YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 02.06.2022 11:00

Corwin chce realizovať uhlíkovo neutrálne kancelárske budovy

Aj v Bratislave postupne rastie počet kancelárskych budov, ktoré spĺňajú relatívne vysoké ekologické štandardy – LEED a BREEAM na najvyššej úrovni. Uhlíkovo neutrálne však nie sú žiadne. Zmeniť to chce developer Corwin, ktorý sa usiluje o zisk certifikátu LEED Zero Carbon pre kancelárske časti Blumentalu a Einparku. Okrem toho avizuje, že v budúcnosti pôjde už len týmto smerom, čím bude svetovým lídrom v udržateľnosti.

Einpark Offices, podľa developera najekologickejšia kancelárska budova na Slovensku. Zdroj: Corwin

Einpark Offices, podľa developera najekologickejšia kancelárska budova na Slovensku. Zdroj: Corwin

Podľa developera, na svete sa nenachádza ani dvojciferný počet uhlíkovo neutrálnych administratívnych budov v systéme LEED. Corwin hodlá v dohľadnej dobe pridať do tohto zoznamu dva objekty – administratívnu časť Blumentalu, dokončenú v rokoch 2017 (prvá etapa) a 2018 (druhá etapa) a kancelársku budovu Einpark Offices, dokončenú v roku 2020. V prípade druhého projektu sa Corwin chváli, že ide o najekologickejšie kancelárie na Slovensku. Budova disponuje certifikátom LEED Platinum.

V tomto smere plánuje pokračovať a uhlíkovo neutrálna má byť aj pripravovaná štvrť Palma – údajne najzelenšia štvrť na Slovensku. Investor zdôrazňuje, že vysokú ekologickú úroveň možno dosiahnuť len pri skutočnom dôraze na udržateľnosť. „Predovšetkým je nevyhnutné myslieť na tento cieľ už pri projektovaní a výstavbe,“ hovorí Erik Fusík, manažér rozvoja projektov spoločnosti Corwin. „Aj preto sa snažíme, aby sme čo najviac využívali recyklované a lokálne materiály, aby naše budovy boli v maximálnej miere energeticky efektívne, získavali teplo a chlad pomocou tepelných čerpadiel či pokrývku ich striech a celého okolia tvorili rastliny. Je to celý komplex opatrení, ktoré v konečnom dôsledku minimalizujú nároky projektu na spotrebu energií.“

V Palme chce preto developer prísť v slovenskom kontexte s novinkou – niektoré z kancelárskych budov majú byť postavené z dreva. Investor pripomína, že niektoré z jeho plánov nie sú v súlade so slovenskými zastaranými normami. Napriek tomu tvrdí, že sa tejto myšlienky nechce vzdať a pokračuje v jej rozvíjaní.

Corwin dodáva, že uhlíkovo neutrálna budova neznamená, že sa prevádzka budov zaobíde bez určitého objemu CO2 vypusteného do ovzdušia. „Uhlíková stopa sa počíta na základe množstva spotrebovanej elektriny a palív počas jedného kalendárneho roka,“ vysvetľuje Samuel Sůra, CEO certifikačnej spoločnosti SALVIS. „Na kWh každého energonosiča existuje hodnota vyjadrená v gramoch CO2. Sleduje sa dokonca aj stopa, ktorú zanechávajú používatelia budovy pri príchode a odchode z práce. Výsledný súčet prevádzkového uhlíka a uhlíka viazaného na transport dáva celkovú CO2 stopu budovy. Tá sa kompenzuje pomocou zakúpenia tzv. uhlíkových kreditov.“

Uhlíkové kredity vznikajú investíciami do projektov a technológií, ktoré znižujú či pohlcujú objem produkovaného oxidu uhličitého, teda do obnoviteľných zdrojov energií či výsadby lesov. Hodnotenie sa opakuje každý rok. Developer upozorňuje, že jeho výsledok dokážu ovplyvniť aj nájomcovia, napríklad využívaním alternatívnych foriem dopravy. Preto pripomína, že sa snaží vytvárať podmienky pre ich aktívne využívanie.

„Oba existujúce projekty, ako aj avizovaná Palma, majú vynikajúce napojenie na MHD, dá sa do nich dostať jednoducho aj peši. K dispozícii sú i nabíjačky pre elektrovozidlá či priestory nielen na bezpečné odstavenie bicyklov, ale aj sprchy a šatne pre cyklistov,“ popisuje výhody E. Fusík. Podobné zásady plánuje aplikovať aj v Ľubľane, kde má naplánované ďalšie projekty – aktuálne napríklad administratívny komplex Vilharia od škandinávskeho štúdia Schmidt Hammer Lassen Architects. Na konci celého procesu majú byť medzi uhlíkovo neutrálne zaradené všetky kancelárske nehnuteľnosti z portfólia Corwinu.

Pre slovenskú firmu je to veľké predsavzatie, ktoré by z nej malo spraviť lídra v zelených riešeniach nielen na Slovensku, ale aj vo svete. „Aj keď existuje množstvo firiem, ktoré sa chcú v najbližších dekádach postupne posúvať k uhlíkovej neutralite, Corwin by bol prvým developerom na svete s kompletným LEED Zero uhlíkovo neutrálnym portfóliom,“ hodnotí Samuel Sůra. Ostáva tak len veriť, že bude investor v tomto smere úspešný.

 

Palma má byť ekologickou štvrťou s drevostavbami, ale aj dobrým, mestotvorným urbanizmom. Zdroj: Corwin

 

Cieľ spraviť všetky budovy uhlíkovo neutrálne je ušľachtilá myšlienka. Ak sa ho podarí naozaj splniť, okrem zlepšenia dopadu týchto developmentov na životné prostredie by mohla byť veľkým benefitom inšpirácia pre konkurenciu. V Bratislave nakoniec vzniká množstvo nových administratívnych projektov a ďalšie sa plánujú. Vo vysoko súťaživom prostredí, kedy developeri potrebujú zaujať potenciálnych klientov, je snaha o čo najvyššiu ekologickú úroveň dôležitým predpokladom. Popredné firmy a klienti venujú vysokú pozornosť tomu, aby boli vnímané ako zodpovední podnikatelia. K tomu patrí aj veľký dôraz na prírodu.

Prirodzene, nie je certifikát ako certifikát. Pred časom sa pochválil developer HB Reavis, že zóna Nové Nivy je jednou z prvých na svete, ktorá bola certifikovaná ako ekologická štvrť v systéme BREEAM Communities International na úrovni Excellent. Bližší pohľad na metodiku certifikácie ukáže, že táto nedokáže postihnúť všetky aspekty toho, čo možno považovať za ekologické a udržateľné mestské prostredie. Jedna vec je vysoký štandard budov, druhou je ale ich zasadenie do mesta a vplyv na jeho fungovanie. Obrovské nákupné centrum, viažuce na seba masívny rozsah individuálnej automobilovej dopravy, jednoducho zelené byť nemôže.

Preto je potrebné posilňovať mechanizmy, ktoré umožnia stavať nielen ekologickejšie budovy, ale aj ekologickejšie mesto. V mysli mnohých to bohužiaľ znamená rozvoľnenú zástavbu domov „v parku“. Opak je pravdou – udržateľné mesto je kompaktne zastavané, s miešaním funkcií, jasnou hierarchiou verejných priestorov a logicky umiestnenou zeleňou. Tá patrí najmä do vnútroblokov, do ulíc v podobe stromoradí, na strechy či na fasády a do menšieho počtu väčších a dobre vybavených parkov. Rozhodne nie je ekologické meniť celé mesto na park s domami – výsledkom je len jeho roztiahnutie do hodnotnej krajiny, zvýšená dopravná záťaž a menej peňazí na údržbu, vrátane správy zelene.

V tomto je Corwin skutočne o krôčik popredu, keďže jeho koncepcia Palmy od Gehl Architects ukazuje spôsob, akým by sa mesto malo rozvíjať a ako by malo vyzerať. V bratislavských podmienkach to nie je vôbec jednoduché. Na jednej strane musia investori a architekti bojovať so zastaranými normami, na druhej strane zas reagovať na nepripravené územné plány. To všetko komplikuje skompaktňovanie mesta adekvátne hustými štruktúrami a optimálnym mixom funkcií.

Azda sú potrebné (ďalšie) úspešné príklady transformácií brownfieldov a realizácií veľkých, mestotvorných projektov, aby sa ukázalo, že ide o lepšiu cestu ako je pokračujúca výstavba sídlisk. Potom možno budeme čítať nielen o ekologických budovách – pozitívnych, no s obmedzeným dosahom – ale aj o zelenšej, udržateľnejšej a lepšej Bratislave.

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Súvisiace články

Počiatok mestskej štvrte: Palma smeruje k výstavbe

11.01.2023 18:14:08 Adrian Gubčo

K najočakávanejším projektom v Bratislave patrí v súčasnosti nepochybne Palma. Veľká schéma od developera Corwin dotvorí čoraz významnejšiu lokalitu v blízkosti dopravného uzla pri železničnej stanici Vinohrady, ako aj kultúrneho centra Nová Cvernovka. Developer tu sľubuje vznik plnohodnotnej mestskej štvrte, ktorej koncept vychádza z tých najlepších európskych skúseností.

Čítať viac

Veľkolepá premena Palmy je bližšie k realite, Magistrát dal zelenú prvej etape

21.09.2022 17:28:25 Andrej Sárközi

Kúsok mesta v meste. Aj tak by sme mohli nazvať jeden z najkomplexnejších a najambicióznejších developmentov v Bratislave – prestavbu areálu Palma. Ostro sledovaný bratislavský projekt sa začína pomaly blížiť k realizácii. Prvá časť transformácie zóny totiž získala od Magistrátu záväzné stanovisko. 

Čítať viac

Corwin predal svoj vlajkový projekt. Zisk z neho v Bratislave pravdepodobne neostane

23.08.2022 14:17:05 Adrian Gubčo

Developerskej spoločnosti Corwin sa podarila významná transakcia. Český realitný fond, za ktorým stojí spoločnosť ZFP Investments, odkúpil projekt Blumental Offices, vlajkovú loď firmy. Malo by ísť o jednu z najvýznamnejších tohtoročných transakcií na kancelárskom trhu. Suma nie je známa, hoci by sa mohla približovať k deviatim cifrám. Corwin ju pravdepodobne využije pri svojej expanzii do zahraničia.

Čítať viac

Rozhoduje sa o budúcej podobe Palmy

13.05.2022 13:35:16 Adrian Gubčo

Transformácia areálu niekdajšej Palmy na Račianskej ulici patrí k najkomplexnejším a najambicióznejším súčasným developmentom v Bratislave. Developer Corwin tu zamýšľa vybudovať kompaktnú mikroštvrť mestského charakteru. Cesta k výstavbe je však ešte dlhá, keďže potrebná je zmena Územného plánu. O charaktere tejto zmeny sa rozhoduje v týchto dňoch.

Čítať viac

Budúcnosť Palmy riešia študenti, mesto zatiaľ spí

17.03.2022 14:54:43 Adrian Gubčo

Premena industriálneho areálu Palma by mohla byť jedným z najzaujímavejších developmentov v Bratislave. Developer Corwin tu sľubuje vznik polyfunkčnej štruktúry s bývaním, kanceláriami a verejným priestorom, navrhnutej poprednými zahraničnými aj domácimi architektmi. Potenciál územia najnovšie naznačili aj študenti. Akékoľvek úvahy však stoja a padajú na aktivite samosprávy, ktorá musí zmeniť Územný plán.

Čítať viac

Strecha Lisovne v Palme ľahla popolom, developer chce budovu zachovať

12.10.2021 12:54:46 Adrian Gubčo

Udalosťou uplynulého víkendu bol v Bratislave masívny požiar budovy Lisovne, výrazného objektu v areáli bývalého podniku Palma. Ten je momentálne v procese príprav na budúcu výstavbu – developer Corwin tu plánuje nové susedstvo s bývaním, kanceláriami aj verejnými priestormi. Okolo požiaru sa okamžite vyrojilo množstvo teórií.

Čítať viac

Odhalený je koncept celej Palmy, vzniknúť môže vzorová mestská štvrť

27.09.2021 17:50:17 Adrian Gubčo

Keď spoločnosť Corwin na konci roka 2019 oznámila, že v spolupráci s kanceláriou Gehl Architects premení areál Palmy pri Račianskej ulici, vyvolalo to oprávnene veľký záujem. Gehl Architects sú známi ako hlavní proponenti „miest pre ľudí“, založených na ľudskej mierke, diverzite a hustote. Dnes, po odhalení konceptu celej Palmy, sa zdá, že by kúsok takéhoto mesta mohol vzniknúť aj tu.

Čítať viac

Do Palmy sa môže vrátiť výroba

15.03.2021 18:18:54 Adrian Gubčo

Areál Palmy na Račianskej ulici patrí k ostro sledovaným bratislavským brownfieldom. Už pred nejakou dobou ho získal developer Corwin, ktorý navyše oznámil, že na vízii jeho transformácie pracuje so známou kanceláriou Gehl Architects. Hoci si väčšina verejnosti a nepochybne aj developer želajú jeho premenu na multifunkčnú živú štvrť, zdá sa, že sa sem môže vrátiť výroba.

Čítať viac

Odhalené boli ďalšie vizualizácie Palmy

25.01.2021 17:41:26 Adrian Gubčo

ČLÁNOK BOL AKTUALIZOVANÝ O VYJADRENIA DEVELOPERA Prestavba priemyselného areálu bývalej Palmy má byť medzi prestavbami bratislavským priemyselných areálov v mnohých veciach výnimočná. Okrem relatívnej zachovanosti zvyškov fabriky (aj po asanáciách) je to dané aj veľkým menom urbanistov, spojených so zámerom. Nové vizualizácie, ktoré sa nedávno objavili, naznačujú detaily pripravovaného projektu.

Čítať viac

Palma začína odhaľovať svoju podobu

18.12.2020 13:35:36 Adrian Gubčo

Z mnohých zaujímavých projektov v Bratislave patrí prestavba priemyselného areálu Palma v Novom Meste k tým najambicióznejším. Developer Corwin už pri akvizícii naznačoval, že má záujem o vznik na miestne pomery výnimočného developmentu, na čo si prizval svetoznámych architektov. V týchto dňoch bola odhalená prvá etapa projektu.

Čítať viac

V Palme by mohli vzniknúť drevostavby, bránia im normy

04.08.2020 14:47:00 Adrian Gubčo

Developer Corwin postupuje v príprave novej podoby areálu Palma na Račianskej ulici v Novom Meste. Koncept zóny by sa mohol predstaviť čoskoro, keďže developer už predstavuje prvé detailnejšie informácie: okrem iného by tu rád vybudoval viacero stavieb z dreva, čomu však majú brániť prísne slovenské normy.

Čítať viac

Einpark v Petržalke je dokončený

04.05.2020 13:05:00 Adrian Gubčo

Projekt Einpark, ktorý vznikol na donedávna nezastavanom a nevyužitom pozemku južne od Einsteinovej ulice, je dokončený. Developer Corwin obdržal povolenie k užívaniu pre rezidenčnú aj administratívnu časť kompexu. Svojim charakterom je v priestore okraja petržalského sídliska pozitívnym zjavom.

Čítať viac

Corwin prezrádza, čo vznikne v areáli Palmy

27.02.2020 15:15:00 Adrian Gubčo

Developer Corwin postupuje v príprave projektu na premenu Palmy a v tejto chvíli je už schopný definovať základné rámce budúceho developmentu. V priestore v dotyku Račianskej ulice a Novej Cvernovky má vzniknúť nové sub-centrum Bratislavy, v ktorom sa zachová industriálne dedičstvo, zároveň tu však vzniknú nové byty a kancelárie.

Čítať viac

David Sim z Gehl Architects: V Európe nie je lepšie dostupný brownfield ako Palma (1)

14.02.2020 14:45:00 Adrian Gubčo

Gehl Architects patria k najznámejším svetovým architektonickým kanceláriám zameraným na budovanie „miest pre ľudí“ - teda miest poskytujúcich špičkovú kvalitu života a verejného priestoru pre človeka z pohľadu chodca či cyklistu. Po viacerých svetových metropolách teraz prichádzajú aj do Bratislavy, kde navrhnú víziu pre areál Palma, ktorý nedávno získal developer Corwin.

Čítať viac

Corwin transformuje ďalší brownfield, získal pozemok Palmy

02.12.2019 16:30:00 Adrian Gubčo

Developerovi Corwin sa podarila významná transakcia – spoločnosť sa stala majiteľom areálu Palma na Račianskej ulici, ktorý plánuje transformovať. Hoci detaily nového projektu ešte nie sú známe a nateraz sú aj predčasné, Corwin popri akvizícii ohlasuje veľké meno, ktoré bude za premenou areálu stáť.

Čítať viac

Einpark získava definitívnu podobu

18.06.2019 10:35:00 Adrian Gubčo

Petržalský polyfunkčný projekt od developera Corwin začína získavať finálne kontúry. Komplex pozostávajúci z kancelárskej budovy a rezidenčnej veže dotvára zástavbu pozdĺž Einsteinovej ulice a nahrádza doteraz nevyužitý a prázdny priestor.

Čítať viac

Blumental je definitívne dokončený a predstavuje príklad mestotvorného projektu

22.02.2019 17:15:00 Adrian Gubčo

Projekt Blumental, vtedy ešte pod názvom Polyfunkčný súbor Mýtna – Radlinského, bol prvým projektom, o ktorom som písal ešte na bývalom blogu. Odvtedy uplynuli vyše štyri roky a celý development je dnes dokončený. Pred niekoľkými dňami som mal možnosť ho navštíviť, pričom nezostáva iné ako konštatovať, že ide o jeden z najmestskejšie pôsobiacich projektov v metropole.

Čítať viac

Výhľady z Blumental Office, február 2019

12.02.2019 16:00:00 Adrian Gubčo

Druhá etapa Blumental Office patrí k najnovším dokončeným kancelárskym projektom v meste. Výstavba bola ukončená začiatkom roka 2018 a dnes sa budova postupne zapĺňa nájomcami. Okrem dobrej polohy vo vnútornom meste sa výšková dominanta celého komplexu Blumental vyznačuje aj dobrými výhľadmi na neustále sa meniacu panorámu mesta.

Čítať viac

Einpark Offices sa odhaľujú

03.01.2019 08:30:00 Adrian Gubčo

Aj napriek pokročilému štádiu výstavby neboli doteraz známe podrobnejšie detaily o kancelárskej časti projektu Einpark. Developer Corwin, ktorý za ním stojí, zatiaľ zverejnil len kusé, hoci zaujímavé informácie o architektoch či energetickej certifikácii, ktoré majú dokazovať, že má ísť o jednu z najzaujímavejších administratívnych budov v meste.

Čítať viac

Construction update: Einpark, 11.10.2018

22.10.2018 09:00:00 Adrian Gubčo

V mestskej časti Petržalka výrazne povyrástli budovy, vznikajúce v rámci projektu Einpark. Polyfunkčný súbor od developera Corwin bude zahŕňať kancelársky komplex a výškovú rezidenčnú budovu.

Čítať viac

Výhľady z Blumental Office

03.07.2018 14:00:00 Adrian Gubčo

Minulý týždeň ste mohli vidieť update z dokončovaného projektu Blumental. V rámci návštevy projektu sa mi však podarilo dostať aj na najvyššie podlažie kancelárskej budovy Blumental Office, ktorá poskytuje krásne výhľady na Bratislavu.

Čítať viac

Construction update: Blumental, 19.06.2018

27.06.2018 08:30:00 Adrian Gubčo

Pred dokončením je ďalší z väčších bratislavských projektov - Blumental finišuje s prácami na verejných priestranstvách, sadových úpravách či v interiéroch domov. Centrálna časť Bratislavy tak bude čoskoro živšia a kompaktnejšia.

Čítať viac

Einpark prvým bratislavským projektom s predcertifikáciou LEED PLATINUM

19.06.2018 13:23:00 Adrian Gubčo

Trend zvyšovanie udržateľnosti budov už existuje aj na Slovensku, pričom väčšina najväčších administratívnych develpmentov v metropole už ráta s nejakou formou certifikácie. Trendy v certifikovaní budov, ako aj plán certifikovať kancelársku časť projektu Einpark na najvyššiu úroveň LEED Platinum dnes predstavil developer CORWIN.

Čítať viac

Construction update: Blumental, 30.04.2018

07.05.2018 08:30:00 Adrian Gubčo

Doplnenie bloku, nové námestíčko a príťažlivá architektúra pribudli vďaka Blumentalu, vlajkovému projektu developera Corwin Capital. Polyfunkčný development je tesne pred dokončením.

Čítať viac

Construction update: Einpark, 20.04.2018

24.04.2018 08:30:00 Adrian Gubčo

Petržalský projekt Einpark od developera Corwin rastie, čo je dané mimoriadnou intenzitou prác. Celá stavba je už nad alebo na úrovni terénu.

Čítať viac

Nové vizualizácie Einparku

14.02.2018 14:00:00 Adrian Gubčo

Ďalší z rady petržalských projektov v blízkosti Einsteinovej, Einpark od developera Corwin, má nové vizualizácie. Tieto už zobrazujú aj (pravdepodobný) finálny vzhľad fasády kancelárskej budovy, za ktorej dizajnom stojí slovinská architektka medzinárodnej úrovne Špela Videčnik.

Čítať viac

Construction update: Blumental, 2.12.2017

07.12.2017 09:00:00 Adrian Gubčo

Polyfunkčný komplex Blumental, vznikajúci medzi Mýtnou a Radlinského ulicou, naberá finálne kontúry. Po dokončení prvej etapy od Mýtnej sa finalizuje aj druhá s bytovým domom orientovaným na Radlinského a kancelárskou budovou, tvoriacou výškovú dominantu komplexu.

Čítať viac

Construction update: Blumental, 22.8.2017

28.08.2017 10:00:00 Adrian Gubčo

Okolie Račianskeho mýta postupne získava stále mestskejší charakter spolu s tým, ako sa dokončujú projekty v jeho blízkosti. Jedným z takých je Blumental, kde sa postupuje na jeho druhej etape, kým prvá etapa medzičasom vhodne doplnila existujúcu zástavbu. Projekt realizuje developerská spoločnosť Corwin Capital.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube