Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 15.08.2019 15:59

Stavebné konanie pre Eurovea 2 začína

Po udelení územného rozhodnutia sa začína stavebné konanie pre projekt výstavby rozšírenia polyfunkčného centra Eurovea od developera J&T Real Estate. Jeden z najvýznamnejších projektov v Bratislave, ktorého súčasťou je aj výstavba prvého bratislavského mrakodrapu, je tak už len krôčik od výstavby.

Article Big

Zdroj: J&T Real Estate

O podaní žiadosti o vydanie stavebného povolenia informoval na sociálnej sieti starosta mestskej časti Ružinov Martin Chren. „Na základe právoplatného územného rozhodnutia teraz po naštudovaní obrovského spisu podľa zákona musíme stavebné konanie začať. Vyhlásené bolo dnes a verejnosť môže žiadosť o vydanie stavebného povolenia pripomienkovať v najbližších týždňoch,“ konštatuje starosta na svojej stránke.

Zároveň pripomína, že už skutočne ide len o formálnu operáciu, ktorá by nemala projektovú prípravu výrazne sťažiť. „Stavebné konanie už je žiaľ viac-menej technická záležitosť, nie je v ňom možné napádať veci, ktoré boli súčasťou územného rozhodnutia - ako napríklad objem, výšku budov, a podobne.“

Pomaly sa tak končí dlhá genéza povoľovania tohto projektu, ktorý bol prvýkrát náznakovo odhalený už v roku 2016 a výšku potvrdil v roku 2017. Povoľovací proces bol spojený s odporom časti verejnosti, ale aj vedenia mestskej časti Ružinov, ktoré malo k plánovanej výške taktiež výhrady. Územné konanie však bolo v kompetencii mestskej časti Staré Mesto, pričom po odvolaniach voči ÚR vydanému na konci roka 2018 Okresný úrad rozhodol, že Stavebný úrad v tejto mestskej časti rozhodol správne.

Stavebné konanie sa teraz presunulo na Ružinov, čo je pomerne neštandardný krok, hoci skutočnosť je taká, že zamestnanci na Stavebnom úrade sú prakticky zhodní ako tí, čo projekt posudzovali v minulom volebnom období na Starom Meste. Komplikácie tak nie sú očakávané, tento istý Stavebný úrad už posudzoval rekonštrukciu Skladu č. 7

 

Zdroj: J&T Real Estate

 

Hlavné mesto tak čoskoro získa okrem rozšírenia nákupného centra, bytov, kancelárií a nábrežnej promenády aj svoju novú výškovú dominantu: mrakodrap Eurovea Tower, ktorý s výškou 160 (168) metrov výrazne prekoná všetky doteraz vybudované výškové budovy v Bratislave.

Celkovo sa bude v Eurovea 2 nachádzať 485 bytov a apartmánov, z toho 96 v objektoch Riverside, teda nad nábrežnou promenádou, a 389 v Eurovea Tower. Spustenie predaja sa predpokladá v najbližšej dobe, hoci predpredaj pre vybraných klientov už prebieha a na internet unikli aj štandardy v Eurovea Tower, ktoré však až tak nenadchli. Nepotvrdené informácie hovoria napriek tomu o mimoriadnom záujme o kúpu nehnuteľností v mrakodrape.

Okrem toho je naplánovaný vznik 40-tisíc metrov štvorcových kancelárií v dvojici objektov, orientovaných do Pribinovej ulice, rozšírenie nákupnej galérie dosiahne plochu 25-tisíc metrov štvorcových. O niekoľko stoviek metrov by sa mala predĺžiť populárna nábrežná promenáda, pričom developer avizuje, že ju doplní športovou zónou pod Mostom Apollo. Výrazným skvalitnením prejde aj verejný priestor Pribinovej ulice.

Autorom projektu je architektonická kancelária GFI, ktorá bola vybratá na základe výsledkov internej architektonickej súťaže za účasti viacerých svetových kancelárií. Koncept slovenských architektov developer vyhodnotil ako najlepšie realizovateľný. Každopádne, tento tím doplnila popredná španielska kancelária BB+GG, špecializujúca sa na verejné priestranstvá, ktorá zodpovedá práve za koncept nábrežia aj Pribinovej.

Súčasťou riešenia Pribinovej je okrem iného električková trať, ktorá má spojiť development v zóne (nazvanej Eurovea City, kam patria aj ďalšie mohutné plánované či zrealizované projekty) s petržalskou a ružinovskou električkovou radiálou. Po Pribinovej sa má stočiť na Košickú ulicu, pričom na tento plán už reagujú aj iní developeri (YIT Slovakia), ktorí mu prispôsobujú svoje zámery. Definitívne odsúhlasenie projektu električkovej trate s jej presným vedením zo strany mesta sa očakáva na jeseň tohto roka.

Vydanie stavebného povolenia pravdepodobne potrvá niekoľko mesiacov, developer nepochybne rozbehne výstavbu okamžite po jeho udelení. Projekt tak začne rásť v priebehu roka 2020.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: J&T Real Estate
  • Zdroj: J&T Real Estate
  • Zdroj: J&T Real Estate
  • Zdroj: J&T Real Estate

Súvisiace články

Eurovea Tower začne čoskoro získavať nadzemné podlažia

05.02.2021 11:38:00 Adrian Gubčo

Napriek zime, rýchla výstavba momentálne jedného z najmohutnejších projektov v Bratislave nepoľavuje. Rozšírenie Eurovey od J&T Real Estate začína získavať formu a prvé objekty už získavajú nadzemné podlažia. Jedným z nich je aj mrakodrap Eurovea Tower, ktorý zásadne zmení panorámu slovenskej metropoly. V európskom kontexte však nepôjde ani zďaleka o mimoriadne vysokú vežu.

Čítať viac

Výstavba Eurovey postupuje, mrakodrap Eurovea Tower je už na úrovni terénu

23.12.2020 12:15:17 Adrian Gubčo

Stavebné práce na jednom z najvýznamnejších aktuálnych projektov v Bratislave, rozšírení polyfunkčného komplexu Eurovea, napredujú v mimoriadne rýchlom tempe. V niektorých častiach súboru sa už zhotovujú prvé nadzemné podlažia. Týka sa to aj budúcej dominanty projektu: mrakodrapu Eurovea Tower, ktorý začína rásť a čoskoro si vydobyje špeciálne postavenie v panoráme metropoly.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Cesta k novej Bratislave.

Road to new Bratislava.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #bratislavadowntown #downtown #highrise #city #urbanism #apollo #mostapollo #danube #riverfront #architecture
Guthaus je už v štádiu hrubej stavby, developer Corwin očakáva dokončenie do konca roka 2021.

Guthaus is topped out, developer Corwin expects it to be completed by end of 2021.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #novemesto #racianska #guthaus #architecture #contemporaryarchitecture

@alleswirdgutarchitecture @corwin.sk
Dom športu sa zmenil na elegantnú súčasnú stavbu.

Hotel Dom športu became an elegant contemporary building.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #office #work #city #architecture #contemporaryarchitecture #domsportu #reconstruction #novemesto

@fva_architekti
Nová podoba Námestia SNP a Kamenného námestia je známa, autorom architektúry je @atelier_loidl

New look of SNP sq and Kamenné sq is revealed. It will be designed by @atelier_loidl
Mesto teasuje budúcu podobu Námestia SNP a Kamenného námestia. Výsledky súťažného dialógu budú odhalené zajtra.

City of Bratislava is teasing the future look of SNP sq and Kamenné sq. Results of the competition dialogue will be revealed tomorrow.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #publicspace #urbanism #city #verejnypriestor #greenery #architecture #contemporaryarchitecture
Byty v ďalšej časti Bory Nový Dvor miznú rýchlo, čo je dôkazom vysokého dopytu po relatívne dostupnejších bytoch v Bratislave.

Homes in the new stage of Bory Nový Dvor development are disappearing quickly what proves that the demand in Bratislava regarding relatively affordable residences is relatively high.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #bory #city

@penta_real_estate @sadovskyarchitects
Pozrieť viac

YouTube