v prípade plánovanej rezidečnej veže Strabagu napreduje aj Millhaus od Immocapu a Woods&Company. Projekt je naplánovaný na pozemkoch východne od križovatky Plynárenskej s Mlynskými nivami. Patrí k zámerom, ktoré dotvoria vežami sa zapĺňajúce okolie druhej menovanej ulice.

Čítať viac

Významný projekt prekonal dôležitý miľník: The Mill začína formovať budúci bulvár

08.12.2022 14:30:00 Andrej Sárközi

Mlynské Nivy sú bližšie k získaniu ďalšej administratívnej veže. Projekt The Mill od developera Immocap prinesie do územia moderné kancelárie či verejne prístupný priestor s rekreačným účelom. Jeho príprava sa spustila už v roku 2017, do výstavby sa však dostal len v priebehu minulého roka.

Čítať viac

Mlynské nivy dostanú ďalšiu vežu, dotvorí formujúci sa bulvár

24.08.2022 18:42:51 Adrian Gubčo

Ulica Mlynské nivy bude v budúcnosti významnou mestskou triedou. Okrem šírky a dopravnej infraštruktúry, ktorej súčasťou má byť električková trať, je to dané aj novou zástavbou veľkých kancelárskych a rezidenčných komplexov, vrátane výškových budov. Ďalšia z nich pribudne v dotyku s rozostavaným projektom The Mill, pričom má rovnakého developera.

Čítať viac

Lakeside Park 02 je dokončený. Čo príde ďalej?

19.08.2022 13:38:21 Adrian Gubčo

Developer Immocap oznámil, že kancelársky projekt Lakeside Park 02 bol oficiálne skolaudovaný. Do zóny v susedstve vodnej plochy Kuchajda tak pribudol ďalší nový development, no ani zďaleka nie posledný. Okolie Kuchajdy by sa malo v horizonte najbližších desiatich rokov premeniť na jedno z „najhorúcejších“ miest, kde sa bude koncentrovať výstavba. Čo všetko tu ešte pribudne?

Čítať viac

Lakeside Park 02 sa blíži k dokončeniu a ohlasuje prestížnych nájomcov

08.07.2022 10:07:00 Adrian Gubčo

Kancelársky projekt Lakeside Park 02 v Novom Meste sa konečne blíži k dokončeniu. Po určitom spomalení prác získava teraz definitívnu podobu. Developerom Immocap a Wood&Company sa podaril aj iný úspech – budovu už majú z väčšiny naplnenú, pričom medzi nájomcami sú viaceré známe mená. Kancelárska zóna pri nádrži Kuchajda sa tak čoskoro rozšíri a získa veľkomestskejší ráz.

Čítať viac

Nové Apollo je pred dosiahnutím hrubej stavby, The Mill odhaľuje definitívnu podobu

20.12.2021 16:10:13 Adrian Gubčo

Na Mlynských nivách napreduje dvojica veľkých administratívnych projektov. Nové Apollo od developera HB Reavis je už takmer v štádiu hrubej stavby a budova začína získavať fasádu. Medzičasom, spoločnosť Immocap rozbieha výstavbu The Mill a odhaľuje definitívne vizualizácie. Táto časť mesta smeruje k premene na súčasť nového komerčného centra Bratislavy.

Čítať viac

Lakeside Park sa rozšíri o tretiu etapu, Bratislava dostane ďalšie veže

07.10.2021 13:01:11 Adrian Gubčo

Projekt Lakeside Park pri nádrži Kuchajda v Novom Meste sa v tejto chvíli rozširuje o druhú etapu, čím sa stáva pomerne mohutným kancelárskym komplexom. Rozvoju však nie je koniec – pribudnúť by totiž mala aj tretia etapa, tentokrát už rezidenčná. Dvojica navrhovaných bytových veží svojou hmotou prispeje ku vzniku ďalšej lokality vysokej koncentrácie výškových budov – ďalšieho clustru.

Čítať viac

Pri The Mill vzniknú nové projekty aj verejné priestory

05.10.2021 17:47:50 Adrian Gubčo

Developer Immocap sa blíži k štartu výstavby kancelárskej budovy The Mill v zóne Mlynské Nivy – Západ. Najnovší zo série developmentov v tejto časti mesta prispeje k postupnej transformácii bývalej priemyselnej štvrte na atraktívnejšiu kancelársko-rezidenčnú. The Mill má k tomu prispieť úpravami okolia, novinkou je však príprava minimálne jedného nového projektu, ktorý v jeho susedstve vyrastie.

Čítať viac

Príprava The Mill sa spúšťa, developer odhaľuje ďalšie vizualizácie

01.04.2021 13:00:57 Adrian Gubčo

Kancelársky projekt The Mill od spoločnosti Immocap je síce ešte len v územnom konaní, príprava na jeho výstavbu sa však začína už teraz. Na pozemku, kde má nový komplex vzniknúť, sa doteraz nachádzal skladovo-administratívny objekt, ktorý je už v asanácii. Okrem kancelárií tu má vzniknúť aj verejne prístupný priestor s rekreačným účelom.

Čítať viac

Lakeside Park 02 rastie a začína dotvárať panorámu okolia Kuchajdy

16.03.2021 11:57:00 Adrian Gubčo

Rozšírenie kancelárskeho projektu Lakeside Park 02 začalo rásť v pomerne nešťastnej dobe, kedy už naplno zúrila pandémia koronavírusu COVID-19 a kancelárske projekty sa dostali do zložitej situácie. Napriek tomu developer Immocap a vlastník budovy Wood & Company úspešne napredujú s výstavbou a oznamujú, že sa im darí aj v prenájme priestorov.

Čítať viac

The Mill môže ísť čoskoro do výstavby, obsadený bude napriek pandémii

02.02.2021 14:07:00 Adrian Gubčo

Transformačná lokalita v okolí ulice Mlynské nivy čoskoro ožije ďalšou stavebnou aktivitou. Už počas prvej polovice tohto roka by sa mohla údajne spustiť výstavba administratívneho komplexu The Mill, v minulosti známeho ako BBC VI. Developer Immocap navyše ohlasuje úspešné prenajatie väčšej časti budovy, ktorá sa má stať sídlom bližšie nešpecifikovanej zahraničnej spoločnosti.

Čítať viac

Vajnorská sa mení na mestský bulvár

27.07.2020 09:41:00 Adrian Gubčo

Vajnorská ulica je nielen veľmi dlhou, ale aj veľmi heterogénnou ulicou. Kým jej úvodná časť od Trnavského mýta po Bajkalskú ulicu má veľkomestský charakter vďaka hustej blokovej zástavbe, medzi Bajkalskou a Tomášikovou sa začína štruktúra rozvoľňovať. Za Tomášikovou sa mení na cestu prechádzajúcu priemyselnou oblasťou. Realizované a pripravované zmeny ju čoskoro zmenia na príťažlivý mestský bulvár.

Čítať viac

Lakeside Park 02 je oficiálne vo výstavbe

06.03.2020 10:30:00 Adrian Gubčo

V Novom Meste sa oficiálne spustila výstavba projektu Lakeside Park 02, teda pokračovanie kancelárskeho komplexu, ktorého prvá etapa vznikla ešte v predminulej dekáde. Na pozemku už prebiehajú zemné práce, ukončenie realizácie projektu, za ktorým stoja developeri Immocap a Wood&Company, sa očakáva na konci roka 2021.

Čítať viac

Druhá časť Lakeside Office Park má nových majiteľov a čoskoro pôjde do výstavby

13.12.2019 12:26:00 Adrian Gubčo

Výšková budova Lakeside Office Park patrila k prvým projektom svojho druhu v Bratislave a v čase dokončenia, teda v roku 2008, patrila k najreprezentatívnejším administratívnym komplexom v meste. Už vtedy sa hovorilo o rozšírení, k tomu však dôjde až teraz, potom, ako projekt získali spoločnosti Immocap a Wood & Company.

Čítať viac

Ďalšie pokračovanie kancelárskeho komplexu BBC na obzore

26.02.2018 08:30:00 Adrian Gubčo

Developer Immocap sa očividne pripravuje na výstavbu pokračovania série administratívnych komplexov Bratislava Business Center (BBC), tentoraz s poradovým číslom VI. Na projekt sa zorganizovala medzinárodná architektonická súťaž, v ktorej zvíťazil slovenský ateliér DKLN.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube