Author photoAdrian Gubčo 18.10.2022 11:35

Pôjde naozaj do výstavby? Ister Tower hlási pokrok

K projektom v bratislavskom downtowne, ktorý je spojený s najväčšími otáznikmi ohľadne jeho budúcej výstavby, patrí jednoznačne aj Ister Tower. Zámer od spoločnosti Galata Group bol v kuloároch dlho označovaný za niečo, čo sa nedarí investorovi predať. Dnes je však situácia odlišná a development sa, podľa všetkého, blíži k realizácii.

Zdroj: The Galata Group / Ister Tower

Zdroj: The Galata Group / Ister Tower

Ister Tower bol dlhšie spájaný so susedným projektom Portum. Okrem priestorovej blízkosti si boli tieto zámery príbuzné aj svojim urbanistickým riešením, reguláciou a osobami majiteľov firiem, ktoré ich rozvíjali – ide o bratov. No kým Portum, posilnené o účasť českej spoločnosti TopEstates, by sa už v tejto chvíli malo blížiť k výstavbe, Ister Tower mal byť dlho na predaj. Galata Group chýbali aj kľúčové povolenia.

Dnes je však všetko inak. Len pred niekoľkými dňami denník Nový Čas uverejnil informáciu, že do projektu vstúpil holandský investor Sinan Parlar v kooperácii so spoločnosťou FPD, za ktorou stojí Anton Siekel. Známe meno z podnikateľského prostredia je súčasťou scény už od 90-tych rokov minulého storočia, kedy Siekel spoločne s Máriom Hoffmannom a Branislavom Prieložným založil finančnú skupinu Istrokapitál. V tejto firme bol aktívny do roku 2005, kedy založil investičnú skupinu FPD Corporation so širokým portfóliom aktivít. Známy je aj ako prezident Slovenského olympijského a športového výboru alebo ako majiteľ Nového Času.

Spoločne so vstupom nového partnera bolo zároveň oznámené, že Ister Tower obdržal územné rozhodnutie, ktoré je právoplatné. Pre ďalší postup zámeru ide o mimoriadne dôležité povolenie. Výstavbe stojí v ceste už len stavebné konanie, zakončené stavebným povolením. Malo by ísť o menej náročné posudzovanie ako v prípade územného konania. Developer tak môže celkom férovo tvrdiť, že z administratívneho hľadiska splní predpoklady na to, aby Ister Tower skutočne postavil.

V priestore nového centra Bratislavy tak pravdepodobne vznikne polyfunkčný súbor, tvorený blokovou zástavbou trojice prepojených objektov, doplnený o jeden samostatný objekt (solitér). Komplex bude založený na dvojpodlažnej podzemnej garáži, nad ktorými vyrastie dominanta projektu – samotný Ister Tower s 33 podlažiami a 100 metrami. Pôjde o rezidenčný objekt s minimom vybavenosti. Tá sa bude nachádzať v sedempodlažnom objekte popri Landererovej, kde vznikne retail na prízemí, kancelárie na 2-6. podlaží a bývanie na siedmom. Do novej uličky medzi Isterom a areálom ZSE bude orientovaný 12-podlažný hotel s dodatočnými službami a ubytovaním v klasických izbách aj apartmánoch. Solitérom bude osempodlažný apartmánový hotel, vklinený medzi vežu a areál ZSE.

Podľa textu územného rozhodnutia má veža „vďaka organickej štruktúre balkónov výrazný až dynamický vzhľad zvlnenej rieky - symbolika k rieke Dunaj (po latinsky Ister).“ Z tohto to vyznieva, že sa architektúra nejako zvlášť nemenila. Podľa vyššie citovanej správy z Nového Času však navrhovanie projektu prebrala kancelária A1 Architecture pod vedením architekta Branislava Kaliského. Známy autor Eurovey, Blumentalu a ďaších významných projektov sa autorsky podieľa aj na formovaní susedného Portumu. Podľa informácií YIM.BA sa na Isteri pripravuje redizajn, čo v podstate do veľkej miery naznačuje aj pracovná vizualizácia zámeru. Ak sa ním odstráni bratislavská ponáška na Aqua Tower v Chicagu a príde sa s originálnym dizajnom, projektu to len pomôže.

Presné dátumy realizácie nie sú v tejto chvíli celkom známe. Nový Čas uvádza, že projekt by mal byť dokončený v roku 2026. Pri rozsahu a charaktere developmentu by to znamenalo, že výstavba byť sa mala spustiť už v priebehu budúceho roka.

Galéria

  • Aktuálna pracovná vizualizácia. Zdroj: The Galata Group
  • Pôvodná vizualizácia. Zdroj: The Galata Group / Ister Tower
  • Pôvodná vizualizácia. Zdroj: The Galata Group / Ister Tower
  • Pôvodná vizualizácia. Zdroj: The Galata Group / Ister Tower

Postup projektu, vstup nového investora aj zmena architektov sú pre pôvodného developera pozitívne správy. Fakt, že dôjde k urbanizácii ďalšieho nevyužitého priestoru v rámci downtownu, je po viacerých stránkach pozitívom aj pre verejnosť. Okrem rozvoja lokality bude výstavba nepochybne spojená aj s odstraňovaním environmentálnej záťaže, ktorá by mala byť pod pozemkami investora pomerne výrazná. V lokalite sa zlepšia priečne väzby a priechodnosť, pribudnú nové funkcie a otvorený zelený charakter by mal mať vnútroblok. Pokiaľ Galata Group nadviaže na susedný Portum, vzniknúť by mohol už pomerne rozsiahly park.

Čo sa týka samotnej veže, v tejto chvíli je predčasné hodnotiť jej kvalitu. Text územného rozhodnutia toho prezrádza len málo. Podľa všetkého ale nepôjde o ďalší z projektov, ktorý deklaruje najvyššiu úroveň luxusu – v bytoch budú napríklad laminátové podlahy. K pozitívnym znakom však patrí, že strechy v celom komplexe majú byť riešené ako vegetačné. Popri Landererovej má vzniknúť stromoradie, k čomu investora zaviazal Magistrát. Hlavné mesto od stavebníka žiada aj rešpektovanie Technických listov mesta Bratislava, čo znamená vyššiu úroveň ciest alebo ich hrán.

Zdá sa tak, že sa dlhé problémy tohto projektu blížia k rozuzleniu. Záväzné stanovisko od Hlavného mesta dostal už v roku 2017, územné rozhodnutie len nedávno, hoci aj v tomto prípade čelil pripomienkam. Okrem tradičného Združenia domových samospráv sa v ňom objavili aj developerovi blízke firmy. Spolu s opakujúcimi sa správami o snahe predať celý zámer to nevytváralo najlepší obraz o celom projekte a jeho reálnosti.

Najbližšie mesiace a roky ukážu, či boli pochybnosti namieste. Napokon, s investorom sú spájané určité komplikácie v prípade menších projektov, napríklad bytovom dome Penat pri Horskom parku. Masívny polyfunkčný súbor priamo v novom centre, ktorého dominantou bude výšková budova, je veľké sústo aj pre väčších a skúsenejších hráčov. Dodanie takéhoto projektu vo vysokej kvalite nie je len vecou peňazí, ale aj schopností ľudí, ktorí ho pripravujú.

Bratislavský downtown sa tak možno blíži k ďalšej veži. Nejde o najväčší ani o najvýraznejší projekt, pri diaľkových pohľadoch ho prekryjú ďalšie výškové budovy. Napriek tomu si zasluhuje pozornosť ako zámer, ktorý bude „istý“ azda až v čase, kedy bude skolaudovaný a prví majitelia ho začnú nazývať svojim domovom.

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube