YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 02.12.2019 16:30

Corwin transformuje ďalší brownfield, získal pozemok Palmy

Developerovi Corwin sa podarila významná transakcia – spoločnosť sa stala majiteľom areálu Palma na Račianskej ulici, ktorý plánuje transformovať. Hoci detaily nového projektu ešte nie sú známe a nateraz sú aj predčasné, Corwin popri akvizícii ohlasuje veľké meno, ktoré bude za premenou areálu stáť.

Areál Palmy. Zdroj: Google Maps

Areál Palmy. Zdroj: Google Maps

Transakcia prebehla už v priebehu októbra, kedy developer kúpil Palmu od pôvodného vlastníka, ktorým bola finančná skupina Slavia Capital. Areál je vymedzený predovšetkým Račianskou ulicou a líniou železničnej trate, celková výmera územia je 55-tisíc metrov štvorcových. Na pozemku sa dnes nachádza 19 stavieb, z toho 18 budov, časť objektov bola už v minulosti asanovaná.

K akým zmenám príde v blízkej budúcnosti, ešte nie je známe, Corwin ešte len začal tvoriť koncept budúcnosti územia, ktoré blízko súvisí nielen s ďalším projektom developera Guthaus, ale aj s kultúrnym centrom Nová Cvernovka. To, spoločne s prítomnosťou reliktov po bývalej výrobe, vytvára predpoklady pre vznik mimoriadne zaujímavého developmentu – za predpokladu, že developer projekt správne uchopí a spojí sa s kvalitnými architektmi.

Corwin si však toho očividne vedomý je, keďže okrem akvizície ohlásil aj meno ateliéru, ktorý spracuje koncepčný návrh transformácie. Tou je dánska kancelária Gehl Architects, za ktorou stojí Jan Gehl, svetoznámy expert na verejný priestor a tvorbu miest pre ľudí – v tomto obore sa dokonca považuje za ikonu.

„Aj to je dôkazom, že k danej mikrolokalite budeme pristupovať citlivo s dôrazom na kvalitu života a udržateľnosť. Svedčí o tom nielen výber partnera na vypracovanie štúdie, ale aj fakt, že development územia bude starostlivo naplánovaný, “ hovorí projektový manažér Corwin Filip Gulan. Developer sa teraz chce venovať intenzívnej komunikácii s Novou Cvernovkou, samosprávou, ale aj blízkymi komunitami.

„Zo strany Corwin pôjde o významnú investíciu, ktorej výsledkom bude zásadné zlepšenie kvality života nielen tohto územia, ale aj jeho okolia. Od štúdie tak významného ateliéru očakávame aj zvýšenie kvality diskusie o urbanistickom rozvoji celej lokality,“ dodáva Filip Gulan.

 

Aktuálny stav Palmy. Časť objektov v areáli a technologické vybavenie bolo demontované už v minulosti. Zatiaľ nie známe, čo z areálu sa zachová. Zdroj: Corwin

 

Jan Gehl sa v minulosti podieľal na premenách viacerých svetových metropol – známa je napríklad premena asi najslávnejšej križovatky na svete, Times Square v New Yorku, ktorú Jan Gehl navrhol uzavrieť pre automobilovú dopravu. Radikálny krok priniesol svoje ovocie, kvalita verejného priestoru na Manhattane sa výrazne zvýšila. Gehl Architects sa podieľa aj na zmenách v Číne, v Moskve, alebo na obnovovaní mesta Christchurch na Novom Zélande, zdevastovaného zemetrasením v roku 2011.

Corwin však za vzorový považuje projekt Trælasten v dánskom Aarhuse. Ide o novú štvrť, ktorá vzniká na území bývalého brownfieldu a prinesie mix viacerých funkcií, vrátane obytných budov rôznych veľkostí. Rovnako pomáhajú premeniť bývalú industriálnu lokalitu Lövholmen v južnom Štokholme. Ide o transformáciu brownfieldu, na ktorom pôvodne stála aj najväčšia výrobňa betónu v regióne.

„Citlivý a humánny prístup tohto urbanistického ateliéru, spomínané projekty a fakt, že pracujú takmer výlučne s nefungujúcimi zastavanými územiami či bývalými industriálnymi areálmi potvrdzuje, že chceme pracovať s najlepšími v obore a rozvoj pozemku Palmy uchopiť citlivo hneď od začiatku,“ hovorí projektový manažér Corwin Samuel Csáder.

Nateraz je ešte predčasné predvídať, ako bude Palma v budúcnosti naozaj vyzerať, angažovanie Gehl Architects však svedčí o skutočne obrovskom záujme spoločnosti o dobrý výsledok. Služby takýchto významných konzultantov nie sú vôbec lacné, Corwin sa tak očividne pripravuje na vznik mimoriadne zaujímavého a ikonického projektu.

Už teraz je zrejmé, že premena Palmy výrazne zmení danú štvrť, ktorá zažíva zásadné vstupy v podobe Guthausu alebo Novej Cvernovky. Prvý menovaný projekt bol kritizovaný ako prehnane drahý do lokality, kde stále dominujú zvyšky fabrík a výrobných areálov, kým Cvernovka pomaly a organicky rastie a len postupne rozširuje svoj záber na širokú bratislavskú verejnosť. Príchod veľkej investície však nakopne celú štvrť.

Je vysoko pravdepodobné, že v blízkosti železničnej stanice Vinohrady vznikne zaujímavá časť mesta naplnená kreativitou a kvalitnou súdobou architektúrou. Len pre niekoľkými dňami ohlásila Nová Cvernovka plán zrevitalizovať park v areáli bývalej školy, v neveľkej vzdialenosti od nej sa zase očakáva vznik centrály rastúcej technologickej firmy. V horizonte niekoľkých rokov (azda okolo roku 2025) by mohla byť dokončená aj modernizácia Račianskej radiály.

Bratislava tak robí ďalší krok k premene na moderné a vyspelé mesto, so zvyšujúcou sa úrovňou developmentu, rozvojom kvalitnej architektúry a s rešpektom k minulosti. Ide o potvrdenie rastúcich ambícii metropoly Slovenska, ktorá sa stáva plnohodnotným európskym veľkomestom.

Mimochodom, premena Palmy nie je jediným projektom, na ktorom by Gehl Architects mohli v Bratislave pracovať. Viac informácií prinesiem už čoskoro.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Súvisiace články

Prvý kúsok novej štvrte. Palma odhaľuje úvodnú etapu

09.03.2023 14:08:09 Adrian Gubčo

Palma od developera Corwin má byť veľkorysým developmentom, ktorý premení bývalý priemyselný areál na živú a polyfunkčnú mestskú štvrť s vysokou kvalitou urbanizmu i architektúry. Spoločnosť tu vybuduje kancelárske aj rezidenčné kapacity, doplnené o verejné priestory, športoviská či kultúru. Prvá etapa, v rámci ktorej vznikne administratíva, bola aktuálne odhalená.

Čítať viac

Počiatok mestskej štvrte: Palma smeruje k výstavbe

11.01.2023 18:14:08 Adrian Gubčo

K najočakávanejším projektom v Bratislave patrí v súčasnosti nepochybne Palma. Veľká schéma od developera Corwin dotvorí čoraz významnejšiu lokalitu v blízkosti dopravného uzla pri železničnej stanici Vinohrady, ako aj kultúrneho centra Nová Cvernovka. Developer tu sľubuje vznik plnohodnotnej mestskej štvrte, ktorej koncept vychádza z tých najlepších európskych skúseností.

Čítať viac

Veľkolepá premena Palmy je bližšie k realite, Magistrát dal zelenú prvej etape

21.09.2022 17:28:25 Andrej Sárközi

Kúsok mesta v meste. Aj tak by sme mohli nazvať jeden z najkomplexnejších a najambicióznejších developmentov v Bratislave – prestavbu areálu Palma. Ostro sledovaný bratislavský projekt sa začína pomaly blížiť k realizácii. Prvá časť transformácie zóny totiž získala od Magistrátu záväzné stanovisko. 

Čítať viac

Corwin chce realizovať uhlíkovo neutrálne kancelárske budovy

02.06.2022 11:00:02 Adrian Gubčo

Aj v Bratislave postupne rastie počet kancelárskych budov, ktoré spĺňajú relatívne vysoké ekologické štandardy – LEED a BREEAM na najvyššej úrovni. Uhlíkovo neutrálne však nie sú žiadne. Zmeniť to chce developer Corwin, ktorý sa usiluje o zisk certifikátu LEED Zero Carbon pre kancelárske časti Blumentalu a Einparku. Okrem toho avizuje, že v budúcnosti pôjde už len týmto smerom, čím bude svetovým lídrom v udržateľnosti.

Čítať viac

Rozhoduje sa o budúcej podobe Palmy

13.05.2022 13:35:16 Adrian Gubčo

Transformácia areálu niekdajšej Palmy na Račianskej ulici patrí k najkomplexnejším a najambicióznejším súčasným developmentom v Bratislave. Developer Corwin tu zamýšľa vybudovať kompaktnú mikroštvrť mestského charakteru. Cesta k výstavbe je však ešte dlhá, keďže potrebná je zmena Územného plánu. O charaktere tejto zmeny sa rozhoduje v týchto dňoch.

Čítať viac

Budúcnosť Palmy riešia študenti, mesto zatiaľ spí

17.03.2022 14:54:43 Adrian Gubčo

Premena industriálneho areálu Palma by mohla byť jedným z najzaujímavejších developmentov v Bratislave. Developer Corwin tu sľubuje vznik polyfunkčnej štruktúry s bývaním, kanceláriami a verejným priestorom, navrhnutej poprednými zahraničnými aj domácimi architektmi. Potenciál územia najnovšie naznačili aj študenti. Akékoľvek úvahy však stoja a padajú na aktivite samosprávy, ktorá musí zmeniť Územný plán.

Čítať viac

Strecha Lisovne v Palme ľahla popolom, developer chce budovu zachovať

12.10.2021 12:54:46 Adrian Gubčo

Udalosťou uplynulého víkendu bol v Bratislave masívny požiar budovy Lisovne, výrazného objektu v areáli bývalého podniku Palma. Ten je momentálne v procese príprav na budúcu výstavbu – developer Corwin tu plánuje nové susedstvo s bývaním, kanceláriami aj verejnými priestormi. Okolo požiaru sa okamžite vyrojilo množstvo teórií.

Čítať viac

Odhalený je koncept celej Palmy, vzniknúť môže vzorová mestská štvrť

27.09.2021 17:50:17 Adrian Gubčo

Keď spoločnosť Corwin na konci roka 2019 oznámila, že v spolupráci s kanceláriou Gehl Architects premení areál Palmy pri Račianskej ulici, vyvolalo to oprávnene veľký záujem. Gehl Architects sú známi ako hlavní proponenti „miest pre ľudí“, založených na ľudskej mierke, diverzite a hustote. Dnes, po odhalení konceptu celej Palmy, sa zdá, že by kúsok takéhoto mesta mohol vzniknúť aj tu.

Čítať viac

Do Palmy sa môže vrátiť výroba

15.03.2021 18:18:54 Adrian Gubčo

Areál Palmy na Račianskej ulici patrí k ostro sledovaným bratislavským brownfieldom. Už pred nejakou dobou ho získal developer Corwin, ktorý navyše oznámil, že na vízii jeho transformácie pracuje so známou kanceláriou Gehl Architects. Hoci si väčšina verejnosti a nepochybne aj developer želajú jeho premenu na multifunkčnú živú štvrť, zdá sa, že sa sem môže vrátiť výroba.

Čítať viac

Odhalené boli ďalšie vizualizácie Palmy

25.01.2021 17:41:26 Adrian Gubčo

ČLÁNOK BOL AKTUALIZOVANÝ O VYJADRENIA DEVELOPERA Prestavba priemyselného areálu bývalej Palmy má byť medzi prestavbami bratislavským priemyselných areálov v mnohých veciach výnimočná. Okrem relatívnej zachovanosti zvyškov fabriky (aj po asanáciách) je to dané aj veľkým menom urbanistov, spojených so zámerom. Nové vizualizácie, ktoré sa nedávno objavili, naznačujú detaily pripravovaného projektu.

Čítať viac

Palma začína odhaľovať svoju podobu

18.12.2020 13:35:36 Adrian Gubčo

Z mnohých zaujímavých projektov v Bratislave patrí prestavba priemyselného areálu Palma v Novom Meste k tým najambicióznejším. Developer Corwin už pri akvizícii naznačoval, že má záujem o vznik na miestne pomery výnimočného developmentu, na čo si prizval svetoznámych architektov. V týchto dňoch bola odhalená prvá etapa projektu.

Čítať viac

V Palme by mohli vzniknúť drevostavby, bránia im normy

04.08.2020 14:47:00 Adrian Gubčo

Developer Corwin postupuje v príprave novej podoby areálu Palma na Račianskej ulici v Novom Meste. Koncept zóny by sa mohol predstaviť čoskoro, keďže developer už predstavuje prvé detailnejšie informácie: okrem iného by tu rád vybudoval viacero stavieb z dreva, čomu však majú brániť prísne slovenské normy.

Čítať viac

Corwin prezrádza, čo vznikne v areáli Palmy

27.02.2020 15:15:00 Adrian Gubčo

Developer Corwin postupuje v príprave projektu na premenu Palmy a v tejto chvíli je už schopný definovať základné rámce budúceho developmentu. V priestore v dotyku Račianskej ulice a Novej Cvernovky má vzniknúť nové sub-centrum Bratislavy, v ktorom sa zachová industriálne dedičstvo, zároveň tu však vzniknú nové byty a kancelárie.

Čítať viac

David Sim z Gehl Architects: V Európe nie je lepšie dostupný brownfield ako Palma (1)

14.02.2020 14:45:00 Adrian Gubčo

Gehl Architects patria k najznámejším svetovým architektonickým kanceláriám zameraným na budovanie „miest pre ľudí“ - teda miest poskytujúcich špičkovú kvalitu života a verejného priestoru pre človeka z pohľadu chodca či cyklistu. Po viacerých svetových metropolách teraz prichádzajú aj do Bratislavy, kde navrhnú víziu pre areál Palma, ktorý nedávno získal developer Corwin.

Čítať viac

V areáli Novej Cvernovky vznikne nový park

21.11.2019 17:00:00 Adrian Gubčo

Kreatívne centrum Nová Cvernovka už nejakú dobu mení bývalú chemickú priemyslovku na unikátny ostrov kultúrnych a kreatívnych aktivít. Budovy školy a susedného internátu prechádzajú postupnou modernizáciou, no verejný priestor v okolí v podobe veľkého parku prešiel len menšími úpravami. To sa však teraz mení s predstavením vízie nového parku, ktorý ďalej oživí a skvalitní aktivity centra.

Čítať viac

Račianska ulica: Z priemyselnej triedy mestský bulvár?

09.09.2019 10:00:00 Adrian Gubčo

Hoci Bratislava doteraz nikdy nepatrila k veľkým európskym metropolám, vždy bola jedným z významných ekonomických centier strednej Európy. V posledných dvoch storočiach sa to podpísalo na výraznom rozvoji priemyslu, ktorý zanechal na tvári mesta výraznú stopu. Dnes sa však Hlavné mesto začína skutočne transformovať na plnohodnotné veľkomesto, čoho súčasťou je aj revitalizácia bývalých priemyselných plôch – brownfieldov.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube