Author photoAdrian Gubčo 08.06.2023 17:15

Rastúci downtown dostal novú vežu. The Mill má plnú výšku, obsadený je už teraz

Ako bratislavský downtown je dnes vnímané predovšetkým územie medzi Karadžičovou a Košickou. Je však zrejmé, že skôr či neskôr sa bude rozširovať, pričom jedným z hlavných smerov expanzie bude okolie budúceho bulváru na Mlynských nivách. Investičná aktivita tu prebieha už dnes, pričom v posledných dňoch získala lokalita novú dominantu – The Mill od spoločnosti Immocap

Autor: Dominik Jursa / YIM.BA

Autor: Dominik Jursa / YIM.BA

Kľúčový míľnik pre novú vežu

Je slnečný júnový deň a desiatky pracovníkov okolitých kancelárií obedujú alebo posedávajú v priestore pred kancelárskou budovou BBC V. Sledujú pritom meniacu sa okolitú scenériu. Kým pred rokom by pri pohľade od vstupu do bizniscentra videli len staršie administratívne objekty a neupravené plochy okolo Plynárenskej a Mlynských nív, dnes pohľadu dominuje nová veža: The Mill.

Kancelársky projekt od developera Immocap – ktorý napokon vybudoval aj BBC V, spolu s dvomi ďalšími bizniscentrami – je ďalším krokom v postupnej premene zanedbanej postindustriálnej lokality na rozšírenie nového centra mesta. Pracovníci i obyvatelia zóny sú svedkami radikálnej transformácie v reálnom čase. Immocap je významným hráčom v území a teraz dosiahol ďalší zásadný míľnik.

Po odstránení pôvodnej zástavby a spustení výstavby na začiatku roka 2022 teraz The Mill dosiahlo štádium hrubej stavby. Veža tak získala výšku bezmála 70 metrov pri 16 podlažiach, resp. 17, pokiaľ sa ráta aj najvyššie technické. Významný pokrok vo výstavbe investor aj zhotoviteľ oslávili osadením tradičnej glajchy, teda stromčeku na vrchole budovy. Zároveň však upozorňuje, že rýchlo smeruje k celkovému dokončeniu.

Galéria

  • Autor: Dominik Jursa / YIM.BA
  • Autor: Dominik Jursa / YIM.BA
  • Autor: Dominik Jursa / YIM.BA
  • Autor: Dominik Jursa / YIM.BA
  • Autor: Dominik Jursa / YIM.BA
  • Autor: Dominik Jursa / YIM.BA
  • Autor: Dominik Jursa / YIM.BA
  • Autor: Dominik Jursa / YIM.BA
  • Autor: Dominik Jursa / YIM.BA
  • Zdroj: Immocap

Na budove sa už totiž začalo s montážou okien aj inštaláciou fasádneho plášťa. Ten bude tvorený etalbondovým obkladom, ktorý má projektu dodať elegantný nadčasový výraz. Podoba The Mill napokon vychádza z medzinárodnej architektonickej súťaže, v ktorej sa presadila kancelária DKLN.

Developer zdôrazňuje, že daný postup zvolil s cieľom dosiahnuť nielen vyššiu kvalitu, ale aj nastaviť latku pre budúci rozvoj. „Naším zámerom bolo priniesť projekt, ktorý vynikne nielen architektúrou a technologickou vyspelosťou, ale rozvinie potenciál tohto bývalého brownfieldu a urobí z neho príjemné prostredie na prácu aj oddych,“ konštatuje Martin Šramko, CEO spoločnosti Immocap. „V území Mlynských nív sme realizovali viacero veľkých kancelárskych projektov, no dnes je táto lokalita ešte významnejšia a atraktívnejšia vzhľadom na rozvoj downtownu a celkové spojenie s centrom mesta.“

Zhotoviteľ postupuje rýchlo. Prvé, nižšie časti budovy by mali mať fasádu dokončenú už na konci júna, celý komplex na konci júla. Celkové dokončenie a kolaudácia sa očakáva v októbri tohto roka.

Vysoké tempo má prozaický dôvod – developerovi sa už budovu podarilo z veľkej časti prenajať, pričom klienti prirodzene očakávajú dodanie priestorov čo najskôr. Na konci tohto alebo začiatku budúceho roka by sa tak do The Mill mohli začať sťahovať prvé firmy. Počas budúceho júna budú zas oni pozorovateľmi nových zmien popri Mlynských nivách.

 

Developer oslávil dosiahnutie hrubej stavby umiestnením glajchy na vrchole veže. Autor: Dominik Jursa / YIM.BA

 

Plná obsadenosť v ťažkých časoch

„Ide o veľmi úspešný projekt,“ hodnotí bez okolkov Martin Marko, obchodný riaditeľ v spoločnosti Immocap. V kontexte vývoja pri iných kancelárskych developmentoch v Bratislave mu treba dať za pravdu. The Mill je totiž v podstate plne obsadený. „Aktuálne máme zazmluvnených 92% priestorov, v priebehu leta by sme chceli dotiahnuť posledný kontrakt. Ku kolaudácii bude The Mill plný na 100%.“

V Bratislave sú pritom veľké a známe bizniscentrá vysokého štandardu, ktoré sú dokončené už niekoľko rokov a stále ostávajú poloprázdne. Immocap-u sa podarilo budovu z veľkej časti obsadiť ešte v čase, keď sa len spúšťala výstavba – teda počas pandémie. Nejde pritom o malý objekt. V mohutnej stavbe v pôdorysnom tvare písmena T vznikne 25,7-tisíc metrov štvorcových prenajímateľných plôch, v štyroch podzemných podlažiach bude 400 parkovacích stojísk. Domov tu nájde sedem spoločností, vrátane významných nadnárodných korporácií.

Najvýznamnejšou je dosiaľ nešpecifikovaná firma, ktorá obsadila až 17-tisíc metrov štvorcových. Išlo tak o jednu z najvýznamnejších transakcií svojho druhu. V súvislosti s týmto klientom developer realizuje aj špeciálne úpravy podľa jeho požiadaviek. Jednou z nich je pomerne veľká materská škola pre 100 detí s vlastným detským ihriskom severne od objektu. Dôležitou službou bude aj parkovanie pre bicykle so 128 miestami v dedikovanom priestore so samostatným vchodom a infraštruktúrou.

Zmeny si vyžiadala aj pandémia. „Úpravy sa týkajú najmä kvality prostredia a vzduchotechniky,“ pripomína Marko. „V porovnaní so staršími budovami sa tu bude dodávať 100% čerstvého vzduchu. Využívame doskové rekuperátory, takže vzduch sa nezmiešava a vie efektívne vymieňať teplotu. Takisto vieme určovať vďaka senzorom kvalitu vzduchu a v prípade potreby dodať aktívnymi kvapkami vzduch, ktorý je potrebný.“

Naostatok, nájomníkom má slúžiť aj ponuka služieb či pobytových priestorov. V prípade majoritného klienta to bude terasa na 12. podlaží s veľkorysými výhľadmi na okolie. Celej budove bude k dispozícii asi 1,5-tisíc obchodných priestorov, ktorých súčasťou bude gastronomické zázemie, potraviny či kaviareň. Priestor pre prezentáciu svojich produktov tu bude mať majoritný klient. Napokon, do The Mill sa plánuje presunúť aj samotný Immocap.

 

Majoritný nájomník bude mať k dispozícii veľkorysú terasu s výhľadom na mesto. Autor: Dominik Jursa / YIM.BA

 

Developerovi sa tak podarilo opäť naplno prenajať celú budovu, a to ešte pred jej dokončením. Podobný úspech zaznamenal už pri poslednom dokončenom developmente Lakeside Park 02. Podľa Immocapu za to môže súhra viacerých faktorov, za kľúčovú však považuje vysokú kvalitu, vychádzajúcu zo sledovania aktuálnych trendov, vrátane ekologických. „Náš úspech pripisujeme aj partnerskému prístupu, ktorým sme už známi. Vzťahy s partnermi staviame na ľudskom jednaní, otvorenosti a spoločnom hľadaní najvhodnejších riešení,“ tvrdí obchodný riaditeľ.

Príkladom má byť napokon aj The Mill, ktorý developer označuje za príklad environmentálne udržateľnej budovy. Získať má certifikát LEED Gold, využíva čiastočne recyklované materiály a bude energeticky efektívny. „Dlhodobo budujeme tím, ktorý sa venuje optimalizácii prevádzky budov, riadeniu technológií nielen z pohľadu znižovania spotreby energií, ale aj z pohľadu životností zariadení a predchádzaniu porúch,“ dodáva M. Marko.

Developer pripomína, že plánovanie budovy prebiehalo dávnejšie – ešte pred energetickou krízou a pandémiou. Odvtedy sa technológie posunuli, v ďalších projektoch tak hodlá úroveň posunúť ešte vyššie. „Máme za to, že v prípade Nového Istropolisu budeme oproti hoci aj tejto budove energeticky ešte o 50% úspornejší. Bude tak energeticky samostatná pre potreby kúrenia, chladenia a prísunu čerstvého vzduchu,“ uzatvára Martin Marko.

Immocap naznačuje, že The Mill je počiatkom série projektov, ktoré budú svojim ekologickým konceptom výnimočné v celej Bratislave.

 

Mlynské nivy sa postupne menia na veľkomestský bulvár, obklopený novou zástavbou. Autor: Dominik Jursa / YIM.BA

 

Veľký lokálny hráč

Developer má chuť stavať a rozvíjať viaceré lokality. Okrem zmieňovaného Nového Istropolisu sú to najmä Mlynské Nivy – teda okolie The Mill. Po viacerých kancelárskych komplexoch (BBC III-V a The Mill, ktoré sa pôvodne volalo BBC VI) sa pripravuje aj na výstavbu svojho prvého lokálneho rezidenčného projektu. Výšková budova Millhaus vznikne na mieste prázdnej plochy na severovýchodnej strane križovatky Mlynských nív a Plynárenskej.

Zámer je zaujímavý z viacerých dôvodov. V prvom rade, ide o ďalšie dotvorenie lokality, ktorá dostáva čoraz mestotvornejší charakter. Hoci ešte aj dnes má ulica Mlynské nivy podobu hadiacej sa cesty, okolo ktorej sa nachádzajú plochy s divoko parkujúcimi autami a občasná zeleň, severná strana ulice bude mať už čoskoro takmer súvislú zástavbu, tvorenú novými developmentami. Spoločne budú vysielať jasnú správu – z Mlynských nív sa stáva bulvár veľkomestského charakteru.

Či sa to naozaj stane, je v rukách mesta. To už otvorene priznalo, že tu plánuje vybudovanie električkovej trate, ktorá spojí centrum Bratislavy a autobusovú stanicu s Prievozom, Vrakuňou či Podunajskými Biskupicami. Vyžiada si to rozsiahlu prestavbu priestoru, po ktorej sa uličný priestor môže atraktívnym spôsobom zrevitalizovať.

Vplyv na to bude mať aj Millhaus, ktorý prinesie rozšírenie aktívneho mestského parteru a spoluvytvorí chránenú vnútroblokovú plochu, zvieranú s BBC V. Územie tak bude pôsobiť ešte mestskejšie.

Druhý dôvod spočíva vo výške Millhausu, ktorý bude len o čosi nižší ako The Mill (bude mať 16 podlaží a 61,7 metrov). Mlynské nivy tak budú výrazným koridorom nielen z úrovne chodca, ale aj pri diaľkových pohľadoch. V panoráme meste bude viditeľná silná os, ktorá bude spojená s touto významnou triedou. Pre jednotlivé projekty by to mohla byť do istej miery známka prestíže.

Napokon, Millhaus bude dôležitou zmenou v stratégii Immocapu, ktorý sa doteraz zameriaval na kancelárske alebo retailové nehnuteľnosti. V tomto smere dosiahol významnú pozíciu. Veľké ambície má očividne aj na rezidenčnom trhu. Aby ich naplnil, potrebná bude taktiež vysoká kvalita projektov. Developer naznačuje, že si to uvedomuje – Millhaus zveril skúsenej kancelárii Siebert + Talaš.

Z pohľadu mesta sú to dobré správy. Mlynské Nivy sa doplnia, upravia a ožijú. Okrem množstva pracovníkov v kanceláriách tu pribudnú aj stovky obyvateľov bytového domu, čo vytvára predpoklad pre vznik funkčne bohatej a rušnej zóny. Tá bude vďaka prítomnosti výraznej spojnice s downtownom jeho priamym predĺžením. Upravená a reprezentatívna časť mesta sa rozšíri.

Immocap v zóne dlhodobo ostáva a výrazne sa podpisuje na jej podobe. Výsledkom jeho aktivít bude nový zážitok, ktorý zažijú budúci návštevníci o niekoľko rokov, sediac pred miestnymi bizniscentrami. Namiesto pohľadov na úpadok a kontrasty okolia budú vnímať kompletne transformovanú štvrť, ukazujúcu, ako sa Bratislava mení na metropolu medzinárodného významu.

 

Článok vznikol v spolupráci so spoločnosťou Immocap. 

Fotografie z 1.6.2023. Pozrite si výstavbu The Mill vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube