Author photoAdrian Gubčo 07.08.2023 16:00

Bratislava dostala atraktívnu vežu. The Mill zhadzuje lešenie a odhaľuje fasádu

Hoci oblasť bratislavského downtownu medzi Páričkovou ulicou a Dunajom je miestom, kde vznikajú najvyššie veže v meste, Mlynské Nivy sú očividne lokalitou, kde pribúdajú najatraktívnejšie. Po laikmi aj odborníkmi oceňovanom Discovery Residence sa v priamom susedstve odhaľuje kancelársky komplex The Mill od Immocapu. Prostredie dotvára vynikajúco.

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Bratislavský downtown je developermi promovaný ako budúca najprestížnejšia lokalita v meste, kde vznikajú najatraktívnejšie projekty. Za posledných niekoľko rokov tu skutočne vzniklo príťažlivé moderné prostredie, tvorené komplexami výškových budov, bizniscentier a rezidenčných objektov, dotvorených vzorne upravenými verejnými priestranstvami. Rozvoj mesta však prináša vznik kvalitných výškových budov aj inde.

Postupné vypĺňanie pozemkov v downtowne spôsobuje, že investori sa rozhliadajú aj po iných lokalitách. Najbližšou a najvhodnejšou pre transformáciu sú Mlynské Nivy, ktoré zaberajú rozsiahlu plochu medzi Košickou a Hraničnou ulicou. Kedysi išlo o výrobnú a skladovú zónu, tieto funkcie však upadli. Krok po kroku ich nahrádzajú polyfunkčné súbory s bývaním aj kanceláriami.

V budúcnosti pôjde pravdepodobne o atraktívne predĺženie downtownu, zvlášť v dôsledku očakávanej výstavby električkovej trate po ulici Mlynské nivy. Investori tu preto realizujú aj odvážnejšie koncepty pre bonitnejších zákazníkov alebo popredné firmy. Príkladom bola výšková budova Discovery Residence od RMC Properties Slovakia a architektov z kancelárie Pantograph. Veža bola nominovaná na CE ZA AR, čo je v kontexte ocenenia nezvyk. Výškové budovy sa tu totiž objavujú zriedka.

Galéria

  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Zdroj: Immocap

Priamo v jej susedstve, v blízkosti križovatky Mlynských nív a Plynárenskej, sa v priebehu minulého roka rozbehla realizácia ďalšieho výrazného projektu. Immocap tu rozostaval kancelársky komplex The Mill, čím nadviazal na svoje aktivity v oblasti. V minulosti tu totiž vybudoval sériu bizniscentier BBC (Bratislava Business Center) III-V. Aj The Mill sa pôvodne označoval ako BBC VI, neskôr ale developer zvolil nový marketingový názov.

Príprava projektu bola výnimočná realizáciou architektonickej súťaže, v ktorej sa presadila kancelária DKLN. Originálny koncept bol mohutnejší a odvážnejší, no aj napriek racionalizácii si zámer zachoval dobrú úroveň. To sa ukazuje najmä teraz, keď výstavba pokročila natoľko, že sa z budovy už sníma lešenie a pod ním sa odhaľuje fasáda objektu.

Tá je založená na kontraste bielej a čiernej, teda prevetrávaného plášťa z hliníkových panelov v pravidelnom rastri s brilantnou bielou farbou a presklených plôch. V parteri sa využíva sklovláknobetón, ktorý zas má byť kontrastný voči hliníku. Bude tak akcentovať prvé podlažie. Jeho charakter budú spoluvytvárať aj mohutné stĺpy, čím má parter pôsobiť, ako by bol v podlubí.

Dané riešenie dodáva projektu nečakanú vážnosť a eleganciu. V kombinácii s jeho relatívnou mohutnosťou tak vznikla pomerne výrazná súčasť budúceho bulváru Mlynské nivy aj celej lokality. Nejde síce o najvyššiu budovu, architektúra však z nej robí dominantu aj napriek tomu.

The Mill je tvorený dvomi hlavnými na seba kolmými hmotami. Nižšia z nich má 12 nadzemných podlaží a vyššia 16, k čomu sa pridáva ešte jedno technologické podlažie. Celkovo tu vzniklo 25,7-tisíc metrov štvorcových prenajímateľných priestorov, z toho 1,5-tisíc tvorí retail a služby na prízemí budovy. V štyroch podzemných podlažiach bude približne 400 parkovacích miest. Budova má dosahovať vysokú ekologickú úroveň, certifikácia bude na úrovni LEED Gold.

Projekt je dnes už úspešným príbehom. Developer hlási, že The Mill je takmer úplne prenajatý. Podstatnú časť z celkovej podlažnej plochy (17-tisíc metrov štvorcových) zobral jediný nájomník, pričom jeho požiadavkou bolo zriadenie materskej školy pre 100 detí v rámci bizniscentra alebo kvalitná infraštruktúra pe bicykle. K dispozícii bude mať aj veľkorysú terasu s výhľadom na nové centrum mesta na úrovni 13. podlažia.

Dokončenie The Mill sa očakáva do konca tohto roka. Budova sa potom odovzdá nájomcom, ktorí si tu zariadia svoje priestory. Jedným z nich bude napokon aj samotný Immocap, ktorého rozhodnutie presunúť sa práve sem je logické. Z The Mill sa stal jeden z najpríťažlivejších nových kancelárskych projektov v Bratislave.

 

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

 

Ide o dobrú správu nielen pre lokalitu, ale aj pre mesto a prirodzene aj developera. Mlynské Nivy dostali ďalšiu atraktívnu realizáciu, ktorá zvyšuje ich celkový status. Napriek intenzívnej výstavbe sú totiž aj naďalej skôr postindustriálnou zónou, ktorá sa len postupne mení na príjemnú časť mesta. Z pohľadu mesta je pozitívom rozloženie kancelárskej zóny na väčšiu plochu, v dôsledku čoho nevzniká jedna obrovská koncentrácia pracovísk na jednom mieste. Napokon investor získal kvalitnú realizáciu do portfólia.

Efekt budovy sa umocní v budúcnosti v súvislosti s očakávaným rozvojom okolia. Samotný Immocap v spolupráci s Wood&Company plánuje na pozemku na druhej strane križovatky Plynárenskej a Mlynských nív rozostavať výškovú rezidenčnú budovu Millhaus. Prvé vizualizácie nepôsobili veľmi atraktívne, developer však už pripravuje nové a sľubnejšie. Môže ísť o ďalší zaujímavý projekt.

Okrem toho je otázkou, ako sa územie vyvinie po zmene Územného plánu v rámci pripravovaných Zmien a doplnkov 11 (alebo 12). Tie totiž počítajú s rozsiahlymi úpravami regulácie, ktoré prinesú zvýšenie podielu bývania v lokalite. Metropolitný inštitút Bratislavy pripravuje urbanistickú štúdiu, ktorá tu predpokladá vznik štvrte po vzore konceptu 15-minútového mesta.

Výrazne k tomu dopomôže zmieňovaná električková trať. Vo väzbe na dopravnú os má vzniknúť bulvár s kvalitnými verejnými priestormi, ktorý bude srdcom života celých Mlynských nív. MIB predpokladá, že v jeho okolí vzniknú komorné námestia, bohatá zeleň a prirodzene aj nová zástavba s obchodmi na prízemí. Developeri tu pripravujú vznik viacerých prepracovaných projektov od renomovaných architektov.

Žiarivo biely The Mill sa medzi nimi každopádne nestratí. Vďaka nadčasovému architektonickému riešeniu bude aj naďalej signifikantnou súčasťou štvrte, ktorá bude charakteristická mimoriadnou koncentráciou súčasnej architektúry. Bratislava sa vďaka takýmto projektom posúva a mení na mesto so zlepšujúcimi sa podmienkami pre život aj podnikanie.  

 

Fotografie z 31.7.2023. Pozrite si výstavbu The Mill vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube