Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 15.08.2019 15:59

Stavebné konanie pre Eurovea 2 začína

Po udelení územného rozhodnutia sa začína stavebné konanie pre projekt výstavby rozšírenia polyfunkčného centra Eurovea od developera J&T Real Estate. Jeden z najvýznamnejších projektov v Bratislave, ktorého súčasťou je aj výstavba prvého bratislavského mrakodrapu, je tak už len krôčik od výstavby.

Article Big

Zdroj: J&T Real Estate

O podaní žiadosti o vydanie stavebného povolenia informoval na sociálnej sieti starosta mestskej časti Ružinov Martin Chren. „Na základe právoplatného územného rozhodnutia teraz po naštudovaní obrovského spisu podľa zákona musíme stavebné konanie začať. Vyhlásené bolo dnes a verejnosť môže žiadosť o vydanie stavebného povolenia pripomienkovať v najbližších týždňoch,“ konštatuje starosta na svojej stránke.

Zároveň pripomína, že už skutočne ide len o formálnu operáciu, ktorá by nemala projektovú prípravu výrazne sťažiť. „Stavebné konanie už je žiaľ viac-menej technická záležitosť, nie je v ňom možné napádať veci, ktoré boli súčasťou územného rozhodnutia - ako napríklad objem, výšku budov, a podobne.“

Pomaly sa tak končí dlhá genéza povoľovania tohto projektu, ktorý bol prvýkrát náznakovo odhalený už v roku 2016 a výšku potvrdil v roku 2017. Povoľovací proces bol spojený s odporom časti verejnosti, ale aj vedenia mestskej časti Ružinov, ktoré malo k plánovanej výške taktiež výhrady. Územné konanie však bolo v kompetencii mestskej časti Staré Mesto, pričom po odvolaniach voči ÚR vydanému na konci roka 2018 Okresný úrad rozhodol, že Stavebný úrad v tejto mestskej časti rozhodol správne.

Stavebné konanie sa teraz presunulo na Ružinov, čo je pomerne neštandardný krok, hoci skutočnosť je taká, že zamestnanci na Stavebnom úrade sú prakticky zhodní ako tí, čo projekt posudzovali v minulom volebnom období na Starom Meste. Komplikácie tak nie sú očakávané, tento istý Stavebný úrad už posudzoval rekonštrukciu Skladu č. 7

 

Zdroj: J&T Real Estate

 

Hlavné mesto tak čoskoro získa okrem rozšírenia nákupného centra, bytov, kancelárií a nábrežnej promenády aj svoju novú výškovú dominantu: mrakodrap Eurovea Tower, ktorý s výškou 160 (168) metrov výrazne prekoná všetky doteraz vybudované výškové budovy v Bratislave.

Celkovo sa bude v Eurovea 2 nachádzať 485 bytov a apartmánov, z toho 96 v objektoch Riverside, teda nad nábrežnou promenádou, a 389 v Eurovea Tower. Spustenie predaja sa predpokladá v najbližšej dobe, hoci predpredaj pre vybraných klientov už prebieha a na internet unikli aj štandardy v Eurovea Tower, ktoré však až tak nenadchli. Nepotvrdené informácie hovoria napriek tomu o mimoriadnom záujme o kúpu nehnuteľností v mrakodrape.

Okrem toho je naplánovaný vznik 40-tisíc metrov štvorcových kancelárií v dvojici objektov, orientovaných do Pribinovej ulice, rozšírenie nákupnej galérie dosiahne plochu 25-tisíc metrov štvorcových. O niekoľko stoviek metrov by sa mala predĺžiť populárna nábrežná promenáda, pričom developer avizuje, že ju doplní športovou zónou pod Mostom Apollo. Výrazným skvalitnením prejde aj verejný priestor Pribinovej ulice.

Autorom projektu je architektonická kancelária GFI, ktorá bola vybratá na základe výsledkov internej architektonickej súťaže za účasti viacerých svetových kancelárií. Koncept slovenských architektov developer vyhodnotil ako najlepšie realizovateľný. Každopádne, tento tím doplnila popredná španielska kancelária BB+GG, špecializujúca sa na verejné priestranstvá, ktorá zodpovedá práve za koncept nábrežia aj Pribinovej.

Súčasťou riešenia Pribinovej je okrem iného električková trať, ktorá má spojiť development v zóne (nazvanej Eurovea City, kam patria aj ďalšie mohutné plánované či zrealizované projekty) s petržalskou a ružinovskou električkovou radiálou. Po Pribinovej sa má stočiť na Košickú ulicu, pričom na tento plán už reagujú aj iní developeri (YIT Slovakia), ktorí mu prispôsobujú svoje zámery. Definitívne odsúhlasenie projektu električkovej trate s jej presným vedením zo strany mesta sa očakáva na jeseň tohto roka.

Vydanie stavebného povolenia pravdepodobne potrvá niekoľko mesiacov, developer nepochybne rozbehne výstavbu okamžite po jeho udelení. Projekt tak začne rásť v priebehu roka 2020.

Galéria

  • Zdroj: J&T Real Estate
  • Zdroj: J&T Real Estate
  • Zdroj: J&T Real Estate
  • Zdroj: J&T Real Estate

Súvisiace články

Eurovea Tower má vybetónované základy a čoskoro začne rásť

21.09.2020 10:22:41 Adrian Gubčo

Výstavba mrakodrapu Eurovea Tower, ktorú na nábreží Dunaja realizuje developer J&T Real Estate, dosiahla zásadný míľnik: v piatok sa začala betonáž základovej dosky, ktorá bola po troch dňoch a troch nociach ukončená. Od tohto momentu tak začnú pribúdať najprv podzemné a potom aj nadzemné podlažia 46 podlaží a 168 metrov vysokej budovy.

Čítať viac

J&T Real Estate otestovalo fasádu mrakodrapu Eurovea Tower

11.09.2020 20:57:00 Adrian Gubčo

Developer JTRE napreduje vo výstavbe prvého slovenského mrakodrapu Eurovea Tower, ktorý bude v mnohých ohľadoch na naše pomery výnimočný. Okrem výšky, ktorá bude pri 46 podlažiach dosahovať 168 metrov, sú to aj extrémne podmienky, ktorým bude stavba čeliť. Preto developer prezradil, ako sa s vplyvmi počasia plánuje vysporiadať.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Vo Vydrici boli potvrdené opatrenia, ktoré prispejú k vysokej kvalite projektu: pribudnú tak odkazy na minulosť, hodnotná zeleň a z Vodnej veže sa stane kultúrny priestor.

High-quality solutions in Vydrica are confirmed. New neighborhood will reflect history, it will be ecological and the developer will contribute to the reconstruction of Vodná veža, a historical monument which will become a cultural space.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #urban #urbanism #vydrica #oldbratislava #vydricadevelopment #lucron #architecture #contemporaryarchitecture #culture #publicspace

@compassarchitekti @vydrica.ba @markoandplacemakers
Nové zastávky na električkovej trati v Petržalke budú obsahovať integrované prístrešky so zelenými strechami a cykloinfraštruktúru v kodanskej kvalite.

New stops on proposed tramway track in Petržalka will contain green roofs and bike infrastructure of Copenhagen quality. 

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #tram #traffic #transportation #publictransport #city #urbanism #petrzalka #petržalka #elektricka #architecture #design #publicspace
V Nuppu pribudne už ôsma etapa. Obytný súbor na mieste bývalého brownfieldu má byť celý dokončený v roku 2025.

Eighth stage of Nuppu residential complex is revealed. Whole development should be completed in 2025.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #ruzinov #Ružinov #nuppu #architecture #contemporaryarchitecture

@yitslovakia
V Záhorskej Bystrici sa stáva realitou nová mestská štvrť.

A new neighborhood in Záhorská Bystrica is becoming reality.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #zahorskabystrica #zahorie #construction #architecture #contemporaryarchitecture #kolisky #karpatiumrezidencie

@itbdevelopment
Západ slnka v novom meste.

Sunset in the new city.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #city #downtown #skyline #sunset #skypark #skyparkbyzahahadid #highrise #twincitytower #nivy #novenivy #nivytower #architecture #contemporaryarchitecture #street
Kto by toto tipoval na koniec Petržalky?

Who would guess that this is on the edge of Petržalka?

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #petrzalka #petržalka #bricks #architecture #contemporaryarchitecture #novanta

@langbenedekarchitects
Pozrieť viac

YouTube