YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 22.01.2020 17:45

Nové Mesto súhlasilo so zmenami v projekte Guthaus, ten tak môže nerušene rásť

Developer Corwin už nejakú dobu napreduje vo výstavbe projektu Guthaus v blízkosti Račianskej ulice. Development bol pôvodne rozvíjaný inou spoločnosťou, nový vlastník ho po prebratí významne upravil. Posudzovanie zmien prebiehalo dlhšie a bolo spojené s kritickou diskusiou, nakoniec sa však posunulo a Guthaus môže postupovať v realizácii. 

Verejný priestor pri projekte. Zdroj: Corwin

Verejný priestor pri projekte. Zdroj: Corwin

Zámer nachádzajúci sa za objektom supermarketu naproti internátu Mladá Garda bol prvýkrát predstavený už v roku 2013. Projekčná firma MS Arch vtedy odhalila development počítajúci s výstavbou polyfunkčného súboru, ktorému by dominovala dvojica veží s 16 a 19 nadzemnými podlažiami, ktoré by boli prepojené sedempodlažnou podnožou. Prvé tri podlažia by tvorila občianska vybavenosť v podobe obchodov a dvoch podlaží kancelárií.

Ku koncu roka 2018 však developer Corwin oznámil, že projekt prebral a zásadne prehodnotil jednotlivé bilancie a architektúru. Veže majú po novom 16+1 a 19+1 podlaží (najvyššie podlažia sú technické), odstránená bola kancelárska časť a výraznejšie upravená retailová. Okrem toho sa zmenil pôdorys budovy v prospech zväčšenia verejného priestoru a zredukoval počet parkovacích miest. Vo výsledku sa tak hmota budov znížila pri zachovaní ich pôvodnej výšky.

Zmeny v projekte, ktoré vo výsledku znížia záťaž na územie (dopravnú či ekologickú), sa napriek všetkému nevyhli kontroverziám. Niekoľko komunálnych politikov developera skritizovalo za navýšenie podlažnosti, čo však bolo dané tým, že sa menila funkcia z kancelárií na bývanie, pričom byty majú štandardne nižšiu svetlú výšku ako kancelárie. To umožnilo do domu vložiť ďalšie podlažia. Bez ohľadu na to, kritika neustávala.

Každopádne, po spustení výstavby v priebehu leta developer požiadal o zmenu stavby pred dokončením, keďže túto rozbehol ešte v zmysle pôvodného vypovoľovaného projektu. Konanie sa však dlhšiu dobu nehýbalo, rozbehlo sa až v týchto dňoch. Guthaus by tak mal vzniknúť na základe nového návrhu. V čom sa detailnejšie líši od pôvodného plánu?

 

Dažďová záhrada. Zdroj: Corwin

 

Ako uvádza developer, v projekte sa zmenšil objem zastavanej plochy pozemku zo 77% na 45%, rozsah celkovej podlažnej plochy z 87% na 70%, čo v praxi znamená zmenšenie o 6,5-tisíc metrov štvorcových, ale aj zväčšil rozsah bývania. Tieto hodnoty sú vypočítané oproti tomu, čo umožňuje Územný plán, pričom všetky požiadavky sú dodržané. V prípade koeficientu zelene došlo dokonca k navýšeniu bilancie, bude tu o 50% viac zelene v porovnaní s požiadavkou ÚP.

Corwin zdôrazňuje predovšetkým dôsledky funkčnej zmeny, teda redukcie výmery kancelárií. „Vďaka tomu bude [Guthaus] predstavovať nielen príjemnejšie miesto na bývanie, no výsledkom bude, v porovnaní s pôvodným projektom, aj nižšia záťaž Račianskej ulice najmä v čase dopravnej špičky,“ vysvetľuje Filip Gulan, projektový manažér Corwinu. Spoločnosť sa pri tom odvoláva na výsledky dopravnej štúdie, vypracovanej expertom Igorom Ripkom z IR DATA, podľa ktorej v rannej a poobednej špičke ubudne oproti pôvodnému projektu 111 áut. Zmenší sa aj počet parkovacích miest z 492 na 420.

Ako alternatívu voči automobilom developer uvádza výstavbu novej cyklotrasy a kvalitnej súvisiacej cykloinfraštruktúry, zníženie zaťaženia Račianskej ulice si sľubuje aj od zavedenia parkovacej politiky a dokončenia diaľnice D4. Nová podoba projektu má byť výrazne ekologickejšia, k čomu dopomôže väčší rozsah verejných priestranstiev a zelene. Tá bude mať do veľkej miery formu dažďovej záhrady, ktorá bude mať plochu 1,2-tisíc metrov štvorcových a bude zadržiavať vodu v území. Okrem toho, zazelenené budú aj všetky strechy.

„Aj to potvrdzuje, že po diskusiách s odborníkmi a predstaviteľmi mestskej časti Bratislava – Nové Mesto sa nám podarilo pôvodný projekt výrazne upraviť k lepšiemu. Poznáme prísne požiadavky novomestskej samosprávy na development. Preto sme sa už od začiatku snažili do Guthausu dostať viac zelene a kvalitnejšie verejné priestranstvá v porovnaní s jeho pôvodnou podobou, ktorú sme zdedili od predchádzajúceho majiteľa,“ zhŕňa Filip Gulan.

 

Aktuálny stav výstavby k 19.1.2020

 

Guthaus tak bude po dokončení obsahovať 292 nadštandardných bytov a apartmánov (ktorých je kvôli svetlotechnike sedem), ktoré sa postupne uvoľňujú do predaja. Aktuálne je dostupných 84 jednotiek zo 150, ktoré boli v ponuke. Oproti pomalšiemu rozbehu sa tak predaj naštartoval a s postupujúcou výstavbou bude pravdepodobne ešte akcelerovať. V čase spustenia predaja zaujal cenami, ktoré boli v relatívne odľahlej lokalite považované za premrštené. Len niečo vyše roka odvtedy sú však tieto pôvodné ceny už úplne štandardné.

Rovnako ako ceny bola za prehnanú považovaná aj architektúra, ktorá do zanedbaného okrajového brownfieldu prináša budovy s atraktívnym výzorom s podpisom renomovanej rakúskej kancelárie AllesWirdGut. Dominantným prvkom budovy sú pásové zalamované balkóny, ktoré sú pomerne hlboké a budú doplnené tieniacimi paravánmi, ktoré sú dnes veľmi módnym, no príťažlivým doplnkom viacerých projektov.

Developer na kritiku ohľadne lokality odpovedá, že treba brať do úvahy jej budúci rozvojový potenciál. Sám do tejto debaty prispel nedávnou akvizíciou areálu Palma, pre ktorého premenu oslovil dánsku kanceláriu Gehl Architects, čo svedčí o vysokých ambíciách Corwinu a snahe priniesť projekt, ktorý zmení charakter územia. 

Račianska ulica sa postupne mení na atraktívnu mestskú triedu s bývaním a obchodmi, ale aj s kombináciou moderných developmentov a industriálnych areálov, ktoré menia funkciu a prechádzajú prestavbami. Po období masívnych asanácií technických objektov a budov teraz prichádza doba, kedy sa význam architektúry a historického dedičstva začína doceňovať. Dokladom zmeny prístupu je aj Guthaus.

Ten je v aktualizovanej podobe výrazne lepším projektom, na čom nemení nič ani kritika časti lokálnych politikov. Komplikácie, aké sa vyskytli pri Guthause, sú bohužiaľ typické aj pre iné zámery v Bratislave a dlhé lehoty a obštrukcie v mnohých prípadoch bránia lepšej úrovni developmentu a zvyšovaniu kvality života obyvateľov a obyvateliek mesta. V tomto smere sú potrebné inštitucionálne zmeny. 

 

Viac fotografií z výstavby nájdete vo fotoalbume

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Verejný priestor. Zdroj: Corwin
  • Dažďová záhrada. Zdroj: Corwin
  • Foyer. Zdroj: Corwin
  • Aktuálny stav výstavby k 19.1.2020

Súvisiace články

Guthaus je dokončený, na obyvateľov si ale možno počká

29.04.2022 13:32:32 Adrian Gubčo

Projekt Guthaus od Corwinu, jeden z architektonicky výrazných bratislavských developmentov, sa blíži k definitívnemu dokončeniu. Napriek tomu hrozí, že jeho budúci obyvatelia sa do svojich bytov tak skoro nenasťahujú. Okrem dlhých konaní na úradoch sa z projektu stáva politická téma, zvlášť v súčasnom predvolebnom období. Z ľudí sa môžu stať rukojemníci lokálnych kampaní.

Čítať viac

Guthaus je stavebne dokončený, úpravou prechádzajú aj okolité priestranstvá

12.01.2022 10:45:11 Adrian Gubčo

Výrazný projekt Guthaus od developera Corwin je takmer dokončený. Kým budova, tvorená dvojicou veží, prepojených spoločnou podnožou, už má definitívny vzhľad, stavebník v týchto dňoch finalizuje práce na okolitých verejných priestranstvách. Developer upozorňuje, že ich súčasťou bude množstvo zelene aj zachované pripomienky minulosti územia. Vznikne tak upravený priestor, kontrastujúci voči dlhodobo zanedbanému okoliu.

Čítať viac

Keď robiť dobrý projekt nestačí: ďalšie komplikácie pre Guthaus

09.04.2021 15:53:00 Adrian Gubčo

Keď Corwin prebral svojho času zámer výstavby polyfunkčného súboru na Račianskej, podrobil ho výrazným zmenám. Tie bez veľkých debát zvýšili jeho kvalitu a spravili zo zámeru v neveľmi populárnej lokalite nástroj jej pozdvihnutia. No ani to nestačilo, aby sa development nevyhol výhradám a obštrukciám. Kauza teraz píše ďalšie dejstvo.

Čítať viac

Guthaus už prerastá okolie a odhaľuje retailovú časť

08.07.2020 11:00:00 Adrian Gubčo

Novomestský projekt Guthaus od developera Corwin rastie mimoriadne rýchlym tempom – kým v prvej polovici jari ešte len začal pridávať prvé nadzemné podlažia, dnes sa už začína týčiť nad susedným supermarketom. Vysoké štádium výstavby podnietilo developera k odhaleniu ponuky obchodných priestorov, development ako taký je však ešte ďaleko od dokončenia.

Čítať viac

Guthaus rastie, čoskoro sa stane dominantou okolia

22.04.2020 17:47:00 Adrian Gubčo

Rezidenčný projekt Guthaus od developera Corwin rýchlo rastie a pridáva prvé obytné podlažia. S ohľadom na charakter okolitej zástavby bude jasne najvyšší, čím sa z neho onedlho stane dominanta lokality. Tá by si zaslúžila výraznejšiu transformáciu, ktorá je zatiaľ hudbou budúcnosti.

Čítať viac

Guthaus už má stavebné povolenie

14.01.2019 08:30:00 Adrian Gubčo

Na projekte Guthaus, predstavenom v novembri, sa môže čoskoro spustiť výstavba. Development od spoločnosti Corwin, ktorý zaujal atraktívnou modernou architektúrou, má už nejakú dobu vydané stavebné povolenie, stavebné práce sa tak môžu rozbehnúť.

Čítať viac

Corwin odhaľuje projekt Guthaus

12.11.2018 13:30:38 Adrian Gubčo

Developer Corwin dnes predstavil svoj najnovší projekt – polyfunkčný komplex Guthaus vznikne v transformujúcej sa lokalite pozdĺž Račianskej ulice. Autorom architektonického návrhu je špičkové rakúske štúdio AllesWirdGut.

Čítať viac

Račianska ulica: Z priemyselnej triedy mestský bulvár?

09.09.2019 10:00:00 Adrian Gubčo

Hoci Bratislava doteraz nikdy nepatrila k veľkým európskym metropolám, vždy bola jedným z významných ekonomických centier strednej Európy. V posledných dvoch storočiach sa to podpísalo na výraznom rozvoji priemyslu, ktorý zanechal na tvári mesta výraznú stopu. Dnes sa však Hlavné mesto začína skutočne transformovať na plnohodnotné veľkomesto, čoho súčasťou je aj revitalizácia bývalých priemyselných plôch – brownfieldov.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube