Author photoMartina Gregová 04.07.2024 19:21

Supermoderná škôlka aj na Slovensku. Najvyspelejšie mesto pripravuje unikátny projekt, obnoví chátrajúci detský domov

Projekt novej škôlky na Ulici Kornela Mahra je pokračovaním snáh Trnavy o skvalitnenie a rozšírenie siete vzdelávacích inštitúcií v meste. Primátor o ňom hovorí ako o vzore pre realizáciu obdobných objektov v 21. storočí. Vyznačovať sa má okrem iného aj verejnosti prístupným areálom a ekologickými riešeniami.

Zdroj: playarchitects

Zdroj: playarchitects

Trnava svojím príkladným rozvojom za posledné roky nastavuje zrkadlo ostatným slovenským mestám vrátane Bratislavy. V roku 2021 jej Slovenská komora architektov v rámci ocenenia CE ZA AR udelila titul Patrón architektúry. Odvtedy má Trnava na svojom konte už niekoľko úspešných projektov a ešte väčšie množstvo kvalitných architektonických súťaží.

Medzi najnovšie a najvýznamnejšie z nich patrí nedávno ukončená urbanistická súťaž na novú Štvrť, ktorú vyhralo špičkové švédske štúdio Mandaworks AB. Jej cieľom bolo získanie urbanistického návrhu pre rozľahlé nezastavané územie vo východnej časti mesta o veľkosti cca 135 hektárov. Významná bola tiež krajinársko-architektonická súťaž s názvom Depo Park Trnava. Vďaka nej prejde výraznou premenou bývalé železničné depo a opravárenské haly. V ich priestoroch vznikne urbánny park pre alternatívne mestské športy a kultúru.

Veľké ambície má mesto aj v oblasti vzdelávania. Pred nejakým časom oznámilo svoj zámer stať sa prvým mestom na Slovensku s kompletne zrevitalizovanými školskými dvormi. V minulosti už rekonštrukciami prešli areály na Lombovej ulici, Námestí SUT, Spartakovskej ulici, Gorkého ulici a Bottovej ulici. V poslednej etape Trnava plánuje revitalizáciu školských dvorov na Ulici Andreja Kubina a Kornela Mahra.

Galéria

  • Zdroj: playarchitects
  • Zdroj: playarchitects
  • Zdroj: playarchitects
  • Zdroj: playarchitects
  • Zdroj: playarchitects
  • Zdroj: playarchitects
  • Zdroj: playarchitects
  • Zdroj: playarchitects

Na oba spomínané zámery mesto plánuje získať nenávratný finančný príspevok, ktorý by mal pokryť značnú časť potrebných nákladov. Projekty bude spolufinancovať aj samospráva. „Priestory, tak ako vždy, pripravujeme ako zdieľané s verejnosťou počas poobedných hodín a víkendov, aby sme výrazne skvalitnili ponuku voľnočasových a športových aktivít v mestských častiach,” tvrdí mesto.

Na Ulici Kornela Mahra navyše v horizonte niekoľkých rokov okrem zrevitalizovaného školského areálu pribudne aj úplne nová vzdelávacia inštitúcia. Pôjde o materskú školu s kapacitou 100 detí. Škôlka má byť umiestnená v budove bývalého detského domova, ktorý momentálne chátra.

„Projekt rieši revitalizáciu zanedbaného areálu detského domova na Ulici K. Mahra. Po rekonštrukcii vznikne v tomto areáli moderná škôlka so štyrmi triedami. Objekt spolu s areálom vytvorí ekologické a udržateľné prostredie pre zhruba 100 detí. Tento model by mal byť budúcim vzorom pre realizáciu obdobných objektov v 21. storočí,” približuje primátor Trnavy Peter Bročka na sociálnej sieti.

Za návrhom novej podoby objektu stojí architektonické štúdio playarchitects, ktoré sa prioritne venuje návrhom rodinných domov a interiérov. V ich portfóliu nájdeme aj úspešný bratislavský projekt Dobrá Lipa vo Vajnoroch či niekoľko bytových domov. Štúdio sa zapojilo aj do súťaže na novú podobu knižnice v Galante, v rámci ktorej obsadilo štvrté miesto.

V prípade trnavskej škôlky nebolo jednoduché umiestniť požadovanú funkciu v bývalom detskom domove. „Najväčšia výzva bola nezbúrať to celé hneď od začiatku, ale pristupovať k tomuto objektu citlivo. To znamená zachovať čo najväčší objem z pôvodnej stavby a snažiť sa využiť to, čo tam je, aby sme nevytvárali zbytočný odpad a hluk,” povedal pre Mestskú televíziu Trnava architekt Matúš Gondek.

Predstavené vizualizácie naznačujú, že vnútorné priestory novej škôlky budú vďaka rozsiahlemu preskleniu dostatočne presvetlené a opticky prepojené s okolitým areálom. Súčasťou projektu bude tiež exteriérová terasa. Nový areál budú môcť využívať aj deti zo susednej škôlky a počas víkendov či poobede aj zvyšní obyvatelia mesta.

Každá z tried by mala mať rozlohu približne 84 metrov štvorcových. Odlíšené budú rôznymi farbami, ktoré sa objavia aj v iných častiach škôlky a v exteriéri budovy. Matúš Gondek ďalej hovorí o otvorenom vnútornom priestore škôlky, ktorý bude možné v prípade zlého počasia využiť aj ako interiérové ihrisko. Chýbať nebude ani jedáleň s kuchyňou, časti vyhradené pre vychovávateľov a hygienické zázemie.

Objekt bude navyše nízkoenergetický a ekologický. „Všetky možné zelené opatrenia, ktoré sú už dnes štandardom, určite chceme zapracovať, takže myslím si, že to bude naozaj ukážkový model,” dodal pre Mestskú televíziu Trnava primátor Bročka.

Architekti v súčasnosti pracujú na realizačnej projektovej dokumentácii. Potrebné povolenia by mohlo mesto podľa informácií MTT získať už budúci rok. Trnava sa tak už čoskoro bude môcť pochváliť projektom, ktorý je na Slovensku stále skôr unikátom.

 

(playarchitects, MTT, Mesto Trnava, YIM.BA)

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube