Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 15.08.2019 15:59

Stavebné konanie pre Eurovea 2 začína

Po udelení územného rozhodnutia sa začína stavebné konanie pre projekt výstavby rozšírenia polyfunkčného centra Eurovea od developera J&T Real Estate. Jeden z najvýznamnejších projektov v Bratislave, ktorého súčasťou je aj výstavba prvého bratislavského mrakodrapu, je tak už len krôčik od výstavby.

Article Big

Zdroj: J&T Real Estate

O podaní žiadosti o vydanie stavebného povolenia informoval na sociálnej sieti starosta mestskej časti Ružinov Martin Chren. „Na základe právoplatného územného rozhodnutia teraz po naštudovaní obrovského spisu podľa zákona musíme stavebné konanie začať. Vyhlásené bolo dnes a verejnosť môže žiadosť o vydanie stavebného povolenia pripomienkovať v najbližších týždňoch,“ konštatuje starosta na svojej stránke.

Zároveň pripomína, že už skutočne ide len o formálnu operáciu, ktorá by nemala projektovú prípravu výrazne sťažiť. „Stavebné konanie už je žiaľ viac-menej technická záležitosť, nie je v ňom možné napádať veci, ktoré boli súčasťou územného rozhodnutia - ako napríklad objem, výšku budov, a podobne.“

Pomaly sa tak končí dlhá genéza povoľovania tohto projektu, ktorý bol prvýkrát náznakovo odhalený už v roku 2016 a výšku potvrdil v roku 2017. Povoľovací proces bol spojený s odporom časti verejnosti, ale aj vedenia mestskej časti Ružinov, ktoré malo k plánovanej výške taktiež výhrady. Územné konanie však bolo v kompetencii mestskej časti Staré Mesto, pričom po odvolaniach voči ÚR vydanému na konci roka 2018 Okresný úrad rozhodol, že Stavebný úrad v tejto mestskej časti rozhodol správne.

Stavebné konanie sa teraz presunulo na Ružinov, čo je pomerne neštandardný krok, hoci skutočnosť je taká, že zamestnanci na Stavebnom úrade sú prakticky zhodní ako tí, čo projekt posudzovali v minulom volebnom období na Starom Meste. Komplikácie tak nie sú očakávané, tento istý Stavebný úrad už posudzoval rekonštrukciu Skladu č. 7

 

Zdroj: J&T Real Estate

 

Hlavné mesto tak čoskoro získa okrem rozšírenia nákupného centra, bytov, kancelárií a nábrežnej promenády aj svoju novú výškovú dominantu: mrakodrap Eurovea Tower, ktorý s výškou 160 (168) metrov výrazne prekoná všetky doteraz vybudované výškové budovy v Bratislave.

Celkovo sa bude v Eurovea 2 nachádzať 485 bytov a apartmánov, z toho 96 v objektoch Riverside, teda nad nábrežnou promenádou, a 389 v Eurovea Tower. Spustenie predaja sa predpokladá v najbližšej dobe, hoci predpredaj pre vybraných klientov už prebieha a na internet unikli aj štandardy v Eurovea Tower, ktoré však až tak nenadchli. Nepotvrdené informácie hovoria napriek tomu o mimoriadnom záujme o kúpu nehnuteľností v mrakodrape.

Okrem toho je naplánovaný vznik 40-tisíc metrov štvorcových kancelárií v dvojici objektov, orientovaných do Pribinovej ulice, rozšírenie nákupnej galérie dosiahne plochu 25-tisíc metrov štvorcových. O niekoľko stoviek metrov by sa mala predĺžiť populárna nábrežná promenáda, pričom developer avizuje, že ju doplní športovou zónou pod Mostom Apollo. Výrazným skvalitnením prejde aj verejný priestor Pribinovej ulice.

Autorom projektu je architektonická kancelária GFI, ktorá bola vybratá na základe výsledkov internej architektonickej súťaže za účasti viacerých svetových kancelárií. Koncept slovenských architektov developer vyhodnotil ako najlepšie realizovateľný. Každopádne, tento tím doplnila popredná španielska kancelária BB+GG, špecializujúca sa na verejné priestranstvá, ktorá zodpovedá práve za koncept nábrežia aj Pribinovej.

Súčasťou riešenia Pribinovej je okrem iného električková trať, ktorá má spojiť development v zóne (nazvanej Eurovea City, kam patria aj ďalšie mohutné plánované či zrealizované projekty) s petržalskou a ružinovskou električkovou radiálou. Po Pribinovej sa má stočiť na Košickú ulicu, pričom na tento plán už reagujú aj iní developeri (YIT Slovakia), ktorí mu prispôsobujú svoje zámery. Definitívne odsúhlasenie projektu električkovej trate s jej presným vedením zo strany mesta sa očakáva na jeseň tohto roka.

Vydanie stavebného povolenia pravdepodobne potrvá niekoľko mesiacov, developer nepochybne rozbehne výstavbu okamžite po jeho udelení. Projekt tak začne rásť v priebehu roka 2020.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: J&T Real Estate
  • Zdroj: J&T Real Estate
  • Zdroj: J&T Real Estate
  • Zdroj: J&T Real Estate

Súvisiace články

Na Eurovea Tower už vznikajú štandardné podlažia

18.06.2021 12:31:53 Adrian Gubčo

Vysoké tempo výstavby projektu Eurovea 2 od developera JTRE pokračuje a prvé časti masívneho multifunkčného súboru sa už blížia k dosiahnutiu štádia hrubej stavby. Najvýraznejšia časť developmentu, budúci prvý bratislavský mrakodrap Eurovea Tower, už navyše začína pridávať štandardné rezidenčné podlažia. Veža teraz začne rýchlo rásť a onedlho bude dominantou nábrežia aj mesta.

Čítať viac

Eurovea II pokračuje v raste, mrakodrap sa stáva výrazným prvkom nábrežia

15.04.2021 13:17:00 Adrian Gubčo

Jeden z najväčších aktuálnych projektov v Bratislave, Eurovea II, rastie rýchlym tempom. V prípade všetkých budov rámci projektu už vznikajú nadzemné podlažia. Výrazná začína byť aj jeho budúca hlavná dominanta, mrakodrap Eurovea Tower, ktorý sa stáva viditeľným prvkom nábrežia. Developerom projektu je J&T Real Estate.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Nová podoba bloku B "Šturáku", najväčšieho internátu na Slovensku - a aj jedného z najviac zanedbaných.

New look of B block of "Šturák" student hall of residence. It is the biggest hall of residence in Slovakia, as well as one of the most rundown.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #housing #students #sturak #comeniusuniversity #reconstruction #architecture #modernarchitecture
Prvá etapa Vydrice ide definitívne do výstavby.

First stage of Vydrica is finally approved and the construction will start soon.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #work #office #staremesto #vydrica #construction #urbanism #architecture #contemporaryarchitecture

@vydrica.ba @compassarchitekti @markoandplacemakers
Teraz - potom. Školský dvor na Vazovovej konečne prechádza obnovou.

Now - After. School grounds on Vazovova st. is finally in reconstruction.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #reconstruction #publicspace #school #education #sport #architecture #design #staremesto #vazka #vazovova

@2021architekti
Prvá fáza projektu Rozeta v Ružinove je takmer dokončená. 

First stage of Rozeta development in Ružinov is almost completed.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #ruzinov #Ružinov #rozeta #architecture #contemporaryarchitecture

@yitslovakia
Rakyta je pracovný názov nového developmentu,  rámci ktorého vznikne východne od Devínskej Novej Vsi veľká nová obytná štvrť.

Rakyta is new development located east from Devínska Nová Ves. In the future it will be a large residential neighborhood.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #devinska #devinskanovaves #dnv #rakyta #architecture #contemporaryarchitecture

@sadovskyarchitects
Predstava budúcnosti Nového Lida - rozšírenia centra Bratislavy aj na petržalský breh.

Conceptual drawing of Nové Lido - an extension of Bratislava city center to the right bank of Danube.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #urbandevelopment #urbanism #city #downtown #novelido #petrzalka #petržalka #danube #slovakia #thisisbratislava

@jtre_sk @compassarchitekti @markoandplacemakers
Pozrieť viac

YouTube