Author photoAdrian Gubčo 15.08.2019 15:59

Stavebné konanie pre Eurovea 2 začína

Po udelení územného rozhodnutia sa začína stavebné konanie pre projekt výstavby rozšírenia polyfunkčného centra Eurovea od developera J&T Real Estate. Jeden z najvýznamnejších projektov v Bratislave, ktorého súčasťou je aj výstavba prvého bratislavského mrakodrapu, je tak už len krôčik od výstavby.

Zdroj: J&T Real Estate

Zdroj: J&T Real Estate

O podaní žiadosti o vydanie stavebného povolenia informoval na sociálnej sieti starosta mestskej časti Ružinov Martin Chren. „Na základe právoplatného územného rozhodnutia teraz po naštudovaní obrovského spisu podľa zákona musíme stavebné konanie začať. Vyhlásené bolo dnes a verejnosť môže žiadosť o vydanie stavebného povolenia pripomienkovať v najbližších týždňoch,“ konštatuje starosta na svojej stránke.

Zároveň pripomína, že už skutočne ide len o formálnu operáciu, ktorá by nemala projektovú prípravu výrazne sťažiť. „Stavebné konanie už je žiaľ viac-menej technická záležitosť, nie je v ňom možné napádať veci, ktoré boli súčasťou územného rozhodnutia - ako napríklad objem, výšku budov, a podobne.“

Pomaly sa tak končí dlhá genéza povoľovania tohto projektu, ktorý bol prvýkrát náznakovo odhalený už v roku 2016 a výšku potvrdil v roku 2017. Povoľovací proces bol spojený s odporom časti verejnosti, ale aj vedenia mestskej časti Ružinov, ktoré malo k plánovanej výške taktiež výhrady. Územné konanie však bolo v kompetencii mestskej časti Staré Mesto, pričom po odvolaniach voči ÚR vydanému na konci roka 2018 Okresný úrad rozhodol, že Stavebný úrad v tejto mestskej časti rozhodol správne.

Stavebné konanie sa teraz presunulo na Ružinov, čo je pomerne neštandardný krok, hoci skutočnosť je taká, že zamestnanci na Stavebnom úrade sú prakticky zhodní ako tí, čo projekt posudzovali v minulom volebnom období na Starom Meste. Komplikácie tak nie sú očakávané, tento istý Stavebný úrad už posudzoval rekonštrukciu Skladu č. 7

 

Zdroj: J&T Real Estate

 

Hlavné mesto tak čoskoro získa okrem rozšírenia nákupného centra, bytov, kancelárií a nábrežnej promenády aj svoju novú výškovú dominantu: mrakodrap Eurovea Tower, ktorý s výškou 160 (168) metrov výrazne prekoná všetky doteraz vybudované výškové budovy v Bratislave.

Celkovo sa bude v Eurovea 2 nachádzať 485 bytov a apartmánov, z toho 96 v objektoch Riverside, teda nad nábrežnou promenádou, a 389 v Eurovea Tower. Spustenie predaja sa predpokladá v najbližšej dobe, hoci predpredaj pre vybraných klientov už prebieha a na internet unikli aj štandardy v Eurovea Tower, ktoré však až tak nenadchli. Nepotvrdené informácie hovoria napriek tomu o mimoriadnom záujme o kúpu nehnuteľností v mrakodrape.

Okrem toho je naplánovaný vznik 40-tisíc metrov štvorcových kancelárií v dvojici objektov, orientovaných do Pribinovej ulice, rozšírenie nákupnej galérie dosiahne plochu 25-tisíc metrov štvorcových. O niekoľko stoviek metrov by sa mala predĺžiť populárna nábrežná promenáda, pričom developer avizuje, že ju doplní športovou zónou pod Mostom Apollo. Výrazným skvalitnením prejde aj verejný priestor Pribinovej ulice.

Autorom projektu je architektonická kancelária GFI, ktorá bola vybratá na základe výsledkov internej architektonickej súťaže za účasti viacerých svetových kancelárií. Koncept slovenských architektov developer vyhodnotil ako najlepšie realizovateľný. Každopádne, tento tím doplnila popredná španielska kancelária BB+GG, špecializujúca sa na verejné priestranstvá, ktorá zodpovedá práve za koncept nábrežia aj Pribinovej.

Súčasťou riešenia Pribinovej je okrem iného električková trať, ktorá má spojiť development v zóne (nazvanej Eurovea City, kam patria aj ďalšie mohutné plánované či zrealizované projekty) s petržalskou a ružinovskou električkovou radiálou. Po Pribinovej sa má stočiť na Košickú ulicu, pričom na tento plán už reagujú aj iní developeri (YIT Slovakia), ktorí mu prispôsobujú svoje zámery. Definitívne odsúhlasenie projektu električkovej trate s jej presným vedením zo strany mesta sa očakáva na jeseň tohto roka.

Vydanie stavebného povolenia pravdepodobne potrvá niekoľko mesiacov, developer nepochybne rozbehne výstavbu okamžite po jeho udelení. Projekt tak začne rásť v priebehu roka 2020.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: J&T Real Estate
  • Zdroj: J&T Real Estate
  • Zdroj: J&T Real Estate
  • Zdroj: J&T Real Estate

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube